Skocz do zawartości

Regulacja gaźnika kosy


Jarek_JD

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kosę Stiga SB44 z 2003r. Od wiosny 2020 ciężko odpalała. 3 razy była "superserwisie" Stiga  pod Kwidzynem, wydałem ok. 300zł na regulacje, ale po kilku koszeniach dalej nie zapalała.

Ponieważ serwis nie uznawał reklamacji swoich działań, a wysoki był koszt "napraw” do wartości kosy i marny efekt, więc zacząłem sam sprawdzać kosę.

Na początku wymieniłem w gaźniku membrany, zaworek iglicowy i uszczelki (gaźnik Walbro WYJ-174, zdjęcie). Następnie podocinałem i wymieniłem uszczelki pod gaźnikiem, sprawdziłem szczelność skrzyni korbowej. Zauważyłem słabą, w zasadzie brak kompresji (Silnik Alpina Star 45D). Zdjąłem cylinder i okazał się zapieczony asymetrycznie pierścionek i lekko przytarty tłok.

Oczyściłem nagary, wymieniłem tłok z pierścionkiem, podocinałem i wymieniłem uszczelki skrzyni korbowej i cylindra, ostatecznie odpaliłem kosę. Teraz wymaga regulacji gaźnik. 

Potrzebuję jeszcze nastaw początkowych śrub regulacji dla tego gaźnika. Są trzy. Obroty biegu jałowego (1), skład mieszanki (2) (taka mała miedziana) i 3-cia od... (ilość paliwa, czy to jest ta "Hi"?).

Może mi ktoś wytłumaczyć jak to od początku ustawić? :) 

Załączam też dla czytelności schemat gaźnika.

Gaźnik śruby regulacyjne.png

Schemat gaźnika.png

Edytowane przez Jarek_JD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do domowego użytku kupuję tani chiński sprzęt. Jak się popsuje po gwarancji, to nie żal wyrzucić. Można też tanio naprawić. Ostatnio reanimowalem chińską piłę. Ułamana dźwignia hamulca i szarpak. Części kosztowały grosze, a naprawiłem tylko dlatego, że właśnie odpalała od strzała 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robciolas napisał:

Dlatego do domowego użytku kupuję tani chiński sprzęt. Jak się popsuje po gwarancji, to nie żal wyrzucić. Można też tanio naprawić. Ostatnio reanimowalem chińską piłę. Ułamana dźwignia hamulca i szarpak. Części kosztowały grosze, a naprawiłem tylko dlatego, że właśnie odpalała od strzała 

Ja w swojej NAC już 3 razy sprzęgło wymieniałem.

Pali kiepsko, za którymś pociągnięciem ale gaźnik reguluję na ucho - dwie śruby ;]

Gdy podkręcę obroty biegu jałowego, to pali lepiej, ale znów potem ma za wysokie obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2021 o 13:36, robciolas napisał:

Dlatego do domowego użytku kupuję tani chiński sprzęt.

Temat ogarnąłem. Na wyczucie znalazłem ustawienia takie, że odpalała od strzała i na wolnych obrotach równo pracowała. Później oddałem ją do pasjonata motoryzacji, który w dwusuwach dużo robi i za 30zł ładnie wyregulował. Podstawą regulacji był kolor ceramiki na świecy.

Chińszczyzny nie chciałem kupować, bo kosa pracuje głównie w „chaszczach” i mam do niej cały osprzęt (tarcze, specjalny bęben z grubą żyłką). Ten gość od regulacji też z niejednym chińczykiem miał do czynienia i kazał mi Stigę trzymać jak najdłużej się da. Mówi, że niejednego chińczyka przeżyje 😁

 

BC950CC2-C39A-46BE-99FF-F55DD408EE5C.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2021 o 14:42, rwIcIk napisał:

Ja w swojej NAC już 3 razy sprzęgło wymieniałem.

Pali kiepsko, za którymś pociągnięciem ale gaźnik reguluję na ucho - dwie śruby ;]

Gdy podkręcę obroty biegu jałowego, to pali lepiej, ale znów potem ma za wysokie obroty.

Na YT jest fajny film jak wyregulować chińską piłę. Mam 2szt. takiej chińskiej kopii  Huskvarny i obie regulowałem tak jak na filmie. Te pilarki różnią się tylko nazwą.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maras77 napisał:

odpalać można na plaka lub gaz od zapalniczki.

 

Aż tak źle to nie jest - po 3-4 pociągnięciach pali :ok:

Tak, jak pisałem, można podkręcić śrubą, ale wtedy po nagrzaniu ma zbyt wysokie obroty biegu jałowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.