Skocz do zawartości

Auta bez prawa jazdy


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem w mojej okolicy dość dużą popularność microcarów (Aixam itp)

Użytkownicy zazwyczaj wiekowi ale nie wyłącznie.

 

Zastanawiam się skąd ta popularność?

Te auta nie są jakoś wybitnie tanie

 

Myślę też czy kiedy zatrzymują PJ za prędkość na 3 mies to takim autem można się poruszać?

Ciekawe czy są wypożyczalnie

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marko33 napisał:

 

Zauważyłem w mojej okolicy dość dużą popularność microcarów (Aixam itp)

Użytkownicy zazwyczaj wiekowi ale nie wyłącznie.

 

Zastanawiam się skąd ta popularność?

Te auta nie są jakoś wybitnie tanie

 

Myślę też czy kiedy zatrzymują PJ za prędkość na 3 mies to takim autem można się poruszać?

Ciekawe czy są wypożyczalnie emoji23.png

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Jeżeli kupisz microcara za np. 15 kPLN, który spala 2-3 litry na setkę to nawet żadna używka się do tego nie zbliży, jeżeli ktoś liczy każdy grosz i auto ma zawieźć do lekarza, kościoła, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pojazdy to wybawienie jeśli jest się starym a mieszka na wygwizdowie. Lepiej poruszać się 45km/h niż czekać na PKS pół dnia 
A nie załatwi tego Panda za 5k?
Potrzeba microcara za 15 czy 30?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jeżeli kupisz microcara za np. 15 kPLN, który spala 2-3 litry na setkę to nawet żadna używka się do tego nie zbliży, jeżeli ktoś liczy każdy grosz i auto ma zawieźć do lekarza, kościoła, etc.
Czyli kluczowe może być spalanie?
Zakładam że na dojazdy do sklepu czy lekarza nie robią dużych przebiegów i używka za 3-5k załatwiłaby sprawę
Mam przeczucie że brak potrzeby pj może tu grać rolę

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marko33 napisał:

Mam przeczucie że brak potrzeby pj może tu grać rolę

 

No tak, ale NIE !!

Takimi microcarami nie można (już) jeździć bez prawa jazdy. Trzeba mieć minimum AM.

Jazda "na dowód" się juz skończyła.

Być może sporo takich starszych osób - u siebie na wsi również obserwuję kilka takich jeżdżących egzemplarzy - nie zauważyło zmiany w przepisach bądź je konsekwentnie zignorowało.

 

https://spidersweb.pl/autoblog/mikrosamochody-olx-na-14-urodziny/

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie tak szybko, po zatrzymaniu pj na 3 miesiące nie można jeździć mikrocarem, wolno tylko motorowerem do 50 ccm

https://gliwice.policja.gov.pl/ka9/informacje/wiadomosci/234678,Microcar-czyli-minisamochod-Kto-moze-go-prowadzic.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marko33 napisał:

Czyli kluczowe może być spalanie?
Zakładam że na dojazdy do sklepu czy lekarza nie robią dużych przebiegów i używka za 3-5k załatwiłaby sprawę
Mam przeczucie że brak potrzeby pj może tu grać rolę

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

 

Używka za 3-5k z reguły jest złomem do którego strach wsiadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sławie to mnóstwo tego typu pojazdów się porusza, stare dziady i "kapeluszniki" pozbawione PJ po alko tym się poruszają.

Kur**ica mnie bierze nie mogąc tego gówna wyprzedzić , bo 40km/h obowiązuje.

  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spad napisał:

 

Jeżeli kupisz microcara za np. 15 kPLN, który spala 2-3 litry na setkę to nawet żadna używka się do tego nie zbliży, jeżeli ktoś liczy każdy grosz i auto ma zawieźć do lekarza, kościoła, etc.

Nie jest tak różowo, po pierwsze za 15 koła to będzie już stary grat o stanie normalnego auta za góra 5 koła, po drugie części do tego są drogie i słabo dostępne, po trzecie strach do tego wsiadać (w sensie jakiejś stłuczki czy dzwona):)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, spad napisał:

 

Jeżeli kupisz microcara za np. 15 kPLN, który spala 2-3 litry na setkę to nawet żadna używka się do tego nie zbliży, jeżeli ktoś liczy każdy grosz i auto ma zawieźć do lekarza, kościoła, etc.

miałem skuter 50cc i nie wierzę, żeby microcar palił 2-3 litry na setkę. imo 5-6 wciagnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marko33 napisał:

Myślę też czy kiedy zatrzymują PJ za prędkość na 3 mies to takim autem można się poruszać?

Nie można. Ja natomiast zastanawiam się nad zakupem takiego samochodu na stare lata, żeby legalnie i oficjalnie wkurzać Audice V8 za sobą jak jadę po dwunastopak do Biedrony :hehe:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, fosfor said:

miałem skuter 50cc i nie wierzę, żeby microcar palił 2-3 litry na setkę. imo 5-6 wciagnie.

 

A jaki jest zwiazek miedzy 2-suwowym skuterem, a microcarem z malolitrazowym dieslem? :hehe:

5-6 litrow to mozna bez problemu zrobic nowoczesnym kompaktem z dieslem.

A jak bedziesz nim jezdzil max 50km/h to pewnie spali ponizej 4.

 

Edytowane przez Maciej__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

A jaki jest zwiazek miedzy 2-suwowym skuterem, a microcarem z malolitrazowym dieslem? :hehe:

5-6 litrow to mozna bez problemu zrobic nowoczesnym kompaktem z dieslem :facepalm:

 

a faktycznie, myślałem, że skoro jest na kartę motorowerową,a było bez PJ to pojemnosć ma <50 ccm.

Czy to jest nowoczesny kompaktowy diesel? Szczególnie te za 15k?

To słabiutki silniczek (4-6KM?), który ciągnie 350kg bude plus zawartość. Musi się męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, fosfor said:

a faktycznie, myślałem, że skoro jest na kartę motorowerową,a było bez PJ to pojemnosć ma <50 ccm.

Czy to jest nowoczesny kompaktowy diesel? Szczególnie te za 15k?

To słabiutki silniczek (4-6KM?), który ciągnie 350kg bude plus zawartość. Musi się męczyć.

 

Wiekszosc tych autek ma diesla 400-500ccm, wiec co tam sie ma meczyc skoro to sie turla 40km/h?

Poczytaj sobie na necie, te wynalazki pala 2-3l.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Wiekszosc tych autek ma diesla 400-500ccm, wiec co tam sie ma meczyc skoro to sie turla 40km/h?

Poczytaj sobie na necie, te wynalazki pala 2-3l.

 

 

Cytat

Kategoria AM uprawnia do kierowania:
- motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h,
- czterokołowcem lekkim (quadem i mikrosamochodem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h.

no to właściwie ile może mieć pojemności ten microcar? Jak do 50ccm, to wspolne ze skuterem ma:

-pojemnosc

-zbliżona moc

-wymagane uprawnienia

różni się

-paliwo

-waga

 

Jak ma palić mniej niż skuter?

Jak ma 500ccm to już chyba nie można nim jeździć na AM? Smart ma raptem 100-150ccm więcej, a jest "normalnym" samochodem.

 

EDIT:

w rozporządzeniu nie widzę ograniczenia pojemności, więc może to bład w artykule. Jeśli tak, to może i faktycznie pali mało, ale nadal trudno mi uwierzyć w 2l/100.

Edytowane przez fosfor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, fosfor said:

 EDIT:

no to właściwie ile może mieć pojemności ten microcar? Jak do 50ccm, to wspolne ze skuterem ma:

-pojemnosc

-zbliżona moc

-wymagane uprawnienia

różni się

-paliwo

-waga

 

Jak ma palić mniej niż skuter?

Jak ma 500ccm to już chyba nie można nim jeździć na AM? Smart ma raptem 100-150ccm więcej, a jest "normalnym" samochodem.

 

Limit 50ccm masz na motorower.

Te microcary lapia sie w chyba w kategorie "czterokolowiec lekki", gdzie masz ograniczenie jedynie na predkosc i mase.

 

Motorower – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

http://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/kategorie-prawa-jazdy/am.html

Edytowane przez Maciej__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

Limit 50ccm masz na motorower.

Te microcary lapia sie w chyba w kategorie "czterokolowiec lekki", gdzie masz ograniczenie jedynie na predkosc i mase.

 

Motorower – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

http://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/kategorie-prawa-jazdy/am.html

Tak, właśnie sprawdziłem w rozporządzeniu. Zasugerowałem się artykułem, który zawierał błąd, moja wina.

Nikłym pocieszeniem jest, że był to artykuł z domeny policja.gov.pl :

o ten

Edytowane przez fosfor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.