Skocz do zawartości

Fazy - jak się podłącza ?


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

W piątek miałem częściową awarię energetyczną - przez ponad dobę miałem tylko jedną z 3 faz.

Na tablicy elektrycznej mam neonówki ze wskaźnikami faz, więc łatwo się to identyfikuje.

Awaria nie była bardzo odczuwalna, bo piec i lodówka są na tej samej fazie - i była to ta, która nie zanikła.

 

I teraz pytanie - czy stosuje się jakieś generalne zasady dotyczące podłączania obwodów do poszczególnych faz ? :hmm:

Czy fazy L1, L2, L3 są identyczne, czy któraś jest "główna", do której się przyłącza podstawowe obwody ?

 

A jak to wygląda w bloku, gdzie mamy wyłącznie instalacje 1-fazowe ?

Część mieszkań jest podłączona do 1 fazy, a inna do 2 i do 3 ?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie fazy są "równe", natomiast jeśli do mieszkania przychodzą trzy fazy to staramy się tak podłączyć odbiorniki żeby wszystkie trzy były równo obciążone. Oczywiście jest utopią by w codziennym życiu wszystko tak działało ale do tego się dąży.

Instalacja jednofazowa sprawdza się tam gdzie nie ma dużych obciążeń i gdzie nie jest wymagane napięcie międzyfazowe 400V a wystarcza 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomkowski napisał:

Przyjmij że fazy są sobie równe:)

Żadna nie jest "główniejsza".

Ważne by je w miarę równo obciążyć.

Czy i jak się rozdziela fazy w blokach - nie wiem.

Dokladnie tak się rozdziela, by pod każdą była podobna ilość mieszkań - powinny być w miarę równo obciążone - trafo ma lepiej, sieć ma lepiej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomo napisał:

W piątek miałem częściową awarię energetyczną - przez ponad dobę miałem tylko jedną z 3 faz.

Na tablicy elektrycznej mam neonówki ze wskaźnikami faz, więc łatwo się to identyfikuje.

Awaria nie była bardzo odczuwalna, bo piec i lodówka są na tej samej fazie - i była to ta, która nie zanikła.

 

I teraz pytanie - czy stosuje się jakieś generalne zasady dotyczące podłączania obwodów do poszczególnych faz ? :hmm:

Czy fazy L1, L2, L3 są identyczne, czy któraś jest "główna", do której się przyłącza podstawowe obwody ?

 

A jak to wygląda w bloku, gdzie mamy wyłącznie instalacje 1-fazowe ?

Część mieszkań jest podłączona do 1 fazy, a inna do 2 i do 3 ?

 

 

 

 

 

Zanik fazy jest groźny dla silników 3F - mogą się nawet spalić.

 

Niech Ci też nie wpadnie do głowy po zaniku fazy zmostkować ją z inną - znajomy tak zrobił i zasilił przez swój licznik całą okolicę. Podobno tarczka tak się kręciła, że nie było widać czarnej kreski, a kilowatogodziny zmieniały się w oczach.

 

Edytowane przez maras77
  • Dzięki 1
  • Haha 5
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanik fazy jest groźny dla silników 3F - mogą się nawet spalić.
 
Niech Ci też nie wpadnie do głowy po zaniku fazy zmostkować ją z inną - znajomy tak zrobił i zasilił przez swój licznik całą okolicę. Podobno tarczka tak się kręciła, że nie było widać czarnej kreski, a kilowatogodziny zmieniały się w oczach.
 

Można tak zrobić ale trzeba najpierw odciąć dojście do tych 2 faz i nie przesadzać z obciążeniem i silnik 3 f na tym nie zadziała


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.10.2021 o 21:22, maras77 napisał:

Zanik fazy jest groźny dla silników 3F - mogą się nawet spalić.

 

Niech Ci też nie wpadnie do głowy po zaniku fazy zmostkować ją z inną - znajomy tak zrobił i zasilił przez swój licznik całą okolicę. Podobno tarczka tak się kręciła, że nie było widać czarnej kreski, a kilowatogodziny zmieniały się w oczach.

 

jak zrobi to piekarz z "tzw. powrotem" to takie są efekty ;) często jeśli mamy awarię na sieci nn przejawiającą się brakiem fazy u odbiorców, a naprawa nie może być zrealizowana bezpośrednio po wystąpieniu uszkodzenia, mostkujemy za miejscem uszkodzenia 2 fazy i odbiorcy mają zasilanie choć nie działają im urządzenia trójfazowe

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2021 o 11:46, Tomo napisał:

A jak to wygląda w bloku, gdzie mamy wyłącznie instalacje 1-fazowe ?

Część mieszkań jest podłączona do 1 fazy, a inna do 2 i do 3 ?

w blokach prosta piłka - zazwyczaj każda klatka albo każdy pion z innej fazy ewentualnie taki podział na fazy aby wyszło tyle samo mieszkań na fazę + dodatkowo obwody administracyjne i windy zasilane dwustronnie w układzie pierścieniowym za SZR tj. samoczynnym załączeniu rezerwy żeby nikt w windzie nie utknął i nikt na schodach się nie spierpapier

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zrobi to piekarz z "tzw. powrotem" to takie są efekty  często jeśli mamy awarię na sieci nn przejawiającą się brakiem fazy u odbiorców, a naprawa nie może być zrealizowana bezpośrednio po wystąpieniu uszkodzenia, mostkujemy za miejscem uszkodzenia 2 fazy i odbiorcy mają zasilanie choć nie działają im urządzenia trójfazowe

Minus takiego mostkowania jest taki że kolejności faz nie można ustalić.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KYRTAP napisał:


Minus takiego mostkowania jest taki że kolejności faz nie można ustalić.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

nie ustalisz kolejności faz bo nie masz przesunięcia fazowego i napięcia międzyfazowego, to chyba logiczne

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mPh napisał:

jak zrobi to piekarz z "tzw. powrotem" to takie są efekty ;) często jeśli mamy awarię na sieci nn przejawiającą się brakiem fazy u odbiorców, a naprawa nie może być zrealizowana bezpośrednio po wystąpieniu uszkodzenia, mostkujemy za miejscem uszkodzenia 2 fazy i odbiorcy mają zasilanie choć nie działają im urządzenia trójfazowe

''Mamy awarię, mostkujemy za miejscem uszkodzenia''-znaczy kto tak robi, bo chyba nie pogotowie energetyczne?8]

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, volf6 napisał:

''Mamy awarię, mostkujemy za miejscem uszkodzenia''-znaczy kto tak robi, bo chyba nie pogotowie energetyczne?8]

oczywiście, że pogotowie energetyczne jeżeli awaria jest na majątku spółki dystrybucyjnej, lepiej na noc zostawić odbiorcom fazy jednoimienne niż pozostawić ich bez zasilania

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 18:02, mPh napisał:

lepiej na noc zostawić odbiorcom fazy jednoimienne niż pozostawić ich bez zasilania

Pewnie tak. Ale raz tak by bam spaliło kompresor trójfazowy. Załączył się bo zeszło troche powietrza i buczał nie wiadomo ile czasu. Na szczęście poszedłem po coś do garażu i zdążyłem wyłączyć. Okazało się wlasnie, że energetycy zmostkowali dwie fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 18:02, mPh napisał:

oczywiście, że pogotowie energetyczne jeżeli awaria jest na majątku spółki dystrybucyjnej, lepiej na noc zostawić odbiorcom fazy jednoimienne niż pozostawić ich bez zasilania

a z ciekawości, jak to się ma wtedy do instalacji PV, ta zmostkowana faza odbiera prądu za tą nieczynna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pito napisał:

Pewnie tak. Ale raz tak by bam spaliło kompresor trójfazowy. Załączył się bo zeszło troche powietrza i buczał nie wiadomo ile czasu. Na szczęście poszedłem po coś do garażu i zdążyłem wyłączyć. Okazało się wlasnie, że energetycy zmostkowali dwie fazy.

Bo urządzenie normalnie pobiera energię ale jako, że nie ma różnicy faz pomiędzy biegunami, nie wytwarza się siłą elektromotoryczna i nie kręci się wirnik, a jako że się nie kręci to w układzie nie ma chłodzenia a urządzenie się grzeje. Bywa tak. Natomiast robimy tak w ekstremalnych przypadkach, zazwyczaj na pojedynczych przyłączach i powiadamiamy wtedy odbiorców. Tylko w blokach jeśli mieszkania są zasilane jednofazowo nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo urządzenie normalnie pobiera energię ale jako, że nie ma różnicy faz pomiędzy biegunami, nie wytwarza się siłą elektromotoryczna i nie kręci się wirnik, a jako że się nie kręci to w układzie nie ma chłodzenia a urządzenie się grzeje. Bywa tak. Natomiast robimy tak w ekstremalnych przypadkach, zazwyczaj na pojedynczych przyłączach i powiadamiamy wtedy odbiorców. Tylko w blokach jeśli mieszkania są zasilane jednofazowo nie

Ciekawie może być jak nieświadomy odbiorca wcześniej sobie sam zmostkuje.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ciekawie może być jak nieświadomy odbiorca wcześniej sobie sam zmostkuje.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Dlatego jak robi się to na własna rękę trzeba odpiąć ta fazę od sieci. Wtedy problemów sobie nie zrobisz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.