Skocz do zawartości

Czy już czas na zmianę opon na zimowe ?


jqr

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przy takiej pogodzie wg Was czas już na zimówki ?

Zazwyczaj czekałem na śnieg w prognozie pogody, bo lepiej mi się jeździło po mokrym i suchym na letnich i jakoś nie wierzę w granicę 7 stopni, a jak rok temu zmieniłem szybko opony na zimowe, to na suchym asfalcie wyraźnie czułem różnicę w hamowaniu na korzyść letnich.

Zmieniam całe koła samodzielnie w garażu, więc kolejki u wulkanizatora mnie nie dotyczą, a opony to contiecocontact 6 i barum polaris5, oba komplety dość świeże, przejechane po jednym sezonie ~10kkm

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd jesteś ale w pogodzie widziałem u siebie pierwsze opady w 2 połowie listopada.

Na zimówkach w 1 i nowym wielosezonowe w 2 aucie od 2 tygodni.

Nie jestem z tych co jeżdżą na granicy więc i różnica w hamowaniu za bardzo mi nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 09:55, rwIcIk napisał:

Ja już od 2 tygodni na zimówkach :ok:

 

Ja założyłem do jednego tydzień temu, bo ile prawie nowe zimówki mogą leżeć w garażu? Co ciekawe to są znienawidzone Nokian WRD4, które wyglądają tak:

image.png.797a54cbe76a72710bd109d7347bd983.png

 

Made in Russia, 2017 rok produkcji, 4 sezon na samochodzie. Takie temperatury nie są żadną przeszkodą. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, futrzak napisał:

 

Ja założyłem do jednego tydzień temu, bo ile prawie nowe zimówki mogą leżeć w garażu? Co ciekawe to są znienawidzone Nokian WRD4, które wyglądają tak:

image.png.797a54cbe76a72710bd109d7347bd983.png

 

Made in Russia, 2017 rok produkcji, 4 sezon na samochodzie. Takie temperatury nie są żadną przeszkodą. 

może w 2017 jeszcze robili je z gumy :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, SorenLorenson napisał:

może w 2017 jeszcze robili je z gumy :)

 

W garażu czekają dwuletnie WR D4 do Forda małżonki -  wyglądają prawie jak nowe.

 

A odpowiadając w temacie, teoretycznie ze zmianą można jeszcze poczekać, ale jak ktoś ma same opony i nie chce później czekać w kolejkach, to lepiej teraz za spokojnie. A i robota może być lepiej zrobiona. bo się "gumiarz" będzie mniej spieszyć. 

W Ceed'zie założyłem w zeszłym tygodniu, bo miałem luźniejszy dzień ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, futrzak napisał:

znienawidzone Nokian WRD4, które wyglądają tak:

 

W piwnicy czekają nowiutkie ,kupione w czerwcu Nokiany WR Snowproof ,ale po przeczytaniu ostatnio wyników testu opon zimowych w "Auto Świecie"...boję się je zakładać. Chyba zostanę na letnich ;].

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, stalan napisał:

W piwnicy czekają nowiutkie ,kupione w czerwcu Nokiany WR Snowproof ,ale po przeczytaniu ostatnio wyników testu opon zimowych w "Auto Świecie"...boję się je zakładać. Chyba zostanę na letnich ;].

 

Test o którym piszesz był chyba ADAC, nie wierzę jak psom - tutaj jakaś ocena https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/235-55-r17/details/4453/nokian-wr-snowproof/

Ja bym jeździł, ale jak ktoś chce to może z nich huśtawkę czy inny kwietnik zrobić :hehe:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wujek napisał:

Ja nie lubie zimowek bo maja gorsza trakcje od letnich ale zona nie chce na letnich w zimie jezdzic :phi: Takze od dzis juz na zimowkach.

 

Byłbym ostrożny z tą "gorszą" trakcją od letnich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, futrzak napisał:

 

Byłbym ostrożny z tą "gorszą" trakcją od letnich. 

Przez 90% zimy jazda w miescie to jazda po mokrym albo po suchym tu letnia zawsze bedzie lepsza. Jak snieg padal to jezdzilem taxi albo szedlem na piechote. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wujek napisał:

Przez 90% zimy jazda w miescie to jazda po mokrym albo po suchym tu letnia zawsze bedzie lepsza. Jak snieg padal to jezdzilem taxi albo szedlem na piechote. 

 

Odważna teoria, szczególnie jak o mokrym wspomniałeś. Na suchym też nie jest źle. Znam natomiast magiczne rozwiązanie takich dylematów - wielosezonowe ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć!

Może tutaj ktoś mi doradzi, bo patrząc na pogodę to sam już nie wiem... zmieniać już czy jeszcze czekać? Raz jest 17, a raz 0 stopni w mojej okolicy. Oponki już czekają, ale trochę mi szkoda zdzierać nowe zimówki, jeżdżąc popołudniami w trasy po autostradzie, ale z drugiej strony rano już potrafi przymrozić.  W Internecie klasycznie zaczynają już straszyć kolejkami (odkąd moja żona przeczytała "news" pora-zaczac-przygotowania-do-sezonu-zimowego suszy mi głowę). I jak tu się połapać w takiej pogodzie?

 

Wy już po podmiance?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kimono napisał(a):

Wy już po podmiance?

Sam musisz sobie odpowiedzieć na takie pytanie.

Kumam z treści, że musisz gumiarza nawiedzić, robisz teraz bez wielkich kolejek, albo później stoisz w kolejce.

Nie wiem skąd jesteś, ale pewnie jeszcze śmiało na letniawkach polatasz.

 

Mi w taką pogodę jaka jest u nas nie chciało się całych kół samemu przekładać, a że akurat wymieniałem olej u mechanika, to dałem i koła do przełożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, marcindzieg napisał(a):

No właśnie u mnie są masakryczne kolejki jakby jutro miała być śnieżyca...

Jak poczekam i zmienię po 1.11

Ludziska chcą być przygotowani przed wyjazdami na groby.

Też dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kimono napisał(a):

Cześć!

Może tutaj ktoś mi doradzi, bo patrząc na pogodę to sam już nie wiem... zmieniać już czy jeszcze czekać? Raz jest 17, a raz 0 stopni w mojej okolicy. Oponki już czekają, ale trochę mi szkoda zdzierać nowe zimówki, jeżdżąc popołudniami w trasy po autostradzie, ale z drugiej strony rano już potrafi przymrozić.  W Internecie klasycznie zaczynają już straszyć kolejkami (odkąd moja żona przeczytała "news"  suszy mi głowę). I jak tu się połapać w takiej pogodzie?

 

Wy już po podmiance?

Ja już zmieniłem w samochodzie żony właśnie ze względu na te przymrozki nad ranem 

Edytowane przez rwIcIk
kasowanie linka do strony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kimono napisał(a):

Cześć!

Może tutaj ktoś mi doradzi, bo patrząc na pogodę to sam już nie wiem... zmieniać już czy jeszcze czekać? Raz jest 17, a raz 0 stopni w mojej okolicy. Oponki już czekają, ale trochę mi szkoda zdzierać nowe zimówki, jeżdżąc popołudniami w trasy po autostradzie, ale z drugiej strony rano już potrafi przymrozić.  W Internecie klasycznie zaczynają już straszyć kolejkami (odkąd moja żona przeczytała "news" pora-zaczac-przygotowania-do-sezonu-zimowego suszy mi głowę). I jak tu się połapać w takiej pogodzie?

 

Wy już po podmiance?

 

Zmieniać. Lepiej codziennie ścierać zimówki niż raz przejechać za daleko na letniej. 

 

Ja zmieniam wg niemieckiej zasady OO: Oktober - Ostern (od października do wielkiej nocy). Przekładka pod domem dokładnie tydzień temu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zlewandowski napisał(a):

A jak wam się jeździ w deszczu na zimówkach? Ja zawsze mam obawę że trakcje stracę 

kleber krisal hp3 150 po ekspresówce bez zająkniecia w deszczu. Astra J. Pewnie jakbym awaryjnie musial hamowac to by nie bylo smiesznie ale trakcje trzymały lepiej niz goodyear letnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2023 o 09:48, zlewandowski napisał(a):

A jak wam się jeździ w deszczu na zimówkach? Ja zawsze mam obawę że trakcje stracę 

Ja po zmianie z letnich Uniroyali, które serio dobrze kleją, na zimowe Dunlopy, poczułem czym jest aquaplaning. 2 razy podczas deszcze doślizgałem się, zamiast dojechać do skrzyżowania. Ale nie wiem na ile to wina samej opony, a ile tego, że była nowa i musiała się zetrzeć ta pierwsza warstwa. Po przejechaniu 400 kilometrów czuję, że jest już lepiej, także może i dobrze, że zrobiłem podmiankę wcześniej i dałem czas nowym oponom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kimono napisał(a):

Ja po zmianie z letnich Uniroyali, które serio dobrze kleją, na zimowe Dunlopy, poczułem czym jest aquaplaning. 2 razy podczas deszcze doślizgałem się, zamiast dojechać do skrzyżowania

Z tego co widzę że pośród znajomych czy rodziny o takie rzeczy uskarżają się osoby które jeżdżą na letnich 225/45r17. I zmieniają na zimę 225/45r17. Dla mnie to taka zmiana to proszenie się o wypadek. Nijak że względu na szerokość to nie klei ani nie amortyzatyzuje. Ja mam 195/55r17 i nie mogę sobie nachwalić tego typu rozmiaru. Miękko, bezpiecznie i auto nie wygląda jak pół dupy zza krzaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wojteq85 napisał(a):

Ja mam 195/55r17 i nie mogę sobie nachwalić tego typu rozmiaru. Miękko, bezpiecznie i auto nie wygląda jak pół dupy zza krzaka. 

Każdy ma co lubi, albo co musi mieć.

Ja mam jeszcze lepiej, bo 225/55/17 w 1 aucie i 215/60/17 w drugim.

Też nie lubię naleśników, choć na 225/45/18 tragedii nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Każdy ma co lubi, albo co musi mieć.

Ja mam jeszcze lepiej, bo 225/55/17 w 1 aucie i 215/60/17 w drugim.

Też nie lubię naleśników, choć na 225/45/18 tragedii nie było.

 Warto się zastanowić i przeanalizować fakt że te kilka centymetrów gumy świadczy o naszym być albo nie być na tym świecie.  225/45r18 w aucie wielkości vectry c/insygni na wielowahaczu prowadzi się zupełnie inaczej niż 225/45 r17 w aucie o małym rozstawie kół i osi że sztywna belka z tyłu. Wszystko kwestia rozsądku. W końcu jest forum po to. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.