Skocz do zawartości

Garaż w bryle domu - ogrzewanie


Jerzy

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

Auto lepiej, jak stoi nieogrzewanym - mniej rdzewieje.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Jerzy said:

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

 

Będziesz ogrzewać świat ;)

Dla mnie bez sensu chyba, że planujesz tam jakiś zimowy warsztat czy coś. W garażu i tak będzie powyżej zera. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

miałem w planie grzejnik i tak zamontowałem, ogrzewam bo rano fajnie się wsiada do ciepłego auta ;) 

co do rozmrażania i zamarzania auta z solą... i tak jak wjedziesz ze śniegu i mrozu do garażu to będziesz miał na plusie, a gorąc z samego auta (silnika) jeszcze podwyższy temperaturę i auto i tak rozmarznie 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

Zamontować możesz najwyżej zakręcisz. Ja zrobiłem tak jak radzą w artykule, dodatkowe ocieplenie ściany i sufity i bez grzejnika. Wprawdzie mam kotłownię za cienkimi drzwiami ale w garażu zawsze jest plus.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

 

Lepiej mieć i nie użyć, niż nie mieć i żałować.

Ja mam pętlę podłogówki , używałem jej podczas wygrzewania wylewki i kilka razy zeszłej zimy jak garaż robił za "warsztat stolarski".

U mamy stoi w garażu elektryczny grzejnik olejowy, włączyła go kilka razy w największe mrozy.

A kolega zrobił tak, że ma kaloryfer podpięty pod rozdzielacz podłogówki (przy kilku stopniach, te 25 czy 30 na kaloryferze wystarczą jeśli będzie trzeba).

Coś mieć warto, nie ważne czy zamontowane na stałe czy jakiś przenośny grzejnik. Są np. takie elektryczne, które mają termostat z opcją przeciwzamrożeniową - można taki dać, zwłaszcza jeśli garaż jest też spiżarnią na jakieś przetwory czy wodę.

Co do ocieplenia, to jak najbardziej. Ja przykleiłem styropian grafitowy 10 na ścianie i panele z wełny (10cm) na sufit. Może mrozu w garażu nie ma, ale poniżej 10 stopni już tak, więc trzeba tą ścianę potraktować prawie jako zewnętrzną.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

Tak jest trochę w tym prawdy. Ja bym radził zrobić tak: zaizolować termicznie garaż tak jak resztę domu (czasem nawet nie da się inaczej, żeby to ładnie wyglądało), dać możliwie ciepłą bramę wrzucić w wylewce przewody do grzejnika oraz docieplić cienkim styro np5cm ścianę dom-garaż.

Jeżeli zrobisz jak wyżej i nie będzie błędów w garażu będziesz miał zawsze pow zera. Jak trzeba dołożysz grzejnik. Dodatkową izolacja dodatkowo wyciszy garaż.

U mnie zwykle w garażu jest 8-10C bez grzejnika. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jerzy napisał:

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

 

Mam garaż w bryle domu. Pomiędzy garażem a domem mam 10 cm styr, tak samo sufit(dom z poddaszem), drzwi przeciwpożarowe też skutecznie izolują. Podłogówkę mam zrobioną w kotłowni za garażem, jak trzeba podgrzewam, max kilka dni w zimie jak było pod -20. Jak mi za zimno w garażu to otwieram drzwi na dom i grzeje się wtedy samoczynnie, do tego bliskość kominka sprawia że momentalnie mam cieplej w garażu i potrafię w duże mrozy mieć w garażu +17 a nawet + 20 stopni. Także ogrzewanie w garażu w moim przypadku byłoby zbędne.

Ogólnie kto bogatemu zabroni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

 

Mam garaż w bryle, nawet mam zamontowany grzejnik, ale od samego początku jest wyłączony. Na suficie styropian 5 cm tzw. dalmatyńczyk. W najgorsze mrozy temperatura nie spada poniżej 13-15 stopni w garażu. Pomiędzy garażem a przedpokojem drzwi antywłamaniowe, więc stanowią dodatkową izolację. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, komor napisał:

 

Mam garaż w bryle domu. Pomiędzy garażem a domem mam 10 cm styr, tak samo sufit(dom z poddaszem), drzwi przeciwpożarowe też skutecznie izolują. Podłogówkę mam zrobioną w kotłowni za garażem, jak trzeba podgrzewam, max kilka dni w zimie jak było pod -20. Jak mi za zimno w garażu to otwieram drzwi na dom i grzeje się wtedy samoczynnie, do tego bliskość kominka sprawia że momentalnie mam cieplej w garażu i potrafię w duże mrozy mieć w garażu +17 a nawet + 20 stopni. Także ogrzewanie w garażu w moim przypadku byłoby zbędne.

Ogólnie kto bogatemu zabroni.

Ja tak samo sobie radzę :) Jak chcę coś pogrzebać przy aucie lub jest -25C to blokuje drzwi p.poż w pozycji otwartej na 2-3h i w zupełności wystarcza. Mimo braku ogrzewania woda w garażu wysycha i nawet zimą jak jest samochód ze śniegiem to rano nie ma po tym śladu.

Z drugiej strony jak się buduje,  wrzucić dwie rurki pod wylewkę w garażu to nie jest problem. Ja w sumie mam jeszcze zakorkowane przewody i odłączone na zaworach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwarzać warunki mieszkalne dla auta, to według mnie to fanaberia z typu kto bogatemu zabroni, szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego.

Grzanie posadzki, która przy typowym montażu bramy, jest praktycznie nieosłonięta od atmosfery w progu to marnowanie energii. Do tego same bramy, nawet te cieplejsze są tak sobie szczelne.

Mieć grzejnik na podgrzanie gdy chcemy tam pracować w T-shircie ma większy sens ale czy mając w reszcie domu podłogowe chcemy stal w układzie przy jakimś delikatnym źródle ciepła (kocioł gazowy, pompy ciepła)?

 

Moja filozofia - auto poradzi sobie bez ogrzewania. Domownicy też, bo będzie tam i tak znośnie. Zaizolować sufit i ścianę rozdzielającą część mieszkalną. Wypas to montaż bramy w warstwie izolacji.

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 14:45, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

Mam w bryle i sobie chwalę bo: wsiadam bez kurtki do ciepłego już auta (w zimie coś koło 12-15 stopni), zawszę coś można w nim zrobić czyli umyć, poodkurzać czy koła zmienić. Mam w garażu mały grzejnik ale ustawiony na min i bardzo rzadko grzeje, mimo że mam dwustanowiskowy garaż z dużą bramą wjazdową. Argument, że auto będzie rdzewieć jest dla mnie śmieszny bo najważniejsza jest dla mnie i rodziny wygoda a auto to tylko rzecz, która może zardzewieć można ją rozbić albo mogą je ukraść-nie na wszystko mamy wpływ i nie wszystkim trzeba się przejmować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w garażu normalne ogrzewanie podłogowe. Trzymam kilka stopni mniej niż w reszcie domu. Gdybym rozkręcił rotametry, to spokojnie utrzymam tam "domową" temperaturę.

Dla samochodu rewelacja - auto suche i ciepłe w kilka godzin - ale warunek dobra wentylacja.

Bardzo miło pogrzebać coś przy aucie na grzanej posadzce. 

Może i jest to fanaberia, ale jeśli ktoś lubi majsterkować super sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił. Ale nawet nie w kontekście auta. Czasem w życiu różne dzieją się rzeczy. Szwagier ma zrobiony z garażu salon gier z fliperami :). Także koszt nie jest jakiś większy z tego powodu a masz duże pomieszczenie które w razie czego użyjesz do różnych rzeczy jak ci przyjdzie ochota. I wtedy ogrzewanie będzie jak znalazł.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 14:45, Jerzy napisał:

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd

Ja mam tylko wypuszczone rurki pod kaloryfer. Nie było potrzeby montować. Najmniej w duże mrozy to mam może 14 stopni. Nad warsztatem mam promiennik podczerwieni, a jak potrzebuje szybko nagrzać, to włączam farelkę na 10 minut i jest gorąco. Ogólnie, w pomieszczeniach gdzie ciepło jest potrzebne sporadycznie, ale szybko, farelka sprawdza się znakomicie. Używamy też w łazience w okresach przejściowych, jak CO jeszcze nie chodzi, a trzeba nagrzać przed kąpielą dzieci. 2 minuty i jest 24 stopnie w łazience 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 15:03, bielaPL napisał:

i tak jak wjedziesz ze śniegu i mrozu do garażu to będziesz miał na plusie, a gorąc z samego auta (silnika) jeszcze podwyższy temperaturę i auto i tak rozmarznie 

 

Gorzej jak masz elektryczne auto ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 14:45, Jerzy napisał:

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

 

Ja mam wrzuconą rzadką (20cm) pętle podłogówki, ale raczej będzie ona przykręcona do minimum, bo w garażu będę miał 42U racka który będzie odprowadzał dobre kilkaset watów w cieple przez całą dobę. Przyzwoicie ocieplonej budzie powinno to wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, format napisał:

 

Ja mam wrzuconą rzadką (20cm) pętle podłogówki, ale raczej będzie ona przykręcona do minimum, bo w garażu będę miał 42U racka który będzie odprowadzał dobre kilkaset watów w cieple przez całą dobę. Przyzwoicie ocieplonej budzie powinno to wystarczyć.

Zostałeś lokalnym operatorem czy robisz garażo-serwerownie :smirk: ?

Nie boisz się wilgoci ?

Ja mam rack w kotłowni, gdzie +/- jest stała temp i wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sherif napisał:

Nie boisz się wilgoci ?

 

Mam wentylację mechaniczną z odzyskiem więc się wilgoć wymieni prędzej czy później.

A co do racka, cóż, jak przyjdą dla nas gorsze czasy to jeszcze AK będzie się z tego garażu kręciło ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał:

 

Mam wentylację mechaniczną z odzyskiem więc się wilgoć wymieni prędzej czy później.

A co do racka, cóż, jak przyjdą dla nas gorsze czasy to jeszcze AK będzie się z tego garażu kręciło ;) 

WM jest ok, ale garaż w deszczowe czy zimowe dni to taka łazienka x100 :).

Kolega też podobnie pisał, potem przytargał core'owy router z US i . został operatorem, bo wkurzał się że nikt normalnego netu mu nie chce dociągnąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sherif napisał:

WM jest ok, ale garaż w deszczowe czy zimowe dni to taka łazienka x100 :).

Kolega też podobnie pisał, potem przytargał core'owy router z US i . został operatorem, bo wkurzał się że nikt normalnego netu mu nie chce dociągnąć.

 

Tak też się może zdarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 14:45, Jerzy napisał:

Natknąłem się na taki artykuł:

 

https://receptynadom.pl/garaz-bryle-domu-byc-ogrzewany/

 

Bzdury czy trzeba brać pod uwagę te argumenty?

 

Osobiście planuję zamontować grzejnik, ale może to błąd?

 

Ciekawostka o której nie pomyślałem.

Tzn żeby nie mieć ciepło w garażu ;]

 

Nad garażem jest jakiś pokój?

Jeśli tak, to sufit musisz dodatkowo ocieplić a i tak nie wiem czy to da ten sam efekt.

To samo z ewentualnymi ścianami które sąsiadują z garażem. U mnie są takie dwie

 

No i jak juz ktoś zauważył, że garaż jest, ale go nie ma, bo z tego pomieszczenia robi się szybko składzik na różne potrzebne rzeczy.

Każde wyjście do takiego garażu w zimie to przemieszczanie się pomiędzy ciepłym domem i zimnym garażem. Niezbyt zdrowo, a dodatkowo dom wychładza otwieranie takich drzwi.

 

U mnie w garażu jest miejsce pod kaloryfer i obok tego miejsca ten kaloryfer stoi. Nigdy nie zamontowany, bo się okazało, że piec na pellet doskonale ten garaż ogrzewa.

Kotłownia jest połączona z garażem, drzwi brak.

Nawet w największe mrozy temperatura nie spada w garażu poniżej 15 stopni, ale zazwyczaj jest 18-20.

Wsiadam do auta w krótkim rękawku i tak z niego wysiadam jak wracam.

Mowa o odwózce dzieci do szkoły, kiedy ja na dworze z auta nie mam potrzeby wysiadać ;)

 

Przy jakimś ogrzewaniu gazowym ja bym tam wrzucił jakis grzejnik i tyle.

 

A co do niezbyt gęstej pętli podłogówki u @format

Ciekawe jak będzie w mocniejszych mrozach, a tej pętli nie uruchomisz. Możesz mieć w garażu temperaturę ujemną i rurki od podłogówki powiedzą "papa" :(

Brama garażowa przecież nie jest szczelna, więc powietrze sobie łatwo wchodzi.

Ogrzewanie podłogówki idzie pod samą bramę garażową?

 

Chyba że ten serwer tak nagrzeje pomieszczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kravitz napisał:

Ciekawe jak będzie w mocniejszych mrozach, a tej pętli nie uruchomisz. Możesz mieć w garażu temperaturę ujemną i rurki od podłogówki powiedzą "papa" :(

 

Mróz w garażu to raczej mało prawdopodobny scenariusz w moich warunkach klimatycznych. Nie mniej, nigdzie nie napisałem że zamierzam tą pętlę kiedykolwiek zakręcać, tam będzie po prostu słaby przepływ i to wystarczy. Inna sprawa to fakt że zapotrzebowanie na cały dom, łącznie z garażem, dla utrzymania 23C gdzie na zewnątrz jest -20 mam na poziomie 7-8kW więc samo kilkaset W z szafy rackowej sprawi że w garażu nie bardzo jest szansa na ujemną temperaturę, nawet z wyłączoną podłogówką i siarczystym mrozem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 14:51, Jerzy napisał:

 

Dla auta lepiej, ale zimą w garażu na pewno będę chciał sobie coś podłubać :)

Jest jeszcze opcja, która u mnie upadła. Dogrzewanie garażu z kominka, jeśli go planujesz to wypuścić DGP do garażu i nic efektywniej nie zagrzeje niż gorące powietrze z kominka. U mnie było to w planie ale zaprzepaściłem wysokości na poziomie projektu i nie chciałem mieć widocznego prowadzenia do garażu w podwieszanym suficie. Estetyka wyparła efektywność ;)

 

13 godzin temu, zet napisał:

 

Dla samochodu rewelacja - auto suche i ciepłe w kilka godzin - ale warunek dobra wentylacja.

Bardzo miło pogrzebać coś przy aucie na grzanej posadzce. 

Może i jest to fanaberia, ale jeśli ktoś lubi majsterkować super sprawa. 

Zaiste! Dobra wentylacja w garażu jest więcej warta niż ogrzewanie. Bez ogrzewania z dobrą wentylacją wszystko z czasem wyschnie, z ogrzewaniem bez wentylacji też odparuje, ale będzie śmierdzieć!

 

9 godzin temu, format napisał:

Gorzej jak masz elektryczne auto ;] 

Jedno EV, drugie spalinowe, co zimą dogrzeje, do tego dążę ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, komor napisał:

Jedno EV, drugie spalinowe, co zimą dogrzeje, do tego dążę ;]

 

Ja akurat właśnie sprzedaję wszystkie ICE i przechodzę na full BEV 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kravitz napisał:

A co do niezbyt gęstej pętli podłogówki u @format

Ciekawe jak będzie w mocniejszych mrozach, a tej pętli nie uruchomisz. Możesz mieć w garażu temperaturę ujemną i rurki od podłogówki powiedzą "papa" :(

Brama garażowa przecież nie jest szczelna, więc powietrze sobie łatwo wchodzi.

Ogrzewanie podłogówki idzie pod samą bramę garażową?

Jak dobrze ociepli to nie będzie miał ujemnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam garaz w bryle. Podlogowka puszczona ale nie uruchamiałem.

Ocieplony sufit i sciany 5cm grafitem.

Przy -22 w lutym tego roku w garazu spadlo do 8 stopni.

Teraz zaczalem garazowac, to sam samochod nagrzewa pomieszczenie na ladne pare godzin. Przy obecnych temperaturach czyli noca kolo 0 w dzien 10, w garazu jest 17-18 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Chalek napisał:

Mam garaz w bryle. Podlogowka puszczona ale nie uruchamiałem.

Ocieplony sufit i sciany 5cm grafitem.

Przy -22 w lutym tego roku w garazu spadlo do 8 stopni.

Teraz zaczalem garazowac, to sam samochod nagrzewa pomieszczenie na ladne pare godzin. Przy obecnych temperaturach czyli noca kolo 0 w dzien 10, w garazu jest 17-18 stopni.

 

Ja mam trochę szpary przy bramie, więc to dosyć wymuszona wentylacja, u ciebie dosyć szczelnie musi być, jak to wygląda z zapachami w garażu? Czuć długo spaliny itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.