Skocz do zawartości

kominek - brak powietrza?


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Słabo się pali w kominku-co jest?

Drewno suche.

Powietrze bierze ze dworu.

Wyraźnie ognia dostaje jak się otworzy szybę. Czyli jakby brakowało powietrza do palenia?

Z drugiej strony wyraźnie zimno leci z rusztu, więc rurka jakby drożna jest.

Przepalone jest 2m3 drewna, komin nie był czyszczony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, exor napisał:

Przepalone jest 2m3 drewna, komin nie był czyszczony.

 

Masz brak ciągu. Sprawdź w pierwszej kolejności komin, jeśli ceramiczny nic nie powinno się na nim za bardzo osadzać. Jeśli natomiast masz zbyt niskie temperatury spalin może tworzyć się sadza i oblepiać komin. Jak sprawdzisz i ewentualnie wyczyścisz komin daj znać :oki:

Druga kwestia drożność dopływu powietrza, zobacz czy jakiś liść Ci się nie zawinął i nie ogranicza przepływu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, exor napisał:

Słabo się pali w kominku-co jest?

Drewno suche.

Powietrze bierze ze dworu.

Wyraźnie ognia dostaje jak się otworzy szybę. Czyli jakby brakowało powietrza do palenia?

Z drugiej strony wyraźnie zimno leci z rusztu, więc rurka jakby drożna jest.

Przepalone jest 2m3 drewna, komin nie był czyszczony.

 

To jest mega trudny temat i powodów mogą być dziesiątki. Możesz mieć problem z kominem, za mały lub ... za duży ciąg. Możesz mieć problem z powietrzem dolotowym - można to zweryfikować z zewn czy jest ciąg. Możesz też mieć problem z samym wkładem czy z opałem. AFAIR masz wentylację wymuszoną, może być nieszczelny wkład, itd.

Popatrz na sam wkład czy jakoś nie jest przyblokowany szyber, czy nie wykruszyła się gdzieś okładzina, czy sam dopływ powietrza jest swobodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rwIcIk napisał:

Od czyszczenia konina zacząłbym :ok:

Tylko warto pamiętać aby nie okaleczyć ceramicznego wkładu, do niego są plastikowe wyciory.

Sam przeleciałem raz metalowym, co prawda wielka krzywda mu się nie stała, ale rysy się porobiły trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, komor napisał:

Tylko warto pamiętać aby nie okaleczyć ceramicznego wkładu, do niego są plastikowe wyciory.

Sam przeleciałem raz metalowym, co prawda wielka krzywda mu się nie stała, ale rysy się porobiły trochę.

Nawet nie sprawdzałem czym kominiarze czyścili 8]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sherif napisał:

To jest mega trudny temat i powodów mogą być dziesiątki. 

Otóż to!

1 godzinę temu, exor napisał:

Przepalone jest 2m3 drewna, komin nie był czyszczony.

 

Czy wcześniej było lepiej czy źle się pali od zawsze?

Jeżeli nie wytworzę dostatecznie wysokiej temperarury i od razu dodam duże szczapy twardego drewna to efekt będzie taki jak opisujesz.

2m to dopiero się uczysz palić 😉

A szkoły są różne.😁

Ja przed rozpaleniem układam stosik z drobno porąbanego drewna. W środek papier, na wierzch 1-2 większe szczapy (od kilku lat palę dębiną)

Przepustnica w dolocie otwarta na full i uchylone drzwiczki (mam gilotynę).

Jak już się pali to przymykam gilotynę tak, aby była mała szczelina. Wówczas robi się turbo dolot 😁. Jak dobrze zajmą się duże szczapy to zamykam drzwiczki.

Jak spalanie robi się zbyt "nerwowe", zamykam przepustnicę na dolocie.

Odpowiednią temperaturę poznasz po tym, że spalanie przebiega bez dymu.

Po wypaleniu wkład jest okopcony tylko w rogach (tam gdzie temperatura była mniejsza).

Są szkoły aby duże szczapy położyć na dół a stosik ułożyć na górze (bardziej eko).

Czasem warunki atmosferyczne są takie, że nie hu hu nie chce się palić 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Możesz mieć problem z powietrzem dolotowym - można to zweryfikować z zewn czy jest ciąg.

Jak?

 

 

1 godzinę temu, Adalbert napisał:

Brak ciągu. Sprawdź, czy nie masz gniazda w kominie.

 

Jakby komin był zatkany to przy otwarciu drzwiczek dym by leciał na dom chyba, co nie?

Jakiś kawałek sosny wrzuconej do palenia (jako podpałka) to chyba nie powinien nic zaszkodzić kominowi? 95% palonego drewna to liściaste suche.

 

 

57 minut temu, DamU napisał:

Czy wcześniej było lepiej czy źle się pali od zawsze?

Jeżeli nie wytworzę dostatecznie wysokiej temperarury i od razu dodam duże szczapy twardego drewna to efekt będzie taki jak opisujesz.

2m to dopiero się uczysz palić

 

Eno, lepiej było w poprzednim sezonie. Teraz coś tak go przymuliło.

Przeważnie dębem lub grabem palę i wrzucam dwa duże kawały, na to mniejsze i podpałka. Zawsze było ok.

 

Może faktycznie zobacze jak piszesz: jak już sie rozpali dobrze, to zamknę całkiem gilotyne. Ale nigdy nie robiłem tak. Powietrze on ma mieć z zewnątrz a nie z domu.

 

Godzinę temu, DamU napisał:

Ja przed rozpaleniem układam stosik z drobno porąbanego drewna. W środek papier, na wierzch 1-2 większe szczapy (od kilku lat palę dębiną)

Jak spalanie robi się zbyt "nerwowe", zamykam przepustnicę na dolocie.

Są szkoły aby duże szczapy położyć na dół a stosik ułożyć na górze (bardziej eko).

 

 

OK, to wg informacji z tej strony robisz to niepoprawnie:

https://kominek.energooszczedny-dom.pl/3-kominkowe-problemy/34-kominkowe-problemy.php

 

 

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

U mnie na dopływie powietrza jest klapa. Jeśli masz, sprawdź, czy otwiera się.

Jakiej średnicy masz dopływ powietrza?

Na wlocie jest kratka?

No u mnie też jest klapa, można regulować ilość powietrza.

Jak sprawdzić czy się otwiera jak to wszystko zabudowane jest?

Na wlocie jest kratka, ale czysta, sprawdzałem wczoraj. Średnica to będzie ze 110 (rura od kanalizy).

 

obraz.png.cf81a193f06954f425bd60ae80b6574e.png

 

 

obraz.png.ceeeaafc45b9bdc27564936f3e4fcb76.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał:

 

OK, to wg informacji z tej strony robisz to niepoprawnie:

https://kominek.energooszczedny-dom.pl/3-kominkowe-problemy/34-kominkowe-problemy.php

Wiem :skromny:

Pisałem o różnych szkołach.

Twój wkład to Hitze?

Jak dobrze dasz w palnik to wnętrze ma pozostać białe :skromny:

Dolot sprawdzisz po wyciągnięciu dolnego wlotu powietrza z zabudowy.

Jak dostaniesz się do wyczystki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to hitze, albero.

Biały miał pozostać? Panie, toż po pierwszym paleniu już jest czarny. Nie domyjesz teraz tego.

Do wyczystki jest dostęp. Na poprzednich foto nie widać tego.

Może dosięgnę wlotu powietrza, nie wyjmowałem tej maskownicy jeszcze. Na szczęście tylko wsunięta jest.

 

 

obraz.png.80bdcb8ba7d5010ca0bb5e2c607d43ba.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, exor napisał:

Biały miał pozostać? Panie, toż po pierwszym paleniu już jest czarny. Nie domyjesz teraz tego.

Tego nie masz myć.😁

To ma się wypalić.

Zerknij jak ma wyglądać ten wkład po dobrym kotłowaniu 🔥

5 sezonów:skromny:

Spróbuj dać więcej opału na pierwszy wsad. Jak już jest odpowiednia temperatura to później można dorzucać po szczapie.

 

 

Screenshot_20211104-171015_Gallery.jpg

Edytowane przez DamU
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamU napisał:

Tego nie masz myć.😁

To ma się wypalić.

Zerknij jak ma wyglądać ten wkład po dobrym kotłowaniu 🔥

5 sezonów:skromny:

Spróbuj dać więcej opału na pierwszy wsad. Jak już jest odpowiednia temperatura to później można dorzucać po szczapie.

 

U mnie na początku słabo, ale gdy się rozgrzeje i złapie cug, to ciągnie mocno i trzeba zasunąć i szyber nad kominkiem i dolot powietrza pod kominkiem.

Cały czas dolot powietrza z zewnątrz z zewnątrz jest otwarty.

Ale u mnie na wichrowym wzgórzu są sprzyjając warunki.

Gdzieś w kotlinie będzie gorzej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 11:22, komor napisał:

Tylko warto pamiętać aby nie okaleczyć ceramicznego wkładu, do niego są plastikowe wyciory.

Sam przeleciałem raz metalowym, co prawda wielka krzywda mu się nie stała, ale rysy się porobiły trochę.

O proszę, nawet nie wiedziałem że ceramiczny nie toleruje metalowego wycioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 11:22, komor napisał:

Tylko warto pamiętać aby nie okaleczyć ceramicznego wkładu, do niego są plastikowe wyciory.

Sam przeleciałem raz metalowym, co prawda wielka krzywda mu się nie stała, ale rysy się porobiły trochę.

A co te rysy przeszkadzają? A w ogóle to widać je? W kominie ciemno przecież. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do palenia potrzebne jest paliwo, powietrze, no i jakiś wylot spalin. Czegoś Ci brakuje ;)

Gdzie masz wylot komina i jak zbudowany ? Miałem kiedyś przypadek u klienta, że czapka z komina metalowego zsunęła się nań i zatkała wylot prawie całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.