Skocz do zawartości

Fotowoltaika, przejście z gazu ziemnego na prąd. Jak policzyć?


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad montażem paneli fotowoltaicznych, które miałyby również zasilać kocioł elektryczny i przejąć ogrzewanie domu. Aktualnie mam gaz ziemny, roczne zużycie na poziomie 14 kWh. Do tego zużywam około 5 kWh prądu w skali roku. Trafiłem na reklamę kotłów CO na prąd, stosunkowo niedrogie bo ok. 2500 zł. I tak sobie myślę czy da się postawić drugi kocioł na prąd obok kotła na gaz ziemny (dwufunkcyjny). Do tego dodać zasobnik na wodę. Całość ustawić tak, że ogrzewam prądem a awaryjnie mam przełączenie na gaz. Słyszałem też o opcji, że nie trzeba drugiego kotła na prąd a drugą grzałkę w zasobniku i nią sterować ogrzewaniem wody w kaloryferach (to z luźnej dyskusji przy płocie z sąsiadem, do sprawdzenia). Poprawcie mnie czy dobrze rozumiem, że kWh z prądu i gazu liczy się 1 do 1, czyli potrzebowałbym instalację na poziomie 19 kWh, czy to jednak powinienem inaczej policzyć?

 

Z góry przepraszam fachowców jeżeli użyłem złych określeń urządzeń, amator jestem. 😄

Edytowane przez spad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Zakładam, że mówisz o 14MWh z gazu... 

No i masz rację... potrzebowałbyś z 19kWp. Chyba, że wywalisz ten kocioł gazowy i wstawisz pompę ciepła. 

Co do kotła elektrycznego to są takie zintegorwane ze sprzęgłem hydraulicznym. Wstawić to między kocioł gazowy a instalacje i po imprezie.

W zależności od  budowy instalacji i sterowania nią trzeba by pewnie dodać albo dorobić sterowanie pompami.

CWU to najlepiej zasobnik i grzałka elektryczna. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, spad napisał:

Zastanawiam się nad montażem paneli fotowoltaicznych, które miałyby również zasilać kocioł elektryczny i przejąć ogrzewanie domu. Aktualnie mam gaz ziemny, roczne zużycie na poziomie 14 kWh. Do tego zużywam około 5 kWh prądu w skali roku. Trafiłem na reklamę kotłów CO na prąd, stosunkowo niedrogie bo ok. 2500 zł. I tak sobie myślę czy da się postawić drugi kocioł na prąd obok kotła na gaz ziemny (dwufunkcyjny). Do tego dodać zasobnik na wodę. Całość ustawić tak, że ogrzewam prądem a awaryjnie mam przełączenie na gaz. Słyszałem też o opcji, że nie trzeba drugiego kotła na prąd a drugą grzałkę w zasobniku i nią sterować ogrzewaniem wody w kaloryferach (to z luźnej dyskusji przy płocie z sąsiadem, do sprawdzenia). Poprawcie mnie czy dobrze rozumiem, że kWh z prądu i gazu liczy się 1 do 1, czyli potrzebowałbym instalację na poziomie 19 kWh, czy to jednak powinienem inaczej policzyć?

 

Z góry przepraszam fachowców jeżeli użyłem złych określeń urządzeń, amator jestem. 😄

14kWh/m2 na rok ?? Mało.

Przy takim zużyciu można kombinować z prądem, aczkolwiek zawsze korzystniej i lepiej będzie to pogonić pompą, nawet powietrze - woda. Jest wtedy szansa, że taką instalacją co zmieści się na dachu obsłużysz zużycie prądu + ogrzewanie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, krawiec napisał:

Zakładam, że mówisz o 14MWh z gazu... 

No i masz rację... potrzebowałbyś z 19kWp. Chyba, że wywalisz ten kocioł gazowy i wstawisz pompę ciepła. 

Co do kotła elektrycznego to są takie zintegorwane ze sprzęgłem hydraulicznym. Wstawić to między kocioł gazowy a instalacje i po imprezie.

W zależności od  budowy instalacji i sterowania nią trzeba by pewnie dodać albo dorobić sterowanie pompami.

CWU to najlepiej zasobnik i grzałka elektryczna. 

 

Krawiec

 

Na fakturze rozliczeniowej mam jak byk 1260 m3 gazu co przeliczają na 14 kWh. Może inaczej, oni piszą 14.180 kWh. Chyba u nich ta kropka to taki ozdobnik, więc faktycznie to chyba 14MWh z gazu. 

O pompie ciepła nie myślę, to już spory wydatek, który razem z solarami to chyba nigdy mi się nie zwróci. Myślałem o tym, żeby podpiąć to zamiast gazu i rachunkami z gazu szybciej amortyzować koszt instalacji na dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
10 minut temu, spad napisał:

 

Na fakturze rozliczeniowej mam jak byk 1260 m3 gazu co przeliczają na 14 kWh. Może inaczej, oni piszą 14.180 kWh. Chyba u nich ta kropka to taki ozdobnik, więc faktycznie to chyba 14MWh z gazu. 

O pompie ciepła nie myślę, to już spory wydatek, który razem z solarami to chyba nigdy mi się nie zwróci. Myślałem o tym, żeby podpiąć to zamiast gazu i rachunkami z gazu szybciej amortyzować koszt instalacji na dachu. 

Pomysł dobry, tylko aby w całości wywalić gaz musisz postawić sporą instalacje (problem miejsca na dachu), przewymiarowaną o 30%. I do tego szybko...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, spad napisał:

 

Na fakturze rozliczeniowej mam jak byk 1260 m3 gazu co przeliczają na 14 kWh. Może inaczej, oni piszą 14.180 kWh. Chyba u nich ta kropka to taki ozdobnik, więc faktycznie to chyba 14MWh z gazu. 

O pompie ciepła nie myślę, to już spory wydatek, który razem z solarami to chyba nigdy mi się nie zwróci. Myślałem o tym, żeby podpiąć to zamiast gazu i rachunkami z gazu szybciej amortyzować koszt instalacji na dachu. 

Jeśli jest tak jak piszesz to nic nie kombinuj, nie ma to ekonomicznego uzasadnienia co byś nie zrobił będzie albo drożej albo duży nakład finansowy. Najtaniej prądem to tylko pompa ciepła z buforem w drugiej taryfie, ale tu koszt pompy spory... 

Ewentualnie bufor i grzałka w drugiej taryfie. Wejdź na stronę cieplowlasciwie.pl i zobacz co będzie korzystniejsze. 

Jaką powierzchnię grzejesz? Masz grzejniki czy podłogówka? 

PS. Pompę ciepła można zrobić w dobrych pieniądzach, moja wyszła mnie nie całe 6 tyś 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, spad napisał:

 

Na fakturze rozliczeniowej mam jak byk 1260 m3 gazu co przeliczają na 14 kWh. Może inaczej, oni piszą 14.180 kWh. Chyba u nich ta kropka to taki ozdobnik, więc faktycznie to chyba 14MWh z gazu. 

O pompie ciepła nie myślę, to już spory wydatek, który razem z solarami to chyba nigdy mi się nie zwróci. Myślałem o tym, żeby podpiąć to zamiast gazu i rachunkami z gazu szybciej amortyzować koszt instalacji na dachu. 

 

faktycznie PV wyjdzie taniej niż pompa ciepła ? tzn przewymiarowanie PV i grzanie grzałką :hmm:

warto też mieć na uwadze, że coś w cenach może się pozmieniać i oddawanie do sieci żeby pobrać zimą będzie droższe 

 

druga kwestia to ew awarie, jak zdasz się tylko na prąd to jesteś uzależniony

mając kocioł na gaz zawsze można się wspomóc, a sam kocioł opędzić z jakiegoś aku/agregatu

 

sensowne wydaje się postawienie tańszej pompy powietrze woda i dogrzewanie w mrozy gazem 

ale czy to się zwróci ?

przy nowym budynku sytuacja wygląda inaczej bo odchodzą koszty podłącza, komina, kotła itd 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
3 minuty temu, hebel napisał:

Normalnie, kupując klimę, wymiennik płytowy i kawałek obudowy na elektronikę, zrobić ci zdjęcie? 

A pokaż. Przerobiłeś jakoś jednostkę wewnętrzną? Czy tylko zewnętrzną wykorzystujesz?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

Pomysł dobry, tylko aby w całości wywalić gaz musisz postawić sporą instalacje (problem miejsca na dachu), przewymiarowaną o 30%. I do tego szybko...

 

Krawiec

 

No właśnie przy takiej mocy to nawet nie podchodzę pod rozliczenie 0,8 a mniejsze i więcej formalności po mojej stronie z ryzykiem, że Tauron pokaże mi środkowy palec. Pomijam, że koszt takiej instalki to już gruba kasa. Jednak liczyłem, że zwykła do 10 kW ogarnie całość, ale jak widać lipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, hebel napisał:

Jeśli jest tak jak piszesz to nic nie kombinuj, nie ma to ekonomicznego uzasadnienia co byś nie zrobił będzie albo drożej albo duży nakład finansowy. Najtaniej prądem to tylko pompa ciepła z buforem w drugiej taryfie, ale tu koszt pompy spory... 

Ewentualnie bufor i grzałka w drugiej taryfie. Wejdź na stronę cieplowlasciwie.pl i zobacz co będzie korzystniejsze. 

Jaką powierzchnię grzejesz? Masz grzejniki czy podłogówka? 

PS. Pompę ciepła można zrobić w dobrych pieniądzach, moja wyszła mnie nie całe 6 tyś 

 

No właśnie czytam i widzę, że przekombinuję a nie zyskam. Ja ogrzewam 110 metrów bliźniaka, grzejniki w pokojach, podłgówki w łazienkach. Dotychczas wydawałem na gaz ok. 2500 zł. W najbliższym roku to już bliżej 4000 zł i to pod warunkiem, że przejdę do  PGNiG bo mój aktualny dostawca podniósł stawki o 170%. Tak czy inaczej liczyłem, że ok. 3500 zł z gazu + 3000 zł z prądu i to wrzucić w roczny koszt fotowoltaiki to może by się jakoś zwróciło. Ale przy 20 kVh to mam instalkę za 60 kPLN jak nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, krawiec napisał:

A pokaż. Przerobiłeś jakoś jednostkę wewnętrzną? Czy tylko zewnętrzną wykorzystujesz?

 

Krawiec

Kimatyzator o mocy grzewczej 10kW, elektronika że splitu upchnieta do ciasnej obudowy, wymiennik płytowy, bufor 80l zrobiony ze zbiornika LPG (na potrzeby defrostu) zupełnie nie potrzebny zachowuje się jak sprzęgło i psuje mi parametr wody, pompą grzeje 190 podłogi i bojler z Cwu, zamontowałem też cieplomierz by mieć wgląd na zużycie ciepła. Wiem że nie wygląda to estetycznie ale nie jestem hydraulikiem, a wszystko robiłem sam. 

IMG_20211104_133832.jpg

IMG_20211104_133742.jpg

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
7 minut temu, spad napisał:

 

No właśnie przy takiej mocy to nawet nie podchodzę pod rozliczenie 0,8 a mniejsze i więcej formalności po mojej stronie z ryzykiem, że Tauron pokaże mi środkowy palec. Pomijam, że koszt takiej instalki to już gruba kasa. Jednak liczyłem, że zwykła do 10 kW ogarnie całość, ale jak widać lipa. 

Przy zastosowaniu 10kWp i dogrzewacza CO możesz znacząco zredukować rachunki za gaz...

Ja postawie u siebie 7,5kWp i zobaczę co z tego wyjdzie... Tylko ja mam klimę wiec mogę nią grzać z dobrym współczynnikiem bo ma COP coś 3,5 dla grzania.

Zakładam, że zredukuję rachunki o 500PLN miesięcznie. Wiec czas zwrotu to 3,5 roku. Jak będzie wyglądało, że można wyciągnać z tego więcej to dołożę paneli do 10kWp...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, spad napisał:

 

No właśnie czytam i widzę, że przekombinuję a nie zyskam. Ja ogrzewam 110 metrów bliźniaka, grzejniki w pokojach, podłgówki w łazienkach. Dotychczas wydawałem na gaz ok. 2500 zł. 

Jak na 110m² to moim zdaniem masz duże zużycie, wejdź na stronę cieplowlasciwie.pl i policz może faktycznie będzie taniej prądem w drugiej taryfie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
3 minuty temu, hebel napisał:

Kimatyzator o mocy grzewczej 10kW, elektronika że splitu upchnieta do ciasnej obudowy, wymiennik płytowy, bufor 80l zrobiony ze zbiornika LPG (na potrzeby defrostu) zupełnie nie potrzebny zachowuje się jak sprzęgło i psuje mi parametr wody, pompą grzeje 190 podłogi i bojler z Cwu, zamontowałem też cieplomierz by mieć wgląd na zużycie ciepła. Wiem że nie wygląda to estetycznie ale nie jestem hydraulikiem, a wszystko robiłem sam. 

 

 

To masz pojedynczą jednostkę zewnętrzną o mocy 10kW? Na jedną wewnętrzną? 

Co zrobiłeś z wymiennikiem jednostki wewnętrznej? Wsadziłeś zwyczajnie płytowy zamiast? 

Ile stopni wody osiągasz?

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krawiec napisał:

To masz pojedynczą jednostkę zewnętrzną o mocy 10kW? Na jedną wewnętrzną? 

Co zrobiłeś z wymiennikiem jednostki wewnętrznej? Wsadziłeś zwyczajnie płytowy zamiast? 

Ile stopni wody osiągasz?

 

Krawiec

 

Tak

Wywaliłem split wewnętrzny zabrałem z niego elektronikę, a zamiast wymiennika freon/powietrze zamontowałem wymiennik freon/woda, bez problemu grzeję wodę cwu do 50 stopni, na potrzeby CO wystarcza 30 stopni. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
5 minut temu, hebel napisał:

Tak

Wywaliłem split wewnętrzny zabrałem z niego elektronikę, a zamiast wymiennika freon/powietrze zamontowałem wymiennik freon/woda, bez problemu grzeję wodę cwu do 50 stopni, na potrzeby CO wystarcza 30 stopni. 

Dobra, tam nie ma jakiś zaworów rozprężnych etc? Tak zwyczajnie wystarczyło podpiąć jednostkę zewnętrzną do wymiennika płytowego? Nie ma tam jakiś czujników temperatury wymiennika itp? Czy to był jakiś wyjątkowo prosty split?

Jak to steruje temperaturą wody? Zwyczajny ON/OFF? Co z wentylatorem? Elektronika nie głupieje, że go nie ma?

 

Krawiec 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, krawiec napisał:

Dobra, tam nie ma jakiś zaworów rozprężnych etc? Tak zwyczajnie wystarczyło podpiąć jednostkę zewnętrzną do wymiennika płytowego? Nie ma tam jakiś czujników temperatury wymiennika itp? Czy to był jakiś wyjątkowo prosty split?

Jak to steruje temperaturą wody? Zwyczajny ON/OFF? Co z wentylatorem? Elektronika nie głupieje, że go nie ma?

 

Krawiec 

Widzę że coś tam wiesz z chłodnictwa, a zadajesz tak proste pytania, zawór rozprężny potrzebny jest przy chłodzeniu, a tu w tym przypadku grzejemy, do defrostu faktycznie puszczamy niskie pary do wymiennika ale na tyle mało i krótko że nie potrzeba zaworu rozprężnego, czujnik temperatury jest ori tylko tylko u mnie idzie przez 2 potencjometry jeden udaje temp wody cwu, a drugi CO ale nie jest to potrzebne, ja miałem fantazje i tak zrobiłem, normalnie wystarczy bez nazwijmy to emulacji i dodawania nowych czyli pilotem nastawiasz temp jak we wnętrzu pomieszczenia a czujnik na rurze z wodą i pompa grzeje aż do nastawionej temp poczym schodzi z wydajności aż do wyłączenia, a na trybie cwu grzeje na max. 

Załączeniem i wyłączeniem pompy w trybie co decyduje programator na ścianie w salonie, a cwu czujnik w bojlerze. Jedyna modyfikacja w elektronice to przecięcie czujnika temp splitu. Pompa współczesna inwerter na gazie R32. Na foto temp od lewej na górze temp gorącego gazu zasilanie / powrót 

Na dole temp wody przed i po wymienniku 

 

IMG_20211104_145141.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koonrad napisał:

 

faktycznie PV wyjdzie taniej niż pompa ciepła ? tzn przewymiarowanie PV i grzanie grzałką :hmm:

warto też mieć na uwadze, że coś w cenach może się pozmieniać i oddawanie do sieci żeby pobrać zimą będzie droższe 

 

druga kwestia to ew awarie, jak zdasz się tylko na prąd to jesteś uzależniony

mając kocioł na gaz zawsze można się wspomóc, a sam kocioł opędzić z jakiegoś aku/agregatu

 

sensowne wydaje się postawienie tańszej pompy powietrze woda i dogrzewanie w mrozy gazem 

ale czy to się zwróci ?

przy nowym budynku sytuacja wygląda inaczej bo odchodzą koszty podłącza, komina, kotła itd 

 

Mój kolega liczył i mu wyszło, że się opłaci. Też odchodzi od gazu i montuje pompę + rozbudowa PV. Natomiast liczy się z tym, że 10kWp na dachu nie obrobi wszytskiego i część trzeba dopłacić z kieszeni.

IMHO nawet zakładając COP3:1 nie opłaci się grzać grzałką i instalować x3 więcej paneli, bo pompa jest znacznie tańsza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Godzinę temu, sherif napisał:

Mój kolega liczył i mu wyszło, że się opłaci. Też odchodzi od gazu i montuje pompę + rozbudowa PV. Natomiast liczy się z tym, że 10kWp na dachu nie obrobi wszytskiego i część trzeba dopłacić z kieszeni.

IMHO nawet zakładając COP3:1 nie opłaci się grzać grzałką i instalować x3 więcej paneli, bo pompa jest znacznie tańsza.

Tylko mając grzejniki robi się duda.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, hebel napisał:

Jak na 110m² to moim zdaniem masz duże zużycie, wejdź na stronę cieplowlasciwie.pl i policz może faktycznie będzie taniej prądem w drugiej taryfie 

 

2500 zł za rok za gaz na CO i CWU to dużo? Sąsiedzi i znajomi raczej wydają więcej na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BOGUS napisał:

A może zostawić gaz i dodać klimatyzację z funkcją grzania. Efektywność wyzsza niz jakakolwiek grzałka czy kocioł elektryczny.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
 

 

Klimatyzacja jednak zeżre sporo prądu i do tego wymagałoby wstawienia pięciu jednostek do każdego pokoju. O walorach estetycznych nie wspomnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
45 minut temu, spad napisał:

 

Klimatyzacja jednak zeżre sporo prądu i do tego wymagałoby wstawienia pięciu jednostek do każdego pokoju. O walorach estetycznych nie wspomnę. 

No nie zgodzę się. Mam multisplita LG od początku (10 lat) instalowany jako klima dla komfortu w lecie.. .Nie myślałem tym grzać..

Ale teraz jak będę miał (mam nadzieje) panele to czemu nie? Wg danych technicznych to ma 10kW grzania max. Ta moja ma COP dla grzania 3,5... Toż to klasyczna pompa ciepła jest tylko grzeje powietrze przy pomocy jednostki wewnętrznej a nie wodę...

Oczywiście nie wywalę gazu... bo klimę mam w 5 pomieszczeniach wiec tylko tam klima będzie mogła grzać. Łazienki dalej będą musiały być grzane gazem.

Do tego żona coś tam plumka, że ona przy klimie to siedzieć nie będzie wiec pewnie też nie na 100% będzie wykorzystywana do grzania.

 

Zobaczę ile prądu mi "zostanie" z paneli i będę go wykorzystywał do zmniejszenia zużycia gazu jak tylko to możliwe. A  że zrobiłem sobie w zeszłym roku pełne niezależne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu to jak klima nagrzeje to kocioł gazowy nie będzie grzał tego pomieszczenia. 

Jak, żona będzie dymić to wymienię sprzęgło hydrauliczne w układzie na takie z grzałką albo zmajstruję z jakiejś klimy pompę ciepła na jakieś 3kW - przy czym tego bym chciał uniknąć bo to wydłuża czas zwrotu inwestycji w PV. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, krawiec napisał:

No nie zgodzę się. Mam multisplita LG od początku (10 lat) instalowany jako klima dla komfortu w lecie.. .Nie myślałem tym grzać..

Ale teraz jak będę miał (mam nadzieje) panele to czemu nie? Wg danych technicznych to ma 10kW grzania max. Ta moja ma COP dla grzania 3,5... Toż to klasyczna pompa ciepła jest tylko grzeje powietrze przy pomocy jednostki wewnętrznej a nie wodę...

Oczywiście nie wywalę gazu... bo klimę mam w 5 pomieszczeniach wiec tylko tam klima będzie mogła grzać. Łazienki dalej będą musiały być grzane gazem.

Do tego żona coś tam plumka, że ona przy klimie to siedzieć nie będzie wiec pewnie też nie na 100% będzie wykorzystywana do grzania.

 

Zobaczę ile prądu mi "zostanie" z paneli i będę go wykorzystywał do zmniejszenia zużycia gazu jak tylko to możliwe. A  że zrobiłem sobie w zeszłym roku pełne niezależne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu to jak klima nagrzeje to kocioł gazowy nie będzie grzał tego pomieszczenia. 

Jak, żona będzie dymić to wymienię sprzęgło hydrauliczne w układzie na takie z grzałką albo zmajstruję z jakiejś klimy pompę ciepła na jakieś 3kW - przy czym tego bym chciał uniknąć bo to wydłuża czas zwrotu inwestycji w PV. 

 

Krawiec

 

Tylko, że multisplit na 5 jednostek to na szybko patrząc w googlach zaczyna się od 12500 kPLN + montaż liczmy ze 4 kPLN. No to zaczynam cenowo zbliżać się do pompy ciepła. Dochodzi estetyka, kłucie ścian, etc. Wątek pierwotnie zakładał tylko opcję drugiego pieca na prąd i panele na dach bo to takie rozwiązanie nazwijmy to nieinwazyjne dla domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 minutę temu, spad napisał:

 

Tylko, że multisplit na 5 jednostek to na szybko patrząc w googlach zaczyna się od 12500 kPLN + montaż liczmy ze 4 kPLN. No to zaczynam cenowo zbliżać się do pompy ciepła. Dochodzi estetyka, kłucie ścian, etc. Wątek pierwotnie zakładał tylko opcję drugiego pieca na prąd i panele na dach bo to takie rozwiązanie nazwijmy to nieinwazyjne dla domu. 

Zgadza się. Ja już mam, więc trochę inaczej to wygląda.

Pytanie za ile można kupić jakąś małą pompę ciepła... niekoniecznie od razu 10kW. Ja jak patrze na mój kocioł (zabić tych co polecali 19kW bo będziesz długo czekał na ciepłą wodę) to on w większości czasu sobie chodzi nie dając  więcej niż 2 - 3 kW... Podejrzewam że ogrzewaniem elektrycznym na 3kW jestem w stanie zrzucić sporo zużycia gazu., a przy 10kW to mógłbym wywalić kocioł całkowicie. Tylko to się na to chwilę nie opłaca. 

 

W twoim przypadku można zaryzykować 1000 złotych i przerobić kotłownie tak aby było sprzęgło z grzałką elektryczną na 3kW... i jak będziesz miał zapas prądu z paneli to się uruchamia... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, spad napisał:

2500 zł za rok za gaz na CO i CWU to dużo? Sąsiedzi i znajomi raczej wydają więcej na gaz.

Jak na 110m2 to sporo. Ja mam dokładnie x2 (222m2) i 1600zł poszło za ostatni rok (CO, CWU, gotowanie)

 

1 godzinę temu, spad napisał:

Klimatyzacja jednak zeżre sporo prądu i do tego wymagałoby wstawienia pięciu jednostek do każdego pokoju. O walorach estetycznych nie wspomnę. 

Grzanie klimą będzie tańsze niż grzałką CO z grzejnikami.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zgodzę się. Mam multisplita LG od początku (10 lat) instalowany jako klima dla komfortu w lecie.. .Nie myślałem tym grzać..
Ale teraz jak będę miał (mam nadzieje) panele to czemu nie? Wg danych technicznych to ma 10kW grzania max. Ta moja ma COP dla grzania 3,5... Toż to klasyczna pompa ciepła jest tylko grzeje powietrze przy pomocy jednostki wewnętrznej a nie wodę...
Oczywiście nie wywalę gazu... bo klimę mam w 5 pomieszczeniach wiec tylko tam klima będzie mogła grzać. Łazienki dalej będą musiały być grzane gazem.
Do tego żona coś tam plumka, że ona przy klimie to siedzieć nie będzie wiec pewnie też nie na 100% będzie wykorzystywana do grzania.
 
Zobaczę ile prądu mi "zostanie" z paneli i będę go wykorzystywał do zmniejszenia zużycia gazu jak tylko to możliwe. A  że zrobiłem sobie w zeszłym roku pełne niezależne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu to jak klima nagrzeje to kocioł gazowy nie będzie grzał tego pomieszczenia. 
Jak, żona będzie dymić to wymienię sprzęgło hydrauliczne w układzie na takie z grzałką albo zmajstruję z jakiejś klimy pompę ciepła na jakieś 3kW - przy czym tego bym chciał uniknąć bo to wydłuża czas zwrotu inwestycji w PV. 
 
Krawiec
Łazienki rozwiązałem tak że w grzejniki drabinki zmontowałem grzałki 600W . Do zasobnika cwu grzałka 2kW i kosztem 350 pln ogarnąłem resztę do klimy. Ten rok był słaby jeśli chodzi o 1 połowę a od marca wyłączyłem gaz więc miałem dopłatę ok 800pln do prądu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał:

Jak na 110m2 to sporo. Ja mam dokładnie x2 (222m2) i 1600zł poszło za ostatni rok (CO, CWU, gotowanie)

 

Grzanie klimą będzie tańsze niż grzałką CO z grzejnikami.

 

Ale dogrzewasz się kominkiem lub czymś podobnym? Bo faktycznie ładnie ci cenowo wyszło pod warunkiem, że jednocześnie nie spaliłeś ileś tam metrów drewna w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
38 minut temu, hebel napisał:

200m² dom mojego kolegi z pracy, gaz do ogrzewania, ciepłej wody i gotowania 2700zl. za ubiegły rok 

Ja mam podobnie, tyle ze 600 zlotych to sam abonament.... za to ze zuzywam nieco ponad 1200m3. Cena kW w takiej zabawie wychodzi slabo. 

Samo zrzucenie tej oplaty do 150zl da juz oszczednosc.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, spad napisał:

 

Ale dogrzewasz się kominkiem lub czymś podobnym? Bo faktycznie ładnie ci cenowo wyszło pod warunkiem, że jednocześnie nie spaliłeś ileś tam metrów drewna w kominku.

Mam kominek, który używamy rekreacyjnie. 2mpu drewna jest spalanych na sezon, więc można doliczyć 3MWh (ok 380zł). To są dane wliczając ostatnią dość srogą zimę. W poprzednich latach wchodziło ok 20% mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, krawiec napisał:

Ja mam podobnie, tyle ze 600 zlotych to sam abonament.... za to ze zuzywam nieco ponad 1200m3. Cena kW w takiej zabawie wychodzi slabo. 

Samo zrzucenie tej oplaty do 150zl da juz oszczednosc.

 

Krawiec

Mam na domu PV o mocy 5kWp. Z zeszłego roku zostało mi nadwyżki 1200 kWh (po odliczeniu 20% dla Tauronu), ale to z tego powodu że przez pół roku robiłem remont  domu i wprowadziłem się pod koniec sierpnia. Całkowita ubiegłoroczna produkcja to 5830 kWh.

 

W tym roku w lutym przez 2 tygodnie miałem zdemontowany piec gazowy (robiłem remont kotłowni) i grzałem tylko dwoma klimatyzatorami (jeden split 5 kW, drugi kanałówka 7 kW mocy grzewczej), dodatkowo w styczniu trochę dogrzewałem klimatyzacją, bo podłogówka nie radziła sobie i żonie było chłodno (dlatego też robiłem remont kotłowni). W połowie lutego wyczerpałem cały zapas prądu i byłem 100 kWh pod kreską, na koniec marca miałem już  minus 500 kWh. Teraz na koniec października mam tylko 40 kWh nadwyżki (w lecie trochę pochodziła klima, a tak to zwykłe używanie prądu w domu).

 

Podczas remontu kotłowni zamontowałem sobie grzałkę do zbiornika CWU, z myślą że z prądu z PV będę sobie grzał wodę do mycia, ale ani razu jej nie włączyłem - bo nie mam nadwyżki prądu.

 

W tym roku moja instalacja wyprodukowała 4860 kWh.

 

Gazu szacuję że zużyję w tym roku około 16000 kWh / 1400 m3 (co i cwu) i całkowity koszt (łącznie z opłatami stałymi) 1 kWh z gazu wyniesie mnie 21 groszy

 

Nie pamiętam ile ty masz mocy PV, ale policz sobie czy faktycznie starczy ci prądu żeby móc drastycznie obniżyć zużycie gazu, tak żebyś przeszedł do niższej stawki opłaty stałej.

 

Druga sprawa to kwestia komfortu grzania klimatyzacją.

Niestety Twoja żona ma rację, bo czuć że wiatr hula po domu jak grzeje klima. Niestety, ale żeby zmusić powietrze o temperaturze około 40 - 50 stopni do zejścia od sufitu do podłogi, to trzeba go wiatraczkiem popędzić. Optymalnie było by na okres zimowy splity zamontować przy podłodze ;].

 

Ja w akcie desperacji przerobiłem tymczasowo klimatyzację kanałową w ten sposób:

 

klima kanałowa.jpg

Edytowane przez JacWeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Zobaczymy, mnie wystarczy zejść o 150m3 i jestem na niższej taryfie.

Na razie wsadzam 7,5kWp ale wschód zachód czyli przeliczając powinno wyprodukować tyle samo ile 6 skierowanie na południe.

Dołożyć będę mógł do 10kWp czyli realnie 8. 
 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krawiec napisał:

Zobaczymy, mnie wystarczy zejść o 150m3 i jestem na niższej taryfie.

Na razie wsadzam 7,5kWp ale wschód zachód czyli przeliczając powinno wyprodukować tyle samo ile 6 skierowanie na południe.

Dołożyć będę mógł do 10kWp czyli realnie 8. 
 

Krawiec

Ja mam na południowej stronie, ale więcej się nie zmieści. Myślałem o dołożeniu drugiego stringu na wschodniej i zachodniej części dachu (mam dach kopertowy) ale remont domu pochłonął wszystkie oszczędności i na rozbudowę PV brakło kasy.

 

Dołożenie paneli na wschód i zachód, bez zwiększenia mocy falownika, myślę że pomogło by na jego pracę z pełną mocą  w dłuższym przedziale godzinowym.

Teraz przy ładnej pogodzie mam taki wykres produkcji prądu

 

falownik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
18 godzin temu, JacWeg napisał:

Ja mam na południowej stronie, ale więcej się nie zmieści. Myślałem o dołożeniu drugiego stringu na wschodniej i zachodniej części dachu (mam dach kopertowy) ale remont domu pochłonął wszystkie oszczędności i na rozbudowę PV brakło kasy.

 

Dołożenie paneli na wschód i zachód, bez zwiększenia mocy falownika

To bys musial optymalizatorow naladowac aby jednoczesnie wschod i zachod do jednego MPPT podpiac.

Widze, ze chyba masz froniusa. To 5kW czy wiecej? 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.