Skocz do zawartości

Modernizacja istniejącej instalacji gazowej w domu - pytanie mam


Makary

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na chwilę obecną dom posiada dwa lokale mieszkalne podpięte pod jeden kocioł gazowy.

Chcę zmienić to tak, aby każde mieszkanie było niezależnie ogrzewane i miało osobny licznik gazu.

Czy na taką modernizację muszę robić osobny projekt instalacji czy wystarczy, że instalator przerobi a potem do gazowni się zgłosi i zamontują licznik.

 

Czytałem, że jeśli to nie jest nowa instalacja a tylko modernizacja istniejącej to nie trzeba projektu - z kolei instalator twierdzi że trzeba.

 

Orientujecie się jak to w praktyce wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zet napisał:

jeśli jedno rozliczenie to może najprościej wstaw podzielniki na zasilanie ?

a na CWU po prostu zwykły licznik

 

image.png.28e3d728fc8ec5401596dea9638dac90.png

 

Założenie jest takie, że każde mieszkanie ma być osobno rozliczane: prąd (już jest), woda, gaz.

Tylko taka opcja jest brana pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Makary napisał:

 

Założenie jest takie, że każde mieszkanie ma być osobno rozliczane: prąd (już jest), woda, gaz.

Tylko taka opcja jest brana pod uwagę.

Może rozliczać ciepło zamiast gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Makary napisał:

Witam.

 

Na chwilę obecną dom posiada dwa lokale mieszkalne podpięte pod jeden kocioł gazowy.

Chcę zmienić to tak, aby każde mieszkanie było niezależnie ogrzewane i miało osobny licznik gazu.

Czy na taką modernizację muszę robić osobny projekt instalacji czy wystarczy, że instalator przerobi a potem do gazowni się zgłosi i zamontują licznik.

 

Czytałem, że jeśli to nie jest nowa instalacja a tylko modernizacja istniejącej to nie trzeba projektu - z kolei instalator twierdzi że trzeba.

 

Orientujecie się jak to w praktyce wygląda?

Modernizacja jest jak wymienisz rurę stalową na miedzianą , biegnącą dokładnie tym samym przebiegiem.

W Twoim wypadku wykonujesz nową instalację do tego drugiego mieszkania.

Potrzebujesz : warunków za gazowni , opinii kominiarskiej , projektu , pozwolenia na budowę/zgłoszenia budowy , protokołu szczelności nowej instalacji gazowej od wykonawcy , ostatecznej opinii kominiarskiej.

Z tymi dwoma ostatnimi papierami idziesz do gazowni , podpisujesz umowę i z parę dni montują Ci licznik

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kierownika budowy, ale to zazwyczaj wykonawca zapewnia. 

Troche sie nachodzic trzeba przy gazie... Sam myślałem że to prosta sprawa, a tu nie dość że masa papierów,  to suma kosztów wyszła pod 8-9 tys. Do tego jeszcze kocioł i sumarycznie zmiana z pelleciaka na gaz wyszła z 18 tysi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Pito napisał:

Sam myślałem że to prosta sprawa, a tu nie dość że masa papierów,  to suma kosztów wyszła pod 8-9 tys. Do tego jeszcze kocioł i sumarycznie zmiana z pelleciaka na gaz wyszła z 18 tysi.

Aktualnie jestem na bieżąco :)

700,- geodeta (były błędy na mapach i musiałem prostować)

700,- projekt

2600,- instalacja od gazociągu do szafki w ogrodzeniu (z szafką)

3500,- Instalacja od szafki do domu (razem z protokołem kominiarskim)

To na chwilę obecną, teraz podpisałem umowę z dostawcą i czekam na gazomierz.

Czeka mnie jeszcze zakup kotła, zasobnika cwu i remont/przeróbki kotłowni.

Tanio nie jest, operacja trwa od lutego.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, czyli podobnie. Kocioł, komin zasobnik i dojdzie z 6-10 tysięcy.

U mnie też to trwało, już miałem pozwolenie na budowe, ale okazało się, że projektant pomylił numer działki (zwykła literówka, zamiast 468/6 wpisał 486/6) i mi nie wydali papierów. Musiałem jeszcze raz zaczynać, wydłużyło się o 2 miesiące. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.