Jump to content

Montaż fotelika na miejscu pasażera. Interpretacja instrukcji obsługi

Lukass186
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

Powiększyła się rodzinka i chciałbym starsze dziecko (3l.) przenieść na fotel pasażera. Żona z tyłu z niemowlakiem w nosidełku tak aby miała kontrolę nad maluchem.

Staram się zrozumieć instrukcję producenta w której są informacje jak wyłączyć poduszkę z chwilą przewozu fotelika skierowanym tyłem do kierunku jazdy a na kolejnej stronie jest informacja że montaż fotelików jest zabroniony.

Wg mnie są jakieś rozbieżności w instrukcji.  Może ktoś coś podpowie, można montować fotelik z przodu czy nie?

Samochód Duster 2, fotelik Jolie Bold.

IMG_20211120_233445.jpg

IMG_20211120_233515.jpg

IMG_20211120_233701.jpg

IMG_20211121_010226.jpg

Edited by Lukass186

Jak tyłem do kierunku jazdy (np nosidełko), to wyłączasz poduchę i montujesz fotelik.

Jak przodem do kierunku jazdy (foteliki dla starszych dzieci) to fotel na maska do tyłu, zagłówek w górę i montujesz, poduszkę zostawiasz włączoną.

Z przodu mało które auto ma iso-fix, więc montujesz na pasach - pamiętaj, że zasadniczo jest to rozwiązanie zapewniające niższe bezpieczeństwo niż montaż na iso-fix.

Ja też zmierzam starszego szkodnika z przodu wozić, jak będzie dzidzi :)

• Like 3

Fotelik z isofix musi mieć nogę. Tylko wtedy nie używa się pasów z przodu.

Większość fotelików dla starszych dzieci ma isofix i toptheter czyli pas montowany do zaczepu z tylu kanapy/podłogi . Wtedy można używać pasow fotelika. 

3 godziny temu, sdss napisał:

Fotelik z isofix musi mieć nogę. Tylko wtedy nie używa się pasów z przodu.

Większość fotelików dla starszych dzieci ma isofix i toptheter czyli pas montowany do zaczepu z tylu kanapy/podłogi . Wtedy można używać pasow fotelika. 

Ten fotelik ma Isofix i toptheter które były wykorzystane z tyłu. Niestety z przodu nie ma isofixa. 

2 godziny temu, Dark_Knight napisał:

Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy przy pojawieniu się drugiego dziecka postanawiają pierwsze przesadzić z bezpiecznego fotelika wpinanego w isofixy na przednie siedzenie do fotelika zapinanego pasami.

Cóż, ich wybór.

:pukpuk:

W takim razie jakie rozwiązanie proponujesz? Żona w bagażniku żeby widziała czy u malucha jest wszystko ok? Czy ma siedzieć z przodu i nie będzie jak zareagować albo uspokoić dziecka które jedzie tyłem do kierunku jazdy? Bo raczej po środku między spory fotelik od starszej córki a nosidełko z bazą Isofix się nie zmieści. 

Zdaję sobie sprawę że z tyłu jest bezpieczniej i dodatkowo jest system Isofix oraz toptheter ale chyba nie mam pola manewru. 

Edited by Lukass186

4 godziny temu, chojny napisał:

Może chodzi i Isofix? Jak masz wyłącznik poduszki to na pasach można montować. 

Mialem zastępczego Mini i nie było możliwości wyłączenia poduszki, co potwierdził mi serwis. 

W przypadku montażu za pomocą isofixa jest osobna tabela i te same info. 

Mnie zastanawia wpis przy montażu pasem -fotel bez poduszki i wyłączoną poduszką - X. IMG_20211121_135328.jpg.1faebfbe563a2b04bbb1ca8af1d8ccf3.jpg

9 minut temu, Lukass186 napisał:

W przypadku montażu za pomocą isofixa jest osobna tabela i te same info. 

Mnie zastanawia wpis przy montażu pasem -fotel bez poduszki i wyłączoną poduszką - X. IMG_20211121_135328.jpg.1faebfbe563a2b04bbb1ca8af1d8ccf3.jpg

Widocznie producent nie zaleca i tyle. 

1 godzinę temu, Lukass186 napisał:

W takim razie jakie rozwiązanie proponujesz? Żona w bagażniku żeby widziała czy u malucha jest wszystko ok? Czy ma siedzieć z przodu i nie będzie jak zareagować albo uspokoić dziecka które jedzie tyłem do kierunku jazdy? Bo raczej po środku między spory fotelik od starszej córki a nosidełko z bazą Isofix się nie zmieści. 

Zdaję sobie sprawę że z tyłu jest bezpieczniej i dodatkowo jest system Isofix oraz toptheter ale chyba nie mam pola manewru. 

Kupujesz lusterko na zagłówek i widać co się dzieje. Można też usiąść na środku.

• Like 2

6 godzin temu, Dark_Knight napisał:

Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy przy pojawieniu się drugiego dziecka postanawiają pierwsze przesadzić z bezpiecznego fotelika wpinanego w isofixy na przednie siedzenie do fotelika zapinanego pasami.

U mnie jak pojawiło się pierwsze dziecko to żona jeździła z miesiąc lub dwa z tyłu. Gdy pojawiło się drugie to dzieci jeździły z tyłu. Gdy pojawiło się trzecie to (niespodzianka ;]) także cała trójca jeździła z tyłu ;). Większych problemów, płaczów nie stwierdziłem (tak wiem - na starość skleroza nie pozwala na szczegółowe wspomnienia).

• Like 2
  • Haha 1

53 minuty temu, GoldFinger napisał:

U mnie jak pojawiło się pierwsze dziecko to żona jeździła z miesiąc lub dwa z tyłu. Gdy pojawiło się drugie to dzieci jeździły z tyłu. Gdy pojawiło się trzecie to (niespodzianka ;]) także cała trójca jeździła z tyłu ;). Większych problemów, płaczów nie stwierdziłem (tak wiem - na starość skleroza nie pozwala na szczegółowe wspomnienia).

U mnie nikt dorosły nigdy z żadnym z dzieci z tyłu nie jeździł. Nawet że szpitala wracali z tyłu sami. Żadnych problemów nie stwierdzono, nie zostali też dzięki temu przyzwyczajeni do czegoś, od czego potem trzeba by ich odzwyczajać. 

:ok:

• Like 4

5 godzin temu, Lukass186 napisał:

W takim razie jakie rozwiązanie proponujesz?

Posadzić dorosłych z przodu a dzieci z tyłu, normalnie.

Żona w bagażniku żeby widziała czy u malucha jest wszystko ok?

Fajny pomysł z tym bagażnikiem. Nie wymyśliłbym tego ale mi się podoba. Koniecznie zrób zdjęcia. 

Czy ma siedzieć z przodu i nie będzie jak zareagować albo uspokoić dziecka które jedzie tyłem do kierunku jazdy?

Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć,  że w normalnym aucie nie ma z tym problemu. A tak malutkim jak Duster tym bardziej. 

Bo raczej po środku między spory fotelik od starszej córki a nosidełko z bazą Isofix się nie zmieści. 

2 hours ago, Dark_Knight said:

Posadzić dorosłych z przodu a dzieci z tyłu, normalnie.

Fajny pomysł z tym bagażnikiem. Nie wymyśliłbym tego ale mi się podoba. Koniecznie zrób zdjęcia. 

Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć,  że w normalnym aucie nie ma z tym problemu. A tak malutkim jak Duster tym bardziej. 

Całkowicie się zgadzam. Najpierw jedne jeździł sam, a potem już we 3, tylko od razu u mnie we 3 jeździli. I żadnych problemów.

• Like 1

Mamy jedno dziecko, ale odkąd się urodziło nikt nie jeździł z nim z tyłu.

Co więcej, są źródła odradzające tego, gdyż w czasie wypadku rodzic może zrobić krzywdę dziecku swoim bezwładnym ciałem.

• Like 2

On 11/21/2021 at 1:49 PM, Lukass186 said:

W takim razie jakie rozwiązanie proponujesz? Żona w bagażniku żeby widziała czy u malucha jest wszystko ok?

A jak rozwiązać ten dramatyczny problem, kiedy z dziećmi będziesz jechał sam?! Kto zareaguje na atak pteranodonów ?

Edited by grogi
  • Haha 1