Jump to content

Zrobienie otworu w stropie mieszkania (pomiędzy poziomami)

wald0
 Share

Recommended Posts

Cześć

Mam potrzebę zawieszenia na suficie przedpokoju AccesPointa WiFi
O takiego:
obraz.png.c159500f00ad5b8896a8fdc41fb49882.png

Ponieważ piętro którego dotyczy ów sufit jest już wykończone i zamieszkałe, a do tego urządzenia trzeba dociągnąć skrętkę, to nie chcę kuć w ścianie na tym piętrze.

Piętro wyżej jest jeszcze w stanie przed wykończeniem (bez klepki/paneli/gresów na podłodze, ściany zagruntowane)

Tak się też składa, że nad miejscem nad którym wisiałby ten sufitowy AccessPoint jest akurat przewidziana ścianka działowa (z G/K) którą bez problemu dociągnę skrętkę / sygnał

Ponieważ - albo teraz albo nigdy - zastanawiam się czy są jakieś przeciwwskazania do przewiercenia się przez strop (z góry na dół) celem poprowadzenia przewodu.

Mam długie wiertło sds fi 8mm (40cm) i przyzwoitą wiertarkę/młot

Struktura stropu:

obraz.png.b02229ef4a26d7250b867c33fd12380a.png

Pytanie czy takie rzeczy się praktykuje, czy może to jakaś zbrodnia budowlana??

obraz.png

Edited by wald0

12 minut temu, rwIcIk napisał:

Wiercisz i już.

Byleby podłogówki nie uszkodzić.

Tak, ale mam zdjęcia podłogówki przed wylaniem (rurki co 15cm) i wyczajone "ciepłotą" gdzie idą w tym miejscu, więc wiercenie mniej więcej po środku pomiędzy "wymacanymi" rurkami podłogówki.

• Like 2

Tak właśnie, tynk pewnie odpadnie.....

Z dołu na górę na pewno nie zaryzykuję, ze wzgl na podłogówkę.

Wiercąc z góry mam nad tym kontrolę

Z dwojga złego wolę nadrzucić kielnię jakiegoś tynku i wygładzić niż łatać podłogówkę ;)

1 godzinę temu, Kysior napisał:

Można od dołu zatrudnić człowieka, który jakąś cegłę będzie dociskał w miejscu, gdzie ma wyjść dziura, może to zmniejszy straty na odpadniętym tynku?

Bardzo trafna rada.  Przy wierceniu z udarem, nie tylko tynk, ale i sporą wyrwę w betonie można zrobić. Wiem to z własnego doświadczenia, zdobytego na własnym stropie.

11 godzin temu, gondoljerzy napisał:

Bardzo trafna rada.  Przy wierceniu z udarem, nie tylko tynk, ale i sporą wyrwę w betonie można zrobić. Wiem to z własnego doświadczenia, zdobytego na własnym stropie.

Dobra nastraszyliście mnie tym odłupaniem i słusznie.

Przebijanie się na wylot z udarem na bank wyrwie na wylocie krater, zwłaszcza w tynku

Mam teraz taki pomysł, żeby przewiercić się osobno przez jastrych od góry, osobno przez tynk i żelbet od dołu, a potem endoskopowo dłubiąc w warstwie styropianu odnaleźć drogę od jednego do drugiego otworu

• Like 1

Godzinę temu, wald0 napisał:

Dobra nastraszyliście mnie tym odłupaniem i słusznie.

Przebijanie się na wylot z udarem na bank wyrwie na wylocie krater, zwłaszcza w tynku

Mam teraz taki pomysł, żeby przewiercić się osobno przez jastrych od góry, osobno przez tynk i żelbet od dołu, a potem endoskopowo dłubiąc w warstwie styropianu odnaleźć drogę od jednego do drugiego otworu

wierć spokojnie od dołu, spokojnie. Jak nie trafisz w rurę to będzie dobrze. Najpierw bez udaru, jak będzie opór to uruchamiasz udar, końcówkę też bez udaru. Zaznacz sobie długości na wiertle taśmą izolacyjną.

• Like 1

Wiercisz normalnie od dołu.

Po przewierceniu się przez strop wpadniesz z wiertłem w styropian i to będzie znak, że od dołu dosyć.

Przewiercisz się delikatnie od góry przez wylewkę i pilotem z drutu powinieneś trafić w otwory.

• Like 2

No tak, właśnie - wszyscy trzej piszemy o tym samym
Jedyny kłopot jest z wyznaczeniem miejsc idealnie od góry i od dołu- brak dobrych punktóew odniesienia
Naniosłem plany poziomów na siebie więc w miarę wiem
Niesetety na 2 piętrze GK na ścianach, na 1 piętrze cienkie tynki cementowo-wap. - inne wymiary

Mogę rozjechać sie o 1-2 cm, więc mając otwory górny i dolny muszę nakłuwać "pilotem" aż najdę

Z reguły wierci się to tak. 
Wpierw od góry wiercisz mniejszym wiertłem, później od dołu wiercisz pożądaną średnicą w miejscu zrobionego pilota 
Znajdziesz cieńszego pilota do stropu niż 5 czy 6 mm? Bo jemu na skrętkę więcej nie trzeba

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

• Like 1

W dniu 29.11.2021 o 20:44, cumel napisał:

Wiercisz z dołu do góry ;] mniejsze straty ;] odwrotnie wiertło wychodząc może spory kawałek tynku odłupać ;]

Ciekawe, jak od dołu wymierzy, aby w rurkę podłogówki nie trafić...

1 godzinę temu, maras77 napisał:

i co z tego? Access point to zakryje.

No cóż - nie było takiej pewności, zwłaszcza jak rozwarstwi się tynk
Wierciłem od dołu a potem od góry (krótkim wiertłwem
Pilot w postaci szpikulca trafił od razu

• Like 1

W dniu 29.11.2021 o 19:39, wald0 napisał:

Tak się też składa, że nad miejscem nad którym wisiałby ten sufitowy AccessPoint jest akurat przewidziana ścianka działowa (z G/K) którą bez problemu dociągnę skrętkę / sygnał

Jeżeli jeszcze tej ścianki nie postawiłeś, to bym na przewód wychodzący ze stropu nałożył rurkę (stalową lub tworzywową, pod którą bym lekko rozwiercił otwór w podłogę (o ile jest za mały) i ją na kilka cm wkleił szczelnie w strop, a na najmniej ze 2-3 wystawił nad podłogę. Chodzi o to, że w razie rozlania większej ilości płynu na podłodze wtedy nie popłynie przewiertem wzdłuż przewodu na dół. Można oczywiście też zasilikonować przewód na sztywno, ale wolę rozwiązania "rozbieralne".

• Like 4