Skocz do zawartości

Prostownik


lucash

Rekomendowane odpowiedzi

Temat nie dla paniczy i mających darmowe fury ;) Jaki prostownik polecacie? Potrzebuję coś zamówić pod choinkę bo Lidlowy shit jest do wystawienia za piwo na OLX. 

Znalazłem taki prostownik ale nie wiem czy chcę się doktoryzować czy prawidłowy prąd podaję na aku, czyli jakieś 10% jego pojemności. Może jakiś automat nie za miliony monet ktoś może polecić? Narazie w moim youngtimerze odłączam klemy ale docelowo chciałbym mieć możliwość prawidłowego naładowania w razie czego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka pojemność akumulatora?

Używam coś podobnego tylko model niżej

https://allegro.pl/oferta/oxford-oximiser-3x-ladowarka-prostownik-12v-el200-11448012549

 

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w firmie mamy cos podobnego

 

https://sklep.powermat.pl/pl/prostownik-mikroprocesorowy-akumulatorowy-6-12v-pm-pm-40b.html

 

moim zdaniem za swoja cene jest ok.

 

z droższych ludziki polecaja C-tek, ale ja prawde mowiac gubie sie w ich wersjach podwersjach itd

 

 

ten co podales w watku tez mamy, regulator oszukuje to malo powiedziane a miernik zepsul sie juz dawno temu. Nie!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lucash napisał:

Znalazłem taki prostownik ale nie wiem czy chcę się doktoryzować czy prawidłowy prąd podaję na aku, czyli jakieś 10% jego pojemności

od 3 lat mam taki https://allegro.pl/oferta/ctek-mxs-5-0-12v-5a-ladowarka-automatyczna-56-998-11386006325  (aukcja przypadkowa)

tak wiem pisza ze maxymalne natezenie jest 5A ale jakoś akumulator 70 czy 80 Ah tez daje radę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie coś: https://www.aliexpress.com/item/4000023626427.html

Ostatnio przyniosłem do domu aku i zacząłem zabawę. Przed wyjęciem aku, auto odpalało, ale jakoś tak niemrawo przy temp. w nocy na poziomie +2 stopni.

Zapuściłem standardowe ładowanie, prostownik wykrył jakieś 60% naładowania po podłączeniu i doładował do 100% w ciągu niecałej godziny.

Zapuściłem więc tryb naprawy, trwający 24h. W trakcie działania zmierzyłem napięcie na aku i wynosiło ono... 18V. No ale ok - mierzone zwykłym multimetrem marki UNI-T, w trakcie impulsowego odsiarczania, to mógł się multimetr pogubić. Aku w trakcie tych 24h był cały czas chłodny, nie było żadnych objawów gazowania. Niestety - bezobsługowy, a z wiertarką nie chciałem podchodzić do niego, więc nie zaglądałem do cel.

Teraz, wrażenie mam, jakby w aucie siedział fabrycznie nowy, świeży akumulator. Po kolejnej już nocy z przymrozkami, kręci jak głupi. A ma czym kręcić, bo to jednak diesel. Aku to Varta Silver, oidp 5-letni.

 

Edytowane przez kenickie
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, amazaque napisał:

Raz jak długo stał powiedzmy że można, ale jak akumulator ma już kilka lat i zaczyna zwracać na siebie uwagę właściciela samochodu :phi:, to i tak czeka go wymiana na nowy. 

Tak, ale raz można dać mu szansę :)

Potem wymiana ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rwIcIk napisał:

Tak, ale raz można dać mu szansę :)

Potem wymiana ;]

 

Mój w Clio ma 8 lat, po tygodniu stania kręci silnikiem "gumowo", światła przygasają jak włączę wycieraczki, szyby, kręcę kierownicą. Mam mu dać jeszcze żyć podładowując do wiosny i przelecieć lato, czy kupić nowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, amazaque napisał:

Kup nowy akumulator jak stary niedomaga i zapomnij o sprawie na kolejne lata :old:. Jaki prostownik? :hehe:

Prędzej powinienem poszukać elektryka bo akumulator roczny FIAMM. Sprawdzony pobór prądu 50 mA w czasie postoju. 2x w miesiącu krótka trasa robiona 5-20 km. No i padł. ZNaczy nie całkiem ale odpalić auta nie mogę. MOżliwe że coś chwilowo rozładowuje aku ale to jak szukanie igły w stogu siana. Musiałbym na stałe amperomierz wpiąć z rejestratorem żeby obadać czy i kiedy coś ma pobór większy A. Ile może stać samochód ze sprawnym akumulatorem żeby nie było problemu z jego odpaleniem?  Ja zawsze jezdziłem więc nie miałem przypadku nie jeżdżenia dłużej niż 2 tygodnie. Aku jest sprawny, był nawet na reklamacji ale skończyło się doładowaniem lepszym prostownikiem. Wydruk z testera pokazuje również OK. 

Edytowane przez lucash
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem stef-pol est516.

mam różne akumulatory i potrzebowałem z rożnym prądem ładowania. 
Po odłączeniu lidlowej ładowarki i podłączeniu prostownika jeszcze potrafił doładować akumulator. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, snoopi_lubin napisał:

Ja kupiłem stef-pol est516.

mam różne akumulatory i potrzebowałem z rożnym prądem ładowania. 
Po odłączeniu lidlowej ładowarki i podłączeniu prostownika jeszcze potrafił doładować akumulator. 
 

Bo te „zwykłe” ładują do 14,4V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, stig napisał:

Bo te „zwykłe” ładują do 14,4V

Ładowarka i prostownik ustawione na 14.4 V. Nie jestem teraz pewny ale coś kojarzę że lądował jeszcze 2h. 
Bym musiał sprawdzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lucash napisał:

Temat nie dla paniczy i mających darmowe fury ;) Jaki prostownik polecacie? Potrzebuję coś zamówić pod choinkę bo Lidlowy shit jest do wystawienia za piwo na OLX. 

a ja bym go na Twoim miejscu zostawił ;)

Ja mam dwa, właśnie lidlową ładowarkę i prosty, stary prostownik.

Na początek robię 2cykle lidlowym, bo to jest bezobsługowe i można olać (14.4-14,8V to jest bezpieczne napięcie dla każdego aku, szczególnie bez korków).

Potem kilka h na uspokojenie aku i podłączam zwykły prostownik na odkręconych celach na ok 2-3h. Ostatnio sprawdzałem gęstość elektrolitu i pokazał pięknie 1,28g/cm3.

Zabawy jest więcej, ale nie trzeba kontrolować temp i gazowania w początkowym, najdłuższym etapie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, amazaque napisał:

Kup nowy akumulator jak stary niedomaga i zapomnij o sprawie na kolejne lata :old:. Jaki prostownik? :hehe:

jak to nie jest auto do codziennej jazdy, zabawka, albo ktoś sporadycznie jeździ to żaden aku tego nie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MW SC8E, Foxsur 8A, teraz widzę że te dwie są "na topie" na kilku grupach na FB.

 

Ja kupiłem Absaar Evo 8.0, ale jeszcze nie doszedł, więc nie wypowiem się jak to działa i jak jest wykonane. Ogólnie akumulator mam roczny, dziennie 2x20km robi moja :piekna: czasem auto stoi od czwartku do nawet soboty.

 

Same pochlebne opinie słyszałem też o Gysflash 6.12 i 8.12, ale nie szarpnąłem się na wydatek prawie 300zł.

Edytowane przez analyzer64
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, analyzer64 napisał:

MW SC8E, Foxsur 8A, teraz widzę że te dwie są "na topie" na kilku grupach na FB.

Chyba ten pierwszy całkiem niezły wybór. Chodzi mi o to że na Lidlowym prostowniku po całonocnym ładowaniu nie robi się na aku zielone oczko. Potrzebuję coś co naładuje prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, analyzer64 napisał:

Podobno hałasuje mocno i ludzie te wiatraczki sami zmieniają. :ok:

Rypie mnie ten wiatraczek, garaż mam kilka metrów od domu.

Przyznaję, że szumi.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ZUBERTO napisał:

Rypie mnie ten wiatraczek, garaż mam kilka metrów od domu.

Przyznaję, że szumi.

 

Mogę tylko potwierdzić. Szumi. Spać przy nim nie idzie. Chyba, że w stanie bajkowego nastroju, jak mawiał Janek H. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lucash napisał:

Chodzi mi o to że na Lidlowym prostowniku po całonocnym ładowaniu nie robi się na aku zielone oczko. Potrzebuję coś co naładuje prawidłowo. 

 

A jaki masz akumulator i jakim prądem ładujesz?

 

Ładujesz, aż prostownik skończy pracę, czy po nocy odłączasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maxit napisał:

A jaki masz akumulator i jakim prądem ładujesz?

Ładujesz, aż prostownik skończy pracę, czy po nocy odłączasz?

Aku 60 Ah / 550A. Po nocy odłączenie było bo musiałem się zabrać na weekend ale ładowanie gdzieś od 16 do 8 rano. 

Edytowane przez lucash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nie dla paniczy i mających darmowe fury  Jaki prostownik polecacie? Potrzebuję coś zamówić pod choinkę bo Lidlowy shit jest do wystawienia za piwo na OLX. 

Znalazłem taki prostownik ale nie wiem czy chcę się doktoryzować czy prawidłowy prąd podaję na aku, czyli jakieś 10% jego pojemności. Może jakiś automat nie za miliony monet ktoś może polecić? Narazie w moim youngtimerze odłączam klemy ale docelowo chciałbym mieć możliwość prawidłowego naładowania w razie czego. 
Ja mam noco genius 5, kupiłem go głównie ze względu na motocykl.


Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lidlowym wymieniasz dwa rezystory i ładuje już całkiem dobrze z napięciem ponad 15v.Na kanale mr.akumulator jest opis zmiany w ładowarce. Koszt rezystorów to max 1zł i umiejętność lutowania.   UWAGA w ładowarce napięcie ponad 300v na stronie pierwotnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kenickie napisał:

Mam takie coś: https://www.aliexpress.com/item/4000023626427.html

Ostatnio przyniosłem do domu aku i zacząłem zabawę.......

 

 

dosyć polularne są "klony" foxura , też dają radę tylko wiatrak halasuje trochę

 

5 godzin temu, delco napisał:

od 3 lat mam taki https://allegro.pl/oferta/ctek-mxs-5-0-12v-5a-ladowarka-automatyczna-56-998-11386006325  (aukcja przypadkowa)

tak wiem pisza ze maxymalne natezenie jest 5A ale jakoś akumulator 70 czy 80 Ah tez daje radę ;) 

 

używam jako podtrzymanie aku na zimę

 

3 godziny temu, snoopi_lubin napisał:

Ja kupiłem stef-pol est516.

mam różne akumulatory i potrzebowałem z rożnym prądem ładowania. 
 

 

mam starego stefa 15A z dołożonym miernikiem prąd/napięcie , całkiem fajnie ładuje, ale trzeba pilnować go trochę

 

mam jeszcze coś z biedry albo lidla, albo oba

 

jak jest czas to można się pobawić w porządne naładowanie z właściwą gęstością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś STEF-POL EST-305M do garażu.

Nie wiem czy polecam ;] ale znając mnie zrobiłem jakieś rozeznanie przed zakupem.

Akumulator do kosiarki ładuje, samochodu chyba nie miałem okazji podpinać.

 

Zdjęcie poglądowe z internetów

0.jpg.f2f9d7ca6368faa375f9ffff1243fe0b.jpg

Edytowane przez camel00
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lucash napisał:

Chyba ten pierwszy całkiem niezły wybór. Chodzi mi o to że na Lidlowym prostowniku po całonocnym ładowaniu nie robi się na aku zielone oczko. Potrzebuję coś co naładuje prawidłowo

Zasadniczo to na każdym elektronicznym czy automatycznym jest tak, trzeba by kilka razy podłączać/ładować,żeby zrobić gęstość elektrolitu. Chyba, ze jakiś kulon co ładuje 16V albo zwykły transformatorowy...

Ten linkowany Kukla pewnie naładuje ale ogólnie to straszna tandeta jest, szukałbym czegoś solidniejszego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pójdę w stronę CTEK'a Z reguły zakupy tańszych narzędzi kończą się wymianą na coś lepszego a tego bardzo nie lubię. 

Wstępnie wyselekcjonowałem CTEK MXS 3.8, Bosch C3 i jakiś OSRAM. 
Popatrz jeszcze na ten co podlinkowałem (noco genius). To chyba ta sama klasa co CTEK'i.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lucash napisał:

Chyba pójdę w stronę CTEK'a Z reguły zakupy tańszych narzędzi kończą się wymianą na coś lepszego a tego bardzo nie lubię. 

Wstępnie wyselekcjonowałem CTEK MXS 3.8, Bosch C3 i jakiś OSRAM. 

Lepiej kup stefpola na trafie-naładujesz lepiej i szybciej niż tym ctekiem  a  za zaoszczędzoną kasę możesz kupić następny akumulator.

 

 

7 minut temu, janusz napisał:

Popatrz jeszcze na ten co podlinkowałem (noco genius). To chyba ta sama klasa co CTEK'i.

W czym one są lepsze od tego z Lidla oprócz tego, ze ładują trochę większym prądem i kosztują kilka razy więcej?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lucash napisał:

Chyba pójdę w stronę CTEK'a Z reguły zakupy tańszych narzędzi kończą się wymianą na coś lepszego a tego bardzo nie lubię. 

Wstępnie wyselekcjonowałem CTEK MXS 3.8, Bosch C3 i jakiś OSRAM. 

 

3.8A to nie wiem czy nie za słabe (zależy jaki akumulator), powinno być 10% pojemności akumulatora, żeby to efektywnie działało i może nawet zrobiło gęstość.

 

OSRAM'a oglądałem, ale nie chciało mi się wydawać tyle na coś co będzie rzadko używane, chyba że masz więcej akumulatorów do ładowania.

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, volf6 napisał:

Lepiej kup stefpola na trafie-naładujesz lepiej i szybciej niż tym ctekiem  a  za zaoszczędzoną kasę możesz kupić następny akumulator.

 

Ogólnie się zgadzam tyle że z uwagi że zazwyczaj dorosły człowiek prostownik kupuje raz w życiu (o ile komuś go nie pożyczy i tamten mu nie odda), a mamy na rynku coraz więcej akumulatorów w technologii EFB, AGM itd, to poszukałbym jedynie czegoś przyszłościowego co ma ograniczenie napięcia ładowania żeby nie uszkodzić takiego aku.

 

Te małe prostowniki z zasilaczem impulsowym mają ogromną zaletę w postaci małego rozmiaru, bez problemu można go wrzucić pod maskę na noc i ją przymknąć żeby nic tam nie wlazło albo nie napadało. Z czymś większym na trafo nie zawsze to się może udać.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym one są lepsze od tego z Lidla oprócz tego, ze ładują trochę większym prądem i kosztują kilka razy więcej?
Nie wiem, nie doktoryzowałem się z tematu prostowników. Nie chodzi o prąd, a o napięcie. Ten z lidla chyba nie osiągnie takiego jak wspomniane noco, czy ceteki. A to daje możliwość tzw. regeneracji. Dla mnie automat to podstawa, bo auto to nie pamiętam kiedy ostatnio ładowałem, a głównie chodzi o motocykl. No i jeszcze można uratować rozładowany przypadkowo aku. Ja potrzebowałem czegoś nad czym będzie czuwała elektronika.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, volf6 napisał:

Lepiej kup stefpola na trafie-naładujesz lepiej i szybciej niż tym ctekiem  a  za zaoszczędzoną kasę możesz kupić następny akumulator.

 

 

W czym one są lepsze od tego z Lidla oprócz tego, ze ładują trochę większym prądem i kosztują kilka razy więcej?

Też wybrałem Noco Genius 5 - w czym jest lepszy to nie wiem ale jest ponoć bezpieczny dla AGM, EFB a takich akumulatorów jest coraz więcej i są też bardziej wymagające tak samo jak i auta. W kwasowym potrafi też uzyskać ponoć gęstość.

  • Lubię to 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, janusz napisał:

Nie wiem, nie doktoryzowałem się z tematu prostowników. Nie chodzi o prąd, a o napięcie. Ten z lidla chyba nie osiągnie takiego jak wspomniane noco, czy ceteki. A to daje możliwość tzw. regeneracji. Dla mnie automat to podstawa, bo auto to nie pamiętam kiedy ostatnio ładowałem, a głównie chodzi o motocykl. No i jeszcze można uratować rozładowany przypadkowo aku. Ja potrzebowałem czegoś nad czym będzie czuwała elektronika.

W nieużywanym aucie czy tym bardziej w motocyklu to należy odłączyć aku pd instalacji i tyle. Będzie to zdrowsze dla akumulatora niż jakieś ciągłe doładowania i rozładowania )przez instalację pojazdu).

Te tryby regeneracji to tak średnio działają... Przy wyładowanym aku trzeba je zapodać nawet kilka razy, by dobić gęstość elektrolitu na 100% a takim zwykłym prostownikowym (właściwie zrobionym) wystarcza 1 cykl, choć trzeba kontrolować i na tydzień nie zostawisz akumulatora pod takim prostownikiem-coś za coś:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Harp napisał:

Też wybrałem Noco Genius 5 - w czym jest lepszy to nie wiem ale jest ponoć bezpieczny dla AGM, EFB a takich akumulatorów jest coraz więcej i są też bardziej wymagające tak samo jak i auta. W kwasowym potrafi też uzyskać ponoć gęstość.

Akurat EFB to normalnie ładujesz, jak każdy inny, z AGM trochę ostrożniej trzeba ale też naładujesz zwykłym prostownikiem na trafie bez elektroniki-po prostu trzeba nie przesadzać z prądem , lepiej mniejszym prądem dłużej  ładować niż dużym krócej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nieużywanym aucie czy tym bardziej w motocyklu to należy odłączyć aku pd instalacji i tyle. Będzie to zdrowsze dla akumulatora niż jakieś ciągłe doładowania i rozładowania )przez instalację pojazdu).
Te tryby regeneracji to tak średnio działają... Przy wyładowanym aku trzeba je zapodać nawet kilka razy, by dobić gęstość elektrolitu na 100% a takim zwykłym prostownikowym (właściwie zrobionym) wystarcza 1 cykl, choć trzeba kontrolować i na tydzień nie zostawisz akumulatora pod takim prostownikiem-coś za coś
No właśnie o to chodzi, żeby nie trzeba było kontrolować i się doktoryzować z ładowania aku. Pstryk i tyle mnie obchodzi w temacie, dodatkowo mogę nim ładować "nowoczesne" akumulatory. Nawet odłączony akumulator po jakimś czasie będzie wymagał podładowania. Dla mnie ten przysłowiowy "święty spokój" warty jest więcej niż różnica w cenie jedna, czy dwie stówki.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Akurat EFB to normalnie ładujesz, jak każdy inny, z AGM trochę ostrożniej trzeba ale też naładujesz zwykłym prostownikiem na trafie bez elektroniki-po prostu trzeba nie przesadzać z prądem , lepiej mniejszym prądem dłużej  ładować niż dużym krócej:)

Za słaby jestem w te klocki :)

Z tego co czytałem, to AGM dobrze ładować stałym napięciem ale też coś tam nie do końca. Kontrolować temperaturę i zmieniać parametry...

Mam też właśnie aku AGM i niby taki mądrzejszy prostownik kupiłem co zrobi za mnie tę robotę na której się i tak nie znam.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lucash napisał:

Chodzi mi o to że na Lidlowym prostowniku po całonocnym ładowaniu nie robi się na aku zielone oczko. Potrzebuję coś co naładuje prawidłowo. 

zielone oczko to taka prowizorka z jednej celi, nie oceniałbym aku po tym. To jest bardzo prymitywne narzędzie i potrafi się zawiesić/skleić i pokazywać bzdury.

51 minut temu, analyzer64 napisał:

3.8A to nie wiem czy nie za słabe (zależy jaki akumulator), powinno być 10% pojemności akumulatora, żeby to efektywnie działało i może nawet zrobiło gęstość.

10% to jest zdrowe max, ale jak będzie mniej to też spoko, byle było stabilne i napięcie regeneracyjne poszło pod 15,5-16V

Tu albo dobry klasyk na tarfo i kumaty operator albo coś elektronicznego ale z dobrze zrobionymi trybami.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, volf6 napisał:

Akurat EFB to normalnie ładujesz, jak każdy inny, z AGM trochę ostrożniej trzeba ale też naładujesz zwykłym prostownikiem na trafie bez elektroniki-po prostu trzeba nie przesadzać z prądem , lepiej mniejszym prądem dłużej  ładować niż dużym krócej:)

IMO EFB też trzeba ładować z ograniczeniem napięcia tak jak AGM. Wiadomo że można kontrolować napięcie i pod koniec ręcznie zmniejszać prąd ładowania żeby nie przekroczyć napięcia, tyle że np zostawiając aku na noc będzie to trochę kłopotliwe.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Harp napisał:

Za słaby jestem w te klocki :)

Z tego co czytałem, to AGM dobrze ładować stałym napięciem ale też coś tam nie do końca. Kontrolować temperaturę i zmieniać parametry...

Mam też właśnie aku AGM i niby taki mądrzejszy prostownik kupiłem co zrobi za mnie tę robotę na której się i tak nie znam.

 

W AGM nie można przekroczyć 14.7 V ze względu na nadmierne gazowanie które uszkodzi akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.