Skocz do zawartości

prostownik lidl vs aku - co padlo?


patgaw

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, patgaw napisał:

 

Aku ma niecale poltorej roku - firma krzak specbat. Czemu go nie chce ladowac? Padl prostownik czy ten akumulator?

lidlowy prostownik nie startuje jak jest za niskie napięcie na aku :( ja w takim przypadku najpierw ładuję tradycyjnym transformatorowym a dopiero potem dobijam go lidlowym ;) ogólnie to szmelc, za 120-140zł można kupić już porządny prostownik

Edytowane przez mPh
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi podobny prostownik nie chciał ruszyć z ładowaniem mocno rozładowanego akumulatora, to podpiąłem jednocześnie mały akumulator żelowy, żeby miał te 12V i wtedy sobie godzinkę czy dwie tak popracował i potem po odłączeniu żelowego już ładował ten właściwy do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator dość mocno rozładowany i wtedy te ładowarki mają problemy. Teoretycznie gdy ta ładowarka wykryje akumulator o napięciu 7,5- 10,5V, to przechodzi w delikatny tryb impulsowy, jednak tutaj tego nijak nie pokazuje (powinno wyświetlić 3 migające kreski). Dlatego mimo, że niby nie ładuje, to warto czasem pozostawić ją podłączoną dłuższy czas do takiego akumulatora. Gdy napięcie przekroczy 10,5V nastąpi start normalnego ładowania. Ale to teoria- mam taką ładowarkę w wersji bez wyświetlacza i również aby wyzwolić ładowanie, podłączałem równolegle na kilka sekund jakiś domowy zasilacz 12V, dopiero wtedy ładowarka raczyła ruszyć. Oczywiście awarii ładowarki lub akumulatora też nie można wykluczyć.

Edytowane przez Wasylek
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wasylek napisał:

Akumulator dość mocno rozładowany i wtedy te ładowarki mają problemy. Teoretycznie gdy ta ładowarka wykryje akumulator o napięciu 7,5- 10,5V, to przechodzi w delikatny tryb impulsowy, jednak tego nijak nie pokazuje. Dlatego mimo, że niby nie ładuje, to warto pozostawić ją podłączoną dłuższy czas do takiego akumulatora. Gdy napięcie przekroczy 10,5V nastąpi start normalnego ładowania.

Próbowałem tak ożywić AGM (ok 9V), ta Lidlowa była podpięta na noc, nic to nie dało. Podpiąłem pod labolatoryjny zasilacz i 0A :(. Dopiero napięcie przeszło 20V ożywiło akumulatora i zaczął się poprawnie ładować.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, sherif napisał:

Próbowałem tak ożywić AGM (ok 9V), ta Lidlowa była podpięta na noc, nic to nie dało. Podpiąłem pod labolatoryjny zasilacz i 0A :(. Dopiero napięcie przeszło 20V ożywiło akumulatora i zaczął się poprawnie ładować.

Tego nie próbowałem 8]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rwIcIk napisał:

Tego nie próbowałem 8]

 

Też nie, ale wyczytałem na Elektrodzie i poszło. Co więcej miałem padnięty AGM 1Ah kilka miesięcy wcześniej który wskazywał 1V, oczywiście nie ładował się. Zostawiłem na kilka godzin przy 30V i powoli zaczął brać prąd. Skręcałem więc napięcie aż doszedłem do 14V. Trzeba pilnować przy takich akcjach aby nie był duży prąd ładowania, więc trzeba mieć sprzęt z ogranicznikiem (jak labolatoryjny). Działa, rozładowałem i naładowałem ponownie już zwykłym prostownikiem.

Przy czym ta metoda jest do AGM i trzeba liczyć się, że tak odratowany aku będzie miał mniejszą pojemność. Wg moich wyliczeń w moim przypadku było to ok 60%. Dla AGM napięcie poniżej 10V jest krytyczne i jeżeli spadnie poniżej to może już się nie naładować, wtedy trzeba kombinować jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Wasylek napisał:

aby wyzwolić ładowanie, podłączałem równolegle na kilka sekund jakiś domowy zasilacz 12V, dopiero wtedy ładowarka raczyła ruszyć.

Czasami wystarczy na chwilę podłączyć drugi akumulator a potem  tę ładowarkę. Napięcie ładowanego akumulatora się podniesie na tyle żeby zaskoczył ten Lidlowy  "prostownik". :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rudobrody napisał:

Czasami wystarczy na chwilę podłączyć drugi akumulator a potem  tę ładowarkę. Napięcie ładowanego akumulatora się podniesie na tyle żeby zaskoczył ten Lidlowy  "prostownik". :)

To samo z elektonicznymi ładowarkami do AA i AAA. Jak się rozładują poniżej pewnego progu (np w latarce, zabawce dziecka) to ładowarka ich poprostu nie wykrywa.

Wtedy albo patent na "nożyczki" ze zwarciem ładującej się celi obok lub moment w zwykłej ładowarce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sherif napisał:

Też nie, ale wyczytałem na Elektrodzie i poszło. Co więcej miałem padnięty AGM 1Ah kilka miesięcy wcześniej który wskazywał 1V, oczywiście nie ładował się. Zostawiłem na kilka godzin przy 30V i powoli zaczął brać prąd. Skręcałem więc napięcie aż doszedłem do 14V. Trzeba pilnować przy takich akcjach aby nie był duży prąd ładowania, więc trzeba mieć sprzęt z ogranicznikiem (jak labolatoryjny). Działa, rozładowałem i naładowałem ponownie już zwykłym prostownikiem.

Przy czym ta metoda jest do AGM i trzeba liczyć się, że tak odratowany aku będzie miał mniejszą pojemność. Wg moich wyliczeń w moim przypadku było to ok 60%. Dla AGM napięcie poniżej 10V jest krytyczne i jeżeli spadnie poniżej to może już się nie naładować, wtedy trzeba kombinować jak wyżej.

No taki w okolicy 10V miałem ... i kupiłem nowy do traktorka na wsi.

Ten nowy też już słabo kręci. Muszę sprawdzić ładowanie.

Jest też osobna ładowarka w komplecie, ale ładuje bardzo powoli i po dobie nie pokazuje, że naładowany 8]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rwIcIk napisał:

No taki w okolicy 10V miałem ... i kupiłem nowy do traktorka na wsi.

Ten nowy też już słabo kręci. Muszę sprawdzić ładowanie.

Jest też osobna ładowarka w komplecie, ale ładuje bardzo powoli i po dobie nie pokazuje, że naładowany 8]

 

Niestety jakość tych AGM też jest mocno różna.

10V powinno być jeszcze ok, ale nie wolno dopuszczać, żeby stał tak rozładowany lub napięcie spadło poniżej. Przy 10V i sprawnym aku można spróbować naładować takim ala tytułowy z Lidla.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Niestety jakość tych AGM też jest mocno różna.

10V powinno być jeszcze ok, ale nie wolno dopuszczać, żeby stał tak rozładowany lub napięcie spadło poniżej. Przy 10V i sprawnym aku można spróbować naładować takim ala tytułowy z Lidla.

Na wsi traktor stoi 2-3 tygodnie.

Gdy Aku nowy, to nie ma problemu.

Starszy trzeba byłoby doładowywać :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, patgaw napisał:

Podlaczylem prosty prostownik bez elektorniki i laduje caly czas 12.65v wiec chyba zwarta cela.

Moze po prostu jeszcze się nie naładował?

Odkręć korki od cel i najlepiej sprawdź gęstość albo choć zajrzyj czy we wszystkich jednakowo ''buzuje'':)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 12/15/2021 at 10:53 PM, volf6 said:

Moze po prostu jeszcze się nie naładował?

Odkręć korki od cel i najlepiej sprawdź gęstość albo choć zajrzyj czy we wszystkich jednakowo ''buzuje'':)

 

Mozliwe ze miales racje, ale myslalem ze napiecie ladowania po pol dnia powinno byc wieksze. A kazdym raze oddalem go na gwarancje, w sklepie go doladowali i wyszlo ze ma 2A wiecej niz znamionowo 😄 Ciekawi mnie tylko czy lidlowy prostownik to taki szmelc czy tamten co go uzylem byl zepsuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.