Skocz do zawartości

Płyta indukcyjna a gwarancja


piter333

Rekomendowane odpowiedzi

Był remont kuchni, który wczoraj się zakończył. Działam z podłączeniem AGD. Płyta siedzi już w blacie i teraz miły Pan z Media Expert powiedział że nie mogę jej sam podłączyć do prądu bo gwarancję stracę. Indukcja Amica, podłączona będzie do 400V. Szukać elektryka czy podłączyć samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne w warunkach jest opisane, że wymaga/ nie wymaga montażu przez osobę uprawnioną, która przybije pieczątkę na gwarancji. 

Jeśli nie chcesz mieć później kłopotów z egzekwowaniem gwarancji, to daj zarobić elektrykowi te +/-50-100 zł. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o pieczątkę. Podłączyłem sam i elektryk miał tylko podbić papier, ale naiwnie zapłaciłem mu za robotę (wymiana instalacji w całym domu) i miał dowieźć przy okazji jakieś tam brakujące gniazdka (antenowe itp. więc nie takie znów grosze), ale się nie pojawił. ;] Szczęśliwie 5 lat minęło i gwarancja się skończyła bez awarii.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Jeśli nie chcesz mieć później kłopotów z egzekwowaniem gwarancji, to daj zarobić elektrykowi te +/-50-100 zł. 


Za 5 dych to nikomu się nie będzie chciało wkrętaka wyjąć. We Wro 150 minimum trzeba dać, a i tak stękają. Ja się w sumie nie dziwię. Roboty na 5min, a przyjedź, zrób, wróć i godzinka pękła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Jak piszesz, że będzie podłączona pod 400V to lepiej nie dotykaj... 

A poważnie, aby była gwarancja musi być pieczątka elektryka z uprawnieniami i nie ma opcji.

Z podłączeniem filozofia żadna no ale...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, piter333 napisał:

Był remont kuchni, który wczoraj się zakończył. Działam z podłączeniem AGD. Płyta siedzi już w blacie i teraz miły Pan z Media Expert powiedział że nie mogę jej sam podłączyć do prądu bo gwarancję stracę. Indukcja Amica, podłączona będzie do 400V. Szukać elektryka czy podłączyć samemu?

Podobny wątek, miałem też dylematy i doktoryzowałem się w temacie co do gwarancji Electrolux:

 

Indukcja problem. https://forum.autokacik.pl/index.php?/topic/491858-indukcja-problem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, krawiec said:

A poważnie, aby była gwarancja musi być pieczątka elektryka z uprawnieniami i nie ma opcji.

 

Jak to mówią, to zależy, kto będzie naprawiał ;] 

Jak kiedyś zalałem elektronikę w piekarniku i już naprawdę nie chciała działać :phi: to zawiozłem ją do serwisu (podwykonawca dla producenta, a nie jakiś tam centralny) gdzie Pan tylko popatrzył i stwierdził, że one czasami padają i nie spojrzał nawet bliżej na gwarancję. Tyle, że śladów zalania nie było ;] 

Więc jeśli nie będzie śladów spawania w indukcji, to kwestia kto będzie do tego zaglądał.

Osobiście uważam, że jeśli płyta działała - powiedzmy - przez pół roku i przestała, to odmowa świadczenia gwarancyjnego w oparciu o brak pieczątki jest waleniem klienta w pręta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kiziuk napisał:

Osobiście uważam, że jeśli płyta działała - powiedzmy - przez pół roku i przestała, to odmowa świadczenia gwarancyjnego w oparciu o brak pieczątki jest waleniem klienta w pręta.

 

Jestem przeciwnego zdania. Warunki gwarancji ustala gwarant, kupując sprzęt godzisz się na nie.

 

Ja sam podłączałem indukcję, w zadzie miałem gwarancję. Mogłem zawsze reklamować z ustawy u sprzedawcy. W ustawie nie ma mowy o kwitach od elektryków.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, exor said:

Jestem przeciwnego zdania. Warunki gwarancji ustala gwarant, kupując sprzęt godzisz się na nie.

 

Nikt nie kupuje sprzętu AGD na bazie drobnego druczku w gwarancji ;] tym bardziej, że zasadniczo to każdy producent ma takie wpisy jako standard, bo dlaczego nie skoro konkurencja ma, a dzięki temu Excel jest potencjalnie bardziej szczęśliwy (bo empirycznie ciężko to udowodnić).

I owszem, warunki gwarancji ustala gwarant. Zawsze można też polecieć z rękojmi. Tyle, że podejście pod tytułem "brak pieczątki => drzewo" oraz "zepsuło się, nie wiadomo dlaczego, więc trzeba naprawić żeby klient jednak był zadowolony" lekko się od siebie różnią.

Niestety to drugie wymaga już pewnej inwencji. Ja wiem, że skala, że klienci są cwani i tak dalej, ale nie przeginajmy w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2021 o 14:08, piter333 napisał:

Był remont kuchni, który wczoraj się zakończył. Działam z podłączeniem AGD. Płyta siedzi już w blacie i teraz miły Pan z Media Expert powiedział że nie mogę jej sam podłączyć do prądu bo gwarancję stracę. Indukcja Amica, podłączona będzie do 400V. Szukać elektryka czy podłączyć samemu?

 

U mnie historia sprzed kilku miesięcy. Kupiłem indukcję, wezwałem elektryka. Podłączył płytę i okazało się że płyta wywala bezpieczniki. Elektryk podstemplował i napisał, że płyta uszkodzona. Szczęśliwie dzięki temu wpisowi odzyskałem pieniądze za uszkodzoną płytę.

 

9CB7BC70-7441-41A0-88B8-28DC30FCA84B.jpeg

 

Edytowane przez Dembu
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dembu napisał:

Kupiłem indukcję, wezwałem elektryka. Podłączył płytę i okazało się że płyta wywala bezpieczniki. Elektryk podstemplował i napisał, że płyta uszkodzona

Znaczy nowa, prosto z pudełka juz uszkodzona i to renomowanego producenta?

Gdzie w takim razie kontrola jakości w fabryce?8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był elektryk, płytę podłączył i co? I nie działa... Wpisał że dzisiaj podłączana i na tym koniec. Wszystko wg niego jest oki. Szczerze mówiąc no niby faktycznie. Zrobił też jakimś przyrządem zworkę od L1 do N i płyta wystartowała, po czym po chwili zgasła, niby chce się włączyć a nie może. Płyta to Amica. Macie jakieś pomysły? Może jakaś procedura startowa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piter333 napisał:

Był elektryk, płytę podłączył i co? I nie działa... Wpisał że dzisiaj podłączana i na tym koniec. Wszystko wg niego jest oki. Szczerze mówiąc no niby faktycznie. Zrobił też jakimś przyrządem zworkę od L1 do N i płyta wystartowała, po czym po chwili zgasła, niby chce się włączyć a nie może. Płyta to Amica. Macie jakieś pomysły? Może jakaś procedura startowa? 

Wiesz. Przydałby się model płyty, co dokładnie się dzieje, może jakieś zdjęcia jak jest podłączona itp. itd.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2021 o 14:08, piter333 napisał:

Był remont kuchni, który wczoraj się zakończył. Działam z podłączeniem AGD. Płyta siedzi już w blacie i teraz miły Pan z Media Expert powiedział że nie mogę jej sam podłączyć do prądu bo gwarancję stracę. Indukcja Amica, podłączona będzie do 400V. Szukać elektryka czy podłączyć samemu?

montaż musi przeprowadzić elektryk ze świadectwem kwalifikacyjnym E do 1kV ;) żeby śmieszniej było, koledze nie chcieli uznać gwarancji bo ma E bez ograniczeń :P ale to jakieś wyjątkowe młoty były :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrykowi moja płyta nie dawała spokoju i przyjechał dzisiaj. Powód po prostu banalny. Nowy przewód zasilający do kuchenki był uszkodzony. Co śmieszniejsze był na nim prąd, dlatego podczas próby odpalenia kuchenki były spadki napięcia. Po wymianie jakby ręką odjął.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Schemat dla jakiejś dziwnej instalacji jest.

Bo albo 1 albo 2 fazowej.

Co w przypadku instalacji 3 fazowej czyli 3x faza, 1x neutralny i 1x ochronny?

...

 

Chociaż ok, 1 faza wtedy zostaje wolna, a wykorzystane są 2 fazy i zworki.

Wtedy 1 fazę można do piekarnika wykorzystać.

 

U siebie mam 3x faza, 1x neutralny i 1x ochronny.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, adam_W napisał:

Chociaż ok, 1 faza wtedy zostaje wolna, a wykorzystane są 2 fazy i zworki.

Wtedy 1 fazę można do piekarnika wykorzystać.

 

U siebie mam 3x faza, 1x neutralny i 1x ochronny.

Niestety nie kolego. Jeżeli urządzenie jest 2 fazowe to 3 (trzeci przewód) przepinasz z fazowego na neutralny. 

Przy pracy trójfazowej prądy poszczególnych faz "redukują" się w mniejszym lub większym stopniu.

Jeżeli urządzenie jest dwufazowe to ma dwa obwody: 

L1 - N 

L2- N 

oraz ochronny

Lub może być podpięcie dla jednej fazy  (dwa bezpieczniki 16A z tej samej fazy) 

L1-N

L1-N 

oraz ochronny 

Dzięki temu masz 32A co pozwoli wykorzystać pełną moc płyty.  

Często w instrukcji i na schemacie jest napisane 2N (podwójny przekrój).

dlatego do podłączenia jest potrzebny elektryk.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagi84 napisał:

Jeżeli urządzenie jest 2 fazowe to 3 (trzeci przewód) przepinasz z fazowego na neutralny.

Nie rozumiem. 3ci przewód od czego? Płyty?

 

Godzinę temu, Hagi84 napisał:

Lub może być podpięcie dla jednej fazy  (dwa bezpieczniki 16A z tej samej fazy) 

 

Gdzie są 2x bezpieczniki? Bo chyba nie w rozdzielni w domu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, adam_W said:

Schemat dla jakiejś dziwnej instalacji jest.

Bo albo 1 albo 2 fazowej.

Co w przypadku instalacji 3 fazowej czyli 3x faza, 1x neutralny i 1x ochronny?

 

Schemat jest dobry. Typowo kuchnia tak zwana dwufazowa  to są dwie oddzielne płyty w tej samej obudowie sterowane z jednego panelu. Każda jest zasilana z oddzielnej fazy żeby rozłożyć sumaryczny pobór prądu. Dla samej kuchni czy to jest jedna faza czy też dwie, nie ma żadnego znaczenia, bo nie wykorzystuje się zjawiska przesunięcia faz. 

Przy zasilaniu z jednej fazy trzeba na tej fazie zapewnić możliwość poboru odpowiednio wysokiego prądu, czyli większe zabezpieczenia i przekroje kabli. 

Edytowane przez kiziuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, mPh napisał:

montaż musi przeprowadzić elektryk ze świadectwem kwalifikacyjnym E do 1kV ;) żeby śmieszniej było, koledze nie chcieli uznać gwarancji bo ma E bez ograniczeń :P ale to jakieś wyjątkowe młoty były :P 

U jakiego producenta ? Jest tak napisane wyraźnie w warunkach gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
5 godzin temu, Hagi84 napisał:

Niestety nie kolego. Jeżeli urządzenie jest 2 fazowe to 3 (trzeci przewód) przepinasz z fazowego na neutralny. 

Przy pracy trójfazowej prądy poszczególnych faz "redukują" się w mniejszym lub większym stopniu.

Jeżeli urządzenie jest dwufazowe to ma dwa obwody: 

L1 - N 

L2- N 

oraz ochronny

Lub może być podpięcie dla jednej fazy  (dwa bezpieczniki 16A z tej samej fazy) 

L1-N

L1-N 

oraz ochronny 

Dzięki temu masz 32A co pozwoli wykorzystać pełną moc płyty.  

Często w instrukcji i na schemacie jest napisane 2N (podwójny przekrój).

dlatego do podłączenia jest potrzebny elektryk.  

Czyli w tym przypadku mając np jak ja 3x faza, 1x neutralny i 1x ochronny to podłączam wg 2 schematu (na zdjęciu załączonym przez autora to schemat dolny) i podłączenie byłoby tak:

2 fazy osobno do wejść odpowiednio L1 i L2. 3cia faza do L3 (L3 patrz opis pod schematem), potem 2 wejścia N połączone zworką i pod jedno wejście N podpinam swój przewód Neutralny i na końcu ochronny pod wejście dla ochronnego.

 

Spokojnie.

Nic nie podłączam tylko stawiam się w sytuacji autora tematu jak ja bym to łączył.

 

 

 

 

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, adam_W napisał:

3cia faza do L3 (L3 patrz

Która nie ma z niczym połączenia. Jest wolna. Nie musisz jej podłączać, możesz rownie dobrze ją izolacją owinąć. Ewentualnie piekarnik do niej podłączyć. 

Indukcja jest dwufazowa. Ewentualnie jednofazowa z mostkiem między L1 i L2 i wówczas chodzi na 230V 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Tak, 3cia jest wolna. Można ją wpiąć w L3 do niczego dalej nie podłączone albo jak mówisz, owinąć izolacją.

Chodziło mi o to czy dobrze odczytałem i zrozumiałem schemat dla połączenia z wykorzystaniem 2 faz?

Tak ja bym to podłączał gdybym miał to zrobić u siebie mając 3 fazową instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Teraz, adam_W napisał:

Tak, 3cia jest wolna. Można ją wpiąć w L3 do niczego dalej nie podłączone albo jak mówisz, owinąć izolacją.

Chodziło mi o to czy dobrze odczytałem i zrozumiałem schemat dla połączenia z wykorzystaniem 2 faz?

Tak ja bym to podłączał gdybym miał to zrobić u siebie mając 3 fazową instalację.

Takie domowe indukcje to sa urzadzenia na 230V. One nie pracuja na miedzyfazowym.

Tak na prawde dwa pola zasilane sa z jednej fazy, a dwa z drugiej. Sterowanie jest wspolne tylko.

Przy instalacji jednofazowej i odpowiednim zabezpieczeniu oraz grubosci  przewodow plyta bedzie dzialac na jednej fazie.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2021 o 11:11, exor napisał:

Nie rozumiem. 3ci przewód od czego? Płyty?

Przewód trzeciej fazy (nie wykorzystywanej) podpina się pod N

W dniu 23.12.2021 o 11:11, exor napisał:

Gdzie są 2x bezpieczniki? Bo chyba nie w rozdzielni w domu?

W zależności jakie przewody są ułożone to takie dobiera się zabezpieczenie.

W przypadku przekroju 4mm2 bezpiecznik będzie dobry 32A

Jeżeli przewody to 2,5mm2 to należy każdą żyłę zabezpieczyć bezpiecznikiem 16A co daje nam 2x 16 A

 

 

Przykładowy poprawny schemat podłączenia płyty o mocy 7,2 kW:

Przewód nr 3 to przepięta trzecia faza na N

plyta-podlaczenie.jpeg

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



W zależności jakie przewody są ułożone to takie dobiera się zabezpieczenie.
W przypadku przekroju 4mm2 bezpiecznik będzie dobry 32A
Jeżeli przewody to 2,5mm2 to należy każdą żyłę zabezpieczyć bezpiecznikiem 16A co daje nam 2x 16 A
 
 
Przykładowy poprawny schemat podłączenia płyty o mocy 7,2 kW:
Przewód nr 3 to przepięta trzecia faza na N



Ja jednak wierzę, że zwyczajnie nie potrafisz jasno napisać tego co masz na myśli, a nie, że sugerujesz, aby urządzenie pracujące na 230V połączyć do napięcia międzyfazowego.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

Przewód trzeciej fazy (nie wykorzystywanej) podpina się pod N

Ale to na miły Bóg- napisz ludziom wyraźnie, że chodzi o przepięcie tego przewodu 3 fazy na obu jego końcach, czyli również przy bezpiecznikach, w celu zdublowania przekroju żyły N.

A nie że mają zewrzeć sobie przy płycie przewód 3 fazy do N... No już widać, że nie każdy to zakuma 😜

Edytowane przez Wasylek
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, exor napisał:

Podłączyłem u siebie indukcję i działa już 3ci rok.

3cia faza ze ściany została samopas, nie miałem jej gdzie podłączyć nawet.

No i OK, bo podłączyłeś zgodnie ze screenem z instrukcji przykładowejpłyty, którą wyżej zapodał piter333- przewód L3 pozostawiony wolny lub podłączony do "ślepego" zacisku L3 płyty- patrz uwaga pod tabelą.

Oczywiście zgodnie będzie tylko w założeniu, że przekroje żył są również zgodne z tą instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wasylek napisał:

Ale to na miły Bóg- napisz ludziom wyraźnie, że chodzi o przepięcie tego przewodu 3 fazy na obu jego końcach, czyli również przy bezpiecznikach, w celu zdublowania przekroju żyły N.

A nie że mają zewrzeć sobie przy płycie przewód 3 fazy do N... No już widać, że nie każdy to zakuma 😜

Drodzy koledzy, Myślałem, że dyskusja była prowadzona  z osobami posiadającymi pojęcie w temacie i nie muszę pisać o podstawach (nie chodzi o autora).   Zajmuję się tym zawodowo i używam słownictwa, które rozumieją elektrycy. Ja nie robię instrukcji dla laików. Osoby, które nie mają o tym pojęcia niech wezwą elektryka.

 

Schemat pokazany wyżej przez jednego z kolegów też nie trzyma się kupy, bo w tabeli w podłączeniu dwufazowym  pomiędzy opisem a schematem jest 2N (czyli po ludzku podwójny N), a jest napisane 4x2,5 mm2.   

No i koronny opis L1= R, L2=S L3=T - dla laików emerytów gdzie oznaczenia faz to RST

W dniu 22.12.2021 o 01:22, piter333 napisał:

Schemat wg którego jest to podłączone

IMG-20211222-WA0001.jpg

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Hagi84 napisał:

Drodzy koledzy, Myślałem, że dyskusja była prowadzona  z osobami posiadającymi pojęcie w temacie i nie muszę pisać o podstawach (nie chodzi o autora).   Zajmuję się tym zawodowo i używam słownictwa, które rozumieją elektrycy. Ja nie robię instrukcji dla laików.

No i to było właśnie błędne założenie, zwłaszcza sądząc po treści niektórych zapytań. Osoby posiadające taką wiedzę nie zadawałyby takich pytań, ani nie prowadziłyby takiej dyskusji...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Wasylek napisał:

No i to było właśnie błędne założenie, zwłaszcza sądząc po treści niektórych zapytań. Osoby posiadające taką wiedzę nie zadawałyby takich pytań, ani nie prowadziłyby takiej dyskusji...

Osoby bez odpowiedniej wiedzy, praktyki, umiejętności i uprawnień  doradzały jak podłączyć płytę samemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.