Skocz do zawartości

Okularnicy, niepełnosprawni itp.


pakafoto

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze wiedzieć. Nie zawsze noszę okulary, a w pracy szczególnie ich nie używam, choć zdarza się przejechać autem klienta. W dzień widzę w miarę dobrze, ale po zmroku nie odważyłbym się prowadzić bez okularów. 

Miałem taką ciekawą historię 25 lat temu, zapisałem się na kurs prawa jazdy i zapomniałem okularów na pierwszą jazdę, a już wtedy instruktor puścił mnie na miasto. Okazało się, że gość był dość surowy, więc na żadną lekcję nie zabrałem już okularów, bo bałem się, że mnie opieprzy po tej pierwszej godzinie jazdy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy na egzaminie wsiadłem w okularach i zobaczyłem inny świat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, swienty napisał:

 

Tak, widać czy ktoś nosi soczewki czy ściemnia :oki: 

To tak jak z gasnicami. Moze spojrzec na date waznosci a i tak z tego co wiem wg przepisow nie ma uprawnien do ich sprawdzenia (czy są wazne) wiec nie slyszalem o przypadku zeby za niewazną gasnice wlepil mandat.

A sprawdzic wzrokowo czy ktos ma soczewki czy nie,  jest jest jeszcze trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Jak to jest obecnie jak ma się PJ bez wpisanych okularów a przy badaniu na inną kategorię wyjdzie, że są potrzebne to jak rozumiem dopiszą ?

Podobnie jak kolega wyżej widzę ok, ale po zmroku oraz w trasę jeżdżę w okularach. Myślę nad kategorię E a tak z racji kursu jest chyba badanie lekarskie.

Może ktoś przerabiał temat ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Jak to jest obecnie jak ma się PJ bez wpisanych okularów a przy badaniu na inną kategorię wyjdzie, że są potrzebne to jak rozumiem dopiszą ?
Podobnie jak kolega wyżej widzę ok, ale po zmroku oraz w trasę jeżdżę w okularach. Myślę nad kategorię E a tak z racji kursu jest chyba badanie lekarskie.
Może ktoś przerabiał temat ..
Dopiszą. Ważność będzie na kolejny okres, z ew. dodatkowym kodem.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wladmar napisał:

No dobra, a jak ktoś ma kod 01 bez dodatkowych? To oznacza, że potrzebna jest korekta wzroku, ale bez wyszczególnienia jaka. Czyli mogą być okulary, soczewki, opaska czy cholera wie co jeszcze. I co wtedy?

Zawsze są dwa :

 

 

01.01 - okulary,

01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),

01.05 - przepaska na oko,

01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,

01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pfikusny napisał:

Dopiszą. Ważność będzie na kolejny okres, z ew. dodatkowym kodem.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
 

Dzięki.

Są na to jakieś warunki brzegowe (np powyżej 0.5d wpisują) czy to zależy od lekarza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sdss napisał:

Zawsze są dwa :

 

 

01.01 - okulary,

01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),

01.05 - przepaska na oko,

01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,

01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.


 

 

 

Nie. Ja mam po prostu 01. Tak kiedyś dawali. 

 

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/68530,prawa-jazdy-z-kodem-01-sa-wazne.html

 

Edytowane przez wladmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sdss napisał:

Zawsze są dwa :

 

 

01.01 - okulary,

01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),

01.05 - przepaska na oko,

01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,

01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.


 

 

 

Od jakiegoś czasu. Mój blankiet jest dość stary. Mam 01 i bezterminowe (oczywiście do czasu, czyli jakiejś tam wymiany chyba do 2028r.).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Jak to jest obecnie jak ma się PJ bez wpisanych okularów a przy badaniu na inną kategorię wyjdzie, że są potrzebne to jak rozumiem dopiszą ?
Podobnie jak kolega wyżej widzę ok, ale po zmroku oraz w trasę jeżdżę w okularach. Myślę nad kategorię E a tak z racji kursu jest chyba badanie lekarskie.
Może ktoś przerabiał temat ..
W środę robiłem badanie bo idę na A. Dostałem 01.01 na orzeczeniu ale bezterminowo.
Pytała się lekarka czy używam soczewek, zaprzeczylem wiec taki kod.
Do tej pory nic nie miałem wpisane w PJ.


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę robiłem badanie bo idę na A. Dostałem 01.01 na orzeczeniu ale bezterminowo.
Pytała się lekarka czy używam soczewek, zaprzeczylem wiec taki kod.
Do tej pory nic nie miałem wpisane w PJ.


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


Trzeba było mówić że i kontaktów i okularów to byś dostał kod 01.06 i miałbyś opcje do wyboru w przyszłości i jednocześnie furtkę jakby policjant się przyczepił że nie masz okularów (nie wiem jak duża masz wade i czy możesz teoretycznie jeździć bez okularów) to byś mógł ściemniać że masz szkła

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było mówić że i kontaktów i okularów to byś dostał kod 01.06 i miałbyś opcje do wyboru w przyszłości i jednocześnie furtkę jakby policjant się przyczepił że nie masz okularów (nie wiem jak duża masz wade i czy możesz teoretycznie jeździć bez okularów) to byś mógł ściemniać że masz szkła

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Wiem, ale za późno na to wpadłem

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DZIDA napisał:

Trzeba było mówić że i kontaktów i okularów to byś dostał kod 01.06 i miałbyś opcje do wyboru w przyszłości i jednocześnie furtkę jakby policjant się przyczepił że nie masz okularów (nie wiem jak duża masz wade i czy możesz teoretycznie jeździć bez okularów) to byś mógł ściemniać że masz szkła emoji16.png

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka
 

Ja tak miałem jak robiłem ostatnio kat. D. Egzaminator na samym początku jazdy zauważył 01.06 i sam pytając zasugerował odpowiedź, że mam szkła kontaktowe 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

W środę robiłem badanie bo idę na A. Dostałem 01.01 na orzeczeniu ale bezterminowo.
Pytała się lekarka czy używam soczewek, zaprzeczylem wiec taki kod.
Do tej pory nic nie miałem wpisane w PJ.


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

 

Takie badania robi się w okularach/soczewkach ?

Nadal trzeba czytać cyferki z tablicy ;) ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał zagwozdkę jak będę prawko wymieniał. W obecnym nie mam adnotacji o okularach, ale korzystam z nich tylko do czytania.

Ale mam silny astygmatyzm i jak zasłonię prawe oko to widzę bardzo słabo, co nie zmienia faktu, że widzę bardzo dobrze bez zasłaniania prawego oka.

Mało tego, jak na prawym mam szkło korekcyjne odpowiadające dioptriom na to oko to i lewym zaczynam źle widzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pij napisał:

Ja będę miał zagwozdkę jak będę prawko wymieniał. W obecnym nie mam adnotacji o okularach, ale korzystam z nich tylko do czytania.

Ale mam silny astygmatyzm i jak zasłonię prawe oko to widzę bardzo słabo, co nie zmienia faktu, że widzę bardzo dobrze bez zasłaniania prawego oka.

Mało tego, jak na prawym mam szkło korekcyjne odpowiadające dioptriom na to oko to i lewym zaczynam źle widzieć.

Wszystko zależy od lekarza. Po 20 latach  biegania co 5 lat, dostałem  na 15 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie badania robi się w okularach/soczewkach ?
Nadal trzeba czytać cyferki z tablicy ?
Byłem w przychodni, gdzie najpierw miałem badanie (w okularach cyferki na tablicy ) a potem do właściwego lekarza z "wynikami" badań i tam lekarz kazał poczytać cyferki bez okularów.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z oceną soczewek na oku - kwestia doświadczenia, nie jest to kłopot ale faktycznie może być kłopotliwe. Najprościej zrobić zdjęcie oka telefonem i powiększyć. Pytanie jak miałoby to wyglądać w radiowozie/na ulicy.

 

Prowadzenie bez korekcji powinno być ścigane - przy ostrości wzroku poniżej 0.6 wg Snellena (w uproszczeniu - zazwyczaj niewidoczny już 7 rządek) stwarzamy poważne zagrożenie. W ciągu dnia przy dobrym oświetleniu. Przy "szarówce" i później to prawdziwy kłopot.

 

Tak samo jak z badaniami okresowymi - bezterminowe prawo jazdy to wymysł dziwki i diabła. Pozostańmy tylko przy wzroku, nie znam się na innych dolegliwościach. To z jakim "słabym wzrokiem" ludzie prowadzą to szok ! Wyobraźcie sobie kierowcę który widzi tylko największą literę na tablicy. Jedną !





 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mati1.6dohc napisał:

z oceną soczewek na oku - kwestia doświadczenia, nie jest to kłopot ale faktycznie może być kłopotliwe. Najprościej zrobić zdjęcie oka telefonem i powiększyć. Pytanie jak miałoby to wyglądać w radiowozie/na ulicy.

 

Prowadzenie bez korekcji powinno być ścigane - przy ostrości wzroku poniżej 0.6 wg Snellena (w uproszczeniu - zazwyczaj niewidoczny już 7 rządek) stwarzamy poważne zagrożenie. W ciągu dnia przy dobrym oświetleniu. Przy "szarówce" i później to prawdziwy kłopot.

 

Tak samo jak z badaniami okresowymi - bezterminowe prawo jazdy to wymysł dziwki i diabła. Pozostańmy tylko przy wzroku, nie znam się na innych dolegliwościach. To z jakim "słabym wzrokiem" ludzie prowadzą to szok ! Wyobraźcie sobie kierowcę który widzi tylko największą literę na tablicy. Jedną !
 

Ja mam połówki i właśnie do jazdy zakładam. Szczególnie pomocne po zmroku 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, stig napisał:

Ja tak miałem jak robiłem ostatnio kat. D. Egzaminator na samym początku jazdy zauważył 01.06 i sam pytając zasugerował odpowiedź, że mam szkła kontaktowe 😁

I co, tak normalnie można zrobić D z wadą wzroku? Pytam, bo kat. A,B robiłem w 96r nosząc okulary do jazdy, a w 2000r miałem robić kat. D, zdałem testy psychomotoryczne, ale przed kursem odmówili mi ze względu na okulary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaczorek79 napisał:

I co, tak normalnie można zrobić D z wadą wzroku? Pytam, bo kat. A,B robiłem w 96r nosząc okulary do jazdy, a w 2000r miałem robić kat. D, zdałem testy psychomotoryczne, ale przed kursem odmówili mi ze względu na okulary. 

Przecież to nie samolot 😁 Tak jak wyżej pisałem. Mam 01.06 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, rwIcIk said:

Ja mam połówki i właśnie do jazdy zakładam. Szczególnie pomocne po zmroku 👍

 

Połówki?! Przecież to nie wada...

 

Ja mam +3.25-0.50, a nocą często właśnie zdejmuje, bo dodatkowe refleksy, nawet na anyrefleksyjnych szklach, przeszkadzają bardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grogi napisał:

 

Połówki?! Przecież to nie wada...

 

Ja mam +3.25-0.50, a nocą często właśnie zdejmuje, bo dodatkowe refleksy, nawet na anyrefleksyjnych szklach, przeszkadzają bardziej...

Teraz wziąłem specjalne okulary do jazdy samochodem - dla kierowców - nie pomne szkieł ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 20 lat okulary na - 0,5 / -0,75 i jest to wada, na odległość nie widzisz wyraźnie, co nie znaczy że się nie da jeździć bez. Da się, ale jak ktoś przyzwyczaił się do okularów, to jest to dyskomfort.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wziąłem specjalne okulary do jazdy samochodem - dla kierowców - nie pomne szkieł ...
Ja też poszalalem, mam antyrefleks, fotochrom a do tego nakładki magnetyczne ściemniające na słońce i żółte do jazdy w nocy, które mają jakiś filtr polaryzacyjny, bo zupełnie inaczej widać szyby a przede wszystkim ekran telefonu.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Ja też poszalalem, mam antyrefleks, fotochrom a do tego nakładki magnetyczne ściemniające na słońce i żółte do jazdy w nocy, które mają jakiś filtr polaryzacyjny, bo zupełnie inaczej widać szyby a przede wszystkim ekran telefonu
 

Też mam nakładki ściemniające 👍

A żółte są szkła 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rwIcIk napisał:

Teraz wziąłem specjalne okulary do jazdy samochodem - dla kierowców - nie pomne szkieł ...

Mam takowe kolejną parę. Robione w zeszłym roku. Jak dla mnie poprzednia i obecna generacja robi robotę. Wcześniej pomimo, że nosiłem fotochromy to musiałem zakładać ciemne nakładki. Progresywne oraz dwuogniskowe bez wtopki  X-tra drive, Transitions robi Szajna z Gdyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RABIN napisał:

Dobra to teraz może ktoś podpowiedzieć jak usunąć kod 01 (stare prawko mamy w nim tylko 01 korekta wzroku) dodam ze wada już nie wystepuje i chciał bym uniknąć problemów podczas kontroli.

 

Czekają Cię badania i wymiana PJ. Kolejne dostaniesz terminowe. I chyba warto zebrać na papierze dokumentację z zabiegu likwidującego wadę, która była przyczyną ograniczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kenickie napisał:

 

Czekają Cię badania i wymiana PJ. Kolejne dostaniesz terminowe. I chyba warto zebrać na papierze dokumentację z zabiegu likwidującego wadę, która była przyczyną ograniczenia. 

 cały problem polega na tym że we wniosku na wymiane PJ nigdzie nie ma mowy o zmianie kodów, mam juz nowe badania lekarskie bez przeciwskazan i zastanawiam sie jak to dalej pchnąć do urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RABIN napisał:

 cały problem polega na tym że we wniosku na wymiane PJ nigdzie nie ma mowy o zmianie kodów, mam juz nowe badania lekarskie bez przeciwskazan i zastanawiam sie jak to dalej pchnąć do urzędu.

 

We Wrocławiu wniosek wygląda tak: https://bip.um.wroc.pl/attachments/download/13713 (nie wiem czy w innych miastach jest ten sam wzór).

 

W punkcie E jest zmiana danych. Tam należy to opisać. Z dołączeniem orzeczenia lekarskiego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.