Jump to content

Nowa Honda HR-V 2022 - pierwsze wrażenia

Prezo
 Share

Recommended Posts

13 minutes ago, grogi said:

Nie, 48v to tylko sporo bardziej rozbudowany S&S. Np. żegluje po zdjęciu nogi z gazu z kompletnie wyłączonym silnikiem. 

Pełna hybryda spali sporo mniej. 

Tesc ma ta pelna hybryde wlasnie:ok:

Zeby ten mild hybrid spalil 7 to raczej musisz jezdzic po autostradach max 120-130km/h.

2 godziny temu, Maciej__ napisał:

Tesc ma ta pelna hybryde wlasnie:ok:

Zeby ten mild hybrid spalil 7 to raczej musisz jezdzic po autostradach max 120-130km/h.

Mild hybrid na autostradzie też słabo się sprawdza , okazjonalnie z górki odzyskuje bateryjkę i minimalnie pod górę dołączy elektryczka . 

14 godzin temu, mmaciejosss napisał:

Mild hybrid na autostradzie też słabo się sprawdza , okazjonalnie z górki odzyskuje bateryjkę i minimalnie pod górę dołączy elektryczka . 

Zwykła hybryda w jakimś stopniu tak. Miękka na autostradzie nie sprawdza się w ogóle, bo przy prędkościach autostradowych mocy silniczka nie starczy nawet na sekundę, zresztą działa tylko na niskich obrotach. 

1 hour ago, wladmar said:

Miękka na autostradzie nie sprawdza się w ogóle, bo przy prędkościach autostradowych mocy silniczka nie starczy nawet na sekundę, zresztą działa tylko na niskich obrotach. 

Ok. 😄 

Fakt, jak jeździłeś przy ujemnych temperaturach, to mogłeś nie zauważyć, bo działanie nie jest tak agresywne.

Edited by grogi

51 minutes ago, wladmar said:

Zwykła hybryda w jakimś stopniu tak. Miękka na autostradzie nie sprawdza się w ogóle, bo przy prędkościach autostradowych mocy silniczka nie starczy nawet na sekundę, zresztą działa tylko na niskich obrotach. 

Cos tam dziala, bo jak np odpuscisz gaz i bedziesz zjezdzal z gorki to wylaczy silnik spalinowy i bedzie "zeglowac" jednoczesnie nie hamujac silnikiem.

Efekt podobny jak bys wrzucil na luz i zgasil silnik ;]

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

Cos tam dziala, bo jak np odpuscisz gaz i bedziesz zjezdzal z gorki to wylaczy silnik spalinowy i bedzie "zeglowac" jednoczesnie nie hamujac silnikiem.

Efekt podobny jak bys wrzucil na luz i zgasil silnik ;]

Nie, w miękkiej hybrydzie to tak nie działa, w normalnej owszem. Chociaż, może zalezy od producenta... W tych miękkich co ja jeździłem, jedyna różnica w zachowaniu w stosunku do wersji bez hybrydy jest zauważalna podczas jazdy do 20 km/h. Potem układ miękkiej hybrydy w żaden sposób się nie ujawnia. 

1 hour ago, wladmar said:

Nie, w miękkiej hybrydzie to tak nie działa, w normalnej owszem. Chociaż, może zalezy od producenta... W tych miękkich co ja jeździłem, jedyna różnica w zachowaniu w stosunku do wersji bez hybrydy jest zauważalna podczas jazdy do 20 km/h. Potem układ miękkiej hybrydy w żaden sposób się nie ujawnia. 

Zalezy od producenta, no w Fiacie 500 mild hybrid gasila silnika dojezdzajac do swiatel, etc.

https://www.motocaina.pl/artykul/funkcja-zeglowania-w-samochodach-na-czym-polega-i-do-czego-sluzy-67895.html

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

Zalezy od producenta, no w Fiacie 500 mild hybrid gasila silnika dojezdzajac do swiatel, etc.

https://www.motocaina.pl/artykul/funkcja-zeglowania-w-samochodach-na-czym-polega-i-do-czego-sluzy-67895.html

Gasić silnik może i owszem, ale układ miękkiej hybrydy nie wspomoże silnika podczas jazdy autostradowej, o tym mówimy. To nie ta moc i pojemność. 

5 minutes ago, wladmar said:

Gasić silnik może i owszem, ale układ miękkiej hybrydy nie wspomoże silnika podczas jazdy autostradowej, o tym mówimy. To nie ta moc i pojemność. 

On nie ma wspomagac silnika spalinowego, ale oszczedzic troche paliwa wlasnie w trybie zeglowania.

Poza tym sa rozne uklady mild hybrid o roznych mocach wiec generalizowanie nie ma sensu.

Sama jazda to czeste hamowanie, przyspieszanie i tutaj tez cos mozna zyskac.

Przy czym raczej ilosci homeopatyczne.

Edited by Maciej__

Teraz, Maciej__ napisał:

On nie ma wspomagac silnika spalinowego, ale oszczedzic troche paliwa wlasnie w trybie zeglowania.

Na wysokim biegu gdy nie dodajemy gazu silnik i tak odcina dopływ paliwa, więc to żeglowanie na trasie jest bez sensu i tak. 

Teraz, Maciej__ napisał:

Poza tym sa rozne uklady mild hybrid o roznych mocach wiec generalizowanie nie ma sensu.

Owszem, ale mocno podejrzewam, że żadna miękka hybryda nie jest w stanie wspomóc silnika na autostradzie (poza ruszeniem spod bramek). 

Just now, wladmar said:

Na wysokim biegu gdy nie dodajemy gazu silnik i tak odcina dopływ paliwa, więc to żeglowanie na trasie jest bez sensu i tak.  

Jak odcina doply paliwa to zaczyna hamowac silnkiem.

Zrob sobie eksperyment jak daleko zajedziesz na cut-offie a jak daleko na luzie w takiej sytuacji.

Ten drugi przypadek to bedzie wlasnie zysk z zeglowania.

• Like 1

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

Zrob sobie eksperyment jak daleko zajedziesz na cut-offie a jak daleko na luzie w takiej sytuacji.

Też prawda. Hybrydy przy tym jednak ładują baterię, więc zysk jest mniejszy. Ciekawe jak to rozwiązują przy manualnych skrzyniach? 

Just now, wladmar said:

Też prawda. Hybrydy przy tym jednak ładują baterię, więc zysk jest mniejszy. Ciekawe jak to rozwiązują przy manualnych skrzyniach? 

W tym artykule co podlinkowalem jest napisane, ze Hyundai/Kia ma jakis patent.

"Ze zrozumiałych względów taka funkcja jest stosowana w autach ze skrzynią automatyczną, ale są też od tej reguły wyjątki. W nowych modelach Kii i Hyundaia można spotkać skrzynię manualną oznaczoną jako iMT. Takie auta mają automatycznie rozłączane sprzęgło, które pozwala na żeglowanie z wyłączonym silnikiem. Podobnie jak w autach ze skrzyniami automatycznymi, muśnięcie gazu lub hamulca, powoduje uruchomienie silnika i ponowne spięcie napędu. Z kolei Fiat w modelach 500 i Panda pozwala na żeglowanie przy prędkościach poniżej 30 km/h, ale tylko informuje kierowcę o gotowości układu mild hybrid. Musimy w nim sami wrzucić luz i później włączyć bieg, żeby kontynuować jazdę."

• Like 1

1 godzinę temu, Maciej__ napisał:

do tego nawet mild-hybrid nie trzeba, obecnie każde dsg tak może robić i bardzo często robi (żegluje, wrzuca na luz), z tym że nie gasi silnika, jak się nabierze wprawy to prawą nogą można tym sterować.

Edited by TomekD000

1 minute ago, TomekD000 said:

do tego nawet mild-hybrid nie trzeba, obecnie każde dsg tak może robić i bardzo często robi, z tym że nie gasi silnika, jak się nabierze wprawy to prawą nogą można tym sterować.

Ale gdyby zgasil to zawsze 3 krople paliw mniej ;]

Teraz, Maciej__ napisał:

może :]  mnie to całe żeglowanie mocno drażni, w starszych autach z dsg można na stałe wyłączyć w nowych już nie ma tej opcji, nie ma żeglowani tylko jak skrzynia jest trybie S

8 minut temu, Maciej__ napisał:

Z nawiązką wydasz to na klocki i tarcze, jak nie hamujesz silnikiem (miękka hybryda nie hamuje odzyskiem jak Tesla), to musisz więcej używać hamulca ;]

1 minute ago, wladmar said:

Z nawiązką wydasz to na klocki i tarcze, jak nie hamujesz silnikiem (miękka hybryda nie hamuje odzyskiem jak Tesla), to musisz więcej używać hamulca ;]

Ja nie mam mild-hybrid, uwazam ze to rozwiazanie kompletnie bez sensu.

Stworzone jedynie na potrzeby testow WLTP.

• Like 2

Teraz, Maciej__ napisał:

Ja nie mam mild-hybrid, uwazam ze to rozwiazanie kompletnie bez sensu.

Stworzone jedynie na potrzeby testow WLTP.

W przypadku typowo miejskich aut coś tam daje przy ruszaniu i powolnym toczeniu się (aczkolwiek nie jest to żadne ŁAŁ), natomiast w trasie po prostu nie działa, bo nie może, nie ta moc i pojemność baterii. I masz rację, chodzi wyłącznie o normy, podobnie jak S&S. 

może :]  mnie to całe żeglowanie mocno drażni, w starszych autach z dsg można na stałe wyłączyć w nowych już nie ma tej opcji, nie ma żeglowani tylko jak skrzynia jest trybie S
Zwykły automat też tak robi trzeba łopatka kliknąć aby hamować silnikiem

7 godzin temu, wladmar napisał:

W przypadku typowo miejskich aut coś tam daje przy ruszaniu i powolnym toczeniu się (aczkolwiek nie jest to żadne ŁAŁ), natomiast w trasie po prostu nie działa, bo nie może, nie ta moc i pojemność baterii. I masz rację, chodzi wyłącznie o normy, podobnie jak S&S. 

czytając posty zaraz po moim napiszę tak :

-MH niewiele daje na autostradzie ale na niskich obrotach doda troszkę Nm i nie ma potrzeby wachlować biegami przy 100km/h na 6-biegu redukując np do 4-5biegu jak się chce w miarę normalnie przyśpieszyć ( nie na czas 100-160 np 

-MH np w Suzuki dodaje 50Nm przy 500obr/min czyli przy niskich obrotach i przy 3.000obr/min uzyskuje moc 14km czyli chwilowo doda te 14km do 140km/h w Vitarze np 

-MH na autostradzie to taki chwilowy "Kers" jak w F1 , bateryjka z moich wyliczeń  jeśli była by w pełni naładowana ( co się bardzo rzadko zdarza ) starczy na 2min. pełnego  "buta" ,ale przy wyprzedzaniu chwilowym zapewne się przyda , natomiast w realiach to bateryjka jest naładowana w 40-50% więc działa tylko na chwilę 

-sam silnik z MH hamuje zdecydowanie mocniej niż  bez MH przez co śmiem twierdzić , że jak się nauczymy wykorzystywać odzysk energii same klocki mogą starczyć na zdecydowanie dłużej 

-samo spalanie pewnie zbliżone na autostradzie do silnika bez MH

-w skrzyni manualnej to silnik MH kręci "spalinowca" na biegu jałowym i utrzymuje ok 600-700obr/min ,  czyli nie wlewa paliwka w tym czasie 

• Like 2

20 hours ago, wladmar said:

bo niesamowite jest to co piszesz zwłaszcza ze masz suzuki  ;] 

bo z mojego doświadczenia  (krótkiego) wynika że 1.2 MH w swifcie bardzo sprawnie hamuje silnikiem  :ok:;]

W dniu 13.01.2022 o 19:10, mmaciejosss napisał:

-w skrzyni manualnej to silnik MH kręci "spalinowca" na biegu jałowym i utrzymuje ok 600-700obr/min ,  czyli nie wlewa paliwka w tym czasie 

Niby po co  ?

Jeżeli silnik spalinowy nie jest potrzebny to powinien gasnąć.

1 hour ago, sherif said:

Niby po co  ?

Jak zawory że zmiennymi fazami, to można je zamknąć na stale - wtedy kręcenie silnikiem nie wymaga prawie wcale energii.

A upraszcza konstrukcje innych elementów 

13 godzin temu, sherif napisał:

Niby po co  ?

A niby po to , że jak stoisz na światłach i już masz za 3s wystartować . Jak dłużej , dajesz na luz i silnik gaśnie , a system Start Stop po wciśnięciu sprzęgła prawie niesłyszalnie go odpali . 

12 godzin temu, grogi napisał:

Jak zawory że zmiennymi fazami, to można je zamknąć na stale - wtedy kręcenie silnikiem nie wymaga prawie wcale energii.

A upraszcza konstrukcje innych elementów 

chyba otworzyć ..

45 minut temu, mmaciejosss napisał:

A niby po to , że jak stoisz na światłach i już masz za 3s wystartować . Jak dłużej , dajesz na luz i silnik gaśnie , a system Start Stop po wciśnięciu sprzęgła prawie niesłyszalnie go odpali . 

Aha czyli silnik wie, za ile będziesz jechał ;). Dobry start-stop i tak niezauważalnie odpala silnik, dlatego dalej nie rozumiem po co silnik elektryczny ma niby kręcić spalinowym. W hybrydach, którymi jeździłem silnik gasł zawsze, chyba że były założone warunki nie spełnione jak np trzeba było grzać, czy niski stan baterii.

3 godziny temu, sherif napisał:

chyba otworzyć ..

Aha czyli silnik wie, za ile będziesz jechał ;). Dobry start-stop i tak niezauważalnie odpala silnik, dlatego dalej nie rozumiem po co silnik elektryczny ma niby kręcić spalinowym. W hybrydach, którymi jeździłem silnik gasł zawsze, chyba że były założone warunki nie spełnione jak np trzeba było grzać, czy niski stan baterii.

Stoisz w korku ale takim delikatnym gdzie można powiedzieć trzymasz auto cały czas z wciśniętym sprzęgłem i co 2-3s ruszasz o kilka metrów dalej ,SS jest dla mnie zbędne wtedy bo i tak auto nic nie spala jak mam wciśnięte sprzęgło . Paliwo jest wlewane jak dodasz gazu lub silnik dostanie obciążenia ( można ruszyć bez dodawania gazu jak delikatnie to zrobi oczywiście ) 

13 minut temu, mmaciejosss napisał:

Stoisz w korku ale takim delikatnym gdzie można powiedzieć trzymasz auto cały czas z wciśniętym sprzęgłem i co 2-3s ruszasz o kilka metrów dalej ,SS jest dla mnie zbędne wtedy bo i tak auto nic nie spala jak mam wciśnięte sprzęgło . Paliwo jest wlewane jak dodasz gazu lub silnik dostanie obciążenia ( można ruszyć bez dodawania gazu jak delikatnie to zrobi oczywiście ) 

I tak se stoisz w tym delikatnym korku na godzinkę z wciśniętym sprzęgłem?

3 godziny temu, mmaciejosss napisał:

Nie wiem, bardzo dawno nie jeździłem manuałem ale dla mnie temat jest prosty. Auto stoi - silnik gaśnie. Jak wciskasz sprzęgło to odpala/rusza. Przy rozwiązaniach ze zintegrowanym rozrusznikiem/generatorem jest to niemal nie zauważalne. Nadal nie rozumiem po co taki generator ma kręcić silnikiem, ciepła z tego zimą nie będzie.