Skocz do zawartości

BMW 4 M440i Gran Coupe brakujące ogniwo - test!


prawoimotoryzacja

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie jest, model BMW na którego premierę oraz dostępność czekałem od wielu miesięcy.

Decydując się na zakup BMW klasy średniej mamy do wyboru Serię 3 w odmianie sedan lub kombi. Sedan to kwintesencja stylu BMW, a więc klasyczne nadwozie, które wygląda elegancko, ale zarazem jest nacechowane sportem, jednakże posiada mało praktyczny bagażnik. No dobrze, skoro chcemy praktyczności, to przecież znajdziemy ją w wersji kombi. Owszem, rodzinna wersja nadwozia jest duża bardziej praktyczna, lecz pomimo tego, iż jest całkiem ładna, gryzie mnie się z charakterem BMW…

Z jakiegoś powodu nie do końca podchodzi mi do gustu BMW G21. A gdyby chcieć linię typu sedan z praktycznością kombi? Na myśl od razu pojawia się nadwozie typu liftback, a wraz z nim Audi A5 Sportback. Zaraz, zaraz, przecież BMW również oferuje taki wariant! I oto jest on, BMW 4er Gran Coupe o oznaczeniu G26.

Nowy model jest dużo większy i bardziej masywny od poprzednika, co od razu rzuca się w oczy. Posiada również kontrowersyjne nerki, które w odmianie Gran Coupe zostały nieco wygładzone względem wersji Coupe.

Z czym się je wersja M 440i? Otrzymujemy pod maską 6 cylindrów, które bardzo ładnie brzmią, a 374 KM wraz 500 nM momentu obrotowego zapewniają rewelacyjne osiągi! Pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu po 4,7 s, a prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h.

Samochód, jak przystało na BMW, świetnie się prowadzi, chociaż w przypadku tej wersji czuć dodatkowe kilogramy względem serii 3.

 

Znakomity silnik oraz automat. Co ciekawe, jadąc spokojnie w trasie można uzyskać spalanie na poziomie 6,5 l/ 100 km. Przepisowa jazda Bielsko-Biała -> Pszczyna.

 

Informuję, iż test w formie wideo znajduje się pod linkiem, który prowadzi do mojego bloga na autokąciku - w tym miejscu pozdrawiam kolegę @sebaso😄

 

 

bmw 4 gc.jpg

20211223_135545.jpg

20211223_140004.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z klapą foto.

 

Pewnym mankamentem może być tylko kwestia wyciszenia - czasem słychać, że są to szyby bez ramek, a nie da się dokupić szyb klejonych. Nie rozumiem, dlaczego do Arteona można takie dokupić, a do BMW, Merca, Audi, itd nie można...

20211223_140317_edit.jpg

20211223_140635_edit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, prawoimotoryzacja napisał:

Jeszcze z klapą foto.

 

Pewnym mankamentem może być tylko kwestia wyciszenia - czasem słychać, że są to szyby bez ramek, a nie da się dokupić szyb klejonych. Nie rozumiem, dlaczego do Arteona można takie dokupić, a do BMW, Merca, Audi, itd nie można...

20211223_140317_edit.jpg

20211223_140635_edit.jpg

Fajne , szkoda ze nie czarne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

Wreszcie jest, model BMW na którego premierę oraz dostępność czekałem od wielu miesięcy.

Decydując się na zakup BMW klasy średniej mamy do wyboru Serię 3 w odmianie sedan lub kombi. Sedan to kwintesencja stylu BMW, a więc klasyczne nadwozie, które wygląda elegancko, ale zarazem jest nacechowane sportem, jednakże posiada mało praktyczny bagażnik. No dobrze, skoro chcemy praktyczności, to przecież znajdziemy ją w wersji kombi. Owszem, rodzinna wersja nadwozia jest duża bardziej praktyczna, lecz pomimo tego, iż jest całkiem ładna, gryzie mnie się z charakterem BMW…

Z jakiegoś powodu nie do końca podchodzi mi do gustu BMW G21. A gdyby chcieć linię typu sedan z praktycznością kombi? Na myśl od razu pojawia się nadwozie typu liftback, a wraz z nim Audi A5 Sportback. Zaraz, zaraz, przecież BMW również oferuje taki wariant! I oto jest on, BMW 4er Gran Coupe o oznaczeniu G26.

Nowy model jest dużo większy i bardziej masywny od poprzednika, co od razu rzuca się w oczy. Posiada również kontrowersyjne nerki, które w odmianie Gran Coupe zostały nieco wygładzone względem wersji Coupe.

Z czym się je wersja M 440i? Otrzymujemy pod maską 6 cylindrów, które bardzo ładnie brzmią, a 374 KM wraz 500 nM momentu obrotowego zapewniają rewelacyjne osiągi! Pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu po 4,7 s, a prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h.

Samochód, jak przystało na BMW, świetnie się prowadzi, chociaż w przypadku tej wersji czuć dodatkowe kilogramy względem serii 3.

 

Znakomity silnik oraz automat. Co ciekawe, jadąc spokojnie w trasie można uzyskać spalanie na poziomie 6,5 l/ 100 km. Przepisowa jazda Bielsko-Biała -> Pszczyna.

 

Informuję, iż test w formie wideo znajduje się pod linkiem, który prowadzi do mojego bloga na autokąciku - w tym miejscu pozdrawiam kolegę @sebaso😄

 

 

bmw 4 gc.jpg

20211223_135545.jpg

20211223_140004.jpg

Jeździłem wersja M340i po małych modach na 485km, przeciąg na sport plus to mało powiedziane. Natomiast w ECO Pro cisza spokój zupełnie ktoś inny. Nie wiem jak w seri 4 natomiast w 3 kieszenie drzwi są plastikowe trochę słabo jak na tej klasy auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, adamm_mk1 napisał:

Jeździłem wersja M340i po małych modach na 485km, przeciąg na sport plus to mało powiedziane. Natomiast w ECO Pro cisza spokój zupełnie ktoś inny. Nie wiem jak w seri 4 natomiast w 3 kieszenie drzwi są plastikowe trochę słabo jak na tej klasy auto.

4 jeździ bardzo podobnie. W Audi również oszczędzają na wyścieleniu filcem kieszeni drzwiowych,

  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, prawoimotoryzacja napisał:

4 jeździ bardzo podobnie. W Audi również oszczędzają na wyścieleniu filcem kieszeni drzwiowych,


W Leonie nie mam wyściełanych kieszeni bocznych ale Seat to ubogi krewny VW w BMW przeżyłem rozczarowanie zwłaszcza, że auto jest bardzo dobrze doposażone oraz jest z segmentu Premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, adamm_mk1 napisał:

Jeździłem wersja M340i po małych modach na 485km, przeciąg na sport plus to mało powiedziane. Natomiast w ECO Pro cisza spokój zupełnie ktoś inny.

W mocniejszych niż podstawowe wersjach BMW jest specjalna klapka w wydechu która otwiera się po przełączeniu na SPORT. Po odpaleniu rano też jest otwarta i przez chwile masz wrażenie że odpaliłeś jakiegoś starego gruza z dziurawą plecionką w wydechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotrus napisał:

W mocniejszych niż podstawowe wersjach BMW jest specjalna klapka w wydechu która otwiera się po przełączeniu na SPORT. Po odpaleniu rano też jest otwarta i przez chwile masz wrażenie że odpaliłeś jakiegoś starego gruza z dziurawą plecionką w wydechu.


Ten akurat miał wydech dedykowanych akrapovic oraz usunięty katalizator oraz GPF więc, sąsiadów może obudzić 😂

 

Dodatkowo na Sport plus to auto biegów nie zmienia ono je przebija ze strzałem w plecy i kark. Bez różnicy czy to z 1 na 2 czy z 4 na 5. Przy ECO auto jest ciche miękkie spokojne.

Edytowane przez adamm_mk1
Dodatek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 17:52, adamm_mk1 napisał:


W Leonie nie mam wyściełanych kieszeni bocznych ale Seat to ubogi krewny VW w BMW przeżyłem rozczarowanie zwłaszcza, że auto jest bardzo dobrze doposażone oraz jest z segmentu Premium.

Co Wy z tym filcem? Kupilem turecki zestaw do leona i mam to samo co w VW. :hehe: Podejrzewam, ze do innych modeli tez robia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 20:00, adamm_mk1 napisał:


Ten akurat miał wydech dedykowanych akrapovic oraz usunięty katalizator oraz GPF więc, sąsiadów może obudzić 😂

 

Dodatkowo na Sport plus to auto biegów nie zmienia ono je przebija ze strzałem w plecy i kark. Bez różnicy czy to z 1 na 2 czy z 4 na 5. Przy ECO auto jest ciche miękkie spokojne.

Kazda dwu sprzeglowka tak robi. Cofa zaplon zeby nie trzeba bylo odejmowac gazu. Przy LC juz tego nie ma bo auto wie, ze ma jak najszybciej przyspieszyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wujek napisał:

Kazda dwu sprzeglowka tak robi. Cofa zaplon zeby nie trzeba bylo odejmowac gazu. Przy LC juz tego nie ma bo auto wie, ze ma jak najszybciej przyspieszyc.

Mi bardziej chodziło o fakt, że nie zmienia płynnie biegów tylko tak jakbyś w manualu za każdym razem strzelał ze sprzęgła przy zmianie biegu czy to z 1 na 2 czy z 4 na 5 jest taki sam strzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/17/2022 at 2:54 PM, prawoimotoryzacja said:

Nie rozumiem, dlaczego do Arteona można takie dokupić, a do BMW, Merca, Audi, itd nie można...

 

Do Audi mozna, no przynajmniej w A6 c7 mozna bylo - wiem bo mialem klejone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adamm_mk1 napisał:

Mi bardziej chodziło o fakt, że nie zmienia płynnie biegów tylko tak jakbyś w manualu za każdym razem strzelał ze sprzęgła przy zmianie biegu czy to z 1 na 2 czy z 4 na 5 jest taki sam strzał.

To jest właśnie ten efekt w manualu przy zmianie odpuszczasz gaz tutaj cały czas wciśnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 20:00, adamm_mk1 napisał:

Dodatkowo na Sport plus to auto biegów nie zmienia ono je przebija ze strzałem w plecy i kark. Bez różnicy czy to z 1 na 2 czy z 4 na 5. Przy ECO auto jest ciche miękkie spokojne.

 

W tym samym trybie taki efekt jest nawet w wersji 318i, ale wiadomo, że z dużo mniejszą siłą ;)

 

 

8 godzin temu, adamm_mk1 napisał:

Mi bardziej chodziło o fakt, że nie zmienia płynnie biegów tylko tak jakbyś w manualu za każdym razem strzelał ze sprzęgła przy zmianie biegu czy to z 1 na 2 czy z 4 na 5 jest taki sam strzał.

 

Wiem, wiem :)

 

 

6 godzin temu, jaceq napisał:

 

Do Audi mozna, no przynajmniej w A6 c7 mozna bylo - wiem bo mialem klejone.

 

Chodzi o szyby bezramkowe, których A6 nie posiada :)

 

2 godziny temu, wujek napisał:

To jest właśnie ten efekt w manualu przy zmianie odpuszczasz gaz tutaj cały czas wciśnięty.

 

Nie, to nie o chodzi koledze @adamm_mk1

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wujek napisał:

To jest właśnie ten efekt w manualu przy zmianie odpuszczasz gaz tutaj cały czas wciśnięty.

W dwusprzeglowce mozesz sobie wciskac gaz ile chcesz i wszystko dzieje sie plynnie-nie ma zadnych szarpniec.

Przynajmniej tak w Alfie mialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wlad napisał:

W dwusprzeglowce mozesz sobie wciskac gaz ile chcesz i wszystko dzieje sie plynnie-nie ma zadnych szarpniec.

Przynajmniej tak w Alfie mialem.

U mnie tylko przy aktywnym LC jest plynnie. Normalnie czuc jak zmienia biegi.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wujek napisał:

U mnie tylko przy aktywnym LC jest plynnie. Normalnie czuc jak zmienia biegi.

 

 

Koledze powyżej chodziło o efekt zmiany biegów jakbyś za każdym razem w manualu strzelał ze sprzęgła przy dociśniętym gazie do oporu - takie są odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, prawoimotoryzacja napisał:

Koledze powyżej chodziło o efekt zmiany biegów jakbyś za każdym razem w manualu strzelał ze sprzęgła przy dociśniętym gazie do oporu - takie są odczucia.

Przecież w każdej dwusprzęgłowej tak jest… jak masz gaz do dechy to żeby zmienić bieg zamiast odejmować gaz opóźnia zapłon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wujek napisał:

Przecież w każdej dwusprzęgłowej tak jest… jak masz gaz do dechy to żeby zmienić bieg zamiast odejmować gaz opóźnia zapłon. 

Tyle że tutaj nie ma skrzyni dwusprzęgłowej tylko jest  klasyczny hydraulik.

 

Skrzynia 8HP w BMW w zależności od trybu (oraz tego czy klient przy zakupie wybrał opcje skrzyni sportowej) ma różne czasy przełączania pomiędzy przełożeniami oraz spięcia konwertera.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Piotrus napisał:

Tyle że tutaj nie ma skrzyni dwusprzęgłowej tylko jest  klasyczny hydraulik.

 

Skrzynia 8HP w BMW w zależności od trybu (oraz tego czy klient przy zakupie wybrał opcje skrzyni sportowej) ma różne czasy przełączania pomiędzy przełożeniami oraz spięcia konwertera.

To jak zmienia biegi z gazem w podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wujek napisał:

To jak zmienia biegi z gazem w podłodze?

 

Dzięki budowie, skrzynia hydrauliczna nie wymaga żadnej zabawy z momentem obrotowym żeby zmieniać biegi - wystarczy częściowo rozpiąć konwerter i załączyć odpowiednie sprzęgła/hamulce na przekładniach planetarnych. Stąd było możliwe stosowanie takich skrzyń w latach 40'tych ubiegłego wieku gdzie jeszcze nikt nie słyszał o jakimkolwiek opóźnianiu zapłonu czy odcinaniu paliwa. Przy pełnym ogniu na SPORT+ skrzynia szybciej przełącza w/w elementy stąd czuć szarpnięcia bo moment nie jest wytracany na konwerterze jak przy spokojnej jeździe tylko od razu idzie na koła. 

 

Tutaj jest dokładna "rozpiska' jak w starym 335i pracuje min układ napędowy (skrzynia, reakcja na gaz, klapka w wydechu) w zależności od trybu jazdy :

 

transmission.png.07fe17e9984850694527df8efd9c13c2.png


 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, mugen napisał:

Z tabelki nic nie wynika ale z ciekawości sprawdziłem sobie logi. Przy bucie w podłodze cofane są zapłony przy zmianie biegów na wyższy. Tak jest u mnie w 8HP w trybie sport.

O prosze, czyli jestem w błędzie. 

 

W sport+ masz tak samo? Jakie auto bo nie widać na mobilu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotrus napisał:

Ciekawe czy to nie jest właśnie przyczyną cofania :nie_wiem: ?

Nie ma związku bo jedno i drugie służy do czego innego. Tu akurat słychać opóźnianie zapłonów przy zmianie biegów bo ma Mkowy wydech ale podobnie jest też w Alfie Romeo z 8hp.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, hefi napisał:

Lamerskie pytanie o bmw.
Jak odróżnić aktywny tempomat od zwykłego ale tylko ze zdjęć? Świeży model. Thx

Radar w zderzaku, inne przyciski na kierownicy (regulacja odległości, lewy dolny przycisk)

image.png.80dab3dbe14c3808072ca32126247d60.png

Edytowane przez Piotrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.