Skocz do zawartości

Dom drewniany - reanimacja


Olas1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Państwu,

Jakiś czas temu w spadku po teściach dostaliśmy działkę z drewnianym domkiem. To wiejska chałupa rozebrana i przeniesiona w nowe miejsce z 10 lat temu. Teście tam nieraz pomieszkiwali w lato, więc jako tako jest to ogarnięte. No i pojawił się pomysł, aby to jednak ogarnąć  i zacząć korzystać. Dom stoi na fundamencie, podłoga drewniana na legarach. Ściany, dach jak widać...  od czego zacząć? 

Pomysł jest aby zacząć od dachu i zrobić go pianką pur. Szybko i dość tanio. Tylko dach jest jak widać średnio zrobiony i najpierw go jakoś trzeba by obrobić?

Co ze ścianami? folia, listwy i na to K-G? 

Podłogę zrywać, sprawdzić belki i zrobić nową?  

 

IMG_2.jpg

IMG_3.jpg

IMG_4.jpg

IMG_5.jpg

IMG_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Olas1 napisał:

Tylko dach jest jak widać średnio zrobiony i najpierw go jakoś trzeba by obrobić?

Brakuje folii paroprzepuszczalnej pod pokryciem dachu. Dziwne, że nikt tego nie zrobił przed położeniem poszycia dachu.

 

54 minuty temu, Olas1 napisał:

Podłogę zrywać, sprawdzić belki i zrobić nową? 

Mówiłeś, że dom przeniesiony w nowe miejsce to po co chcesz zrywać podłogę?

Chyba nie została położona na starych legarach. :)

 

Wiele lat temu reanimowaliśmy podobną chałupę. Bardzo dużo pracy Cię czeka. Zaczęliśmy od dołu. wzmocnienie fundamentów, wymiana zgniłych belek itd. Ale to widzę jest zrobione. Okna drzwi wymienione widzę.

Pokrycie ścian to zależy jaki klimat chcesz osiągnąć. Zawsze możesz pozostawić gołe belki lub pokryć boazerią albo deskami drewnianymi. wszystko zależy od tego jaki charakter tego domu chcesz uzyskać. :)

Instalacje rozumiem są rozprowadzone i możliwe do wykorzystania? :)

dach.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A strych ma być zamieszkany czy tylko jako składzik ?

 

Bo jeżeli nieużytkowy, to najprościej będzie zrobić izolację na stropie czyli położyć ok. 20 cm styropian i na to płyty OSB.

 

W ogóle napisz jaki ma być sposób użytkowania domu, bo to wiele rozjaśni.

 

Czy tylko sezonowo czy cały rok.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rudobrody napisał:

Brakuje folii paroprzepuszczalnej pod pokryciem dachu. Dziwne, że nikt tego nie zrobił przed położeniem poszycia dachu.

 

Strzelam - bo było taniej :( Teraz jest sens tą folie kłaść nie bezpośrednio pod blachę tylko na te dechy?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał:

A strych ma być zamieszkany czy tylko jako składzik ?

Bo jeżeli nieużytkowy, to najprościej będzie zrobić izolację na stropie czyli położyć ok. 20 cm styropian i na to płyty OSB.

W ogóle napisz jaki ma być sposób użytkowania domu, bo to wiele rozjaśni.

Czy tylko sezonowo czy cały rok.

 

Strych posłuży za sypialnie, więc zamieszkały. Dół kuchnia, salon i łazienka z WC. Prąd na działce jest, ale w domku instalacji nie ma. 

Dom w zimę raczej nie będzie użytkowany, ale... jak mamy wydać np. 40000zł i mieć tylko letni domek to trochę bez sensu. 

Wiem, że ciężko wróżyć z fusów i wyceniać taki "remont", ale... po podłodze chałupa ma 7x5 mniej więcej. Dach to jakieś 60m2. 

 

Podłogę na pewno sprawdzę, bo patrząc jak bardzo oszczędzali, to boję się co zobaczę pod dechami. W jakim stanie te legary itd. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2022 o 13:20, Olas1 napisał:

 

Strych posłuży za sypialnie, więc zamieszkały. Dół kuchnia, salon i łazienka z WC. Prąd na działce jest, ale w domku instalacji nie ma. 

Dom w zimę raczej nie będzie użytkowany, ale... jak mamy wydać np. 40000zł i mieć tylko letni domek to trochę bez sensu. 

Wiem, że ciężko wróżyć z fusów i wyceniać taki "remont", ale... po podłodze chałupa ma 7x5 mniej więcej. Dach to jakieś 60m2. 

 

Podłogę na pewno sprawdzę, bo patrząc jak bardzo oszczędzali, to boję się co zobaczę pod dechami. W jakim stanie te legary itd. 

 

Ciekawe czym te krokwie i część belek wewnątrz było malowane?

Jak to był jakiś stary olej silnikowy z ropą (a tak to wygląda na pierwszy rzut oka) to mieszkanie w takich oparach moze nie być fajne...

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, 4thelement napisał:

wydaje mi sie ze ten dach to caly  jest do rozbbiorki


 Najlepiej pewnie cały dom rozebrać i postawić nowy, ale…. po co? Dom stoi o 10 lat, żadna wichura go nie ruszyła. To nie dom całoroczny, tylko domek wakacyjny na działce. Nie róbmy z tego pałacu Obajtka 😉

Edytowane przez Olas1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, volf6 napisał:

Ciekawe czym te krokwie i część belek wewnątrz było malowane?

Jak to był jakiś stary olej silnikowy z ropą (a tak to wygląda na pierwszy rzut oka) to mieszkanie w takich oparach moze nie być fajne...

 Na 100% nie olej. W domku nie czuć takiego zapachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Olas1 napisał:


 Najlepiej pewnie cały dom rozebrać i postawić nowy, ale…. po co? Dom stoi o 10 lat, żadna wichura go nie ruszyła. To nie dom całoroczny, tylko domek wakacyjny na działce. Nie róbmy z tego pałacu Obajtka 😉

Łaty na dachu wyglądają mi na zrobione z nieokorowanych desek, do zrobienia dobrze izolacji połaci dachu będzie potrzebne zamontowanie foli paroprzepuszczalnej, bez niej jakąkolwiek forma izolacji jest przy płatach blachy bezsensowna i za chwilę potrzebna będzie większa ingerencja w połać dachu. 

 

Nie trzeba całego domu rozbierać, natomiast dachem zajął bym się kompleksowo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby to ocieplił pianą PUR?

Mi jak magik kładł to mówił że nie trzeba żadnych folii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, snoopi_lubin napisał:

A jakby to ocieplił pianą PUR?

Mi jak magik kładł to mówił że nie trzeba żadnych folii. 


Dlatego napisałem, że raczej pójdę w strona PURa. Proste, szybkie, niedrogie. No i będzie lepiej niż teraz ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2022 o 13:20, Olas1 napisał:

Strych posłuży za sypialnie, więc zamieszkały. Dół kuchnia, salon i łazienka z WC. Prąd na działce jest, ale w domku instalacji nie ma. 

Dom w zimę raczej nie będzie użytkowany, ale... jak mamy wydać np. 40000zł i mieć tylko letni domek to trochę bez sensu. 

Wiem, że ciężko wróżyć z fusów i wyceniać taki "remont", ale... po podłodze chałupa ma 7x5 mniej więcej. Dach to jakieś 60m2. 

 

Podłogę na pewno sprawdzę, bo patrząc jak bardzo oszczędzali, to boję się co zobaczę pod dechami. W jakim stanie te legary itd.

 

Musisz przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że ile pieniędzy byś nie władował w ten dom, to będzie to nadal tylko stary drewniany dom z przeciętnych materiałów.

W związku z tym proponowałbym nie iść w nowoczesne technologie i nie oglądać się na bieżące normy dot. ocieplenia.

 

 

Zaczynać od dachu:

 

Ponieważ dom zamierzasz użytkować tylko w okresie letnim, to zmartwieniem będzie nagrzewanie się poddasza.

Tutaj masz w zasadzie gotową instrukcję jak zrobić ocieplenie:

 

Myślę, że powinieneś na początek sprawdzić jak krokwie trzymają linię.

Jeżeli z grubsza się to trzyma w linii to najpierw robisz ocieplenie na grubość krokwi.

Potem jeżeli będziesz chciał jeszcze dawać łaty w poziomie, to między nimi możesz ułożyć płyty wełny mineralnej (dodatkowe ocieplenie na grubość łaty).

Dodatkowo łaty pozwolą wyprowadzić ew. nierówności w linii krokwi.

 

Nie pchałbym się w pianę, bo to dużo większy koszt.

 

Ściany wyglądają na belki o grubości max. 10 cm.

Ja bym to zostawił tak jak jest - do letniego użytkowania ocieplanie nie będzie potrzebne.

Jeśli chcesz od wewnątrz robić wykończenie to płyta gipsowa na ruszcie stalowym lub drewnianym - im mniejszy tym mniej miejsca wewnątrz zabierze.

 

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2022 o 13:16, Olas1 napisał:

 

Strzelam - bo było taniej :( Teraz jest sens tą folie kłaść nie bezpośrednio pod blachę tylko na te dechy?  

Oczywiście że tak, w ten sposób budowałem swoje mieszkanie i od tym względem jest ok.

Ważne żeby zrobić kieszeń z małych nadatków folii żeby kondensat spływał na dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2022 o 21:40, snoopi_lubin napisał:

A jakby to ocieplił pianą PUR?

Mi jak magik kładł to mówił że nie trzeba żadnych folii. 

 

W dniu 27.02.2022 o 00:35, Olas1 napisał:


Dlatego napisałem, że raczej pójdę w strona PURa. Proste, szybkie, niedrogie. No i będzie lepiej niż teraz ;) 

 

Omijajcie takich doradców-magików szerokim łukiem. Czy to piana PUR, czy wełna, trzeba zapewnić drogę odprowadzenia pary wodnej z ocieplenia. Piana wtryśnięta na blachę nie ma jak się wentylować.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2022 o 16:31, Tomo napisał:

 

Musisz przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że ile pieniędzy być nie władował w ten dom, to będzie to nadal tylko stary drewniany dom z przeciętnych materiałów.

W związku z tym proponowałbym nie iść w nowoczesne technologie i nie oglądać się na bieżące normy dot. ocieplenia.

 


I chyba zrobię tak jak napisałeś. Wydawało mi się tylko, że piana jest dość tania? liczyłem 60zł za m2, wiec przy ok 70m2 dachy ni było by tragedii. Ale fakt popatrzę jednak na wełnę. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Olas1 napisał:

I chyba zrobię tak jak napisałeś. Wydawało mi się tylko, że piana jest dość tania? liczyłem 60zł za m2, wiec przy ok 70m2 dachy ni było by tragedii.

 

Podam ci moje ceny - są sprzed roku, więc pewnie się zmieniły i być może w niektórych pozycjach nawet sporo, ale dadzą jakiś pogląd.

Podane ceny to za materiały na ten strych (ok. 12-13m2 płaszczyzny).

 

Membrana dachowa: 15m2 = 57 PLN

Wełna do ocieplenia (grubość 15 cm): 2 rolki = 81,12 PLN

Zszywki do takera: 13,1 PLN

Wkręty: ok. 25 PLN

Folia paroizolacyjna (opakowanie 20m2): 27,90 PLN

Płyty OSB 12mm (8 sztuk): 154,83 PLN

Płyty OSB 22mm z felcem na podłogę (5 sztuk): 322,15 PLN

Płyty gipsowe (4 sztuki): 63,96 PLN

Bandaż: 13,49 PLN

 

Poza tym pamiętaj, że koszt piany możesz równoważyć tylko z kosztem wełny+paroizolacji (membranę od strony blachy musisz i tak zrobić).

Cała reszta czyli płyta gipsowa (oraz ruszt, który raczej by się przydał pod tę płytę), szpachlowanie, gruntowanie, malowanie i tak będziesz musiał zrobić.

Więc to nie jest tak, że gość przyjdzie, psiuknie pianą i masz poddasze gotowe do zamieszkania.

 

28 minut temu, Olas1 napisał:

Ale fakt popatrzę jednak na wełnę.

 

Nie zawracaj sobie głowy lambdą, tylko bierz najtańszą z marketu.

Zmierz jakiej grubości są krokwie i co najważniejsze czy z grubsza są w linii.

Jeżeli są to dalej będzie z górki, bo robisz ruszt z poziomych łat (5x4 bite co 50 cm do krokwi na wysokość 5 cm) - pomiędzy nie jeszcze dołożysz płyty z wełny mineralnej.

Mam w domu od 22 lat takie ocieplenie (14 cm wełny szklanej między krokwiami i w poprzek 5 cm wełny mineralnej) i jest to wystarczające.

Oczywiście dzisiejsze normy nakazywałyby dać grubszą warstwę i patrzeć na lambdę izolacji, ale ty nie budujesz nowoczesnego domu tylko remontujesz stary domek.

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tomo napisał:

 

Nie zawracaj sobie głowy lambdą, tylko bierz najtańszą z marketu.

Zmierz jakiej grubości są krokwie i co najważniejsze czy z grubsza są w linii.

Jeżeli są to dalej będzie z górki, bo robisz ruszt z poziomych łat (5x4 bite co 50 cm do krokwi na wysokość 5 cm) - pomiędzy nie jeszcze dołożysz płyty z wełny mineralnej.

Mam w domu od 22 lat takie ocieplenie (14 cm wełny szklanej między krokwiami i w poprzek 5 cm wełny mineralnej) i jest to wystarczające.

Oczywiście dzisiejsze normy nakazywałyby dać grubszą warstwę i patrzeć na lambdę izolacji, ale ty nie budujesz nowoczesnego domu tylko remontujesz stary domek.


Super rady, dzięki wielkie. Faktycznie koszty samej piany są dużo większe niż wełny i całej reszty wykończenia. No to mogę zrobić sam, bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i wychodzą kolejne kwiatki. Podłoga do wymiany. Niestety podparcie belek było do D… i trzeba zerwać cała podłogę. Od razu zrobimy nową, bo kosze przywrócenia starej do jakotakiego wyglądu wyjdzie niewiele taniej. A stara deska się przyda jeszcze. 
Co do dachu, to czy te wszystkie szczeliny należy jakoś zatkać? Pianka? Czy zostawić jak jest bo i tak będzie izolacja? 

A6487137-27A9-4A6B-A22F-87438B504EC0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Olas1 napisał:

Co do dachu, to czy te wszystkie szczeliny należy jakoś zatkać? Pianka? Czy zostawić jak jest bo i tak będzie izolacja? 

a te krokwie, w ciemnym kolorze to mocne są ? Ten dach wygląda fatalnie. ja bym zdjął blachę i dał porządne łaty i kontrłaty. Nie powinien to być duży koszt, a będziesz miał przynajmniej izolację.

 

Jeśli się nie zdecydujesz to możesz dać folię proprzepuszczalną we wnęki pomiędzy krokwiami i później wełnę mineralną, którą zakryjesz folią paroizolacyjną i ewentualnie rigipsami (o ile krokwie utrzymają).

 

Szpar nie wypełniaj, tam musi być przewiew, żeby była wentylacja. Oczywiście nie może lać się woda ;) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2022 o 17:06, bergerac napisał:

a te krokwie, w ciemnym kolorze to mocne są ? Ten dach wygląda fatalnie. ja bym zdjął blachę i dał porządne łaty i kontrłaty. Nie powinien to być duży koszt, a będziesz miał przynajmniej izolację.

 

Jeśli się nie zdecydujesz to możesz dać folię proprzepuszczalną we wnęki pomiędzy krokwiami i później wełnę mineralną, którą zakryjesz folią paroizolacyjną i ewentualnie rigipsami (o ile krokwie utrzymają).

 

Szpar nie wypełniaj, tam musi być przewiew, żeby była wentylacja. Oczywiście nie może lać się woda ;) 

 

Krokwie mocne. Sam miałem obawy, ale jest ok. Nawet ściągnąłem lokalnego speca od dachów i powiedział "no dupy nie urywa, ale postoi, blacha bardzo solidna".  

Nie chce mi się kombinować, niby roboty nie dużo, ale jak zdejmiesz blachę, to zaraz przyjdzie do głowy, aby to zrobić od nowa... porządnie i... drogo. A idea jest taka, aby zrobić to tanio i korzystać. 

Tak więc zrobimy folię na te "nibyłaty", potem wełna 15cm i folia (taka będzie ok?) 

Wcześniej zrobimy stelaż z profili i ogarniemy to płytą KG. Tak na szybko licząc w 4000-5000zł się zmieścimy na gotowo.

Kolejne 20 lat postoi, będzie ok. 

Tylko wcześniej te dechy jeszcze jakimś drewnochronem opędzlujemy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Olas1 napisał:

 

Krokwie mocne. Sam miałem obawy, ale jest ok. Nawet ściągnąłem lokalnego speca od dachów i powiedział "no dupy nie urywa, ale postoi, blacha bardzo solidna".  

Nie chce mi się kombinować, niby roboty nie dużo, ale jak zdejmiesz blachę, to zaraz przyjdzie do głowy, aby to zrobić od nowa... porządnie i... drogo. A idea jest taka, aby zrobić to tanio i korzystać. 

Tak więc zrobimy folię na te "nibyłaty", potem wełna 15cm i folia (taka będzie ok?) 

Wcześniej zrobimy stelaż z profili i ogarniemy to płytą KG. Tak na szybko licząc w 4000-5000zł się zmieścimy na gotowo.

Kolejne 20 lat postoi, będzie ok. 

Tylko wcześniej te dechy jeszcze jakimś drewnochronem opędzlujemy.  

Od dołu pod wełnę paraizolacyjna.

Ale od góry nad wełnę, powinna być paroprzepuszczalna.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Olas1 napisał:

Tak więc zrobimy folię na te "nibyłaty", potem wełna 15cm i folia (taka będzie ok?) 

ta folia jest OK, ale od strony KG. Od strony dachu paroprzepuszczalna.

 

Zwróć też uwagę na to:

image.png.e76063edf5e1a416a4f8d78c66a055ad.png

 

 

wygląda, że te poprzeczne belki są dość dziadowskie. Wydaje mi się, że w miarę tanio być mógł wymienić to na dwustronne deski, który nie dość, że wzmocnisz konstrukcję (a będzie ona też przenosiła ciężar stelażu z płyt) to jeszcze ustawisz sobie dobrze poziom. Coś takiego: 

 

image.png.35c01b42e535542c7be587830781434b.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, bergerac napisał:

ta folia jest OK, ale od strony KG. Od strony dachu paroprzepuszczalna.

 

Zwróć też uwagę na to:

image.png.e76063edf5e1a416a4f8d78c66a055ad.png

 

 

wygląda, że te poprzeczne belki są dość dziadowskie. Wydaje mi się, że w miarę tanio być mógł wymienić to na dwustronne deski, który nie dość, że wzmocnisz konstrukcję (a będzie ona też przenosiła ciężar stelażu z płyt) to jeszcze ustawisz sobie dobrze poziom. Coś takiego: 

 

image.png.35c01b42e535542c7be587830781434b.png

 

Tak, te belki mają iść do wymiany, tylko miałem dać po prostu takie same jak te skośne. Deski będą lepsze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Olas1 napisał:

 

Tak, te belki mają iść do wymiany, tylko miałem dać po prostu takie same jak te skośne. Deski będą lepsze? 

trudno tak ze zdjęć się pokapować, ale chyba przede wszystko łatwiej Ci będzie ogarnąć temat deskami. Od tych belek to chyba każde rozwiązanie będzie lepsze :)

 

Deski możesz zamontować na szpilki i nakrętki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Olas1 napisał:

Krokwie mocne. Sam miałem obawy, ale jest ok. Nawet ściągnąłem lokalnego speca od dachów i powiedział "no dupy nie urywa, ale postoi, blacha bardzo solidna".  

Nie chce mi się kombinować, niby roboty nie dużo, ale jak zdejmiesz blachę, to zaraz przyjdzie do głowy, aby to zrobić od nowa... porządnie i... drogo. A idea jest taka, aby zrobić to tanio i korzystać. 

Tak więc zrobimy folię na te "nibyłaty", potem wełna 15cm i folia (taka będzie ok?) 

Wcześniej zrobimy stelaż z profili i ogarniemy to płytą KG. Tak na szybko licząc w 4000-5000zł się zmieścimy na gotowo.

Kolejne 20 lat postoi, będzie ok. 

Tylko wcześniej te dechy jeszcze jakimś drewnochronem opędzlujemy.  

 

Tak jak pisałem ci wcześniej.

 

Pomiędzy krokwie membrana (kupisz w hurtowni z dachami).

Między krokwie wełna (jakiej wysokości są krokwie ?) - nie ma sensu kupować wełny grubszej niż wysokość krokwi, bo przy ściskaniu traci właściwości izolacyjne).

Na to paroizolacja (może być zwykła gruba folia budowlana - znajdziesz w każdym markecie).

 

Nie ma sensu w starym domu bawić się w podręcznikowe robienie dachu wg. nowoczesnych standardów termoizolacyjnych.

 

1 godzinę temu, Olas1 napisał:

Tak, te belki mają iść do wymiany, tylko miałem dać po prostu takie same jak te skośne. Deski będą lepsze? 

 

Te belki to jętki.

One przenoszą naprężenia zginające w krokwiach (krokwie zginają się pod własnym ciężarem i pod ciężarem pokrycia dachu, a także pracują podczas wiatru czy obciążeniu śniegiem).

Przy takich powierzchniach jakie są u ciebie, wysokim kącie dachu i lekkim pokryciu (nie ma lżejszego pokrycia niż blacha trapezowa) są całkowicie zbędne. Jętki robi się w pod ciężkie dachy (dachówka ceramiczna lub betonowa) o dużej rozpiętości.

Poza tym jętki montuje się podczas stawiania krokwi (przed obciążeniem pokryciem) - w tej chwili jeżeli usuniesz te które są to krokwie się nie ugną.

Jeżeli zamontujesz je teraz (dach ma swoją właściwą i niezmienną wagę), to żadnego efektu nie będzie (krokwie się bardziej nie ugną, więc jętka nie będzie miała okazji zapracować).

No chyba, że chcesz zrobić poziomy sufit - ale tam chyba jest zbyt nisko na takie zabawy (ale wtedy możesz przybić cokolwiek).

 

 

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał:

One przenoszą naprężenia zginające w krokwiach (krokwie zginają się pod własnym ciężarem i pod ciężarem pokrycia dachu, a także pracują podczas wiatru czy obciążeniu śniegiem).

Przy takich powierzchniach jakie są u ciebie, wysokim kącie dachu i lekkim pokryciu (nie ma lżejszego pokrycia niż blacha trapezowa) są całkowicie zbędne. Jętki robi się w pod ciężkie dachy (dachówka ceramiczna lub betonowa) o dużej rozpiętości.

Poza tym jętki montuje się podczas stawiania krokwi (przed obciążeniem pokryciem) - w tej chwili jeżeli usuniesz te które są to krokwie się nie ugną.

Jeżeli zamontujesz je teraz (dach ma swoją właściwą i niezmienną wagę), to żadnego efektu nie będzie (krokwie się bardziej nie ugną, więc jętka nie będzie miała okazji zapracować).

No chyba, że chcesz zrobić poziomy sufit - ale tam chyba jest zbyt nisko na takie zabawy (ale wtedy możesz przybić cokolwiek).

 

 

O widzisz, czyli jednak nie ma sensu ruszać. Nie wiem jak zrobię z sufitem. Być może obiję te Jętki ładną dechą, niech to po prostu daje efekt dekoracyjny i tyle. 

Sprawdziłem i krokwie mają jednak 12cm... więc dam wełnę 10cm, mocowanie sznurkiem i potem dam jeszcze raz 10cm przed stelaż do KG. Czyli będzie 20cm, musi wystarczyć.

Dzięki za wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Olas1 napisał:

Dzięki za wskazówki.

Widzę, że blacha gwoździami mocowana, pewnie przez plastikowe podkładki/kapturki. Zobacz czy mocowana jest na górnej czy dolnej fali. Jak na dolnej to zmienił bym gwoździe na wkręty odpowiednie a jak na górnej to chociaż gdzieniegdzie domocował. Te plastikowe podkładki pod gwoździe po jakiś 20 latach się rozpadają i jest nieciekawie...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domku rolkę folii... tylko nie wiem co to jest :) To jest paroprzepuszczalna? można to dać na te deski? Z fotek tak by wychodziło, ale wprost nigdzie nie jest to napisane. 

IMG_3854.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Olas1 napisał:

Znalazłem w domku rolkę folii... tylko nie wiem co to jest :) To jest paroprzepuszczalna? można to dać na te deski? Z fotek tak by wychodziło, ale wprost nigdzie nie jest to napisane. 

IMG_3854.jpg

 

Wg strony Armatu to membrana dachowa https://armat.pl/oferta/system-dach/

Więc pasuje :ok:

Kup sobie taker (metalowy, bo plasticzane to badziewie) i do roboty.

 

Widziałem na zdjęciu, że czasami są przebite przez łatę gwoździe - oczywiście musisz je podobijać na płask.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tomo napisał:

 

Wg strony Armatu to membrana dachowa https://armat.pl/oferta/system-dach/

Więc pasuje :ok:

Kup sobie taker (metalowy, bo plasticzane to badziewie) i do roboty.

 

Widziałem na zdjęciu, że czasami są przebite przez łatę gwoździe - oczywiście musisz je podobijać na płask.

 

Super, dzięki za info. Taker zamówiony. Zszywki 10tki i 6tki. Zobaczymy co będzie lepiej trzymać. 

Gwoździe już wszystkie zabite. Zabezpieczę je jeszcze taśmą na wszelki wypadek żeby nie porwały folii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Robota powoli do przodu. Póki co podłoga do wymiany. 
Dziś wizyta lokalnego elektryka i wycena okablowania całego domku. Dół, góra i trochę światła na zewnątrz… robota koło 5000, materiał zapewne drugie tyle 😳

 

No i muszę wniosek złożyć o siłę, bo w skrzynce tylko 16A. 

1C5412C6-B785-45C0-A156-935CFFEA056A.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Praca wre... :) podłoga zrobiona, hydraulika, elektryka i ocieplony dach. Zostało jeszcze milion rzeczy do zrobienia, ale powoli do przodu. 

Ceny powalają... 

 

IMG_4146.jpg

IMG_4147.jpg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dawno nic nie wrzucałem, bo i prace posuwają się dość wolno, ale góra praktycznie skończona. Dół niestety bez zmian.

Może w sierpniu uda się ogarnąć szambo. 

Jakie brać? Proponują 6m3. Czy dołożyć do 8m3? 

 

IMG_4620.jpg

IMG_4621.jpg

  • Lubię to 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rwIcIk napisał:

6 to bardzo mało. Chyba, że będziesz rzadko i krótko 

 

Znając życie to kilka weekendów w roku i jakiś tygodniowy urlop w wakacje.

Czyli jak się zmieści to lepiej 8m3 i mieć za duże, niż za małe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Olas1 napisał:

Może w sierpniu uda się ogarnąć szambo. 

Nie zmieścisz oczyszczalni ?

Jeśli nie w formie sączków to w formie reaktora z napowietrzaniem ?

Te bez drenażu zmieścisz nawet na działce 4.5 ar czyli dawniej minimalna na jakiej mógł stać samodzielnie budynek.

https://allegro.pl/oferta/ekopol-oczyszczalnia-bio-hybryda-2500l-dla-5-os-11124552613

Ta powyżej to tylko przykład.

Biohybryda w dłuższej perspektywie jest zdecydowanie korzystniejsza jeśli chodzi o koszty utrzymania.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rudobrody napisał:

Nie zmieścisz oczyszczalni ?

 

 

Działka jest długa i wąska, ale pewnie by się zmieściło. Ale... szambo będę miał za max 6000zł z montażem, a tu mamy 10000zł za samą oczyszczalnię i robocizna będzie dużo droższa. Jak to ma być domek rekreacyjny, to za wywóz szamba zapłacę pewnie max 500zł rocznie (podobno w okolicy biorą 150zł za wizytę). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rudobrody napisał:

 

Sam nie wiem czy mi to potrzebne... umówiłem się z firmą, która to będzie robiła, mają też w ofercie oczyszczalnie. Pogadam, popytam... się zobaczy. Ale szambo wydaje mi się najprostszym rozwiązaniem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Olas1 napisał:

Pogadam, popytam... się zobaczy. Ale szambo wydaje mi się najprostszym rozwiązaniem.  

Kwestia wygody. Nie musisz pamiętać o tym, że się przepełni. Koszty użytkowania. Wywóz nieczystości nie będzie taniał.

Jeżeli masz miejsce rób drenaż. Jeżeli nie masz pomyśl o reaktorze. Szambo to najtańsze i niestety najgorsze rozwiązanie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Olas1 napisał:

Dawno nic nie wrzucałem, bo i prace posuwają się dość wolno, ale góra praktycznie skończona. Dół niestety bez zmian.

Może w sierpniu uda się ogarnąć szambo. 

Jakie brać? Proponują 6m3. Czy dołożyć do 8m3?

 

Widać jak wyglądało na początku a jaki jest efekt teraz to a się wierzyć nie chce ;]

Powodzenia w dalszych pracach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Olas1 napisał:

Sam nie wiem czy mi to potrzebne... umówiłem się z firmą, która to będzie robiła, mają też w ofercie oczyszczalnie. Pogadam, popytam... się zobaczy. Ale szambo wydaje mi się najprostszym rozwiązaniem.  

 

Moja mama ma szambo, trzykomorowe, chyba 8m3.

Nie pamiętam teraz dokładnie, ale chyba prawie 200 zł płaciła za wywóz 6m3. Zapytaj w gminie w wodociągach ile kosztuje wywóz, policz z grubsza ile razy w ciągu roku może  być potrzebny.

 

5 minut temu, Rudobrody napisał:

Kwestia wygody. Nie musisz pamiętać o tym, że się przepełni....

 

O właśnie. Chyba pierwsze święta u rodziców i wieczorem była partyzantka, dobrze że mieli pompę do brudnej wody i jakieś nieużytki za płotem ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Olas1 napisał:

 

Znając życie to kilka weekendów w roku i jakiś tygodniowy urlop w wakacje.

Czyli jak się zmieści to lepiej 8m3 i mieć za duże, niż za małe? 

Tak, będziesz miał trochę zapasu zanim szambiarka przyjedzie. U mnie w sezonie ciężko umówić z dnia na dzień. A niektórzy liczą od przyjazdu. U mnie tylko gminnym płaci się  za  M3 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Olas1 napisał:

Może w sierpniu uda się ogarnąć szambo. 

Jakie brać? Proponują 6m3. Czy dołożyć do 8m3?

 

Zadzwoń do kilku najbliższych szambiarzy i zapytaj jakiej wielkości mają beczki i ile kosztuje wybranie.

Różnica w koszcie zakupu zbiornika pewnie niewielki, więc dobierz taki, który będzie optymalny.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, on napisał: "Znając życie to kilka weekendów w roku i jakiś tygodniowy urlop w wakacje". Wyjdzie mu max 30 dni siedzenia przez cały rok. Jaki sens ma oczyszczalnia? Szambo co 2 m-ce sprawdzi poziom i zdecyduje kiedy wywozić.
Minus szamba jest taki w tym przypadku, że musi być ono szczelne i to w obie strony.
6 m3 starczy na 2-3 tyg dla 3 osobowej rodziny o ile będzie szczelne. Co w przeliczeniu na powyższy cytat autora, to będzie lekko ok pół roku.
Jeśli w planach jest mieszkanie dłużej to rzeczywiście trzeba rozważyć oczyszczalnię.
Jak mała różnica w cenie to bierz szambo 8 m3.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.