Skocz do zawartości

Drzwi GERDA - zamek, rygle wtf?


HerrMajki

Rekomendowane odpowiedzi

W wejściowych drzwiach Gerdy od pewnego czasu są problemy z zamykaniem i otwieraniem - bardzo ciężko klucz się przekręca. Jednak problem występuje tylko gdy spada temperatura na zewnątrz. Mniej więcej do -2 stopni jest w miarę ok ale poniżej tej temperatury zamek kręci coraz ciężej tym bardziej im zimniej na zewnętrzu. Problem zaczął się ubiegłej zimy ale teraz jakoś się nasila. Gdy otworzę drzwi i przekręcę klucz to wtedy jest ok - wszystko chodzi w miarę lekko. Jak jest ciepło to zamek kręcie się normalnie.

Mam wrażenie jakby coś się kurczyło pod wpływem temperatury i dlatego ciężko chodzi. Może drzwi się lekko opuściły i rygle zawadzają o futrynę? Nie wiem kurcze i nie mam pomysłu jak ewentualnie regulować drzwi.

Macie jakieś pomysły lub metody regulacji antywłamów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Chalek napisał:

Też tak mam hahah. Polskie badziewie ;(

Pomógł smar silikonowy we wszystkie możliwe ruchome elementy i od tego czasu spokoj.

12 lat śmigało bez zarzutu więc nie wiem czy takie badziewie. Smarowania nie zalecają bo syf się zbiera.

Edytowane przez HerrMajki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie spróbuj jednak przesmarować smarem silikonowym, zwłaszcza rygle górne i dolne. W zimę metalowe (?) drzwi wyginają się na zewnątrz i są nieco odchylone od ościeżnicy na górze i na dole, co przy suchych ryglach może utrudniać zamknięcie. Na początek daj silikon w sprayu. Jak pomoże, to daj coś trwalszego. Jak nie, to wyschnie i nie zostawi śladów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wejściowych drzwiach Gerdy od pewnego czasu są problemy z zamykaniem i otwieraniem - bardzo ciężko klucz się przekręca. Jednak problem występuje tylko gdy spada temperatura na zewnątrz. Mniej więcej do -2 stopni jest w miarę ok ale poniżej tej temperatury zamek kręci coraz ciężej tym bardziej im zimniej na zewnętrzu. Problem zaczął się ubiegłej zimy ale teraz jakoś się nasila. Gdy otworzę drzwi i przekręcę klucz to wtedy jest ok - wszystko chodzi w miarę lekko. Jak jest ciepło to zamek kręcie się normalnie.
Mam wrażenie jakby coś się kurczyło pod wpływem temperatury i dlatego ciężko chodzi. Może drzwi się lekko opuściły i rygle zawadzają o futrynę? Nie wiem kurcze i nie mam pomysłu jak ewentualnie regulować drzwi.
Macie jakieś pomysły lub metody regulacji antywłamów?
Mam to samo, 10 lat był spokój, drugi rok zima walczę z zamkiem. Dla mnie to mniejszy problem, ale dla dzieciaków juz spory.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spad napisał:

Mam to samo, 10 lat był spokój, drugi rok zima walczę z zamkiem. Dla mnie to mniejszy problem, ale dla dzieciaków juz spory.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

Wiesz może jak rozebrać panele i dostać się do mechanizmu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HerrMajki napisał:

Wiesz może jak rozebrać panele i dostać się do mechanizmu? 

 

Nie ruszałem jeszcze drzwi, po prostu bujam się z tym zimą i na razie tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zzzz napisał:

Napsikaj do zamka dużo WD40.

Lepiej cx80

Wd40 jest na wodzie i może narobić więcej szkód. Natomiast CX80 jest na silikonach chyba robiony. Kiedyś napsikalem do zamka w aucie, i zamarzło jeszcze bardziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Guzon87 napisał:

Lepiej cx80

Wd40 jest na wodzie i może narobić więcej szkód. Natomiast CX80 jest na silikonach chyba robiony. Kiedyś napsikalem do zamka w aucie, i zamarzło jeszcze bardziej. 

Wd40 na wodzie?! O Matko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wd40 absolutnie, cx80 moze zniszczyc okleinę. Ja uzywam Brunoxa i kupe lat zadnych problemów czy śladów na stali czy alu. 

Co do drzwi trzeba o pół obrotu wkrecic srodkowy i górny zawias skrzydłowy . Moze minimalnie straciły geometrie. Jak zimno metal sie kurczy i rygle nie wchodza idealnoie w otwory w oscieżnicy. W ogóle co to za model Gerdy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, rostex napisał:

Wd40 na wodzie?! O Matko. 

  Kiedyś czytałem,że recepta na WD40 jest tajemnicą i nie bardzo wiadomo co wchodzi w jego skład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rostex napisał:

Wd40 na wodzie?! O Matko. 

No. Taka rzecz wyszła kiedyś dawno temu na forum Fiata coupe, notoryczne w nim zamarzały zamki i ustępowało dopiero po zastosowaniu cx80 właśnie. 🤷‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.