Skocz do zawartości

z czego budować dom ?


Jerzyk_

Rekomendowane odpowiedzi

ograniczę się do wyboru

- bloczek komórkowy

- pustak ceramiczny

 

ogólnie można w internecie znaleźć dowolną odpowiedź co lepsze

ale zaciekawiła mnie sprawa wbijania kołków ścianę (pod szafki, lustra itp)

 

i podobno tu na plus jest bloczek komórkowy ze względu na jednolitą budowę

 

czy to ma jakieś znaczenie ?

albo inne czynniki powinny wpływać na wybór ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jerzyk_ napisał:

ograniczę się do wyboru

- bloczek komórkowy

- pustak ceramiczny

 

ogólnie można w internecie znaleźć dowolną odpowiedź co lepsze

ale zaciekawiła mnie sprawa wbijania kołków ścianę (pod szafki, lustra itp)

 

i podobno tu na plus jest bloczek komórkowy ze względu na jednolitą budowę

 

czy to ma jakieś znaczenie ?

albo inne czynniki powinny wpływać na wybór ?

 

 

 

h+h ma dość słabe parametry jeśli chodzi o dźwięk

kołki to na plus, wkrętem do drewna opędzisz połowę rzeczy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany fundamentowe zamieniłem na bloczki szalunkowe/zalewowe i do tego beton z dodatkiem W8 a chciałem z początku murować z tradycyjnych bloczków fundamentowych.

 

Ściany nośne z betonu komórkowego Termalica kl500 a działowe z termobetu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jerzyk_ napisał:

ograniczę się do wyboru

- bloczek komórkowy

- pustak ceramiczny

 

ogólnie można w internecie znaleźć dowolną odpowiedź co lepsze

ale zaciekawiła mnie sprawa wbijania kołków ścianę (pod szafki, lustra itp)

 

i podobno tu na plus jest bloczek komórkowy ze względu na jednolitą budowę

 

czy to ma jakieś znaczenie ?

albo inne czynniki powinny wpływać na wybór ?

 

 

Pustak lub silikaty :ok:.

Kołki wbijesz we wszystko, są obecnie specjalne kołki do pustaków, ale imho wybierać materiał na dom pod względem przyszłych kołków jest słabo. Kiedyś ktoś podniósł argument, że w BK łatwo się wbija gwoździe :phi: - fakt bardzo przydatne podczas budowy jest gdzie kurtkę powiesić.

 

Zwróć uwagę na to co istotne, czyli pojemność cieplną, chłonność wody, izolacje akustyczną,  łatwość budowy, no i to z czego twoja ekipa umie budować. Kiedyś ludzie patrzyli jeszcze na przewodność cieplną, ale przy ścianie dwuwarstwowej nie ma to większego znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem silikaty E18 na nośne i E12 na działowe. 

 

Ale ograniczając się do twoich propozycji to wybrałbym chyba bloczki komórkowe, bardzo pilnując izolacji poziomych, ale to zawsze warto pilnować. 

Nie podoba mi się rozpierducha podczas bruzdowania i dylematy jak zobaczy się że połowa materiału jest popękana na palecie. 

 

A! Działowe to tylko silikaty i to najlepiej pełne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Harp napisał:

Wybrałem silikaty E18 na nośne i E12 na działowe. 

 

Ale ograniczając się do twoich propozycji to wybrałbym chyba bloczki komórkowe, bardzo pilnując izolacji poziomych, ale to zawsze warto pilnować. 

Nie podoba mi się rozpierducha podczas bruzdowania i dylematy jak zobaczy się że połowa materiału jest popękana na palecie. 

 

A! Działowe to tylko silikaty i to najlepiej pełne. 

Tych bruzd przecież nie robi się co chwilę a podczas budowy to problem ekip ;). Co prawda też się trochę nakułem ale przy obecnym sprzęcie jedyny problem to sprzątanie. Za to akustyczność czy stabilność cieplna to zdecydowanie ważniejsze sprawy.

Odnośnie ścian działowych to są specjalne materiały akustyczne, ja użyłem pustaków AKU, których używa się w m.in. blokach pomiędzy lokalami, ciężkie w kij ale dobrze tłumią.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2022 o 12:09, Jerzyk_ napisał:

albo inne czynniki powinny wpływać na wybór ?

Z bloczków komórkowych łatwiej, taniej i szybciej się buduje. Na dom idzie kilka wiaderek kleju zamiast metrów sześciennych zaprawy. Łatwiej jest zrobić instalacje, dużo cieniej tynku maszynowego. Maja też lepszą izolację termiczną. Wszelkie mocowania do ścian to już bajka ;]. Jak widzę dzisiaj dom budowany z 'czerwonego porotermu" to mnie śmiech ogarnia :hehe:. Chyba że ktoś dostał to za darmo, to o.k. :phi:

  • Lubię to 3
  • Kocham 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, amazaque napisał:

Z bloczków komórkowych łatwiej, taniej i szybciej się buduje. Na dom idzie kilka wiaderek kleju zamiast metrów sześciennych zaprawy. Łatwiej jest zrobić instalacje, dużo cieniej tynku maszynowego. Maja też lepszą izolację termiczną. Wszelkie mocowania do ścian to już bajka ;]. Jak widzę dzisiaj dom budowany z 'czerwonego porotermu" to mnie śmiech ogarnia :hehe:. Chyba że ktoś dostał to za darmo, to o.k. :phi:

Mnie też zastanawia, czemu ludzie budują z tego trudnego w budowie i słabego w eksploatacji materiału.

Chyba tylko dlatego, że ulegli działaniom marketingowym wytwórcy, dla którego sprzedać to g...o jest sprawą istnienia na rynku.

 

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maras77 napisał:

Mnie też zastanawia, czemu ludzie budują z tego trudnego w budowie i słabego w eksploatacji materiału.

Chyba tylko dlatego, że ulegli działaniom marketingowym wytwórcy, dla którego sprzedać to g...o jest sprawą istnienia na rynku.

 

 

a może po prostu tradycja i przyzwyczajenie do ceramiki ? w końcu zamek w Malborku stoi do dziś ;)

mój dom rodzinny był budowany w latach70/80 w gazobetonu, więc to też już jest "stary" materiał 

co ciekawe ściany były warstwowe, od wewnątrz boczek gazobetonowy, od zewnątrz cegła dziurawka 

ściany działowe i stropy z ceramiki

i stoi bezproblemowo do dziś ;)

 

a izolację to w każdym materiale są ważne, przy ceramice jak będzie woda to też z czasem pojawią się problemy - np grzyb 

ze względu na łatwość wykonania dziś pewnie poszedł bym w bloczki 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2022 o 12:09, Jerzyk_ napisał:

ograniczę się do wyboru

- bloczek komórkowy

- pustak ceramiczny

 

ogólnie można w internecie znaleźć dowolną odpowiedź co lepsze

ale zaciekawiła mnie sprawa wbijania kołków ścianę (pod szafki, lustra itp)

 

i podobno tu na plus jest bloczek komórkowy ze względu na jednolitą budowę

 

czy to ma jakieś znaczenie ?

albo inne czynniki powinny wpływać na wybór ?

 

 

Ytong 600 lub 500 na nośne 

Reszte rób z czego tam chcesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka.

I każdy wielbiciel danego materiału będzie miał swoje argumenty.

Przy prawidłowej budowie z żadnym z nich nic się nie będzie działo.

Jak ktoś coś spieprzy, to w każdym może być źle.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tomo napisał:

Temat rzeka.

I każdy wielbiciel danego materiału będzie miał swoje argumenty.

Przy prawidłowej budowie z żadnym z nich nic się nie będzie działo.

Jak ktoś coś spieprzy, to w każdym może być źle.

 

 

w sumie w obecnych czasach warto zadzwonić na najbliższy skład i zapytać się z którymi bloczkami/pustakami nie mają za dużych problemów z dostawami ;] jak ja budowałem ze 4-5 lat temu gdzie nie było kryzysu materiałowego to H+H potrafiły szybko znikać ze składu bo sporo developerów w okolicy działało i brało co było ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryzys, nie kryzys - jak przejeżdżam obok to zawsze konkretny zapas żółtych, spiętrowanych palet stoi na pod dachem na terenie firmy także produkcja raczej się kręci. 

 

Xella Polska Sp. z o.o. Zakład Ytong w Pile Stobno 119, Stobno 64, 64-905

 

image.png.3ced5adcf0116334463340cd6203d2cd.png

 

 

Edytowane przez Fryzuryn
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fryzuryn napisał:

Kryzys, nie kryzys - jak przejeżdżam obok to zawsze konkretny zapas żółtych, spiętrowanych palet stoi na pod dachem na terenie firmy także produkcja raczej się kręci. 

 

Xella Polska Sp. z o.o. Zakład Ytong w Pile Stobno 119, Stobno 64, 64-905

 

image.png.3ced5adcf0116334463340cd6203d2cd.png

 

 

Nie idzie kupić klasy 600, potrzebuje ilości hurtowych a od początku roku nie dostałem ani jednego transportu. Podobno mają problemy technologiczne a w rzeczywistości pewnie na zachód pchają :(

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie eksperyment 😄
Parter z poro, pietro z komorki

Jesli bedzie nastepny dom to na pewno z poro

Lepszy mikroklimat, ciszej.

Komorkowy ma zalety które zwykle nie obchodzą inwestora - lekki i łatwy w obróbce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, _luk_ napisał:

Komorkowy ma zalety które zwykle nie obchodzą inwestora - lekki i łatwy w obróbce

zależy kto robi ;] ja myślałem że jest dosyć delikatnym materiałem, bo łatwo go obić itp, ale jak zacząłem rozbijać kilka bloczków na drobniejszy gruz to się sporo musiałem młotkiem namachać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2022 o 19:31, amazaque napisał:

Z bloczków komórkowych łatwiej, taniej i szybciej się buduje. Na dom idzie kilka wiaderek kleju zamiast metrów sześciennych zaprawy. Łatwiej jest zrobić instalacje, dużo cieniej tynku maszynowego. Maja też lepszą izolację termiczną. Wszelkie mocowania do ścian to już bajka ;]. Jak widzę dzisiaj dom budowany z 'czerwonego porotermu" to mnie śmiech ogarnia :hehe:. Chyba że ktoś dostał to za darmo, to o.k. :phi:

Ceramika też ma swoje plusy: lepsza izolacyjność akustyczna i akumulacja cieplna, Zwłaszcza to ostatnie jest nie do przecenienia, zimą dom wolniej się wychładza a latem nagrzewa.

Co do ceny to wszyscy pilnują się nawzajem i różnica jest kosmetyczna, zwłaszcza w skali całej inwestycji gdzie koszt materiału gołych ścian jest w sumie akordem przed poważnymi wydatkami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BuktopBektop napisał:

Ceramika też ma swoje plusy: lepsza izolacyjność akustyczna i akumulacja cieplna, Zwłaszcza to ostatnie jest nie do przecenienia, zimą dom wolniej się wychładza a latem nagrzewa.

Co do ceny to wszyscy pilnują się nawzajem i różnica jest kosmetyczna, zwłaszcza w skali całej inwestycji gdzie koszt materiału gołych ścian jest w sumie akordem przed poważnymi wydatkami.

To się bierze silikaty.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pakuu1 napisał:

Silikaty idealne też nie są, jest jeszcze keramzyt.

Chyba żaden materiał nie jest idealny.

Mi nie podobają się materiały, które mają w sobie dużo pustek powietrznych i przegród wewnętrznych. Ciężko się w tym osadza kołki, rozpada się przy kuciu, ciężko się wierci otwory koronką.

 

Więc beton komórkowy, silka, pełna cegła lub dziurawka - ok, a pustaki keramzytowe, pustaki ceramiczne - nie są ok.

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maras77 napisał:

Chyba żaden materiał nie jest idealny.

Mi nie podobają się materiały, które mają w sobie dużo pustek powietrznych i przegród wewnętrznych. Ciężko się w tym osadza kołki, rozpada się przy kuciu, ciężko się wierci otwory koronką.

 

Więc beton komórkowy, silka, pełna cegła lub dziurawka - ok, a pustaki keramzytowe, pustaki ceramiczne - nie są ok.

 

Chyba masz doświadczenie ze starymi lub kiepskiej jakości pustakami. W dobrych pustakach można bez problemu odwiercić ładny okrągły otwór pod puszkę. Z kołkami obecnie też nie ma najmniejszego problemu w obsadzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Chyba masz doświadczenie ze starymi lub kiepskiej jakości pustakami. W dobrych pustakach można bez problemu odwiercić ładny okrągły otwór pod puszkę. Z kołkami obecnie też nie ma najmniejszego problemu w obsadzaniu.

W bloku z 2008 r nie dalo się bez kotwy chemicznej półki powiesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maras77 napisał:

W bloku z 2008 r nie dalo się bez kotwy chemicznej półki powiesić.

czyli się dało powiesić przy użyciu odpowiedniego kołka ;) 

może za krótki kołek albo w jakiś pustak wentylacyjny żeś się wbijał ? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał:

W bloku z 2008 r nie dalo się bez kotwy chemicznej półki powiesić.

No właśnie w bloku .. często deweloperzy kupowali 2gatunek lub budowali z tego co im przywieźli.

Ostatnio pomagałem dla brata w przekładaniu instalacji w bloku, co tam było pod tynkiem .. kawałki pokruszonych cegieł, dziurawki w pionie, itd. Za to z kołkami nie mieliśmy problemu, może tak akurat był cały, dobry pustak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PawelWaw napisał:

a keramzytobeton ?

podobno wody nie wchlania i same zalety

Ma w sobie więcej dziur powietrznych, czy więcej stałego?

IMO materiał jest dobry, jak ma więcej zwartego materiału, niż powietrza.

Do zwartego materiału też zaliczam drobną piankę jaka jest w betonie komórkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
W dniu 15.04.2022 o 06:53, krecha napisał:

Nie idzie kupić klasy 600, potrzebuje ilości hurtowych a od początku roku nie dostałem ani jednego transportu. Podobno mają problemy technologiczne a w rzeczywistości pewnie na zachód pchają :(

 

Można na legalu podpatrzeć ile stoi na placu Ytonga

https://m.facebook.com/story.php/?story_fbid=pfbid02d8kXgLYtTcPV6wEqS8hebibHnAb7qFL8htx2EemLNCVRxwEUzKFJMF8t41noy8cAl&id=100153346997430

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.