Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora bez gniazdka


Zbynek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Zbynek napisał:

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?


 

Akumulator wyjęty z samochodu :phi:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zbynek napisał:

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?

Myślę że naładowany do 100% aku LifePo4 plus taki moduł powinien ogarnąć temat :

 

https://www.quasarelectronics.pl/pl/wiazki-do-hakow-holowniczych/akcesoria/icm/

 

W ICM ustawiasz sobie próg 12.8V i dopóki napięcie tego drugiego akumulatora będzie wyższe to będzie ładował aku w aucie.

 

Ewentualnie trzeba by zbudować odpowiedni "booster" z modelarskich ogniw Lipo tak aby na starcie w pełni naładowany pakiet miał max 15V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Piotrus napisał:

Myślę że naładowany do 100% aku LifePo4 plus taki moduł powinien ogarnąć temat :

 

https://www.quasarelectronics.pl/pl/wiazki-do-hakow-holowniczych/akcesoria/icm/

 

W ICM ustawiasz sobie próg 12.8V i dopóki napięcie tego drugiego akumulatora będzie wyższe to będzie ładował aku w aucie.

 

Ewentualnie trzeba by zbudować odpowiedni "booster" z modelarskich ogniw Lipo tak aby na starcie w pełni naładowany pakiet miał max 15V.

Jeśli auto nie musi być "na zasilaniu" to taniej i prościej odpiąć kleme. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, janusz napisał:

Jeśli auto nie musi być "na zasilaniu" to taniej i prościej odpiąć kleme. 

Dokładnie tak. Najlepsze i najprostsze rozwiązanie. 

 

15 godzin temu, Zbynek napisał:

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?

Nie potrzeba nic nosić i zostawiać. Sam mam stojące auto. Masz trzy opcje:

1. Odpinasz klemę. Tutaj nie ma gwarancji że jak zostawisz na 3 miesiące zimowe to odpalisz po podłączeniu. 

2. Zabierasz akumulator  do domu i tam sobie stoi w ciepełku. Podładowujesz raz na 3 miesiące. Chyba że wyciągnie jest upierdliwe. 

3. Kupujesz booster i jak chcesz pojeździć to z niego korzystasz. Kupowanie boostera i zostawianie go na 2 tyg - jakoś nie widze sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lucash napisał:

Dokładnie tak. Najlepsze i najprostsze rozwiązanie. 

 

Nie potrzeba nic nosić i zostawiać. Sam mam stojące auto. Masz trzy opcje:

1. Odpinasz klemę. Tutaj nie ma gwarancji że jak zostawisz na 3 miesiące zimowe to odpalisz po podłączeniu. 

2. Zabierasz akumulator  do domu i tam sobie stoi w ciepełku. Podładowujesz raz na 3 miesiące. Chyba że wyciągnie jest upierdliwe. 

3. Kupujesz booster i jak chcesz pojeździć to z niego korzystasz. Kupowanie boostera i zostawianie go na 2 tyg - jakoś nie widze sensu. 

Akuratnie akumulator nie musi stać w cieple, jak jest chłodniej to wolniej następuje samorozładowanie. Booster jest ok, ale jak będzie cały czas rozładowywał akumulator przez nieodpinanie klemy, to go szybko "zabije". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Zbynek napisał:

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?

Kup przenośne gniazdko 

https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/wyposazenie-warsztatu/agregaty/agregat-pradotworczy-active-agi-2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, sdss napisał:

Postawić koło auta.

Uruchomić.

Podpiąć ładowarkę.

Do ładowarki podpiąć akumulator. 

To już wolę zatargać aku do domu i naładować prostownikiem ;] Tutaj chodzi o wygodę, ale za radą kącikowiczów najpierw zobaczę jak się sprawdzi odpinanie klemy i całkowite odłączanie akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zbynek napisał:

To już wolę zatargać aku do domu i naładować prostownikiem ;] Tutaj chodzi o wygodę, ale za radą kącikowiczów najpierw zobaczę jak się sprawdzi odpinanie klemy i całkowite odłączanie akumulatora.

Jeśli w aucie jest ładowanie ok. i akumulator ma czas na naładowanie się w czasie jazdy i nie jest już trupem to czemu miałoby się nie sprawdzać?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1. Power bank to bardzo zły pomysł - cykająca bomba w skrócie mówiąc.

2. Jump pack/starter to zabójca mocy akumulatora, wiadomo że jak trzeba użyć to trzeba.

3. Jakiś konkretniejszy solar panel, widziałem takie turystyczne w formie książki A5, otwiera się i są 3 duże płaty solarne, jest to mocne, daje ok 1A w słońcu, ustawić na 14V (jest regulacja), wrzucić na szybę i podpiąć pod instalację tam gdzie jest zasilanie bez kluczyka.

4. Ładowarka CTEK 0.8, motocyklowa, świetna sprawa do samochodu, gdyż ma tylko 0.8A, w zestawie są mocowania by przykręcić pod akumulator na stałe, ale co by nie było w tej opcji gniazdko potrzebne.

 

Wybrałbym opcję 3 lub 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 19:56, rwIcIk napisał:

Odłącz klemy i miej z głowy.

 

Od lat stosuję i działa :) Wymieniłem nakrętkę na jednej klemie na "motylka".

We wtorek "obudziłem" Uniaka po zimie - stał chyba od października, wróć, w listopadzie był przestawiany ;) Zagadał bez zająknięcia.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2022 o 14:43, NaczelnyFilozof napisał:

Mam trzy auta. Jedno jezdzi a dwa mają odpięte akumulatory. Jedynie wkurzające ze radio traci ustawienia i trzeba na nowo ustawiać...

 

Lepiej ustawić radio niż zajechać akumulator.

Też mam dwa z odpinanym aku 😜

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja ostatnio robiłem sobie zasilacz regulowany na gotowym module. Wyszło małe, zgrabne, niedrogie, z szerokim zakresem napięć wejściowych i regulowanym napięciem i prądem wyjściowym. I nawet mi przeszło przez myśl, że w razie czego można uruchomić to z powerbanka i naładować akumulator. Koszt całości zamknął się pewnie w 50zł, zakup na shopipipi modułu ZK-4KX wyszedł mi 28,09zł, do tego gniazda (chociaż jak ma służyć jako ładowanie akumulatora, to można kabelki na stałe dać), wyłącznik, krokodylki, trochę kabelków plus narysowanie i wydrukowanie obudowy na drukarce 3d.1.jpeg.964adc30ba19a082edaaf6784791cd5c.jpeg2.jpeg.d18dbec728674835c07ed334a9e8bb2b.jpeg

3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kysior napisał:

Ja ostatnio robiłem sobie zasilacz regulowany na gotowym module. Wyszło małe, zgrabne, niedrogie, z szerokim zakresem napięć wejściowych i regulowanym napięciem i prądem wyjściowym. I nawet mi przeszło przez myśl, że w razie czego można uruchomić to z powerbanka i naładować akumulator. Koszt całości zamknął się pewnie w 50zł, zakup na shopipipi modułu ZK-4KX wyszedł mi 28,09zł, do tego gniazda (chociaż jak ma służyć jako ładowanie akumulatora, to można kabelki na stałe dać), wyłącznik, krokodylki, trochę kabelków plus narysowanie i wydrukowanie obudowy na drukarce 3d.1.jpeg.964adc30ba19a082edaaf6784791cd5c.jpeg2.jpeg.d18dbec728674835c07ed334a9e8bb2b.jpeg

3.jpeg

 

Fajne urządzenie, ale totalnie nie znam się na elektronice i nie zrobię takiego. Chyba że kupię gotowca od Ciebie ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupjesz tylko takie coś (można jakieś kody promocyjne ogarnąć)

https://shopee.pl/YL1-ZK-4KX-CNC-DC-DC-Buck-Boost-Converter-Module-CC-CV-0.5-30V-4A-Voltage-Regulator-i.541025432.14101337434

 

Na Vin podpinasz plus i mus z power banka, na out krokodylki do akumulatora i masz gotowe. Cała robota na około to moja próba zrobienia z tego czegoś wygodnego w użyciu do różnych zastosowań i szybkiego zwinięcia i odłożenia do pierdolnika na czas nieużywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kysior napisał:

Kupjesz tylko takie coś (można jakieś kody promocyjne ogarnąć)

https://shopee.pl/YL1-ZK-4KX-CNC-DC-DC-Buck-Boost-Converter-Module-CC-CV-0.5-30V-4A-Voltage-Regulator-i.541025432.14101337434

 

Na Vin podpinasz plus i mus z power banka, na out krokodylki do akumulatora i masz gotowe. Cała robota na około to moja próba zrobienia z tego czegoś wygodnego w użyciu do różnych zastosowań i szybkiego zwinięcia i odłożenia do pierdolnika na czas nieużywania.

Dzięki 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 20:22, Piotrus napisał:

Myślę że naładowany do 100% aku LifePo4 plus taki moduł powinien ogarnąć temat :

 

https://www.quasarelectronics.pl/pl/wiazki-do-hakow-holowniczych/akcesoria/icm/

 

W ICM ustawiasz sobie próg 12.8V i dopóki napięcie tego drugiego akumulatora będzie wyższe to będzie ładował aku w aucie.

 

Ewentualnie trzeba zbudować odpowiedni "booster" z modelarskich ogniw Lipo tak aby na starcie w pełni naładowany pakiet miał max 15V.

Dokładnie ten model nie ma regulacji napięcia wzbudzenia - jest on ustawiony domyślnie na wartość stałą 14,4V, czyli załącza ładowanie aku w przyczepie po uruchomieniu alternatora w samochodzie. Wiem, bo dokłądnie ten model mam. W nowszych jest regulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zuraw napisał:

Dokładnie ten model nie ma regulacji napięcia wzbudzenia - jest on ustawiony domyślnie na wartość stałą 14,4V, czyli załącza ładowanie aku w przyczepie po uruchomieniu alternatora w samochodzie. Wiem, bo dokłądnie ten model mam. W nowszych jest regulacja.

 

Przecież na zdjęciu na stronie widać rysunek PRka z podanymi napięciami załączenia, zaraz przy czerwonej diodzie LED. Ja też mam ten moduł, kupowałem rok temu i ma regulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotrus napisał:

 

Przecież na zdjęciu na stronie widać rysunek PRka z podanymi napięciami załączenia, zaraz przy czerwonej diodzie LED. Ja też mam ten moduł, kupowałem rok temu i ma regulację.

Tak, masz rację. Zauważyłem to dopiero po poqiększeniu zdjęć na kompie. Ja mam starszą wersję bez regulatora.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 18:31, Zbynek napisał:

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?

nie wiem czy dobrze Cie zrozumialem, ale znajomy mial panel sloneczny na stale podlaczony do akumulatora w samochodzie jesli ten stal nieuzywany w garazu
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 18:31, Zbynek napisał:

Czy są urządzenia pozwalające na doładowanie akumulatora bez podłączenia się do gniazdka? Chodzi o okresowe doładowanie akumulatora samochodu, który jest bardzo rzadko używany. Wiem że są boostery lub jump-startery, ale one z zasady mają wspomagać rozruch i są nastawione na podanie dużego prądu w krótkim czasie, a mi chodzi o coś, co naładuję w domu, zaniosę do samochodu i tam zostawię na tydzień lub dwa podłączone do akumulatora. Istnieje coś takiego?

Możesz po prostu co jakiś czas przejechać się godzinkę wokoło komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.