Skocz do zawartości

[KzAK] kosiarka spalinowa, bez napędu, kosz, mulczowania, wyrzut boczny AL-KO vs Husqvarna


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

czołem

jestem zieleniak, do tej pory kosiłem pustą działkę Husqvarna LC48, mulczowałem tylko, extra sprzęt... dość cichy, mocny.
Teraz musiałbym coś kupić z funkcją zbierania do kosza, może wyrzut boczny...
Mogę dokupić kosz do LC48, ale jest ona dla mnie lekko za niska...
Rozważam zakup:
Husqvarna lc151
AL-KO 51.0 Komfort
zdecydowanie bez napędu
Marka AL-KO jest dla mnie egzotyczna, bać się ? Nie bać?
A może jakaś inna propozycja od doświadczonych userów?
Działka równa, do koszenia 800m2, chcę kosz, wyrzut boczny, mulczowanie i bez napędu;)
a i muszę kupić jakąś podkaszarkę by wzdłuż ogrodzenia ciahnąć - co polecacie? Coś spalinowego bym chciał raczje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, 62545tomasz napisał:

czołem

jestem zieleniak, do tej pory kosiłem pustą działkę Husqvarna LC48, mulczowałem tylko, extra sprzęt... dość cichy, mocny.
Teraz musiałbym coś kupić z funkcją zbierania do kosza, może wyrzut boczny...
Mogę dokupić kosz do LC48, ale jest ona dla mnie lekko za niska...
Rozważam zakup:
Husqvarna lc151
AL-KO 51.0 Komfort

 

Nie rozumiem, chcesz pchać taką kosiarkę? Na płaskim jeszcze będzie ok, ale pod górkę? Mam Alko 470 BR ona waży bodajże 36 kg. Alko to austriacka firma, gdzie produkują teraz, nie wiem. Ja kupiłem 10 lat temu i mam na naklejce, że została wyprodukowana w Austrii. Koszę nią ponad 55 a, miejscami bardzo nierównego terenu. 

I na 800 m2 to chyba ta kosiarka jest za duża.

Edytowane przez Pieter2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bielaPL napisał:

Ja bym brał huśkę, do kompletu podkaszarka https://www.husqvarna.com/pl/podkaszarki/122c/ 

ps. czemu bez napędu?

grubas jestem, działka idealnie płaska więc przynajmniej coś sobie pospaceruje;)
Myślałem o tańszej spainowej kosie/podkaszarce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Pieter2 napisał:

 

Nie rozumiem, chcesz pchać taką kosiarkę? Na płaskim jeszcze będzie ok, ale pod górkę? Mam Alko 470 BR ona waży bodajże 36 kg. Alko to austriacka firma, gdzie produkują teraz, nie wiem. Ja kupiłem 10 lat temu i mam na naklejce, że została wyprodukowana w Austrii. Koszę nią ponad 55 a, miejscami bardzo nierównego terenu. 

I na 800 m2 to chyba ta kosiarka jest za duża.

jak wyżej napisałem;), grubas jestem, a że za duża to wiem;), ale mniejsze nie mają kosza, wyrzutu bocznego i mulczowania... a i chyba nie chce z plastiku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 62545tomasz napisał:

jak wyżej napisałem;), grubas jestem, a że za duża to wiem;), ale mniejsze nie mają kosza, wyrzutu bocznego i mulczowania... a i chyba nie chce z plastiku...

Sam mieszkasz? Jak połamałem żebra, to żona musiała kosić, bez napędu nie dała by rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, 62545tomasz napisał:

przemyślę opcję napędu w takim razie...
bać się tego AL-KO?
chcę kosz, wyrzut boczny, mulczowanie.
w co iść;)?

Kupiłbym ją ponownie, chociaż w mojej musiałem wymienić napęd. Ale u mnie kosiarka dostaje w dupę, bo mam skarpę o nachyleniu ponad 45 stopni. Części są dostępne, przekładnia napędu niestety, nie jest metalowa, ale tak ma większość kosiarek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, 62545tomasz napisał:

przemyślę opcję napędu w takim razie...
bać się tego AL-KO?
chcę kosz, wyrzut boczny, mulczowanie.
w co iść;)?

Albo mniejszą i lżejszą kosiarkę, z mniejszą szerokością cięcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 62545tomasz napisał:

jak wyżej napisałem;), grubas jestem, a że za duża to wiem;), ale mniejsze nie mają kosza, wyrzutu bocznego i mulczowania... a i chyba nie chce z plastiku...

A faktycznie potrzebujesz/uzywasz mulczowania i wyrzutu bocznego?

Bo np ja mam i nigdy nie uzylem :)

I jak pisza, bez napedu imo bez sensu. A jak sie uprzesz, to zawsze mozesz go po prostu nie uzyc.

 

Ja czekam az moja Stiga padnie i chyba w elektryka pojde. Ostatnio przywiozlem z serwisu, ostrzenie, wymiana oleju filtra i linki gazu - 300zl. Policzylem, ze przez ponad 10 lat jak ja mam wydalem jakies min 1500-2000 na serwis, a to tylko ekslploatacja bo nigdy sie nie zepsula, czyli tyle ile kosztowala.

Przy elektryku bedzie 20zl ostrzenie i tyle.

 

Karcher ma promocje i daja podkaszarke do kosiarki np https://allegro.pl/oferta/kosiarka-akumulatorowa-karcher-podkaszarka-za-1zl-12051823628

 

Tylko na 800m jeden aku moze byc malo.

 

Edytowane przez zinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, zinger napisał:

A faktycznie potrzebujesz/uzywasz mulczowania i wyrzutu bocznego?

Bo np ja mam i nigdy nie uzylem :)

I jak pisza, bez napedu imo bez sensu. A jak sie uprzesz, to zawsze mozesz go po prostu nie uzyc.

 

Ja czekam az moja Stiga padnie i chyba w elektryka pojde. Ostatnio przywiozlem z serwisu, ostrzenie, wymiana oleju filtra i linki gazu - 300zl. Policzylem, ze przez ponad 10 lat jak ja mam wydalem jakies min 1500-2000 na serwis, a to tylko ekslploatacja bo nigdy sie nie zepsula, czyli tyle ile kosztowala.

Przy elektryku bedzie 20zl ostrzenie i tyle.

 

Karcher ma promocje i daja podkaszarke do kosiarki np https://allegro.pl/oferta/kosiarka-akumulatorowa-karcher-podkaszarka-za-1zl-12051823628

 

Tylko na 800m jeden aku moze byc malo.

 

o kurde, nie myślałem o takim czymś, może to dobry kierunek??? Zaraz poryje w necie ceny akumulatorów, może pójdę w tym kierunku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, 62545tomasz napisał:

o kurde, nie myślałem o takim czymś, może to dobry kierunek??? Zaraz poryje w necie ceny akumulatorów, może pójdę w tym kierunku...

Ja mam spalinę i sam się zastanawiam nad Aku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zinger napisał:

A faktycznie potrzebujesz/uzywasz mulczowania i wyrzutu bocznego?

Bo np ja mam i nigdy nie uzylem :)

I jak pisza, bez napedu imo bez sensu. A jak sie uprzesz, to zawsze mozesz go po prostu nie uzyc.

 

Ja czekam az moja Stiga padnie i chyba w elektryka pojde. Ostatnio przywiozlem z serwisu, ostrzenie, wymiana oleju filtra i linki gazu - 300zl. Policzylem, ze przez ponad 10 lat jak ja mam wydalem jakies min 1500-2000 na serwis, a to tylko ekslploatacja bo nigdy sie nie zepsula, czyli tyle ile kosztowala.

Przy elektryku bedzie 20zl ostrzenie i tyle.

 

Karcher ma promocje i daja podkaszarke do kosiarki np https://allegro.pl/oferta/kosiarka-akumulatorowa-karcher-podkaszarka-za-1zl-12051823628

 

Tylko na 800m jeden aku moze byc malo.

 

 

Mam akumulatorową z Lidla, na jednym ładowaniu około 40 minut pracy. Działka 8.5 ar, ale minus dom i jakieś badziewia zostaje pewnie z 6 ar do koszenia - jak koszę regularnie i trawa jest niska to opędzę za jednym ładowaniem. Jeśli się nie wyrabiam to baterie ładują się równe 2h, rozważam też zakup drugiego kompletu. 

 

Po przygodzie z elektrykiem na kablu i spalinowej nie chcę słyszeć już o żadnej innej, tylko aku. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bizz napisał:

 

Mam akumulatorową z Lidla, na jednym ładowaniu około 40 minut pracy. Działka 8.5 ar, ale minus dom i jakieś badziewia zostaje pewnie z 6 ar do koszenia - jak koszę regularnie i trawa jest niska to opędzę za jednym ładowaniem. Jeśli się nie wyrabiam to baterie ładują się równe 2h, rozważam też zakup drugiego kompletu. 

 

Po przygodzie z elektrykiem na kablu i spalinowej nie chcę słyszeć już o żadnej innej, tylko aku. 

Jaki model? Jakie ma aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, irekw napisał:

  A to,że ja nie użalam się na AK ile płacę np,za wymianę oleju,ostrzenie itp.Czaisz czy nie bardzo.

Pierwsze, primo, kolega pytal o kosiarke to mu odpowiedzialem.

Drugie, primo, nie kazdy jest taka zosia-samosia jak Ty i wszystko sam sobie ogarnia. A skoro trzeba zlecic to trzeba tez zaplacic, to nie zalenie sie tylko stwierdzenie faktu. 

Trzecie, primo ultimo, co Twoje wypowiedzi wniosly do tego tematu? Nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to idz lepiej olej w kosiarce zmien bo trzeba do sezonu szykowac. Czaisz czy nie bardzo?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zinger napisał:

Czaisz czy nie bardzo?

 Ni chu,chu.

Tak na wszelki wypadek może się przyda.Śruby,nakretki odkręca sie w lewo. Jak nie czaisz to weź zegarek i kręcisz w przeciwną stronę od obracających się wskazówek.

To wstęp do tego żebyś został Zosią samosią.W razie problemów pisz.

 

 Co moje wypociny wniosły do tematu,tyle samo co twoje na temat kosztów związanych z wymianą oleju. W elektrycznej trzeba wymieniać,ładować akumulatory.Nie zapomnij za rok napisać ile to kosztuje bo jak nie bedziesz wiedział jak to zrobić to znowy będzie problem.

Edytowane przez irekw
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, irekw napisał:

Ni chu,chu.

Tak na wszelki wypadek może się przyda.Śruby,nakretki odkręca sie w lewo. Jak nie czaisz to weź zegarek i kręcisz w przeciwną stronę od obracających się wskazówek.

To wstęp do tego żebyś został Zosią samosią.W razie problemów pisz.

:dziekidzieki:

22 minuty temu, irekw napisał:

Co moje wypociny wniosły do tematu,tyle samo co twoje na temat kosztów związanych z wymianą oleju. W elektrycznej trzeba wymieniać,ładować akumulatory.Nie zapomnij za rok napisać ile to kosztuje bo jak nie bedziesz wiedział jak to zrobić to znowy będzie problem

:hmm: madrego to i dobrze posluchac

 

:hehe:

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 00:09, bizz napisał:

 

Mam akumulatorową z Lidla, na jednym ładowaniu około 40 minut pracy. Działka 8.5 ar, ale minus dom i jakieś badziewia zostaje pewnie z 6 ar do koszenia - jak koszę regularnie i trawa jest niska to opędzę za jednym ładowaniem. Jeśli się nie wyrabiam to baterie ładują się równe 2h, rozważam też zakup drugiego kompletu. 

 

Po przygodzie z elektrykiem na kablu i spalinowej nie chcę słyszeć już o żadnej innej, tylko aku. 

ile czasu Ci schodzi te 6 ar tym maleństwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 14:54, zinger napisał:

Dokladnie. Teraz mam spalinowa 51, wiec te 46cm to imo minimum jakie bede potrzebowal, zeby pol dnia nie spedzic na koszeniu.

 

też mi się tak wydawało, ale g...o prawda:)

 

Moja miała 51 cm, 6.5KM, napęd i rozrusznik. Nie wyobrażałem sobie ile będzie latania z mniejszą, a już tym bardziej bez napędu. Natomiast zwrotność i waga tej nowej ev powoduje że szybciej ogarniam działką tą niż spalinową, a szerokość cięcia ma 33 cm. Pomijam dolewanie oleju, paliwa i hałas towarzyszący robocie.

 

I do tego ta ev niesamowicie zbiera do kosza, nie zostawia nic i nabija na maxa. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, 62545tomasz napisał:

ile czasu Ci schodzi te 6 ar tym maleństwem?

 

Tak jak pisałem - jak koszę co 10 dni to około 45 minut. Jak robię dłuższą przerwę w koszeniu i trochę podrośnie trawka, to 45 minut, przerwa 2h na ładowanie i jeszcze z 30-40 minut. Pewnie jak dokupię drugi komplet aku to będę kosił co dwa tygodnie, bo teraz się mobilizuję wiedząc że mniejsza trawa = koszenie na jednym ładowaniu.

 

Większą schodziło mi 1.5 h, głównie przez jej zwrotność - tutaj bez problemu ogarniam teren dookoła tui, piaskownicy, wjeżdżanie pod huśtawkę i zjeżdżalnię, ona waży 10kg. Spalinowa ważyła 41 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zinger napisał:

Malizna jak na moje potrzeby ale fajnie, ze sie sprawdza.

 

Trochę mam daleko do Ciebie, ale w sumie jeśli masz ochotę i w tygodniu znajdziesz czas mogę Ci ją na godzinę podrzucić - ja wypiję kawę Ty polecisz po działce. 

Zrobiłem tak już z jednym kolegą z AK, @tomkowski następnego dnia zamawiał:) 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bizz napisał:

 

Trochę mam daleko do Ciebie, ale w sumie jeśli masz ochotę i w tygodniu znajdziesz czas mogę Ci ją na godzinę podrzucić - ja wypiję kawę Ty polecisz po działce. 

Zrobiłem tak już z jednym kolegą z AK, @tomkowski następnego dnia zamawiał:) 

Hehe, daj znac jak sie bedziesz kiedys w okolice Krk wybieral, moze akurat sie uda zgrac:)

Ile aku i ladowarka do niej kosztuja bo nie mw zestawie ztcw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bizz napisał:

hałas towarzyszący robocie.

 

Co do halasu, to nie wiem jak ta Twoja, ale jak kiedys bylem w salonie ze stiga to mi gosc taka ev odpalil, tyle ze wyzszy model/wieksza i to jest niewiele cichsze od spaliny. Tyle, ze halasu nie generuje silnik a wirujace ostrze. Bylem mocno rozczarowny, szczegolnie bo dosw z jazdy elektrykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zinger napisał:

Co do halasu, to nie wiem jak ta Twoja, ale jak kiedys bylem w salonie ze stiga to mi gosc taka ev odpalil, tyle ze wyzszy model/wieksza i to jest niewiele cichsze od spaliny. Tyle, ze halasu nie generuje silnik a wirujace ostrze. Bylem mocno rozczarowny, szczegolnie bo dosw z jazdy elektrykiem.

 

Hałasuje również, ale to różnica jak pomiędzy jazdą dieslem a benzyniakiem. Choćby nie wiem jak cichy i nowoczesny był diesel, czujesz ulgę wsiadając do benzyniaka.

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zinger napisał:

Hehe, daj znac jak sie bedziesz kiedys w okolice Krk wybieral, moze akurat sie uda zgrac:)

Ile aku i ladowarka do niej kosztuja bo nie mw zestawie ztcw.

Ja się wybieram jutro, pojutrze, po-po i w czwartek też:-)

Jak wybierzesz dzień to się jakoś umówimy.

Będę na Jana Pawła od około 8 do około 17 każdego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zinger napisał:

Hehe, daj znac jak sie bedziesz kiedys w okolice Krk wybieral, moze akurat sie uda zgrac:)

Ile aku i ladowarka do niej kosztuja bo nie mw zestawie ztcw.

 

nie pamiętam, serio - ale mniej więcej drugie tyle co kosiarka, aku chyba 170 sztuka, ładowarka koło setki

 

ja mam w zestawie podwójną ładowarkę (dwie baterie na raz) plus baterie 20V 4Ah, teraz widzę że można już kupić 8Ah - ale za 400 PLN sztuka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomkowski napisał:

Ja się wybieram jutro, pojutrze, po-po i w czwartek też:-)

Jak wybierzesz dzień to się jakoś umówimy.

Będę na Jana Pawła od około 8 do około 17 każdego dnia.

W tym tyg nie kosze bo wczoraj psikalem na chwasty i musze odczekac. Ale dzieki, moze jeszcze bedzie okazja.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomkowski napisał:

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że 8Ah się nie zmieści do tej kosiarki.

No i nadal potrzebne są dwa.

 

Niby pisze że kompatybilne - aku ma 6.6 mm ten nasz, ta 8Ah ma podane 7.2 mm. W samej kosiarce nie bardzo widzę miejsce, ale może tak być że ten 8Ah ma w najszerszym miejscu te 7.2 - IMO raczej powinno wejść patrząc po zdjęciach. 

A czas pracy byłby już bardzo ładny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2022 o 20:54, zinger napisał:

Tylko na 800m jeden aku moze byc malo.

 

 

Oczywiście że mało. Trzeba liczyć 1ah baterii na 100m2 trawy.

Ja mam stigę, aku 4ah i przy niskiej trawie bateria starcza mi na 2 koszenia- mam 200m

Ale nic nie przebije wygody takiej kosiarki

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, blue_ napisał:

 

Oczywiście że mało. Trzeba liczyć 1ah baterii na 100m2 trawy.

Ja mam stigę, aku 4ah i przy niskiej trawie bateria starcza mi na 2 koszenia- mam 200m

Ale nic nie przebije wygody takiej kosiarki

Jak bede kupowal elektryczna, to chyba tez w Stige pojde, glownie z sentymentu, bo teraz mam Stige spalinowa od jakichs 13 lat, dziala bezawaryjnie poki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2022 o 14:38, 62545tomasz napisał:

przemyślę opcję napędu w takim razie...

800 m2 bez napędu to za karę.

 

W dniu 22.04.2022 o 14:38, 62545tomasz napisał:

bać się tego AL-KO?

Mam AL-KO 14 rok. Silnik B&S. Zero awarii w tym czasie. Obudowa zaczyna gnić niestety i to jedyny problem. Podobno współczesne silniki B&S to już nie to samo. Układ napędowy(przekładnia) w serii 520 jest metalowy nie wiem jak jest w mniejszych kosiarkach.

 

W dniu 22.04.2022 o 14:38, 62545tomasz napisał:

chcę kosz, wyrzut boczny, mulczowanie.

Mam i używam w serii 520 jest spory i to jest zaleta. Pozostałych opcji używałem raz albo dwa razy przez cały okres życia kosiarki. Do tego stopnia są to nieużywane funkcje, że od kilku lat mam założony zwykły nóż a nie do mulczowania. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

al-ko kupić z silnikiem ich, B&S czy hondy?

waham się 

AL-KO

https://salon-kosiarek.pl/kosiarka-spalinowa-al-ko-521-sp-a-premium

 

vs

Husqvarna

https://www.husqvarna.com/pl/kosiarki/lc151s/

 

i nie chodzi o kasę...
AL-KO może kupię kilka stówek taniej od cennika, Husqvarna cena sztywna 

 

w którą pójść;)?
 

AL-KO kupić z silnikiem LONCIN ALKO, Brixa czy Hondy?

Edytowane przez 62545tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.