Skocz do zawartości

Ubezpieczenie AC ,czytacie OWU ?


stalan

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że niedługo mija rok od zakupu samochodu ,nadchodzi czas na odnowienie pakietu ubezpieczeń i w związku z tym dostałem propozycję dwóch pakietów dealerskich z PZU i Generali (ceny w zasadzie takie same). Z racji tego że mam dużo czasu i żadnych obowiązków ,zacząłem czytać dokładnie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) i odkryłem co następuje 

Generali -

"Generali nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek zamieszek,
rozruchów, wewnętrznych niepokojów lub wydarzeń wojennych o charakterze
lokalnym lub międzynarodowym."

 

PZU -

"...a także zaistniałe
wskutek udziału ubezpieczonego lub osoby uprawnionej
do korzystania z pojazdu w strajkach, rozruchach,
zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg,
aktach terroryzmu lub sabotażu;"

Niby niewielka różnica ,ale słowo "udziału " zmienia to zasadniczo. Zadzwoniłem nawet na infolinię zarówno PZU jak i Generali ...i faktycznie ,jak podczas walk kiboli spalą ci zaparkowany na bocznej ulicy pojazd to z Generali dostaniesz "0" słownie zero ,a  PZU wypłaci odszkodowanie . Oczywiście ktoś powie że takie prawdopodobieństwo jest nikłe , no ale zawsze istnieje. Oczywiście w razie działań wojennych to z PZU też "0", no ale to jestem w stanie zrozumieć.


 

Edytowane przez stalan
  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, stalan napisał:

jak podczas walk kiboli spalą ci zaparkowany na bocznej ulicy pojazd to z Generali dostaniesz "0" słownie zero ,a  PZU wypłaci odszkodowanie

Różnica między "zamieszkami" a zwykłym aktem wandalizmu grupy kiboli skutkującym spaleniem auta jest płynna i oczywiście sąd w przypadku chęci wymigania się Generali byłby nieodzowny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, iwik napisał:

Różnica między "zamieszkami" a zwykłym aktem wandalizmu grupy kiboli

 

Przyjmą taką definicję : " Zamieszki między grupami kibiców  przeciwnych drużyn z udziałem policji na WSKUTEK czego spaleniu uległ pojazd ubezpieczonego > W związku z zapisem OWU rozdział nr II paragraf 12 punk 10 ,odszkodowanie nie zostanie wypłacone ;] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, stalan napisał:

Przyjmą taką definicję

A to nie mam żadnej wątpliwości, że taką przyjmą. ;]

Ale jeszcze sąd musi podzielić tę interpretację (tak wiem, że większość ludzi nie pójdzie do sądu i pogodzi się ze stratą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, iwik napisał:

Różnica między "zamieszkami" a zwykłym aktem wandalizmu grupy kiboli skutkującym spaleniem auta jest płynna i oczywiście sąd w przypadku chęci wymigania się Generali byłby nieodzowny.

 

Czy na danym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy (z powodu zamieszek czy tam innych niepokojów) lub stan wojenny? Nie? Odszkodowanie się należy i myślę, że sąd podzieli tę opinię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, iwik napisał:

Ale jeszcze sąd musi podzielić tę interpretację

 

Obawiam się iż zgodnie z w/wym zapisami ,nie będzie miał innego wyjścia .A nawet gdyby miał inne zdanie to ubezpieczyciel będzie do skutku korzystał z instytucji odwołania ...komu chce się kopać z koniem ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wladmar napisał:

Czy na danym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy (z powodu zamieszek czy tam innych niepokojów) lub stan wojenny

O stanie wyjątkowym nie ma ani słowa ,a stan wojenny?...o odszkodowaniu można tylko pomarzyć :facepalm: . Zresztą w tym punkcie wspomniano o " wydarzeniach wojennych o charakterze lokalnym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, stalan napisał:

O stanie wyjątkowym nie ma ani słowa ,a stan wojenny?...o odszkodowaniu można tylko pomarzyć :facepalm: . Zresztą w tym punkcie wspomniano o " wydarzeniach wojennych o charakterze lokalnym".

 

No to lokalny stan wojenny/wyjątkowy. Inaczej nie ma mowy ani o "zamieszkach" ani o "wojnie", tylko jest to zwykły wandalizm i odszkodowanie się należy. Mam nadzieję, że sądy w razie czego tak to będą interpretować, inaczej nawet uszkodzenie pięciu samochodów przez dwóch pijanych rowerzystów można uznać za lokalne zamieszki ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, stalan napisał:

Rozumiem...jako że jesteś ekspertem  od spraw zamieszek ,nie mam innego wyjścia jak przyznać ci rację ;].

 

Nie jestem, po prostu zastanawiam się jak definiują zamieszki TU i jak to się ma do jakichś (są jakieś?) wytycznych w prawie i postępowaniach. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wladmar napisał:

po prostu zastanawiam się jak definiują zamieszki TU

 Zawsze na swoją korzyść :ok: . 

PS . Ten zapis o szkodach powstałych w zamieszkach i rozruchach (zawinionych lub nie) występuje w Generali , w PZU jest warunkowość uczestnictwa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, stalan napisał:

 Zawsze na swoją korzyść :ok: . 

PS . Ten zapis o szkodach powstałych w zamieszkach i rozruchach (zawinionych lub nie) występuje w Generali , w PZU jest warunkowość uczestnictwa.

 

Uczestnictwo rozumiem, tutaj raczej wszystko jest jednoznaczne. Ale bez wyraźnej definicji co TU rozumie przez zamieszki i rozruchy (najlepiej z odwołaniem do obowiązującej definicji prawnej) jest to pole do nadużyć. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, stalan said:

I z tego względu należy unikać TU które stosują takie niejasne zapisy ( pod warunkiem że komuś chce się czytać "maczkiem pisane" )

 

W moim przypadku roznica w cenie pomiedzy Generali a PZU to bylo prawie 2kPLN... Szansa, ze auto ucierpi w zamieszkach oceniam na okolice 0% ;]

Z perspektywy TU to tez jest sytuacja z pogranicza bledu statystycznego, wiec IMHO szkoda zachodu zeby sie doszukiwac drugiego zna...

Ciekawe ile aut rocznie w PL w ogole podpada pod taki paragraf? 

A co do OWU to nie studiuje tego, sprawdzam tylko podstawowe kwestie zwiazane z brakiem udzialu wlasnego, naprawa w ASO,  etc.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maciej__ napisał:

W moim przypadku roznica w cenie pomiedzy Generali a PZU to bylo prawie 2kPLN...

 

U mnie jest ...20 zł na korzyść Generali ;] ,ponadto w Generali w cenie jest tzw. "ochrona zniżek " .Pozostałe elementy ubezpieczenia ,asistance ,NNW itd., są praktycznie takie same. Za Generali przemawia jeszcze statystycznie mniejsza liczba skarg konsumentów ... gdybym nie miał za dużo czasu na czytanie bzdurnych zapisów to nawet bym się nie zastanawiał :ok:.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że niedługo mija rok od zakupu samochodu ,nadchodzi czas na odnowienie pakietu ubezpieczeń i w związku z tym dostałem propozycję dwóch pakietów dealerskich z PZU i Generali (ceny w zasadzie takie same). Z racji tego że mam dużo czasu i żadnych obowiązków ,zacząłem czytać dokładnie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) i odkryłem co następuje 
Generali -
"Generali nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek zamieszek,
rozruchów, wewnętrznych niepokojów lub wydarzeń wojennych o charakterze
lokalnym lub międzynarodowym."
 
PZU -
"...a także zaistniałe
wskutek udziału ubezpieczonego lub osoby uprawnionej
do korzystania z pojazdu w strajkach, rozruchach,
zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg,
aktach terroryzmu lub sabotażu;"
Niby niewielka różnica ,ale słowo "udziału " zmienia to zasadniczo. Zadzwoniłem nawet na infolinię zarówno PZU jak i Generali ...i faktycznie ,jak podczas walk kiboli spalą ci zaparkowany na bocznej ulicy pojazd to z Generali dostaniesz "0" słownie zero ,a  PZU wypłaci odszkodowanie . Oczywiście ktoś powie że takie prawdopodobieństwo jest nikłe , no ale zawsze istnieje. Oczywiście w razie działań wojennych to z PZU też "0", no ale to jestem w stanie zrozumieć.

 
Tak czytam, bo to m.in. moja praca, więc z racji zbieczenia zawodowego czytam też te prywatne. A tak jako ciekawostka, to np. PZU w przypadku instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachu prywatnego domu wymaga ogrodzenia m.in. 1,2 metra i furtki zamykanej na klucz wielozastawkowy. A na logikę po co furtka i plot jak panele są na dachu w zamknietym domu.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 19:02, stalan napisał:

Jako że niedługo mija rok od zakupu samochodu ,nadchodzi czas na odnowienie pakietu ubezpieczeń i w związku z tym dostałem propozycję dwóch pakietów dealerskich z PZU i Generali (ceny w zasadzie takie same). Z racji tego że mam dużo czasu i żadnych obowiązków ,zacząłem czytać dokładnie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) i odkryłem co następuje 

Generali -

"Generali nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek zamieszek,
rozruchów, wewnętrznych niepokojów lub wydarzeń wojennych o charakterze
lokalnym lub międzynarodowym."

 

PZU -

"...a także zaistniałe
wskutek udziału ubezpieczonego lub osoby uprawnionej
do korzystania z pojazdu w strajkach, rozruchach,
zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg,
aktach terroryzmu lub sabotażu;"

Niby niewielka różnica ,ale słowo "udziału " zmienia to zasadniczo. Zadzwoniłem nawet na infolinię zarówno PZU jak i Generali ...i faktycznie ,jak podczas walk kiboli spalą ci zaparkowany na bocznej ulicy pojazd to z Generali dostaniesz "0" słownie zero ,a  PZU wypłaci odszkodowanie . Oczywiście ktoś powie że takie prawdopodobieństwo jest nikłe , no ale zawsze istnieje. Oczywiście w razie działań wojennych to z PZU też "0", no ale to jestem w stanie zrozumieć.


 

Takie wyłączenie są standardem w wielu towarzystwach i wielu ubezpieczeniach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

W moim przypadku roznica w cenie pomiedzy Generali a PZU to bylo prawie 2kPLN... 

 

19 godzin temu, stalan napisał:

 

U mnie jest ...20 zł na korzyść Generali .

To pokazuje, że jest dużo większa szansa na przyjazd zadymiarzy do stolicy niż nad morze ;]

Ludzie przy AC łapią się na takie głupstwa jak naprawa w ASO a naprawa na zamiennikach to co dopiero mówić o czytaniu szczegółowych przypadków ukrytych gdzieś w umowach :facepalm:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 19:02, stalan napisał:

faktycznie ,jak podczas walk kiboli spalą ci zaparkowany na bocznej ulicy pojazd to z Generali dostaniesz "0" słownie zero ,a  PZU wypłaci odszkodowanie

 

Czyli w Gdyni trza brać PZU ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Spoko Tomek, gdyńscy kibole leją się na A1 blokując ruch samochodów, także wystarczy po meczu nie wjeżdżać na autostradę ;l


Albo przed meczem. Kiedyś kibole Lechii spotkali się z Cracovią w lesie pod Krakowem około 9 rano. Sam mecz tych drużyn był o 17-tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2022 o 19:34, spad napisał:

Tak czytam, bo to m.in. moja praca, więc z racji zbieczenia zawodowego czytam też te prywatne. A tak jako ciekawostka, to np. PZU w przypadku instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachu prywatnego domu wymaga ogrodzenia m.in. 1,2 metra i furtki zamykanej na klucz wielozastawkowy. A na logikę po co furtka i plot jak panele są na dachu w zamknietym domu.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

 

To co prawda nie moja działka, ale zdaje się, że oprócz wymienionych przez Ciebie rzeczy to jeszcze musi być umowa z ochroną z obowiązkowym zdalnym powiadomieniem :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, analyzer64 napisał:
 
To co prawda nie moja działka, ale zdaje się, że oprócz wymienionych przez Ciebie rzeczy to jeszcze musi być umowa z ochroną z obowiązkowym zdalnym powiadomieniem :hmm:
 

Dla Kowalskiego w domu nie ma takiego wymogu. Dla firm z foto na placu i na dachu to już inna historia, ewentualnie klauzule za dopłatą.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez spad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.