Skocz do zawartości

Uszczelnienie balkonu


bercikh

Rekomendowane odpowiedzi

Zabrałem się za wymianę barierek na balkonach, łącznie z wyprostowaniem wszystkiego. I generalnie plan na wszystko jest, ALLLE naszły mnie pewne wątpliwości co do słuszności planu. Na te lastryko chciałem położyć płytę OSB i całość uszczelnić papą. Na to jakaś deska tarasowa.

Balkony są od strony południowej - jak myślicie czy w upalne dni czuć będzie jakieś opary papy? Patrzyłem na internet są różne wynalazki do uszczelniania ale kosztują worek złotówek. papa jest w miarę tania i łatwo ją zrobić. Może ktoś coś innego doradzi, wszystkie pomysły mile widziane.

 

Poniżej kilka fotek stanu obecnego. Do czoła balkonu dokręcony profil, do którego będę mocował słupki.

3.jpg.da67e7ee45a6c38eba1a5d7723a49bda.jpg1.jpg.dca825a905d1f8726efcb958cbfa70ba.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercikh napisał:

Zabrałem się za wymianę barierek na balkonach, łącznie z wyprostowaniem wszystkiego. I generalnie plan na wszystko jest, ALLLE naszły mnie pewne wątpliwości co do słuszności planu. Na te lastryko chciałem położyć płytę OSB i całość uszczelnić papą. Na to jakaś deska tarasowa.

Balkony są od strony południowej - jak myślicie czy w upalne dni czuć będzie jakieś opary papy? Patrzyłem na internet są różne wynalazki do uszczelniania ale kosztują worek złotówek. papa jest w miarę tania i łatwo ją zrobić. Może ktoś coś innego doradzi, wszystkie pomysły mile widziane.

 

Poniżej kilka fotek stanu obecnego. Do czoła balkonu dokręcony profil, do którego będę mocował słupki.

3.jpg.da67e7ee45a6c38eba1a5d7723a49bda.jpg1.jpg.dca825a905d1f8726efcb958cbfa70ba.jpg

2.jpg

Mam od południa odkryty balkon . Na betonowej płycie jest papa 3warstwowa termozgrzewalna. Później legary i deska kompozytowa. Leży to już  z 6 lat. 

Być może zaraz po położeniu czuć było papę . Jednak wydaje mi się że bardziej grunt - taki smolisty pod papę. Nakładałem to ręcznie pędzlem na beton. Na to poszła papa.

20220503_134124.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz spadek na tym lastryku to osb będzie zbędna. Śmiało grzej papę na lastryko. 

Jedyne co to delikatnie przeszlifować/zmatowić i na to grunt bitumiczny, najlepiej Siplast Primer od Icopala.

I co ważne nie żałuj grosza na papę, powinna być grubości min. 5 mm, modyfikowana SBS i na włókninie poliestrowej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
3 minuty temu, luccass napisał:
3 minuty temu, luccass napisał:

A woda z tego balkonu to jak jest odprowadzana?

tapatalked
 

 

Kapie sobie na dół. Nie ma żadnej rynny i nie przewiduję takiej.

Edytowane przez bercikh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profile służą do wyprostowania balkonów, zarówno jeśli chodzi o poziom jak i prostoliniowość.
No i pewnie też barierka od czoła wtedy pójdzie.
Osb bal um się że nasiaknie prędzej czy później i będzie kicha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, floydzik napisał:

Na betonowej płycie jest papa 3warstwowa termozgrzewalna

 

Papa jest wymaga pod deski kompozytowe? Jeśli na balkonie jest tylko beton i chciałbym położyć deski kompozytowe, to muszę dać papę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Alfi napisał:

 

Papa jest wymaga pod deski kompozytowe? Jeśli na balkonie jest tylko beton i chciałbym położyć deski kompozytowe, to muszę dać papę?

 

O ile balkon - płyta betonowa szczelna to oczywiście nie  ma potrzeby dawać papy. U mnie balkon cały odkryty miejscami przeciekało. 

Trzeba ocenić jak może być za parę lat. 

 

Edytowane przez floydzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, floydzik napisał:

O ile balkon - płyta betonowa szczelna to oczywiście nie  ma potrzeby dawać papy. U mnie balkon cały odkryty miejscami przeciekało. 

Trzeba ocenić jak może być za parę lat. 

 

 

Rozumiem, będę niedługo przed dylematem, płytki czy deski kompozytowe, dwa balkony + taras.

Tylko jeden balkon ma beton, reszta w płytkach.

 

Edytowane przez Alfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fili_P napisał:

No i pewnie też barierka od czoła wtedy pójdzie.
Osb bal um się że nasiaknie prędzej czy później i będzie kicha

 

Barierki od czoła. Zakładam, że będzie to szczelne więc teoretycznie nic się nie powinno dziać. Na płytę dałbym obróbkę, która by odprowadzała wodę na zewnątrz i całość pokrył papą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alfi napisał:

 

Rozumiem, będę niedługo przed dylematem, płytki czy deski kompozytowe, dwa balkony + taras.

Tylko jeden balkon ma beton, reszta w płytkach.

 

U mnie płytki na odkrytym balkonie wytrzymały z 8 lat już po czterech zaczęła się kruszyć fuga a dalej po następnych zimach samo poszło 

Klejone tylko na atlas plus przez fachowca.

Nie było jeszcze nowinek w rodzaju szlamów czy jak tam zwał. Taki mamy klimat. Latem plus 50* no i zimy - wiadomo. 

Znam fachowców którzy bez kosmicznych metod i wora pieniędzy potrafią położyć pytki tylko na klej. Jednak na odkrytym balkonie to i tak jakieś ryzyko. Nawet płytka- kamień jakoś pracuję w przedziale temperatur +50 - 20 *. Zawsze znajdą się mikropęknięcia gdzie prędzej czy później dotrze woda czy para wodna a zimą rozsadzi.

Już na koniec . Klej pod płytką powinien być na całej powierzchni a nadmiar wyciśnięty fugami aby nic pod spodem się nie skraplało. Tyle teorii.

Kompozyt jest bardzo praktyczny. Po zimie wystarczy zmyć nawet bez myjki daje się łatwo doprowadzić do wyglądu nowości.  Na wiosnę i jesień zabezpieczyć środkiem do podług kompozytowych - dostępne w marketach.

Legary przykręcamy na stałe. 

20220504_122000.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U teścia jest sobie taras 60mkw, pod nim garaż. Na tarasie płytki z gresu, leżą ok 10lat. Od kilku lat woda lała się do garażu. 3 lata temu ekipa "fachowców" próbowała uszczelnić wymieniając fugi i fugować na nowo super, hiper szczelna fugą z kiełbasy firmy Sika. Guzik to dało, woda dalej przesiąkała do garażu.

W zeszłym roku namówiłem kolegę aby uszczelnił taras wg. mojego pomysłu.

Wymienił płytki, które stukały na głucho, uzupełnił nieszczelne fugi, całość dobrze dobrze umył. Do mycia gresu dobrze sprawdził się preparat do mycia silników Biosol. Odtluscil i cały taras pomalował bezbarwna żywicą poliuretanową firmy Alkor( żywice okrętowe). Można ją stosować na beton. Można wybrać dowolny kolor.

Była to najtańsza opcja uszczelnienia i odrestaurowania tarasu bez zrywania płytek.

Co najważniejsze wreszcie nic nie cieknie do garażu a żywica nie

odbarwia się od słońca i nie pęka.

W tym roku kolega będzie u mnie w domu też taras poprawiał, bo delikatnie cieknie po ścianie do garażu.

Ja bym na te lastryko położył żywice w jakimś kolorze i udekorował płatkami jeśli ma być tanio i dobrze. Jeśli bardzo dobrze i drogo to bym położył kamienny dywan.

 

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 10:05, Tre-Bor napisał:

Wymienił płytki, które stukały na głucho, uzupełnił nieszczelne fugi, całość dobrze dobrze umył.

A zrywał stary uszczelniacz na łączeniach czy wszystko zamalował ? 
Tak pytam bo mi woda tez gdzieś cieknie a nie chce mi się zrywać płytek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, snoopi_lubin napisał:

A zrywał stary uszczelniacz na łączeniach czy wszystko zamalował ? 
Tak pytam bo mi woda tez gdzieś cieknie a nie chce mi się zrywać płytek .

Zrywał płytki które wydawały po stukaniu głuchy odgłos. Wymienił nieszczelną fugę, pociągnął sylikonem styk cokołu ze ścianą i rant styku płytek z listwą okapnikową. Dopiero całość pomalował żywicą poliuretanową 2 razy. Żywica wleciała w drobne nieszczelności między płytki i wody nie puści i w zimę mróz nie rozsadza.

Inspiracja zaczerpnięta z tego filmu.

Kwestia tylko doboru żywicy.

Niestety jak masz głuchy odgłos po stukaniu w płytkę to znaczy, że klej jej nie trzyma i mróz ją wysadził. Więc trzeba je zerwać i po oczyszczeniu ze starego kleju ponownie położyć na klej wysoko elastyczny. Starą spękaną fugę wyciąć szlifierką i położyć nową.

Żywica resztę uszczelni i nie puści wody.

 

 

Edytowane przez Tre-Bor
  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.