Skocz do zawartości

Konstrukcja daszku


mPh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
Zaplanowałem budowę lekkiego zadaszenia pod tarasem w domu (chcę trochę poszerzyć powierzchnię pod tarasem, na którą nie pada deszcz bo jest wąsko). Idea jest taka, że daszek ma mieć wymiary 4m x 1m. Kupiłem w bardzo dobrej cenie dwie płyty poliwęglanu litego 2m x 1m x 3mm. Potrzebuję jednak wykonać konstrukcję stalową.
Z jednej strony konstrukcja musi opierać się o nadproże, a z drugiej muszę wstawić słupki. Niestety przy budynku, maksymalna wysokość jaką mogę zrobić to 214cm (wyżej jest rynna). Konstrukcja od strony budynku nie musi być szczelna. Z drugiej jednak strony, chciałbym aby dolna krawędź konstrukcji poziomej nie była niżej niż na wysokości 2m od poziomu ziemi. Chciałbym przy tym zachować maksymalny możliwy spadek i szukam sprawdzonych konstrukcji pod poliwęglan, które będą stabilne i nie będą sumarycznie wysokie. Do tego, sprawdzonej informacji o wymiarach zastosowanych profili.
Mógłbym zrobić standardowo czyli słupki - 2 lub 3, pomiędzy nimi pozioma belka i na poziomą belką poprzeczki. Myślałem przy tym aby zrobić poprzeczki profilami 10x10x1mm lub 15x15x1,5mm lub 15x15x2mm - zrobiłbym ich gęsto bo 3mm grubość poliwęglanu nie jest zbyt duża. Poprzeczkę natomiast nie wiem? 40x40x2mm czy jakiś inny? Podobnie słupki? Pytanie czy 2 słupki odsunięte od krawędzi zewnętrznych o ok. 0,5m jest wystarczające co by spowodowało, że pomiędzy nimi byłoby 3m odległości?
Rozważam też, czy nie spawać konstrukcji do czoła. Czyli poprzeczki do płaszczyzny pionowej belki a belkę na słupki. Zastanawiam się przy tym, czy będzie to równie wytrzymałe bo siły będą inaczej obciążać konstrukcję.
Ktoś coś jest w stanie doradzić?

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.