Skocz do zawartości

Zasilanie w piwnicy/komórce lokatorskiej


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w piwnicy tylko światło, jakaś zwykła żarówka. Przydałoby się podłączyć tam czasem ładowarkę, żeby np. wkrętarkę albo lampki do roweru naładować.

 

Myślicie, że jak wymienię żarówkę na led i zrobię sobie gniazdko do ładowarki to instalacja wytrzyma? Trochę mam też problem ze stroną etyczną, bo to energia wspólna, ale za to wymienię żarówki na ledowe też w korytarzu, może się jakoś zbilansuje kosztowo. Poza tym będzie to używane naprawdę sporadycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkręcaj złodziejkę tylko wtedy, gdy będziesz potrzebował 😁

Ładowarka to max kilka Wat.

A formalnie trzeba by zainstalować  licznik. Córka z zięciem mają oficjalnie prąd w schowku za miejscem parkingowym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

Wkręcaj złodziejkę tylko wtedy, gdy będziesz potrzebował 😁

Ładowarka to max kilka Wat.

A formalnie trzeba by zainstalować  licznik. Córka z zięciem mają oficjalnie prąd w schowku za miejscem parkingowym.

Nie, formalnie nie zamierzam tego ogarniać. Za dużo zachodu. Myślę, że zużycie nie będzie większe niż 1 - 2kWh w skali roku. Moje poczucie przyzwoitości to wytrzyma. Bardziej się zastanawiam czy nie ma jakiegoś zabezpieczenia i nie wywali bezpiecznika przy podłączeniu ładowarki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bergerac napisał:

Nie, formalnie nie zamierzam tego ogarniać. Za dużo zachodu. Myślę, że zużycie nie będzie większe niż 1 - 2kWh w skali roku. Moje poczucie przyzwoitości to wytrzyma. Bardziej się zastanawiam czy nie ma jakiegoś zabezpieczenia i nie wywali bezpiecznika przy podłączeniu ładowarki.

To zależy od konkretnego rozwiązania w bloku. Np. u moich rodziców lata temu przerobili instalację na 110V więc nic nie podłączysz.

 

W mieszkaniu jak masz gniazdka na bezpieczniku 16A to światło często na 10. Jest więc oczywiście przewidziane na mniejsze obciążenie niż gniazdka, ale zdecydowanie powyżej "jednej ładowarki". Pamiętaj też, że na jednym obwodzie oświetlenia w piwnicy masz wszystkie komórki, które "potencjalnie" powinny być w stanie działać równocześnie. Jeżeli więc w danej chwili działa jedna-dwie żarówki, to zamiast pozostałych zgaszonych - masz całkiem spory zapas. Policz sobie liczbę komórek, zobacz jaką masz żarówkę, przemnóż przez liczbę komórek i będziesz miał szacunek, ile to wytrzyma. Ładowarki nawet nie zauważy.

 

W "normalnej" sytuacji instalacja oświetleniowa bez problemu wytrzyma przeciętne jedno czy dwa urządzenia typu odkurzacz. Przynajmniej ja u siebie na odkurzaczu sprawdziłem. Wyciągnąłem gniazdko "na wszelki wypadek" i od dwóch lat nie użyłem, z tych samych powodów o których piszesz :) Ale jakby co razie W - to jest.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bergerac napisał:

Nie, formalnie nie zamierzam tego ogarniać. Za dużo zachodu. Myślę, że zużycie nie będzie większe niż 1 - 2kWh w skali roku. Moje poczucie przyzwoitości to wytrzyma. Bardziej się zastanawiam czy nie ma jakiegoś zabezpieczenia i nie wywali bezpiecznika przy podłączeniu ładowarki.

 

Złodziejka wkręcana w oprawkę żarówki.

 

Do dostania tylko na bazarach, bo UE zabroniła.

 

Kabel masz doprowadzony na 99,9% 3x1,5mm2, więc nawet farelka na pełnej mocy na tym pójdzie (zapewne obwód jest zabezpieczony wyłącznikiem min. 10A).

Więc ładowarka nie stanowi absolutnie żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Złodziejka wkręcana w oprawkę żarówki.
 
Do dostania tylko na bazarach, bo UE zabroniła.
 
Kabel masz doprowadzony na 99,9% 3x1,5mm2, więc nawet farelka na pełnej mocy na tym pójdzie (zapewne obwód jest zabezpieczony wyłącznikiem min. 10A).
Więc ładowarka nie stanowi absolutnie żadnego problemu.

Wyprowadzę sobie gniazdo naścienne.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bergerac napisał:

Wyprowadzę sobie gniazdo naścienne

 

To jak chcesz już robić tak prawilnie, to zamontuj między gniazdkiem i oprawą bezpiecznik 6A i będziesz miał pewność, że nie wywalisz centralnego do oświetlenia.

Na potrzeby ładowania wystarczy (ok. 1400W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.