Skocz do zawartości

Z czego wziąć pompkę?


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję przepłukać główny wymiennik ciepła, który wymontowałem z kotła. Myślałem, że załatwię to grawitacyjnie, ale skubaniec ma tyle możliwości przepływu, że muszę podłączyć coś pod ciśnieniem.

Do głowy przychodzi mi np. pompka spustowa od pralki (można kupić za ~40) zakładam, że da się ją podłączyć do prądu zmiennego 230V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Potrzebuję przepłukać główny wymiennik ciepła, który wymontowałem z kotła. Myślałem, że załatwię to grawitacyjnie, ale skubaniec ma tyle możliwości przepływu, że muszę podłączyć coś pod ciśnieniem.

Do głowy przychodzi mi np. pompka spustowa od pralki (można kupić za ~40) zakładam, że da się ją podłączyć do prądu zmiennego 230V?

a nie możesz wężem po prostu podłączonym pod kran?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bergerac napisał:

a nie możesz wężem po prostu podłączonym pod kran?

Nie, bo muszę zapodać czynnik odkamieniający. Więc to musi kilka godzin podziałać w trybie obiegu, później pompkę może trafić szlag.

[szukałem u miejscowych fachowców od kotłów, ale żaden nie ma "aparatury" do tego; wolą wymieniać elementy :facepalm: ]

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Nie, bo muszę zapodać czynnik odkamieniający. Więc to musi kilka godzin podziałać w trybie obiegu, później pompkę może trafić szlag.

[szukałem u miejscowych fachowców od kotłów, ale żaden nie ma "aparatury" do tego; wolą wymieniać elementy :facepalm: ]

to może jakaś najtańsza z Castoramy do akwarium albo oczka wodnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bergerac napisał:

to może jakaś najtańsza z Castoramy do akwarium albo oczka wodnego?

Wydaje mi się, że będzie sporo droższa. Akwariową mam PAT Mini ;] Ale coś czuję, że nie przetrwa kilkugodzinnej kąpieli w kwasie cytrynowym, poza tym nie produkuje zbyt wielkiego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Wydaje mi się, że będzie sporo droższa. Akwariową mam PAT Mini ;] Ale coś czuję, że nie przetrwa kilkugodzinnej kąpieli w kwasie cytrynowym, poza tym nie produkuje zbyt wielkiego ciśnienia.

a pompka na wiertarkę?

 

https://nestrol.pl/produkt/narzedzia-reczne/pompka-na-wiertarke-wody-pompa-do-basenu/?utm_source=Google Shopping&utm_campaign=Google merchant feed&utm_medium=cpc&utm_term=1457

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Potrzebuję przepłukać główny wymiennik ciepła, który wymontowałem z kotła. Myślałem, że załatwię to grawitacyjnie, ale skubaniec ma tyle możliwości przepływu, że muszę podłączyć coś pod ciśnieniem.

Do głowy przychodzi mi np. pompka spustowa od pralki (można kupić za ~40) zakładam, że da się ją podłączyć do prądu zmiennego 230V?

A jakąś używaną pompę obiegową do CO patrzyłeś?

https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-obiegowa-rohtenbach-CID628-IDPiyiy.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Potrzebuję przepłukać główny wymiennik ciepła, który wymontowałem z kotła. Myślałem, że załatwię to grawitacyjnie, ale skubaniec ma tyle możliwości przepływu, że muszę podłączyć coś pod ciśnieniem.

Do głowy przychodzi mi np. pompka spustowa od pralki (można kupić za ~40) zakładam, że da się ją podłączyć do prądu zmiennego 230V?

 

Cokolwiek co pompuje - kwasek cytrynowy nie jest aż tak agresywny, żeby zrobił krzywdę - zwłaszcza przez kilka godzin.

Pompa wirowa to przecież tak naprawdę tylko wiatraczek w obudowie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mike_wwl napisał:

A jakąś używaną pompę obiegową do CO patrzyłeś?

https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-obiegowa-rohtenbach-CID628-IDPiyiy.html

To jest niezły pomysł. :ok:

Patrzyłem przez pryzmat ceny mojej pompy i nie sądziłem, że są takie tanie.

 

  

2 godziny temu, bergerac napisał:

Też super pomysł. :) 

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

nie przetrwa kilkugodzinnej kąpieli w kwasie cytrynowym,

Kwaskiem cytrynowym chcesz to płukać?

Zapytam ojca czym odkamieniał. Też jakimś kwasem, ale czymś mocniejszym.

Kiedyś się tym zawodowo zajmował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomkowski napisał:

Kwaskiem cytrynowym chcesz to płukać?

Zapytam ojca czym odkamieniał. Też jakimś kwasem, ale czymś mocniejszym.

Kiedyś się tym zawodowo zajmował...

Kupiłem Fernox. Pochodził w instalacji przez kilka dni, spuściłem i wygląda, że nadaje się jeszcze do użycia (reaguje z zasadami). Oceniając po zapachu to kwas cytrynowy jest głównym składnikiem.

 

Wg info z netu płuczą też mocnymi kwasami nieorganicznymi, ale tego może nie przeżyć wężownica. :hmm: 

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Oceniając po zapachu to kwas cytrynowy jest głównym składnikiem.

Mój błąd. Ojciec też cytrynowym zalewał. Pamiętam, że stawiał taki wymiennik do góry przyłączami i zostawiał zalany na jakiś czas.

No ale to pewnie nic odkrywczego.

A co do pompy - to stara z CO nada się idealnie.

Pewnie basenowa też by dała radę, a jest w środku plastikowa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Kupiłem Fernox. Pochodził w instalacji przez kilka dni, spuściłem i wygląda, że nadaje się jeszcze do użycia (reaguje z zasadami). Oceniając po zapachu to kwas cytrynowy jest głównym składnikiem.

 

Wg info z netu płuczą też mocnymi kwasami nieorganicznymi, ale tego może nie przeżyć wężownica. :hmm: 

Który fernox kupiłeś bo mnie czeka wkrótce to samo - jest jakiś właśnie na bazie kwasu cytrynowego

https://fernox.com.pl/product/ds40-descaler-cleaner-2kg/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mike_wwl napisał:

Który fernox kupiłeś bo mnie czeka wkrótce to samo - jest jakiś właśnie na bazie kwasu cytrynowego

https://fernox.com.pl/product/ds40-descaler-cleaner-2kg/

 

Kupiłem F8 - niby butelka na 100-120 litrową instalację wystarcza (i to raczej prawda, bo po zlaniu nadal reaguje z kamieniem) i niby nadaje się do zalania całej instalacji. :hmm: 

Oprócz tego F1 Protector - ale to zaleję jak się okaże, że doprowadziłem kocioł do porządku, albo kupię nowy kocioł. ;] 

 

Mam też 2 baniaczki tego https://allegro.pl/oferta/plyn-do-czyszczenia-instalacji-rur-c-o-2l-pdo-g-30-11309712038?

ale jeszcze nie używałem.

 

Ale nie mam ani porównania, ani tym bardziej opinii fachowej o tych środkach. Jeśli chodzi o Fernox to bardziej na F1 mi zależało, a F8 wziąłem przy okazji. Na Elektrodzie polecają różne środki, m. in. czysty kwas cytrynowy lub Kamix (który chyba też głównie z tego kwasu się składa).

 

Co do skuteczności płukania tych wymienników to mam mieszane uczucia - płytowy raczej udało mi się dobrze wyczyścić, co do głównego to boję się, że nic z tego nie wyjdzie.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Kupiłem F8 - niby butelka na 100-120 litrową instalację wystarcza (i to raczej prawda, bo po zlaniu nadal reaguje z kamieniem) i niby nadaje się do zalania całej instalacji. :hmm: 

Oprócz tego F1 Protector - ale to zaleję jak się okaże, że doprowadziłem kocioł do porządku, albo kupię nowy kocioł. ;] 

 

Mam też 2 baniaczki tego https://allegro.pl/oferta/plyn-do-czyszczenia-instalacji-rur-c-o-2l-pdo-g-30-11309712038?

ale jeszcze nie używałem.

 

Ale nie mam ani porównania, ani tym bardziej opinii fachowej o tych środkach. Jeśli chodzi o Fernox to bardziej na F1 mi zależało, a F8 wziąłem przy okazji. Na Elektrodzie polecają różne środki, m. in. czysty kwas cytrynowy lub Kamix (który chyba też głównie z tego kwasu się składa).

 

Co do skuteczności płukania tych wymienników to mam mieszane uczucia - płytowy raczej udało mi się dobrze wyczyścić, co do głównego to boję się, że nic z tego nie wyjdzie.

 

Ja muszę przepłukać całą instalację, sam wymiennik mam już wymieniony. Na szczęście u mnie wymiennik kosztuje 300 netto. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mike_wwl napisał:

Ja muszę przepłukać całą instalację, sam wymiennik mam już wymieniony. Na szczęście u mnie wymiennik kosztuje 300 netto. 

Ja z kolei mam jakiegoś pecha - w Krakowie miałem potwornie twardą wodę (kamień różnokolorowy twardy jak kamień) i tam kocioł Ariston przetrwał więcej niż 12 lat, a nawalać zaczęła pompa obiegowa (raczej dość tania do wymiany). Więc poszedłem w kolejnego Aristona, ale tu choć sam kocioł nie był zbyt drogi (Genus Premium 24) to części do niego mniej więcej po tysiączku każda. ;] A wodę mam miękką - w czajniku osadza się taka jakby kreda, spokojnie palcem można wyczyścić bez żadnych kwasków/octów.

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Ja z kolei mam jakiegoś pecha - w Krakowie miałem potwornie twardą wodę (kamień różnokolorowy twardy jak kamień) i tam kocioł Ariston przetrwał więcej niż 12 lat, a nawalać zaczęła pompa obiegowa (raczej dość tania do wymiany). Więc poszedłem w kolejnego Aristona, ale tu choć sam kocioł nie był zbyt drogi (Genus Premium 24) to części do niego mniej więcej po tysiączku każda. ;] A wodę mam miękką - w czajniku osadza się taka jakby kreda, spokojnie palcem można wyczyścić bez żadnych kwasków/octów.

Mi tu zalali jakiś syf prosto ze studni do instalacji i chyba tu mam problem. 

A jako chemik myślisz, że można właśnie dodać samego kwasku cytrynowego do instalacji i potem kilka razy przepłukać i sprawdzać papierkami czy pH jest już neutralne? I pytanie czy lepiej wsypać od razu kilogram, czy np wsypać trochę, pokręcić, zlać, napełnic i znowu kwas i tak kilka razy? 

A potem dopiero jakiś protector? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mike_wwl napisał:

Mi tu zalali jakiś syf prosto ze studni do instalacji i chyba tu mam problem. 

A jako chemik myślisz, że można właśnie dodać samego kwasku cytrynowego do instalacji i potem kilka razy przepłukać i sprawdzać papierkami czy pH jest już neutralne? I pytanie czy lepiej wsypać od razu kilogram, czy np wsypać trochę, pokręcić, zlać, napełnic i znowu kwas i tak kilka razy? 

A potem dopiero jakiś protector? 

Nie jestem chemikiem więc trochę brak mi kompetencji. Ale kwas cytrynowy ma różne dziwne odpały jeśli chodzi o pH (sprawdź sobie np. na angielskiej Wiki) więc nie wiem czy papierek będzie OK. W tych przemysłowych środkach kwas jest czymś dodatkowo buforowany - stężony kw. cytr może mieć pH 2.2 z tego co sprawdziłem, a Fernox F8 w instalacji ma 6.5-7.7 - tu masz na dole kartę charakterystyki i opis https://koszykhydraulika.pl/chemia-fernox-plyn-power-cleaner-f8-500ml,c349,p4741,pl.html

być może w tych naszych 2x tańszych produktach jest to samo.

 

Edit

Dokończę, bo musiałem przerwać pisanie. Do pojedynczych wymontowanych elementów chyba można bez stresu zastosować roztwór samego kwasu do płukania, ale do instalacji samego kwasu bym chyba nie wlewał.

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś trafiłem kiedyś że do niektórych ekspresów do kawy ( Jura chyba) KC że względu na zastosowanie uszczelnienia jest niewskazany i zalecają mieszaninę winowego i szczawiowego....ale z kolei w mleczarniach do elementów zawapnionych jadą żywcem cytrynowym aż furczy
Sam jestem ciekawy jak ktoś ma kawałek instalki miedzianej, albo kaloryfery z alu jak to zareaguje...


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucałem wymiennik do garnka z gotującą się wodą z octem, co jakiś czas wyciągałem żeby wymienił się "czynnik odkamieniajacy" po 15 min wymiennik jak nowy a przepływ był prawie cały zakamieniony

Wysłane z mojego RMX3370 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michbaran napisał:

Ja wrzucałem wymiennik do garnka z gotującą się wodą z octem, co jakiś czas wyciągałem żeby wymienił się "czynnik odkamieniajacy" po 15 min wymiennik jak nowy a przepływ był prawie cały zakamieniony

Wysłane z mojego RMX3370 przy użyciu Tapatalka
 

taki? ;] (link pierwszy z brzegu, wygląda na identyczny z moim, ale pewnie identyczny nie jest)

https://sprzedajemy.pl/wymiennik-glowny-de-dietrich-mcr-mcr-ii-avanta-ecodens-grabowka-2-a1d299-nr54858479

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki? ;] (link pierwszy z brzegu, wygląda na identyczny z moim, ale pewnie identyczny nie jest)
https://sprzedajemy.pl/wymiennik-glowny-de-dietrich-mcr-mcr-ii-avanta-ecodens-grabowka-2-a1d299-nr54858479
Nie, myślałem że o płytowy chodzi

Wysłane z mojego RMX3370 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2022 o 16:53, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Wydaje mi się, że będzie sporo droższa. Akwariową mam PAT Mini ;] Ale coś czuję, że nie przetrwa kilkugodzinnej kąpieli w kwasie cytrynowym, poza tym nie produkuje zbyt wielkiego ciśnienia.

Przetrwa bez problemu, tylko żeby mułu nie zaciągnęła. A całość zanurzyć w wannie/ kaście murarskiej?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.