Skocz do zawartości

Trzęsie budą przy ruszaniu, ale nie zawsze


angrius

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent: Yaris 1.33 LPG, nauka jazdy.

Problem polega na tym, że przy jeździe na półsprzegle pod obciążeniem (np minimalna górka) trzęsie całym samochodem. Efekt ten występował przed wymianą sprzęgła. Po wymianie był spokój jakieś 3-4 kkm. Po czym problem powrócił. Dzieje się tak przy ruszaniu na 1 i R. i teraz kiedy problem się pojawia: jak jeżdżę normalnie, czyli bez częstego parkowania, jazdy po łuku, zawracania itp. manewrów to objaw nie występuje. Natomiast wystarczy, że 5 minut pojeździmy z kursantem po łuku to problem się pojawia i tak zostaje już do końca dnia. Przy każdej jeździe na półsprzegle, a czasem nawet przy ruszaniu z gazem czuć mocne trzęsienie. Uprzedzając: nie, sprzęgło nie jest spalone. Wymieniona była tarcza, docisk i wysprzeglik. Sprzęgło Aisin.

Czy to coś ze sprzęgłem, czy coś innego? Ale jeśli sprzęgło to co skoro jest nowe...

I ciekawe dlaczego nie jest tak od początku, tylko przy "męczeniu" sprzęgła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, angrius napisał:

Pacjent: Yaris 1.33 LPG, nauka jazdy.

Problem polega na tym, że przy jeździe na półsprzegle pod obciążeniem (np minimalna górka) trzęsie całym samochodem. Efekt ten występował przed wymianą sprzęgła. Po wymianie był spokój jakieś 3-4 kkm. Po czym problem powrócił. Dzieje się tak przy ruszaniu na 1 i R. i teraz kiedy problem się pojawia: jak jeżdżę normalnie, czyli bez częstego parkowania, jazdy po łuku, zawracania itp. manewrów to objaw nie występuje. Natomiast wystarczy, że 5 minut pojeździmy z kursantem po łuku to problem się pojawia i tak zostaje już do końca dnia. Przy każdej jeździe na półsprzegle, a czasem nawet przy ruszaniu z gazem czuć mocne trzęsienie. Uprzedzając: nie, sprzęgło nie jest spalone. Wymieniona była tarcza, docisk i wysprzeglik. Sprzęgło Aisin.

Czy to coś ze sprzęgłem, czy coś innego? Ale jeśli sprzęgło to co skoro jest nowe...

I ciekawe dlaczego nie jest tak od początku, tylko przy "męczeniu" sprzęgła

Miałem kiedyś podobna tarcze sprzęgła. Lekkie „przypalenie” rozwiązywało problem, lub jechałem kawałek w „trasę” i na chwile znikało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cinek napisał:

Sprawdź poduszki silnika

Ale poduszki jeśli byłyby niesprawne, to chyba efekt byłby od początku, a nie po "rozgrzaniu"?🤔

 

41 minut temu, andres napisał:

Albo poduszki amortyzatora

J.w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Camel napisał:

Miałem kiedyś podobna tarcze sprzęgła. Lekkie „przypalenie” rozwiązywało problem, lub jechałem kawałek w „trasę” i na chwile znikało.

Co prawda nie Toyota, ale walczyłem z podobnymi objawami, również wymieniłem sprzęgło, poduszki. Również po "przypaleniu" sprzęgła się poprawiało.

Nie rozwiązałem problemu, sprzedałem auto ,ale miałem w planie kupić i splanować koło zamachowe i wysprzęglik.

Na pewno przyczyną było to coś związanego ze sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, volf6 napisał:

To nie wiem, może koło zamachowe było podniszczone?

Tego to nie wiem, bo w warsztacie zmieniali. Dziwi mnie jedynie jak pisałem, że usterka pojawia się jakby po zagraniu sprzęgła. Samochód po nocy jedzie normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, angrius napisał:

Pacjent: Yaris 1.33 LPG, nauka jazdy.

Problem polega na tym, że przy jeździe na półsprzegle pod obciążeniem (np minimalna górka) trzęsie całym samochodem. Efekt ten występował przed wymianą sprzęgła. Po wymianie był spokój jakieś 3-4 kkm. Po czym problem powrócił. Dzieje się tak przy ruszaniu na 1 i R. i teraz kiedy problem się pojawia: jak jeżdżę normalnie, czyli bez częstego parkowania, jazdy po łuku, zawracania itp. manewrów to objaw nie występuje. Natomiast wystarczy, że 5 minut pojeździmy z kursantem po łuku to problem się pojawia i tak zostaje już do końca dnia. Przy każdej jeździe na półsprzegle, a czasem nawet przy ruszaniu z gazem czuć mocne trzęsienie. Uprzedzając: nie, sprzęgło nie jest spalone. Wymieniona była tarcza, docisk i wysprzeglik. Sprzęgło Aisin.

Czy to coś ze sprzęgłem, czy coś innego? Ale jeśli sprzęgło to co skoro jest nowe...

I ciekawe dlaczego nie jest tak od początku, tylko przy "męczeniu" sprzęgła

Takie objawy miałem po przypalonym sprzęgle. 3-4kkm po wymianie w aucie używanym jako nauka jazdy-to przecież możliwe; u mnie po wymianie temat szarpania wrócił po jednokrotnym podjeździe pod stromą górkę /podjazd…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kondziu napisał:

Takie objawy miałem po przypalonym sprzęgle. 3-4kkm po wymianie w aucie używanym jako nauka jazdy-to przecież możliwe; u mnie po wymianie temat szarpania wrócił po jednokrotnym podjeździe pod stromą górkę /podjazd…

Pilnuję tego i wiem, że nie doszło do tego. Tym bardziej, że dwa sprzęgła wymianialem i dalej to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, angrius napisał:

Nie wiem, jak i dlaczego, ale przypalenie porządne sprzęgła rozwiązało rzeczywiście problem. Dzisiaj od rana nic nie trzęsło. Zobaczymy czy nie powróci.

wróci, nagrzeje się i wróci. to samo na nauce jazdy miałem. W końcu to olałem i jak zaczynało telepać budą to ruszanie pod wzniesienie lub przejażdżka droga bez świateł.

Taki urok obecnie tarcz "ekologicznych". Te Eco żywice jakieś takie chyba miękkie są po nagrzaniu i zaczyna tarcza szarpać.

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2022 o 18:53, angrius napisał:

Pilnuję tego i wiem, że nie doszło do tego. Tym bardziej, że dwa sprzęgła wymianialem i dalej to samo

Żeby sprzęgło szarpało muszą na parze ciernej dwa defekty po jednym na każdej stron.
W klasycznym sprzęgle są dwie takie pary. I każda z nich może dać taki efekt.
Przyczyna to albo mechaniczne niedoróbki lub nierówny współczynnik tarcia na powierzchniach tarczy, docisku lub koła zamachowego.
To drugie częściej pojawia się po przegrzaniu...
Trochę podobny problem jak z "biciem" przy hamowaniu.
PS - PJ robiłem w XX wieku samochodówce ( technikum) i wtedy sprzęgło służyło tylko do ruszania i rozłączania napędu pod koniec manewru.
Na łuku się sprzęgło tylko na początku i na samym końcu.
A cała nauka w myśl by zapewnić maksymalną trwałość auta przez prawidłowe użytkowanie. Poza samymi przepisami - bo to najważniejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie ale we francuzie. Ale "rwanie" pojawiło się na nowym sprzęgle, po wymianie. Na starym tak nie było. Mechanik przy odbiorze powiedział że nowa tarcza musi się dopasować/dotrzeć. Przejechał z 4tyś km i nic sie nie dopasowało a wibracje są jeszcze większe i zauważyłem ślizganie się i drżenie na wyższych biegach i pedale gazu w podlodze. Slizganie trwa okolo 2s i sprzęglo odpuszcza i dalej jedzie normalnie. Czy to możliwe że tarcza od nowości była wadliwa czy to raczej coś z montażem? Wysprzęglik był nowy dany. Co tam można spiep... przy montażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2022 o 22:02, Soren napisał:

niedokładnie odpowietrzony wyprzęgnik może powodować taki efekt. Koszt odpowietrzania niewielki, więc warto to sprawdzić

To o czym piszesz może powodować "niski pedał" czy też niskie "branie" sprzęgła.
A nie szarpanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2022 o 20:45, pawel_78 napisał:

To o czym piszesz może powodować "niski pedał" czy też niskie "branie" sprzęgła.
A nie szarpanie.

ja się spotkałem właśnie z szarpaniem przy źle odpowietrzonym sprzęgle, tzn ponowne odpowietrzanie rozwiązało problem szarpania (megane II)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.