Skocz do zawartości

3 miesiące z kia sportage


BOGUS

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, bizz napisał:

 

Kurczę, jakoś dużo mi się to nadal wydaje. Dwa litry przez samą budę...

 

Mam t roca to nie ściemniam , jechałem do de octavia 1.5 tsi, tankowałem i wyszło 5.3l/100 przy dynamicznej jeździe, caly czas praktycznie autobahny... Też byłem w szoku jaka różnica, a najlepsze, że silniki te same roczniki, oznaczenia i przebiegi... Buda + prześwit i taka roznica. Owszem, moim t rociem też zejde do 5.5,ale nie przy 140kmh

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, grogi napisał:

 

Gdzieś mi mignęło, że AdBlue obniża temperaturę samozapłonu sadzy (np. tej złapanej w filtrze). Nie tak skutecznie jak cer w Eolys oczywiście.

 

Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia. 

 

Mocznik Adblue jest wtryskiwany do wydechu za filtrem cząstek stałych, więc nie ma szans żeby wpłynął na temperaturę wypalania filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 19:58, bizz napisał:

 

Kurczę, jakoś dużo mi się to nadal wydaje. Dwa litry przez samą budę...

Opory powietrza robia swoje niestety. Dla porównania np Peugeot 508 i 5008 (1 generacji) z tym samym silnikiem, masa podobna, a spalanie duzo mniejsze w 508

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Kia właśnie wczoraj wróciła z nami z wakacji. Prawie 2400km do Zadaru i z powrotem plus na miejscu drobne. Trasa przez Słowację i Węgry. Na A tempomat na 120, na S na 110, na pozostałych 5 więcej niż na znaku, w pl 10 więcej, prawie bez korków. Auto mile zaskakuje- nie męczy a dwustopniowy system utrzymania w środku pasa mocno pomaga dojechać ostatnie kilometry jak człowiek pada na twarz ze zmęczenia. Ale najmilej zaskakuje na stacji przy tankowaniu: 5,9l/100km - 4 osoby, + pełny bagażnik.
Dla Ryba- na plażę kamienistą też wjechałem.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka


Spalanie wyszło ci małe bo jazda w kapeluszu. Gofrem przy takich ustawieniach schodzę poniżej 5 litrów. Wbij 140 na tempomat i daj znać ile to realnie spala.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, spad said:

Spalanie wyszło ci małe bo jazda w kapeluszu. Gofrem przy takich ustawieniach schodzę poniżej 5 litrów. Wbij 140 na tempomat i daj znać ile to realnie spala.

 

Przy 140 pewnie z 8,5-9 spali, tylko jesli autor tak nie jezdzi to jakie to ma znaczenie dla niego? :nie_wiem: 

Edytowane przez Maciej__
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Przy 140 pewnie z 8,5-9 spali, tylko jesli autor tak nie jezdzi to jakie to ma znaczenie dla niego? :nie_wiem: 
W sumie racja, żadne. :)

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rado_ napisał:

Z pracy jak wracam eSką to moge smartfona w dwóch rękach trzymac, fajna sprawa😆

Ale co jakiś trzeba ruszyć kierą, bo krzyczy w potem wyłącza system?

Tak robi mój Hultaj ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie wyszło ci małe bo jazda w kapeluszu. Gofrem przy takich ustawieniach schodzę poniżej 5 litrów. Wbij 140 na tempomat i daj znać ile to realnie spala.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Doskonale o tym wiem. Ale nie kupiłem plaskacza na A tylko rodzinne auto do podrozowania a nie jezdzenia z punktu a do b

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rado_ napisał:

Tez krzyczy,  ale sprawdzałem do 5 km, bo jak cos jechało,  to lapalem za kiere, bo jezdzi zygzakiem🤪

Mój trzyma ładnie środek pasa.

Ale nawet trzymając ręce na kierownicy, trzeba co jakiś czas ruszyć, nawet na prostej, bo piszczy i pisze na ekranie i w końcu wyłącza utrzymanie pasa ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, rwIcIk napisał:

Mój trzyma ładnie środek pasa.

Ale nawet trzymając ręce na kierownicy, trzeba co jakiś czas ruszyć, nawet na prostej, bo piszczy i pisze na ekranie i w końcu wyłącza utrzymanie pasa ruchu.

Reno chyba wyjmuje do tego scalaki z zx spectrum😆

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, ppmarian said:

Pewnie jakby paliła 6L przy 140 to by nie zamuł i jedzil z taką prędkością

 

Mysle, ze wtedy by jechal 400km/h :ok:

Dzieki temu moglby zajechac przed obiadem do Zadaru i wrocic na kolacje bez tankowania :hehe:

 

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ppmarian napisał:
14 godzin temu, Maciej__ napisał:
 
Przy 140 pewnie z 8,5-9 spali, tylko jesli autor tak nie jezdzi to jakie to ma znaczenie dla niego? :nie_wiem: 

Pewnie jakby paliła 6L przy 140 to by nie zamuł i jedzil z taką prędkością

Nie każdy musi latać za każdym razem tak szybko jak się da.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, wujek said:

Nie każdy musi latać za każdym razem tak szybko jak się da.

 

Ja na trasach 2-3h po PL jezdze wlasnie w okolicach 140-150km/h.

Ale na dluzszych wakacyjnych na poludnie EU, lepiej jedzie mi sie w przedziale 120-130km/h.

I to nie ze wzgledu na spalanie, ale taka jazda duzo bardziej plynna i mniej meczy.

Edytowane przez Maciej__
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakby paliła 6L przy 140 to by nie zamuł i jedzil z taką prędkością
Raczej nie. Kiedyś tak. Obecnie 120-130 to moja przelotowa.
Chociaż w grudniu miałem wizytę u lekarza w Krakowie i 145 na tempomacie w deszczu i deszczu ze śniegiem bo miałem na godzinę a od Niepołomic pokazywało korek. Jak mam potrzebę jadę szybciej niezależnie od spalania, ale żeby wakacyjnie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Ja na trasach 2-3h po PL jezdze wlasnie w okolicach 140-150km/h.

Ale na dluzszych wakacyjnych na poludnie EU, lepiej jedzie mi sie w przedziale 120-130km/h.

I to nie ze wzgledu na spalanie, ale taka jazda duzo bardziej plynna i mniej meczy.

U nas to jest dzicz i jazda szarpana. W EU jadę tak jak inni najczęściej koło 120

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, BOGUS napisał:

7.5-8 przy 130 na tempomacie z 200 km wyszla 7

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
 

 

czyli więcej niż moje 10-cio letnie auto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glupota, jako okreslenie takiego zachowania, to chyba dosc delikatne slowo, nie sadzisz?
Co jest głupotą? To że chcesz dojechać do mopa albo stacji benzynowej? Gdzie się zatrzymasz? Na pasie awaryjnym? Kryzys przychodzi w ciągu kilku minut.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ppmarian napisał:
17 godzin temu, Maciej__ napisał:
 
Przy 140 pewnie z 8,5-9 spali, tylko jesli autor tak nie jezdzi to jakie to ma znaczenie dla niego? :nie_wiem: 

Pewnie jakby paliła 6L przy 140 to by nie zamuł i jedzil z taką prędkością

 

Nie wiem. Wakacje na południu Europy to niemały wydatek. Na sam przejazd poza benzyną trzeba liczyć te winiety, autostrady, płatne parkinigi itd. Jadąc wolniej i zaoszczędzając litr na setkę realnie ile zaoszczędzi? 1% kosztów całej wycieczki albo mniej? Wątpię żeby to była motywacja dla autora. Ja np. lubię czasem pocisnąć autostradą, ale to raczej na krótkich odcinkach. W dłuższe trasy, zwłaszcza z rodziną, też jadę spokojnie. W czerwcu dwa razy zrobiłem trasę Kraków - Wrocław i spowrotem, za każdym razem mając ustawione 130km/h na tempomacie. Znaczy jak się dało, bo wiadomo że na A4 ruch spory i jazda często szarpana. Po prostu spokojniejsza jazda mniej męczy, jest ciszej, masz więcej czasu na rakcje.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak niektórzy piszą. Na dalekiej trasie jedzie się inaczej.
Do tego dochodzą inne rzeczy...
Żeby dojechać na 11 do Zadaru potrzebuję 13 godz. Ale.
Wyjazd o 18 żeby za Zagrzebiem byc juz na 6-7 bo jak będę koło 9 -10 w sobotę w połowie lipca to będzie masakra. A mieszkanie dopiero od 11. Więc co mi da zapierdalanie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Masz 10 letnie Sportage noPB czy co konkretnie chciales przekazac?
10 lat minęło, technika idzie do przodu, auta mają być oszczędniejsze, silnik elektryczny ma wspomagać spalinowy, aby mniej palił. No i po 10ciu latach okazuje się, że ta technologia nic nie wnosi do ilości spalanego paliwa, jedynie w momencie zakupu, przy oglądaniu katalogu producent podaje dane, które takie auto jest e stanie osiągnięć jedynie w laboratorium.

Okazuje się więc, że zamiast zajmować się udziwnianiem napędów, należało je zmodyfikować, unowocześnić, doprowadzić do perfekcji, a tak zmarnowano 10 lat.



Wysłane z mojego xyz76543 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, Raku said:

10 lat minęło, technika idzie do przodu, auta mają być oszczędniejsze, silnik elektryczny ma wspomagać spalinowy, aby mniej palił. No i po 10ciu latach okazuje się, że ta technologia nic nie wnosi do ilości spalanego paliwa, jedynie w momencie zakupu, przy oglądaniu katalogu producent podaje dane, które takie auto jest e stanie osiągnięć jedynie w laboratorium.

Okazuje się więc, że zamiast zajmować się udziwnianiem napędów, należało je zmodyfikować, unowocześnić, doprowadzić do perfekcji, a tak zmarnowano 10 lat.
 

 

Najpierw to zacznij porownywac jablka z jablkami, a dopiero potem probuj wyciagac jakiekolwiek wnioski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Najpierw to zacznij porownywac jablka z jablkami, a dopiero potem probuj wyciagac jakiekolwiek wnioski...

No właśnie,  obecne nowe auto pali mi 5, a poprzednie z 2012 palilo 7🤪Wiec potwierdzam, ze nowe palą mniej hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Rado_ napisał:

No właśnie,  obecne nowe auto pali mi 5, a poprzednie z 2012 palilo 7🤪Wiec potwierdzam, ze nowe palą mniej hehe

Moje poprzednie 1.2 64km w małej budzie paliło o 1.5l więcej niż obecne większe auto 1.4T MH 129km po mieście , a na autostradzie podobnie , większy pali mniej przy 120/140/160 ( gdzie w słabszym aucie to bym Vmax )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Raku napisał:

10 lat minęło, technika idzie do przodu, auta mają być oszczędniejsze, silnik elektryczny ma wspomagać spalinowy, aby mniej palił. No i po 10ciu latach okazuje się, że ta technologia nic nie wnosi do ilości spalanego paliwa, jedynie w momencie zakupu, przy oglądaniu katalogu producent podaje dane, które takie auto jest e stanie osiągnięć jedynie w laboratorium.

Okazuje się więc, że zamiast zajmować się udziwnianiem napędów, należało je zmodyfikować, unowocześnić, doprowadzić do perfekcji, a tak zmarnowano 10 lat.

 

Nie no, wiele można powiedzieć złego o współczesnej motoryzacji, ale faktem jest, że nigdy w historii motoryzacji samochody nie paliły mniej. I nawet nie mówię o hybrydach. Współczesne auto o mocy ok 150 KM pali tyle, co starsze o mocy 100, o osiągach nie wspominając. Współczesna motoryzacja jest oszczędna i niezawodna (dla pierwszego właściciela). 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Raku napisał:

10 lat minęło, technika idzie do przodu, auta mają być oszczędniejsze, silnik elektryczny ma wspomagać spalinowy, aby mniej palił. No i po 10ciu latach okazuje się, że ta technologia nic nie wnosi do ilości spalanego paliwa, jedynie w momencie zakupu, przy oglądaniu katalogu producent podaje dane, które takie auto jest e stanie osiągnięć jedynie w laboratorium.

Okazuje się więc, że zamiast zajmować się udziwnianiem napędów, należało je zmodyfikować, unowocześnić, doprowadzić do perfekcji, a tak zmarnowano 10 lat.



Wysłane z mojego xyz76543 przy użyciu Tapatalka
 

 

miałem kiedyś matiza, silnik 0.8 jakieś 50KM, palił średnio niecałe 7 litrów na setkę, miałem potem kompakta (Fiata Bravo) z silnikiem 1.4 Turbo 120KM, który palił średnio 7.2 litra na setkę, a oczywiście osiągi i wyposażenie miał 10x lepsze od matiza. Mam teraz kompakta kombi (Opel Astra) z silnikiem 1.6 Turbo 200KM, który pali średnio 7.06 l/100km. Osiągi znowu o klasę lepsze, samochód większy i pojemniejszy, a spalanie takie samo. Podobne spalanie miało też pod koniec lat 90-tych Daewoo Nexia 1.5 8V 75KM. Samochód bez osiągów, bez wyposażenia i bardzo lekki bo bez żadnych stref zgniotu. Naprawdę jestem pod wrażeniem jak w ostatnich latach to poszło do przodu i jaką pracę wykonano nad optymalizacją silników spalinowych.

  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Raku napisał:

10 lat minęło, technika idzie do przodu, auta mają być oszczędniejsze, silnik elektryczny ma wspomagać spalinowy, aby mniej palił. No i po 10ciu latach okazuje się, że ta technologia nic nie wnosi do ilości spalanego paliwa, jedynie w momencie zakupu, przy oglądaniu katalogu producent podaje dane, które takie auto jest e stanie osiągnięć jedynie w laboratorium.
Okazuje się więc, że zamiast zajmować się udziwnianiem napędów, należało je zmodyfikować, unowocześnić, doprowadzić do perfekcji, a tak zmarnowano 10 lat.

 

Jak wspominał @maro_t auta można powiedzieć, że palą tyle samo, tylko że są kilka razy mocniejsze, cięższe, większe.

Ja tak samo potwierdzam, 10 lat temu auto klasy C z 115 KM silnikiem paliło mi tyle samo co nowe auto klasy D z prawie 200 KM silnikiem.

 

Stare silniki były bardziej paliwożerne, nie wszystkie ale to prawda.

 

Swoją drogą mój kolega też od kilku miesięcy jeździ sportage z tym samym silnikiem co @BOGUS i ma podobne spostrzeżenia. Podobne ilości paliwa spalał mu 2 litrowy diesel z lagunie kilkunastoletniej.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Raku napisał:

10 lat minęło, technika idzie do przodu, auta mają być oszczędniejsze, silnik elektryczny ma wspomagać spalinowy, aby mniej palił. No i po 10ciu latach okazuje się, że ta technologia nic nie wnosi do ilości spalanego paliwa, jedynie w momencie zakupu, przy oglądaniu katalogu producent podaje dane, które takie auto jest e stanie osiągnięć jedynie w laboratorium.

Okazuje się więc, że zamiast zajmować się udziwnianiem napędów, należało je zmodyfikować, unowocześnić, doprowadzić do perfekcji, a tak zmarnowano 10 lat.



Wysłane z mojego xyz76543 przy użyciu Tapatalka
 

bicie piany, ja na zmianie bravo 1.4 t-jet 120KM na ceed SW 1.0 120KM jestem do przodu jakieś 1.5l paliwa na 100km 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, maro_t napisał:

 

miałem kiedyś matiza, silnik 0.8 jakieś 50KM, palił średnio niecałe 7 litrów na setkę, miałem potem kompakta (Fiata Bravo) z silnikiem 1.4 Turbo 120KM, który palił średnio 7.2 litra na setkę, a oczywiście osiągi i wyposażenie miał 10x lepsze od matiza. Mam teraz kompakta kombi (Opel Astra) z silnikiem 1.6 Turbo 200KM, który pali średnio 7.06 l/100km. Osiągi znowu o klasę lepsze, samochód większy i pojemniejszy, a spalanie takie samo. Podobne spalanie miało też pod koniec lat 90-tych Daewoo Nexia 1.5 8V 75KM. Samochód bez osiągów, bez wyposażenia i bardzo lekki bo bez żadnych stref zgniotu. Naprawdę jestem pod wrażeniem jak w ostatnich latach to poszło do przodu i jaką pracę wykonano nad optymalizacją silników spalinowych.

 

kup jakiegos vw to przy duzo wiekszych osiagach bedziesz mial spalanie na poziomie 3,9L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PawelWaw napisał:

 

kup jakiegos vw to przy duzo wiekszych osiagach bedziesz mial spalanie na poziomie 3,9L9 

pewnie tak w np. w Polo/Golf 1,0TSI przy niskich prędkościach . W T-Roc , T-Cross zapewne nie do osiągnięcia poniżej 4l/100km . U mnie w Vitarze ( 1,4T MH ) max minimum jakie miałem z dłuższej trasy 330km to 4,7l/100km .W Sportage spodziewał bym się też lekko poniżej 5l

Edytowane przez mmaciejosss
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/27/2022 at 7:03 AM, czachabrava said:

Jak sie postara to na lokalnych drogach przy 80-90km/h moze mu sie uda wykrecic taki wynik. Ale nie ze sredniego spalania.

@Vadero pokaż no ostatnie zdjecie sredniego z auta z zegarkiem  ;] 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika techniką ale nikt nie bierze pod uwagę "czynnika ludzkiego" ;]. Odkąd pamiętam (a będzie to już jakieś...40 lat jazdy samochodami ) zawsze z zazdrością  słuchałem opowieści jak to samochody znajomych czy rodziny mało palą, moje zawsze  paliły  więcej:hmm: . A tak na serio ... wklejam fotkę zrobioną 11 czerwca ,po trasie Gdynia - Rotterdam -(prom) Hull ,ok. 300 km wycieczek po lokalno/miejskiej Anglii ,powrót - Hull (prom) - Rotterdam- Gdynia. Jazda po Polsce wiadomo (przebudowy ,wahadła i korek przed Szczecinem ). W Niemczech na tej trasie jest sporo ograniczeń prędkości, ale tam gdzie ich nie było to tak  150 -170 km/h, Holandia - tempomat (aktywny) na 98 km/h i tak prawie przez cały czas, z wyłączeniem ograniczeń. W powrotnej drodze na granicy Holandii i Niemiec spalanie wyniosło 6,8 l ,niestety na niemieckiej autobanie chęć szybkiego powrotu do domu wygrała z ekologią ,kilka razy nawet przez chwilę pojawiło się 200 km/h(żona pozwoliła sprawdzić samochód, póki na gwarancji czy zepsuty nie jest ). Samochód - Renault Kadjar 1,3 Tce 140 KM ,skrzynia automatyczna EDC ,przebieg 13 kkm czyli dotarty. Uważam że ja na wysokiego i niezbyt małego "prawie suwa" to 7,2 jest całkiem niezłym wynikiem.

IMG_20220613_010427497.jpg

Edytowane przez stalan
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.