Skocz do zawartości

spalinówki do 2035r , Europarlament zadecydował


mmaciejosss

Rekomendowane odpowiedzi

https://fpg24.pl/europarlament-zdecydowal-czas-zegnac-sie-z-autami-spalinowymi/?fbclid=IwAR3H7NPYhZjqyDQocpFQSIxFZ1y_fEfoP8MyzO1dHAFpcoLg6O9JzMDUuuE

 

co jak co 13 lat to kawał czasu na udoskonalenie technologii EV . Dziś zasięgi 400-600km , za 10lat pewnie i 1-1.5kkm i ładowarki w 30min do "pełna" 

  • Haha 1
  • Kupa 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mmaciejosss napisał:

i ładowarki w 30min do "pełna" 

no już to widzę ;) Zakładając że w PL jest 14.6 mln gospodarstw domowych i w co 4 pojawił by się samochód elektryczny to ładując w wolnej ładowarce AC 3-faz zużycie energii wzrosłoby o 40 TWh. No ambitny plan zakładając ze w 2025 są spodziewane jakieś pierwsze black-out'y :panic:  Zwiększenie gęstości mocy w baterii nic nie da bo to będzie oznaczać że trzeba jeszcze jej więcej dostarczyć. Jedyne co jest sensowne to autko klasy A/B do 100-150 kPLN do jazdy na co dzień. Zobaczymy co przyszłość przyniesie. Jeździłem ostatnio Fordem e-Mach 4x4...no super. Takie przyspieszenie że szok. Mnie to by się podobało tylko skąd wziąć 300 kPLN na auto? :sciana:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, lucash said:

no już to widzę ;) Zakładając że w PL jest 14.6 mln gospodarstw domowych i w co 4 pojawił by się samochód elektryczny to ładując w wolnej ładowarce AC 3-faz zużycie energii wzrosłoby o 40 TWh. :sciana:

 

Zeby sie w PL sprzedalo 3,5-4mln aut elektrycznych to troche wody w Wisle musi uplynac ;]

No i raczej wszyscy w tym samym czasie tych aut ladowac nie beda ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Zeby sie w PL sprzedalo 3,5-4mln aut elektrycznych to troche wody w Wisle musi uplynac ;]

No i raczej wszyscy w tym samym czasie tych aut ladowac nie beda ;)

 

 

Dzisiaj się czeka na elektryka ponad rok albo jeszcze anulują zamówienie. Także można doliczyć do 13 1 rok ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Zeby sie w PL sprzedalo 3,5-4mln aut elektrycznych to troche wody w Wisle musi uplynac ;]

No i raczej wszyscy w tym samym czasie tych aut ladowac nie beda ;)

 

tak się tylko wydaje ale standardowo piątek przed weekendem widzę ciemność 😄 No power i siedzimy przy świeczkach. 
Ale w DE już jest możliwe że naładowne EV będą zasilać dom po powrocie z pracy. Jest postęp :dziekidzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem, chcą zakazać produkcji/sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035r? Jeśli tak, to spokojnie do 2055r pojeździmy tymi autami.
I zrobimy przynajmmiej w tej części Europy drugą Kube

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kaczorek79 napisał:

Jak dobrze rozumiem, chcą zakazać produkcji/sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035r? Jeśli tak, to spokojnie do 2055r pojeździmy tymi autami.

biorąc pod uwagę , ze dziś jeżdżą auta mające min 25lat ( Golf 4 chyba może tyle mieć , a Fabia 22 lata ) obstawiam , że spokojnie do 2060-2065r

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mmaciejosss napisał:

biorąc pod uwagę , ze dziś jeżdżą auta mające min 25lat ( Golf 4 chyba może tyle mieć , a Fabia 22 lata ) obstawiam , że spokojnie do 2060-2065r

Nauczymy się dbać o auta, zimy będą mniej mroźne, więc i ruda nie będzie tak szybko chrupać, a rynek części zamiennych będzie się dobrze trzymał, to faktycznie do 65r możemy spokojnie powarczeć spalinówką.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kaczorek79 napisał:

Nauczymy się dbać o auta, zimy będą mniej mroźne, więc i ruda nie będzie tak szybko chrupać, a rynek części zamiennych będzie się dobrze trzymał, to faktycznie do 65r możemy spokojnie powarczeć spalinówką.

Obawiam się kolejnym krokiem będzie ograniczenie dostępności paliwa więc z tą jazdą do 65 bym się tak nie rozpędzał. Wmówią nam że nie potrzebujemy jeździć. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Nauczymy się dbać o auta, zimy będą mniej mroźne, więc i ruda nie będzie tak szybko chrupać, a rynek części zamiennych będzie się dobrze trzymał, to faktycznie do 65r możemy spokojnie powarczeć spalinówką.

 

pisałem już o tym. Przewiduję rozwój (a może powrót) takiej dziedziny jak remonty samochodów. Powiedzmy że będziesz miał samochód w wieku 10-15 lat. Jeśli nie jest totalnie zajeżdżony, to ddasz go do takiej firmy, gdzie zrobią remont silnika, innych podzespołów, zkonserwują blachę, dostaniesz gwarancję na 2 lata i perspektywę że następne kilka lat pojeździsz. Zapłacisz za to np. 50 tys. ale alternatywą będzie najtańszy nowy elektryk za 250 tys.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mmaciejosss napisał:

co jak co 13 lat to kawał czasu na udoskonalenie technologii EV . Dziś zasięgi 400-600km , za 10lat pewnie i 1-1.5kkm i ładowarki w 30min do "pełna"

W te zasięgi nie do końca wierzę, zwłaszcza patrząc na bezpieczeństwo ;) na którym też się skupia UE... oczywiście zasięgi z technicznego punktu widzenia będą jak najbardziej osiągalne :) 

takie 400km przy prędkości autostradowej zrobisz w 3h ( zasięgu powinno wystarczyć) i musisz zrobić przerwę, którą do tej pory zalecały komputery pokładowe dla bezpieczeństwa ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Nauczymy się dbać o auta, zimy będą mniej mroźne, więc i ruda nie będzie tak szybko chrupać, a rynek części zamiennych będzie się dobrze trzymał, to faktycznie do 65r możemy spokojnie powarczeć spalinówką.

Dowalą takim podatkowym kamieniem milowym na spalinówki, do tego SCT i w mieście o samochodzie innym jak elektryk to zapomnij... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aviator napisał:

Dowalą takim podatkowym kamieniem milowym na spalinówki, do tego SCT i w mieście o samochodzie innym jak elektryk to zapomnij... 

Dokładnie. Pozostaną tylko restomody 😁choć to ekstremalny przykład.

https://automotyw.com/legendarny-ford-gt40-jako-elektryczny-restomod-od-everrati/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Nauczymy się dbać o auta, zimy będą mniej mroźne, więc i ruda nie będzie tak szybko chrupać, a rynek części zamiennych będzie się dobrze trzymał, to faktycznie do 65r możemy spokojnie powarczeć spalinówką.

Do 2065r. to 90% autokącika będzie kwiatki od spodu wąchać zamiast spalin..

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, angrius napisał:

A to używanych nie będzie?🤔

 

będą. Takie same jak ten którego byś chciał się pozbyć, tylko wypicowane na sprzedaż plakiem przez handlarzy. A popyt na używki będzie dużo większy niż dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu wszyscy pisza o koncu samochodow spalinowych... przeciez nie o to w tym chodzi, tylko o koniec uzywania paliw kopalnych.

Takze nie musi byc tak ze chodzi tylko o to zeby byly elektryki BEV, rownie dobrze moga byc EV na wodor, EV na metanol ( niemiecka firma Gumpert z tym kombinuje, robili jakis czas temu ogniwo 15KW na metanol jako range extender do BEV, do tego Toyota pracuje na samochodami spalinowymi zasilanymi wodorem, do tego jest opcja jezdzenia na metanolu spalinowcami (jak i na etanolu).

Ogolnie opcji poza BEV jest duzo, choc na chwile obecna BEV wydaje sie najbardziej obiecujacy... jednak wydaje mi sie ze beda rozne opcje dostepne, mozna by nawet dieslem na olej rozlinny jezdzic jesli bedzie to mialo ekonomiczny sens. Jesli bedzie wiadomo ze same EV nie dadza rade to inne rozwiazania dostana wyzszy priorytet u producentow (bo bedzie wiecej chetnych na to) i tyle.
Na dzien dzisiejszy Toyota (Mirai) i Hyundai (Nexo) maja w ofercie samochody EV na wodor (i nie wiem kto jezdze) - takze ta technologia nie jest daleko. (za to kwestia produkcji wodoru)

Edytowane przez jaceq
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaceq napisał:

Na dzien dzisiejszy Toyota (Mirai) i Hyundai (Nexo) maja w ofercie samochody EV na wodor (i nie wiem kto jezdze) - takze ta technologia nie jest daleko. (za to kwestia produkcji wodoru)

A CEO VW na to:

https://thedriven.io/2021/03/16/vw-joins-ranks-of-car-makers-rejecting-hydrogen-fuel-cells/

 

Azjaci pewnie nie sfinansują odpowiednio mocnego lobby, żeby przeforsować masowość wodoru. Chcę się mylić. 🚌

Najlepsze rozwiązanie to autonomiczność. Se jedzie, a ja nie prowadzę. I zdanżam. 🌌

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maro_t napisał:

 

będą. Takie same jak ten którego byś chciał się pozbyć, tylko wypicowane na sprzedaż plakiem przez handlarzy. A popyt na używki będzie dużo większy niż dziś.

Miałem na myśli używane elektryki. Nikt Ci nie każe od razu kupować nowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jaceq napisał:

Nie wiem czemu wszyscy pisza o koncu samochodow spalinowych... przeciez nie o to w tym chodzi, tylko o koniec uzywania paliw kopalnych.

Takze nie musi byc tak ze chodzi tylko o to zeby byly elektryki BEV

Szczerze, to nie słyszałem by w UE promowano cokolwiek innego niż elektryki, czy proponowano jakieś alternatywy. Ma być elektryk i już... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, 1bikini2far said:

A CEO VW na to:

https://thedriven.io/2021/03/16/vw-joins-ranks-of-car-makers-rejecting-hydrogen-fuel-cells/

 

Azjaci pewnie nie sfinansują odpowiednio mocnego lobby, żeby przeforsować masowość wodoru. Chcę się mylić. 🚌

Najlepsze rozwiązanie to autonomiczność. Se jedzie, a ja nie prowadzę. I zdanżam. 🌌

 

46 minutes ago, aviator said:

Szczerze, to nie słyszałem by w UE promowano cokolwiek innego niż elektryki, czy proponowano jakieś alternatywy. Ma być elektryk i już... 

 

Odpisze zbiorczo, wodor jako technologia ma problemy, jasne. Jednak sa tez i plusy jak i duze pomysly na przyszlosc (np. produkcja wodoru z farm wiatrowych na morzu, jako magazynowanie energii). Niemcy generalnie inwestuja w wodor, ich siec stacji sie rozwija, nie jest ogromna ale zdecydowanie nie sa to pojedyczne stacje, mapa jest tutaj: https://h2.live/ ( u mnie w kraju jest 10 stacji wg. tej may z czego jedna w mojej wiosce)

 

Ciekawy bardzo wg. mnie jest Gumpert i jego fuell cell na metanol (https://www.rolandgumpert.com/en/nathalie/methanol-fuel-cell/) - to brzmi naprawde ciekawie dlatego ze:

-> metanol mozna wyprodukowac z wodoru (dodajac generalnie CO2) - czyli morskie farmy wiatrowe idealnie sie tez do tego nadaja (jest dostatek energii, wodoru (z wody) i co2) 

-> metanol nie jest trudny do skladowania jak wodor ani tak wybuchowy

-> mozna by uzywac do BEV jako range extender, a co za tym idzie zmenijszych baterie (idea taka ze w okol komina zasieg ~200km starczy i na tyle powinna stykac bateria ladowana z gniazdka, w trasie itp. wlewamy metanol i male ogniwo paliwowe wydluza nam zasieg lub umozliwia powolna jazde - mowie male bo gdzies kiedys w Gumpercie wspominali o 15kW

-> mozliwosc zmniejszenia baterii znaczaco wplynela by na obnizke kosztow produkcji oraz masy samochodu

 

Toyota od dawna kombinuje z wodorem, Hyundai w sumie ciekawie gra bo ewidentnie idzie na 2 fronty robiac BEV i wodorowy samochod - tu moze wyjdzie z tego jakas kombinacja.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jaceq napisał:

wodor jako technologia

 

Wyszukując "ogniwa paliwowe" to nawet sporo się dzieje, także technologia ciągle jest w grze.  Może też być ładnie.

https://www.autoexpress.co.uk/pininfarina/358009/pininfarina-designed-namx-huv-unveiled-hydrogen-fuel-cell-suv

Tylko po kiego te elektryki? 📢

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minutes ago, 1bikini2far said:

Wyszukując "ogniwa paliwowe" to nawet sporo się dzieje, także technologia ciągle jest w grze.  Może też być ładnie.

https://www.autoexpress.co.uk/pininfarina/358009/pininfarina-designed-namx-huv-unveiled-hydrogen-fuel-cell-suv

Tylko po kiego te elektryki? 📢

 

Bo póki co BEV są znacznie mniej problematyczne, obecnie też najtańsza metoda wytwarzania wodoru jest przetwarzanie metanu /gazu ziemnego. No i skala jej produkcji jest niska.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aviator napisał:

Szczerze, to nie słyszałem by w UE promowano cokolwiek innego niż elektryki, czy proponowano jakieś alternatywy. Ma być elektryk i już... 

 

Kilka (może kilkanaście) lat temu promowali diesla ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody są niby mniej skomplikowane, nie mają skrzyni, sprzęgła, nie wymagają olejów, a mimo dekad produkcji są wciąż niszowe i znacznie droższe od spalinowych odpowiedników. Nawet błyskawiczny wzrost cen spalinówek i spadek ich dostępności ani dopłaty do EV nie sprawiły, że wygrywają na rynku. Dlaczego?

Czy UE wprowadzi też zakaz produkcji samochodów napędzanych parą wodną, czy nie trzeba, bo te są gorsze? Konieczność dopłat, a ostatecznie zakazu sprzedaży jasno wskazuje, że rynek woli spalinówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, iwik napisał:

Dodajmy, spowodowany głównie  karami za emisję, a nie przesłankami ekonomicznymi. 

 

A z tą emisją, to też nie jest tak różowo.

Już pomijając fakt, że prąd w przypadku Polski mamy bodaj w 70% z węgla. Produkcja samochodu, jego podzespołów, transport itp - to też emisja, niezależna od tego jaki ma silnik. Zużycie opon to też emisja szkodliwych pyłów PM,  co więcej im większe auto, tym opony czy klocki bardziej się zużywają, a trend jest nie dość że do ciężkich elektryków, to jeszcze coraz większych.

Owszem, elektryk jest czystszy (nie kopci, nie kapie olej ), cichszy i na co dzień fajniejszy, ale nawet gdyby na raz wszyscy przesiedli się na takie, to nagle ziemia nie stanie się czysta.

 

A jeszcze w temacie opon, ponoć bardzo dużym problemem są wydobywające się podczas ich zużycia cząsteczki mikroplastiku, który zwłaszcza w większych miastach czy w pobliżu dróg szybkiego ruchu wdychamy wraz z powietrzem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 18:22, mmaciejosss napisał:

 

 

co jak co 13 lat to kawał czasu na udoskonalenie technologii EV . Dziś zasięgi 400-600km , za 10lat pewnie i 1-1.5kkm i ładowarki w 30min do "pełna" 

Oczywiście. Poprawią akumulatory, zrobią ograniczenie masy i mocy i już będzie 1500 km na jednym ładowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, fosfor napisał:

Samochody są niby mniej skomplikowane, nie mają skrzyni, sprzęgła, nie wymagają olejów, a mimo dekad produkcji są wciąż niszowe i znacznie droższe od spalinowych odpowiedników. Nawet błyskawiczny wzrost cen spalinówek i spadek ich dostępności ani dopłaty do EV nie sprawiły, że wygrywają na rynku. Dlaczego?

Bo dalej elektryki są droższe, choć tam gdzie dopłaty były sensowne jest ich już sporo

 

14 godzin temu, fosfor napisał:

Czy UE wprowadzi też zakaz produkcji samochodów napędzanych parą wodną, czy nie trzeba, bo te są gorsze? Konieczność dopłat, a ostatecznie zakazu sprzedaży jasno wskazuje, że rynek woli spalinówki.

Cena

Rynek boi się nowości

EV ma ograniczenia, dziś popatrzyłem sobie przez okno na starym osiedlu, ani jednej ładowarki, jak w takiej sytuacji używać elektryka ?

I tego sobie nie wyobrażam, pod kątem wprowadzenia zakazu spalinowych 

Gdzie te tysiące ludzi będzie się ładować :hmm:

A potem byłem na ranczu gdzie stała farma PV i właściciel zastanawiał się jak dołożyć paneli żeby ładować EV ;)

Prywatnie jestem gotowy na zakup elektryka jako drugie auto w domu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak są szanse, że spalinówki będą rejestrowane. Ale tylko przez paniczy

https://biznes.autokult.pl/45087,zakaz-rejestrowania-aut-spalinowych-po-2035-r-chyba-ze-masz-ferrari

Jeśli ta poprawka faktycznie przejdzie to będziemy mieć po raz kolejny znakomity przykład europejskiej, urzędniczej niekonsekwencji, o której wspominał ostatnio w Europarlamencie niejaki Patryk Jaki przyodziany w spodnie z gumką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Koonrad said:

I tego sobie nie wyobrażam, pod kątem wprowadzenia zakazu spalinowych 

Gdzie te tysiące ludzi będzie się ładować :hmm:

 

Przeciez nie bedzie zakazdu uzywania aut spalinowych po 2035, tylko zakaz sprzedazy nowych.

Masz jakies 30-40 lat jazdy spalinowka, a do tego czasu kwestia ladowania pewnie sie rozwiaze, albo EV pojda w zapomnienie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bochumil napisał:

Jednak są szanse, że spalinówki będą rejestrowane. Ale tylko przez paniczy emoji6.png

https://biznes.autokult.pl/45087,zakaz-rejestrowania-aut-spalinowych-po-2035-r-chyba-ze-masz-ferrari

Jeśli ta poprawka faktycznie przejdzie to będziemy mieć po raz kolejny znakomity przykład europejskiej, urzędniczej niekonsekwencji, o której wspominał ostatnio w Europarlamencie niejaki Patryk Jaki przyodziany w spodnie z gumką emoji16.png

Super :) Jak to przejdzie to Fiat będzie sprzedawał swoje wyroby ze znaczkiem Ferrari i bajlando 😄

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pawlaa1370 napisał:

Ja też się zgadzam, że w tym poronionym eurokołchozie tak właśnie może być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 18:50, lucash napisał:

Mnie to by się podobało tylko skąd wziąć 300 kPLN na auto? :sciana:

Nie będzie takiej potrzeby. Auto będziesz brał w wynajmie długoterminowym. Rynek odejdzie od zakupu samochodów na własność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lucash napisał:

Z ratką pewnie jedyne 4 kPLN miesiecznie ;) 

Ratka pewnie będzie taka, żeby Kowalskiego z klasy średniej było na nią stać, ale nie bedzie go już stać na kupno nowego auta. Biedniejszy będzie wynajmował auto po Kowalskim - używane.

I interes będzie się kręcił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, OPAL said:

Ratka pewnie będzie taka, żeby Kowalskiego z klasy średniej było na nią stać, ale nie bedzie go już stać na kupno nowego auta. Biedniejszy będzie wynajmował auto po Kowalskim - używane.

I interes będzie się kręcił.

 

 

Przeciez wynajem to najdrozsza forma finansowania...

Jak kogos bedzie stac placic za wynajem to tym bardziej biedzie stac zeby kupic, chociazby na kredyt czy leasing.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pawlaa1370 napisał:

 

przewidywania jeszcze bardziej wiarygodne niż wróżenia o wojnie naszych generałów. Doszedłem do tego fragmentu:

"Ludzie zamożni będą mieszkali w miastach, w miejscach gdzie samochód będzie im zbyteczny, bo wszystko będą mieli w bezpośredniej bliskości".

 

W czasach gdy okolice miast zabudowują się domkami, gdy większość ludzi, którzy mają takie możliwości, patrzy jak uciec z betonowych dżungli, to nie wiem skąd takie przewidywania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maro_t napisał:

większość ludzi, którzy mają takie możliwości, patrzy jak uciec z betonowych dżungli,

 

tak i dzieci wozic 1h do szkoly

1h na angielski

ze znajomymi z miasta sie spotkac na grila raz na 2 lata

do pracy w korkach

a w eekend odpoczac przy koszeniu trawy i malowaniu rynny...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.