Skocz do zawartości

Samochody spalinowe… Czy ktos z Was jeszcze je kupuje?


Michal_O

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

EU juz oglosila koniec spalinowek.

Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.

Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…

 

Pytania zatem brzmia:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

 

EU bans combustions…

 

Dzieki za Wasze opnie na w/w temat…

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Michal_O napisał:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

 

Tak.

 

2 minuty temu, Michal_O napisał:

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

 

Ma sens, bo w moim przypadku elektryk nie ma sensu. Zakaz wjazdu do centrum miast dla wszystkich spalinówek to bzdura, nikt niczego takiego w PL nie planuje. Jeżeli zrobią zakaz dla <Euro6, to mnie to nie dotyczy.

 

2 minuty temu, Michal_O napisał:

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

 

Póki co wszystko wskazuje, że tak, chętni będą. 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Michal_O napisał:

Witam,

 

EU juz oglosila koniec spalinowek.

Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.

Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…

 

Pytania zatem brzmia:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

 

EU bans combustions…

 

Dzieki za Wasze opnie na w/w temat…

 

 

Oczywiście, że tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podstawowe auto w rodzinie z 2021r i spełnia aktualne normy emisji EURO cośtam. Raczej kilka lat spokoju z jazdą po mieście. Ale drugie jest z 2008r i ma EURO 4 i służy właśnie do kręcenia się po centrum. Jeśli zakażą wjazdu to chyba nastepny będzie jakiś mały elektryk w wynajmie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, wladmar said:

 

Zależy jakie auta. Podobno np. BMW i Mercedes dostępne bez problemu. 

GLA - aut z placu brak, dwa tygodnie temu w salonie mówili, że w chwili obecnej przyjmują zamówienia na samochodu do odbioru w lutym 2023.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 
EU juz oglosila koniec spalinowek.
Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.
Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…
 
Pytania zatem brzmia:
1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?
2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?
3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?
 
EU bans combustions…
 
Dzieki za Wasze opnie na w/w temat…
 
 
Na razie deklaracja na 2035 a ja mam się martwić tym dzisiaj? Po drodze to jeszcze z kilka spalinowek kupię.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michal_O napisał:

Witam,

 

EU juz oglosila koniec spalinowek.

Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.

Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…

 

Pytania zatem brzmia:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

Tak, używanego diesla w automacie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk jest alternatywą dla auta spalinowego w wizji polityków. Mam nadzieję, że do czasu w którym zakaz ma zacząć obowiązywać, nastąpi wymiana polityków i powrót do racjonalnego myślenia. Z czasem też liczę na udoskonalenie napędu opartego o wodór i stopniowe zastępowanie spalinówek.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, aviator said:

Elektryk jest alternatywą dla auta spalinowego w wizji polityków. Mam nadzieję, że do czasu w którym zakaz ma zacząć obowiązywać, nastąpi wymiana polityków i powrót do racjonalnego myślenia. Z czasem też liczę na udoskonalenie napędu opartego o wodór i stopniowe zastępowanie spalinówek.

Ale oni wlasnie mysla racjonalnie, kombinuje w taka strone zebysmy sie wszyscy nie potruli - ja jestem zdecydowanie na TAK!

  • Haha 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 
EU juz oglosila koniec spalinowek.
Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.
Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…
 
Pytania zatem brzmia:
1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?
2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?
3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?
 
EU bans combustions…
 
Dzieki za Wasze opnie na w/w temat…
 
 
Nie mam innej alternatywy i puki mnie stać a w EV nie będzie dawało mi podobnego poczucia "niezawracania gitary" to będę jedzie spalina.

Próbowałem EV próbowałem phev i niestety nie. To jakby cofnąć się w czasie do lat 90 i jedzic LPG. Da się ale jest to zwyczajnie upierdliwe.
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Michal_O napisał:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

 

Ad. 1

Tak, ja.

Ad.2

Takie pytania na AK?

Po pierwsze primo kazdy na AK będzie miał co najmniej dwa, nie licząc kampera. Jeden elektryczny do wjazdu do centrum, drugi spalinowy na trasę.

Po drugie primo, podatek bedzie stanowił tak znikomą czesc dochodu akowicza, ze bedzie pomijalny.

Ad. 3

Tak, co najmniej kolekcjonerzy i ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, kupujemy i bedziemy kupowac. Jakos slabo widze te chmare elektrykow pod blokami - w ktorych spora czesc spoleczenstwa mieszka - i las przedłużaczy do ich ładowania :lol:

 

poza tym ja lubie gdy samochod warczy :cool:

Edytowane przez alastair
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, alastair napisał:

tak, kupujemy i bedziemy kupowac. Jakos slabo widze te chmare elektrykow pod blokami - w ktorych spora czesc spoleczenstwa mieszka - i las przedłużaczy do ich ładowania :lol:

 

poza tym ja lubie gdy samochod warczy :cool:

Warczenie będzie można sobie dodać sztuczne.

Ale fakt - jak te miliony aut teraz naładować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ppmarian napisał:

Nie mam innej alternatywy i puki mnie stać a w EV nie będzie dawało mi podobnego poczucia "niezawracania gitary" to będę jedzie spalina.

Próbowałem EV próbowałem phev i niestety nie. To jakby cofnąć się w czasie do lat 90 i jedzic LPG. Da się ale jest to zwyczajnie upierdliwe.

Co jak co ale miałem wrażenie że swojego Miśka PHEV zachwalałeś :hmm: Nawet sam się zacząłem kiedyś za takowym rozglądać. A teraz porównujesz do LPG? Czyli tania jazda plus zdalna obsługa auta z apki jest niefajna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale miałem wrażenie że swojego Miśka PHEV zachwalałeś :hmm: Nawet sam się zacząłem kiedyś za takowym rozglądać. A teraz porównujesz do LPG? Czyli tania jazda plus zdalna obsługa auta z apki jest niefajna? 
Zasieg...
Jakby zbiornik był 60-70l to byłoby idealnie.

W innym modelu użytkowania krótsze jednorazowe przejazdy czy też oszczędniejsza (wolniejsza jazda) - super sprawa.

Jedynie chyba tylko MB ma phev z "normalnym bakiem" ale cena powala :(

PS. Obsługę przez aplikację (zdalna grzanie chłodzenie itp) Mam w dieslu teraz....
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Michal_O napisał:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

1.Kupiłbym 2 litrowego diesla takiego np jak ma Volvo ale tez np VAG,

2. podatki od spalinówek? a sa jakies specjalne? Zakaz wjazdu do centrów mnie. nie rusza natomiast przkonuje mnie niskie spalanie na trasie i brak konieczności czestego tankowania (choc coraz trudniej znaleźć przyzwoitej wielkosci bliornik paliwa)

3 z cała pewnościa znajda sie chetni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, delco napisał:

1.Kupiłbym 2 litrowego diesla takiego np jak ma Volvo ale tez np VAG,

2. podatki od spalinówek? a sa jakies specjalne? Zakaz wjazdu do centrów mnie. nie rusza natomiast przkonuje mnie niskie spalanie na trasie i brak konieczności czestego tankowania (choc coraz trudniej znaleźć przyzwoitej wielkosci bliornik paliwa)

3 z cała pewnościa znajda sie chetni. 

 

Na AK wieszczyli że EU zabiła diesle i nikt normalny już nowego / używanego diesla nie kupi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PawelWaw napisał:

 

Na AK wieszczyli że EU zabiła diesle i nikt normalny już nowego / używanego diesla nie kupi...

No nie wiem ;) sąsiad sprzedawał 3 miesiące temu Hyundajia i 30 z dieslem z nalotem 180 kkm i w ciagu kilku dni widzialem z 5 chetnych  - poszegł po tygodniu

Ja natomiat potrafie liczyc i docenić spalanie na trasie w granicach 5,5 litra przy jexdzie kodeksowej - to w kontekscie kupna nowego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, delco napisał:

No nie wiem ;) sąsiad sprzedawał 3 miesiące temu Hyundajia i 30 z dieslem z nalotem 180 kkm i w ciagu kilku dni widzialem z 5 chetnych  - poszegł po tygodniu

Ja natomiat potrafie liczyc i docenić spalanie na trasie w granicach 5,5 litra przy jexdzie kodeksowej - to w kontekscie kupna nowego ;) 

 

Też jestem zwolennikiem diesla na trasy. Niech jakiś oszczedny TSI spali podobne wartości co diesel przy np 170 kmh :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PawelWaw napisał:

 

Także polecam kupić bilet ZTM.

Linia autobusowa 503 obstawiona jest dodatkowo tylko przez elektryki ;]

Elektryczna komunikacja miejska nie robi na mnie najmniejszego wrażenia...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prawie codziennie stoję na przejeździe czekając aż przejedzie SKM'ka :phi:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, PawelWaw said:

 

Też jestem zwolennikiem diesla na trasy. Niech jakiś oszczedny TSI spali podobne wartości co diesel przy np 170 kmh :lol:

 

Jak do diesla musisz doplacic 10-15kPLN i nie jezdzisz non stop 170km/h to dosc dlugo sie to bedzie zwracac. Inna kwestia, ze wiele marek juz nawet klekota nie oferuje. Nawet w PSA masz tylko 1,5hdi.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał:

 

Jak do diesla musisz doplacic 10-15kPLN i nie jezdzisz non stop 170km/h to dosc dlugo sie to bedzie zwracac. Inna kwestia, ze wiele marek juz nawet klekota nie oferuje. Nawet w PSA masz tylko 1,5hdi.

 

To prawda ja przy zakupie nie policzyłem ;]

Ale ja chciałem najmocniejsza wersję a ta była w dieslu właśnie.

Teraz chyba na topie benzynki ale jeszcze chwila i same ev w salonie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

ak do diesla musisz doplacic 10-15kPLN i nie jezdzisz non stop 170km/h to dosc dlugo sie to bedzie zwracac

Średnie spalanie diesaa 7 l/100 , benzynowego 10 l/100 (pisze o segmencie D) czyli 24 zł róznicy na 100 km  - 15 kzł zwraca sie po 62500 km - IMO warto - ale kazdy ma swoja optyke... przy jeżdzie autostradowej w granicach 170 km/h to ewnie róznica w spalaniu wyniesie 5 litró więc zwrot będzie krótszy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, delco said:

Średnie spalanie diesaa 7 l/100 , benzynowego 10 l/100 (pisze o segmencie D) czyli 24 zł róznicy na 100 km  - 15 kzł zwraca sie po 62500 km - IMO warto - ale kazdy ma swoja optyke... przy jeżdzie autostradowej w granicach 170 km/h to ewnie róznica w spalaniu wyniesie 5 litró więc zwrot będzie krótszy 

 

W mojej Mazdzie CX-5 mam srednie spalanie z 40kkm na poziomie 7,8l.

Zeby noPB palilo srednio 10 to trzeba za3,14erdalac a nie jezdzic ;]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

W mojej Mazdzie CX-5 mam srednie spalanie z 40kkm na poziomie 7,8l.

A w moim volvo v70 przy 130 na tempomacie śroednia  wychodzi 5,3 litra... Natomiat Volvo So0  z 2 litrowym benzynowym  silnikiem przy takiej samej jezdzie bierze 9 litró na 100...

Ale cieszę się Twoim szczesciem - choc przykład byłby pełniejszy przy podaniu spalania auta tej samej marki z silnikiem diesla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, delco napisał:

Masz w tym troche racji, ale też te spalanie IMO nie do końca jest miarodajne to cały rok nie jeździmy w temp 27 stopni... pewnie przy 10C pali troszke wiecej. 

 

dlatego, żeby można się licytować, to warto liczyć prawdziwe średnie spalanie, albo chociaż zapisywać w apce, która sama policzy.

 

obraz.png

 

  to jest spalanie dwustukonnego kompakta. I faktycznie różnice w spalaniu w okresach zimowych i letnich są zauważalne.

Edytowane przez maro_t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2022 o 13:25, Michal_O napisał:

Witam,

 

EU juz oglosila koniec spalinowek.

Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.

Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…

 

Pytania zatem brzmia:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

 

EU bans combustions…

 

Dzieki za Wasze opnie na w/w temat…

 

 

Szybko przedluza lub opoznią termin. Wg mnie pelna elektryfikacja jest mozliwa w malozaludbionych krajach typu Norwegia. 

W gesto zaludnionych typu Niwmcy , Francja przy okolo 10 mln aut elektrycznych (zakladajac zastapienie obecnych spalinowek) sieci przesylowe jak i energetyka nie wytrzyma tego bez ogormnych inwestycji. Niedawbo gdzies pisali ze jakims miescie w UK byl zakaz ladowania elektryków w godzinach szczytu poboru

Edytowane przez norbert123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maro_t napisał:

to jest spalanie dwustukonnego kompakta. I faktycznie różnice w spalaniu w okresach zimowych i letnich są zauważalne.

Ok możliwe , każdy ma inne potrzeby, inne trasy, godziny jazdy. 

Jako skrajnośc po raz kolejny zacytuje kogos kto do zabicia kłócił sie  że jego spalanie z domu do pracy jest w warunkach typowo miejskich - a mieszkał w oklicy centrum korona we Wrocławiu a pracował w Długołece - dodatkowo jezdził troche poza godzinami szczytu ;) 

 Generalnie jestem za tym żeby porównywać auta tej wielkości i  mocy którymi sie jeżdzi  najlepiej podając w parze - tak jak ja zrobiłem z Volvo... pewnie sa pary w których diesel nie zwróci sie nigdy a sa takie w których jest sensownym rozwiazaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, delco napisał:

Masz w tym troche racji, ale też te spalanie IMO nie do końca jest miarodajne to cały rok nie jeździmy w temp 27 stopni... pewnie przy 10C pali troszke wiecej. 

No przy 10C to może właśnie palić mniej - klima nie ma nic do roboty, a zwiększone początkowe spalanie w przypadku jazdy w długich trasach jest pomijalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mike_wwl napisał:

No przy 10C to może właśnie palić mniej - klima nie ma nic do roboty, a zwiększone początkowe spalanie w przypadku jazdy w długich trasach jest pomijalne. 

Wydaje mi sie ze kiedys była informacja ze te testy robią przy wyłaczonej klimie. Poza tym w jednym z testów jest zimny start...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, delco napisał:

A w moim volvo v70 przy 130 na tempomacie śroednia  wychodzi 5,3 litra... Natomiat Volvo So0  z 2 litrowym benzynowym  silnikiem przy takiej samej jezdzie bierze 9 litró na 100...

Ale cieszę się Twoim szczesciem - choc przykład byłby pełniejszy przy podaniu spalania auta tej samej marki z silnikiem diesla. 

Od czapy takie porównanie. Mi S-max TDCi przy jezdzie ok 160 km/h palił 8-8.5 litrów ON. Najmniej 6 przy jezdzie do 100 km/h. Te nowe benzynowe mild-hybrid palą naprawdę mało. Lex ES na trasie 800 km spalił 6.3 l/100 km przy prędkości max 130 km/h. A żeby zapierniczać cały czas 170 km/h? Nie da się bo musisz co chwila hamować i przyspieszać co powoduje wzrost spalania. 

Żona ostatnio wycisnęła Foresterem noPb 6.0 na 100 km ;l Nie jechała szybciej niż 90. I nie był to e-boxer. 

Edytowane przez lucash
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.