Skocz do zawartości

Samochody spalinowe… Czy ktos z Was jeszcze je kupuje?


Michal_O

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Furvus_Eques napisał:

 

Można też wyjeździć zbiornik benzyny + zbiornik LPG. Zasięg się wydłuży a średni koszt i tak będzie niższy niż na samej benzynie. Ja bym na wakacjach tak traktował LPG, gdybym miał.

:ok:

 

 

 

BTW, tankowałem diesla w Austrii przy autostradzie za 2,23€/l. :O

 

 

 

Ostatnie parę lat na wakacje jeździłem amerykańską honda czyli na lpg z zasięgiem 300km.

Przed wyjazdem zawsze benzyny do pełna, tankowanie tylko na stacji w zasięgu wzroku, nigdzie nie jeździłem i nie szukałem gazu po wsiach.

Chyba się nie zdarzyło, żebym musiał dotankowywać benzyny. Gaz tankowany po drodze + benzyna polska na jakieś 500-600km wystarczała bez problemu na wyjazd i powrót na koniec Europy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarcG napisał:

Cos lucyferujesz. LPG to w Austrii nie ma prawie wcale, parę stacji na cały kraj, no i ceny gazu jakieś kosmiczne, więc nikt tam nie tankuje.

Znowu nie takie kosmiczne, bo widzialem teraz ponizej 1EUR, czyli mniej niz polowa ceny benzyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Znowu nie takie kosmiczne, bo widzialem teraz ponizej 1EUR, czyli mniej niz polowa ceny benzyny.

Tankowałem parę lat temu to po przeliczeniu na PLN i spalania benzyny wychodziło tylko trochę drożej niż na polskiej benzynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Furvus_Eques napisał:

Można też wyjeździć zbiornik benzyny + zbiornik LPG. Zasięg się wydłuży a średni koszt i tak będzie niższy niż na samej benzynie. Ja bym na wakacjach tak traktował LPG, gdybym miał.

Dokladnie. Mi teraz seat spalil w drodze powrotnej z Wloch 6.5/100, jazda zgodnie z przepisami+5 na tempomacie. Przy takim spalaniu zasieg 700km. Chyba sonbie zaloze LPG i zasieg wzrosnie do ponad 1kkm. Przy czym LPG bede tankowal jak sie akurat nadazy okazja, z nie zeby trase pod LPG planowac  i co 300km zjezdzac.

 

2 godziny temu, Furvus_Eques napisał:

BTW, tankowałem diesla w Austrii przy autostradzie za 2,23€/l. 

Ja sobie wyszukuje stacje wzdluz trasy, ale takie zaraz przy autostradzie blisko zjadu. Tam beznyna po 2 zamiast 2.30-2.4, a czas w zasadzie identyczny, bo i ludzi mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarcG napisał:

Cos chyba oszukujesz wg internetów cena LPG w Austrii to od 1.20 do 1.40 na autostradach.

Ja wierze bardziej temu co widze;) Nie mam LPG wiec nie wypatrywalem specjalnie, ale raz czy dwa razy widzialem i bylo na pewno w ok 1EUR, ale mozliwe, ze nie przy autostradzie, tylko gdzies poza. Generalnie nie tankuje bezposrednio na autostradzie, tylko an stacjach zaraz przy zjazdach, gdzie jest znacznie taniej, a czasowo wychodzi w zasadzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Ja wierze bardziej temu co widze;) Nie mam LPG wiec nie wypatrywalem specjalnie, ale raz czy dwa razy widzialem i bylo na pewno w ok 1EUR, ale mozliwe, ze nie przy autostradzie, tylko gdzies poza. Generalnie nie tankuje bezposrednio na autostradzie, tylko an stacjach zaraz przy zjazdach, gdzie jest znacznie taniej, a czasowo wychodzi w zasadzie to samo.

A to nie był gaz ziemny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarcG napisał:

Cos lucyferujesz. LPG to w Austrii nie ma prawie wcale, parę stacji na cały kraj, no i ceny gazu jakieś kosmiczne, więc nikt tam nie tankuje.

Jest jedna stacja pomiędzy Wiedniem a granicą ze SLO. Nie podam Ci dokładnych namiarów, bo nie mam lpg od 8lat. Pamiętam że sami Włosi i Polacy tam stali. W Cz tez nie było łatwo, dlatego zwykle kończyło się jazdą na noPb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Daleki jestem od gloryfikowania LPG i przygode z tym paliwem zakonczylem jakies 12 lat temu ;)

Ale jak przez +/-50 tygodni w roku tankujesz taniej LPG, to 1-2 razy w roku na urlopie mozna sie przejechac kawalek na noPB i ogolnego bilansu oplacalnosci to raczej nie popsuje ;]

 

 

Ogólnego nie, ale wakacyjny już tak ;).

Od tego się ma lpg, żeby używać (i oszczędzać), ale jak ma się długo czekać to wolę ten czas spędzać inaczej w wakacje. Dodatkowo w Cro zawsze miałem problem po zatankowaniu, że mi przerzucał na benzynę. W D znowu strasznie szybko się kończył :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, zinger napisał:

Dokladnie. Mi teraz seat spalil w drodze powrotnej z Wloch 6.5/100, jazda zgodnie z przepisami+5 na tempomacie. Przy takim spalaniu zasieg 700km. Chyba sonbie zaloze LPG i zasieg wzrosnie do ponad 1kkm. Przy czym LPG bede tankowal jak sie akurat nadazy okazja, z nie zeby trase pod LPG planowac  i co 300km zjezdzac.

 

Ja sobie wyszukuje stacje wzdluz trasy, ale takie zaraz przy autostradzie blisko zjadu. Tam beznyna po 2 zamiast 2.30-2.4, a czas w zasadzie identyczny, bo i ludzi mniej.

 

W Słowenii po 1.58€. Gigantyczna różnica.

:O

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2022 o 23:01, sherif napisał:

głównie dzięki ludziom z takim podejściem jak Ty :skromny:.

Tak, to jest wyłącznie kwestia podejścia. Ceny aut elektrycznych z czapy nie mają tu żadnego znaczenia :hehe:

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał:

Nikt nie zmusza do kupna :skromny:, ja kupiłem w cenie noPb.

Twoim akurat nie pojedziesz na wakacje w ciepłe kraje. ;]

A kupiłeś w cenie, za którą można było wtedy kupić dużego kompakta spalinowego. Teraz jedno i drugie nie jest za tyle dostępne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ppmarian napisał:

a chyba na tym nie ma co opierać tezy że EV jest "w cenie ICE"

Nigdzie takiej tezy nie pisałem.

 

Teraz, iwik napisał:

A kupiłeś w cenie, za którą można było wtedy kupić dużego kompakta spalinowego. Teraz jedno i drugie nie jest za tyle dostępne. 

Tylko, że ja potrzebowałem miejskiego auta a nie dużego kompakta i do takich aut porównywałem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2022 o 11:20, MarcG napisał:

Ostatnie parę lat na wakacje jeździłem amerykańską honda czyli na lpg z zasięgiem 300km.

Przed wyjazdem zawsze benzyny do pełna, tankowanie tylko na stacji w zasięgu wzroku, nigdzie nie jeździłem i nie szukałem gazu po wsiach.

Chyba się nie zdarzyło, żebym musiał dotankowywać benzyny. Gaz tankowany po drodze + benzyna polska na jakieś 500-600km wystarczała bez problemu na wyjazd i powrót na koniec Europy. 

 

To działa, gdy w danym kraju jest LPG. W takiej Finlandii LPG nie ma w ogóle a w Norwegii stacje są rzadko (i nie są powiązane ze stacjami benzynowymi). Także podczas zeszłorocznego objazdu tych krajów musiałem się wspomagać tamtejszą benzynką. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

2 lata temu. Dałem tyle samo co kosztowały małe auta z automatem, tzn deko więcej niż Swift, mniej niż Polo i tyle co Yaris ;).

brzmi na 70-80k. To dwa space stary. Dzisiaj 😄

Ale MSS bym nie chciał, a w takim układzie spoko opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fosfor napisał:

brzmi na 70-80k. To dwa space stary. Dzisiaj 😄

Ale MSS bym nie chciał, a w takim układzie spoko opcja.

Dzisiaj to nie ma co porównywać. Wtedy małych aut z automatem było jak na lekarstwo. Też pamiętam, że takiego Yarisa nie łatwo było wyrwać, więc jak pojawiła się możliwość kupna EV w tej cenie to długo się nie zastanawiałem - dealer dał mi 15minut ;). Głupio też, że praktycznie nie ma małych/tanich EV a VAG zrezygnował z całkiem udanego auta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sherif napisał:

Dzisiaj to nie ma co porównywać. Wtedy małych aut z automatem było jak na lekarstwo. Też pamiętam, że takiego Yarisa nie łatwo było wyrwać, więc jak pojawiła się możliwość kupna EV w tej cenie to długo się nie zastanawiałem - dealer dał mi 15minut ;). Głupio też, że praktycznie nie ma małych/tanich EV a VAG zrezygnował z całkiem udanego auta.

Takie male auto wielkosci Aygo Up czy Skoda na prad do miasta byloby idealne. Jak ktos chce dalej jechac to zawsze mozna wypozycczyc diesela. A tymczasem funduja nam wielkie ciezkie ponad 2t auta elektryczne do miasta :facepalm: 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wujek napisał:

Takie male auto wielkosci Aygo Up czy Skoda na prad do miasta byloby idealne. Jak ktos chce dalej jechac to zawsze mozna wypozycczyc diesela. A tymczasem funduja nam wielkie ciezkie ponad 2t auta elektryczne do miasta :facepalm: 

Nie opłaca się panie ...8-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wujek napisał:

Takie male auto wielkosci Aygo Up czy Skoda na prad do miasta byloby idealne. Jak ktos chce dalej jechac to zawsze mozna wypozycczyc diesela. A tymczasem funduja nam wielkie ciezkie ponad 2t auta elektryczne do miasta :facepalm: 

 

2t to bezpieczeństwo bombelkow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2022 o 11:31, wujek napisał:

A tymczasem funduja nam wielkie ciezkie ponad 2t auta elektryczne do miasta :facepalm: 

Bo na dużym aucie narobisz się tyle samo co przy małym, a sprzedasz z 4x większym zyskiem. 

Do tego jeszcze podatnik sypnie kasą w postaci ulgi albo dopłaty nawet jak cena będzie jak za auto luksusowe (nie mówię o PL, bo tu to jest promil sprzedaży) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2022 o 12:54, delco napisał:

Ok ale cale zalozenie opieralo sie na porownaniu benzyny i diesla....

A lpg na autostradzie tankujesz czesciej niz ladujesz elektryka

Żeś się uparł latać autostradą z 26l-30l butlą LPG i do śmierci będziesz to wspominał.

Ja robię 500-600 na butli.

Ale jak mowa o benzynie i dieslu to tylko takie przypomnienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Żeś się uparł latać autostradą z 26l-30l butlą LPG i do śmierci będziesz to wspominał.

Jeżeli chcesz wykorzystać kombi jako kombi to butla w koło jest jedyna opcją ... a w koło nic wielkiego nie wchodzi... mój pierwszy samochód na gaz miał zasięg 500-6000 km - ale tam o wykorzystaniu bagażnika mowy nie było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, delco napisał:

Jeżeli chcesz wykorzystać kombi jako kombi to butla w koło jest jedyna opcją ... a w koło nic wielkiego nie wchodzi... mój pierwszy samochód na gaz miał zasięg 500-6000 km - ale tam o wykorzystaniu bagażnika mowy nie było ;)

Do odpowiednich celow szukasz odpowiedniego auta.

Dlatego kumam, że Ci diesel najbardziej pasuje.

Mam kombi z butlą w kole, fakt zajmuje na wysokość miejsce do 2 podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, delco napisał:

Jeżeli chcesz wykorzystać kombi jako kombi to butla w koło jest jedyna opcją ... a w koło nic wielkiego nie wchodzi... mój pierwszy samochód na gaz miał zasięg 500-6000 km - ale tam o wykorzystaniu bagażnika mowy nie było ;)

 

butla w kole, a koło w pionie ;) 

286819485_3215949298643069_2086488183535999293_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ZUBERTO napisał:

Do odpowiednich celow szukasz odpowiedniego auta.

Teraz stać mnie na dwa samochody... ale 10-czy 20 lat temu to zawsze był pewien kompromis ;)

 

20 minut temu, ZUBERTO napisał:

Dlatego kumam, że Ci diesel najbardziej pasuje.

Zasięg  na trasie ponad 1200 km pozwala mi tankować tam gdzie mi wygodniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2022 o 13:25, Michal_O napisał:

Witam,

 

EU juz oglosila koniec spalinowek.

Wiem, ze dzis kupienie nowego samochodu graniczy z cudem, stad taka popularnosc i wysokie ceny uzywek.

Dodatkowym obciazeniem dla wlascicieli oraz uzytkownikow spalinowek bedzie nowy podatek od ich posiadania, ktorego wprowadzenie wlasnie oglasza EU i Polski Rzad…

 

Pytania zatem brzmia:

1. Czy ktos z Was jeszcze planuje zakupic spalinowke?

2. Czy to jeszcze ma sens? Biorac pod uwage podatek od spalinowek i niedlugi ich zakaz wjazdu do centrum polskich miast?

3. Czy za kilka lat bedzie ktokolwiek chetny na odkup uzywanej spalinowki?

 

EU bans combustions…

 

Dzieki za Wasze opnie na w/w temat…

 

 

Oczywiście, nic innego nie biorę pod uwagę. :) Nie każdy mieszka w dużym mieście i IMO spalinówki będą coraz droższe, a u nas będą jeździć jeszcze 20 lat spokojnie zanim ktoś się za to weźmie na serio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zrobiłem traskę nad morze. Stwierdziłem że przegonię po trasie służbowego Focusa 1,6i, bo chciałem sprawdzić ile pali po trasie (na codzień miasto, okolice i korki). Zatankowałem na full i w drogę. S7 i tempomat na 120. Traska spokojna, nieduży (jak na wakacje) ruch. Przejechane 400 km, spalił 24 czyli równe 6 l / 100 km. Czyli na jednym baku spokojnie mógłbym nim obrócić w obie strony. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, ArekMiz said:

Ja dziś zrobiłem traskę nad morze. Stwierdziłem że przegonię po trasie służbowego Focusa 1,6i, bo chciałem sprawdzić ile pali po trasie (na codzień miasto, okolice i korki). Zatankowałem na full i w drogę. S7 i tempomat na 120. Traska spokojna, nieduży (jak na wakacje) ruch. Przejechane 400 km, spalił 24 czyli równe 6 l / 100 km. Czyli na jednym baku spokojnie mógłbym nim obrócić w obie strony. :)

 

Przy licznikowym 120km/h to praktycznie wszystkie auta bardzo malo pala.

Zrob to samo z 140km/h to pewnie bedzie juz 8-8,5l ;)

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ArekMiz napisał:

Ja dziś zrobiłem traskę nad morze. Stwierdziłem że przegonię po trasie służbowego Focusa 1,6i, bo chciałem sprawdzić ile pali po trasie (na codzień miasto, okolice i korki). Zatankowałem na full i w drogę. S7 i tempomat na 120. Traska spokojna, nieduży (jak na wakacje) ruch. Przejechane 400 km, spalił 24 czyli równe 6 l / 100 km. Czyli na jednym baku spokojnie mógłbym nim obrócić w obie strony. :)

A to 120km/h to ile na GPS? Serio pytam, bo są auta - Nissana np. - które mają kosmiczny wręcz błąd prędkościomierza ;]

 

No i ile ten Focus pali normalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2022 o 10:28, sherif napisał:

2 lata temu. Dałem tyle samo co kosztowały małe auta z automatem, tzn deko więcej niż Swift, mniej niż Polo i tyle co Yaris ;).

 

Tylko, co mimo wszystko warto wiedzieć, porównujesz segment B do A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Ja robię 500-600 na butli.

 

To dość ciekawy wątek w kontekście oczekiwanych zasięgów samochodów elektrycznych. Dlaczego nie wystawiłeś do auta butli dającej ci 1000 czy tam 1200km zasięgu? Internetowe fora mówią że wszyscy takich potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, format napisał:

To dość ciekawy wątek w kontekście oczekiwanych zasięgów samochodów elektrycznych. Dlaczego nie wystawiłeś do auta butli dającej ci 1000 czy tam 1200km zasięgu? Internetowe fora mówią że wszyscy takich potrzebują.

Nie jestem wszyscy. 

Elektryk też mi by styknął taki co pyknie ok 200-250, ale zaspałem i ceny mi uciekły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2022 o 10:28, sherif napisał:

2 lata temu. Dałem tyle samo co kosztowały małe auta z automatem, tzn deko więcej niż Swift, mniej niż Polo i tyle co Yaris ;).

Skodzianka Citigo-e w wersji ambiente z opcjami (nie golas) kosztowała circa 85k po rabatach (wiem bo miałem taką zamówioną). Tyle samo co dość dobrze wyposażony kompakt benzynowy wtedy (może nie automat, choć np astrę 1.4 z automatem za tyle dało się spokojnie kupić - mówię o cenach transakcyjnych, a nie 'papierowych' z cenników). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, iwik napisał:

Skodzianka Citigo-e w wersji ambiente z opcjami (nie golas) kosztowała circa 85k po rabatach (wiem bo miałem taką zamówioną). Tyle samo co dość dobrze wyposażony kompakt benzynowy wtedy (może nie automat, choć np astrę 1.4 z automatem za tyle dało się spokojnie kupić - mówię o cenach transakcyjnych, a nie 'papierowych' z cenników). 

Jeszcze raz. Interesowało nas małe auto do miasta z automatem. Finalnie myślałem nad 3 autami. Najdroższym Polo (85k z wyprzedaży), po demie Yaris 75k i po demie Citygo za 76k. Też wtedy nie było tak łatwo z nowymi autami. Najtańszy był Swift, od 60kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bartekm napisał:

A to 120km/h to ile na GPS? Serio pytam, bo są auta - Nissana np. - które mają kosmiczny wręcz błąd prędkościomierza ;]

 

No i ile ten Focus pali normalnie?

 

Nie miałem włączonego gpsa. Normalnie pali 7,5 jak jeżdżę do roboty do Grodziska Maz., z zaliczeniem korków w drodze powrotnej na S8.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, format napisał:

 

To dość ciekawy wątek w kontekście oczekiwanych zasięgów samochodów elektrycznych. Dlaczego nie wystawiłeś do auta butli dającej ci 1000 czy tam 1200km zasięgu? Internetowe fora mówią że wszyscy takich potrzebują.

 

Nie wszyscy, tylko ja. ;]

I faktycznie - gdybym miał jeździć na LPG to pewnie tankowałbym oba paliwa i traktował pojemność obu zbiorników łącznie. Wadę zbiornika z gazem zmieniłbym w zaletę. 

Ale ponieważ diesel potrafi to robić bez kombinowania z dwoma paliwami to nigdy nie miałem LPG. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Furvus_Eques napisał:

 

Nie wszyscy, tylko ja. ;]

I faktycznie - gdybym miał jeździć na LPG to pewnie tankowałbym oba paliwa i traktował pojemność obu zbiorników łącznie. Wadę zbiornika z gazem zmieniłbym w zaletę. 

Ale ponieważ diesel potrafi to robić bez kombinowania z dwoma paliwami to nigdy nie miałem LPG. 

 

Pytanie zasadnicze, dlaczego godzisz się na 100l baku, zamiast podwiesić sobie do fury kubikowy mauser? Do pojazdu strażnika Teksasu by się zmieścił idealnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.