Skocz do zawartości

Samochody spalinowe… Czy ktos z Was jeszcze je kupuje?


Michal_O

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Maciej__ napisał:

To juz raczej domena naprawde wiekowych samochodow. Najwiekszym problemem jest jednak koniecznosc nieplanowanych wizyt w warsztacie.

Ja np nie mam problemu zaplacic kilka kPLN za serwis raz do roku, pod warunkiem, ze auto dojezdzi bez problemu do kolejnego.

Jak bym musial w miedzyczasie 2-3 razy odwiedzic mechanika to by mnie wuj strzelil i momentalnie pozbyl takiego samochodu.

No ja też nie mam z tym problemów. Są jeszcze inne rzeczy. Wymieniłem w zeszłym roku obie chłodnice. Teoretycznie można by stare przepłukać, wyczyścić. Ale nie wiadomo jak jest w środku, tu obita itd itp. Dałem 1500, nie jest to jakaś rujnująca kwota a w największe upały auto nie ma żadnych problemów z chłodzeniem/klimą. Odpada uszczelka. Też jest do wymiany, też teoretycznie da się z tym żyć. I takich rzeczy z wiekiem jest niestety coraz więcej. Jak rzeczywiście nie ma problemu z zapłatą raz do roku większej kwoty to jest OK. Ja osobiście gdyby mnie było stać to tak co 5-7 lat bym wymieniał auto. No ale jest jak jest i trzeba z tym żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, format napisał:

 

Oczywiście, i 3/4 społeczeństwa jeździ na check engine, połowa diesli ma wycięte DPFy, wraz z całym szeregiem innych polskich "usprawnień". Dla normalnego człowieka są to samochody poza cyklem życia, nieserwisowane i niebezpieczne.

Idziesz sobie ulica we Wloszech myslisz kurnik a tam ktos wsiada i jedzie i u nas tak jest. Jestemy na forum motoryzacyjnym to mamy ciut lepsze pojecie ale jak przeglad przejdzie to ludzie jezdza i beda jezdzili.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Ja nie mowie o psikaniu woskiem, tylko czyms takim:

https://www.mazda.warszawa.pl/antykorozyjne-zabezpieczenie-podwozia/

 

 

Akurat wosk na nowym aucie jest bardzo dobrą konserwacją. Tylko jie taki za 20zł za puszkę i nie kładziony sprayem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maro_t napisał:

Nawet Fiatem przejeździłem 10 lat ;]

To nie jazda, to przygoda ;]. Czym dziś mnie znów zaskoczy ;).

Dbać to można było rzeczywiście o te starsze auta. Dziś na wiele elementów nie masz wpływu, np w przywołanym Fiacie, który miałem od nowości i mega o niego dbałem. To się aku wysypał, to w trasie ECU sobie padło, to bak zaczął przeciekać (po 3latach), to radio przestało grać, to mocowanie siedzenia pękło, itd. O pierdołach typu błędy poduszek nie wspominając ;). Czasami to jest próba silnej woli i determinacji, a auto jednak się starzeje i nudzi po jakimś czasie. IMHO tych obecnych nie ma co jakoś mega długo trzymać. Chyba, żeby rzeczywiście "pojeździć" nim te 30-40lat, ale chyba nie jesteśmy tym pokoleniem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ghost2255 napisał:

Akurat wosk na nowym aucie jest bardzo dobrą konserwacją. Tylko jie taki za 20zł za puszkę i nie kładziony sprayem.

W każdym jest dobrą o ile nie kładzie się go na rdze :skromny:, ale oczywiście mowa o konserwacji ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Ja nie mowie o psikaniu woskiem, tylko czyms takim:

https://www.mazda.warszawa.pl/antykorozyjne-zabezpieczenie-podwozia/

 

 

Za coś takiego płaciłem AFAIR niecałe 2kzł, 2 lata temu. Dodatkowo musieli oczyścić trochę nalotu rdzy. Nakładali na to jakiś środek z CH. Dawali gwarancję na kilka lat, pod warunkiem robienia rocznym przeglądów (koszt ok 300zł). Gość mówił, że robią głównie "nowe" auta, czyli 2-3 letnie którym kończy się gwarancja, ale zdarzają się nówki prosto z salonu. IMO trochę to przerost formy nad treścią, choć może przy niektórych markach ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Sporo w tym racji, ale jednak pomijasz dosc istotny aspekt wzrostu plac ;)

Przy takiej inflacji presja na wzrost wynagrodzen bedzie jeszcze wieksza a i kawalerka za kilka lat nie bedzie kosztowac 300kPLN..

 

a propos inflacji. Wyszedł cennik nowego Civic'a:

https://www.honda.pl/content/dam/local/poland/brochures/cars/Civic-Hybrid/Nowy-Civic-eHEV-Cennik-2022PY-01.07.2022-r..pdf

 

startuje od 140 tys. zł.

Za kompakta przypominam. Wersji innych niż hybrydowa nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, maro_t said:

 

a propos inflacji. Wyszedł cennik nowego Civic'a:

https://www.honda.pl/content/dam/local/poland/brochures/cars/Civic-Hybrid/Nowy-Civic-eHEV-Cennik-2022PY-01.07.2022-r..pdf

 

startuje od 140 tys. zł.

Za kompakta przypominam. Wersji innych niż hybrydowa nie ma.

 

Widzialem, ale hybrydy u innych producentow kosztuja podobnie. To nie jest tylko kwestia inflacji ale tez zmian technologicznych.

Z reszta zobacz sobie wyposazenie tego Civica, tam w zasadzie nic juz nie brakuje nawet w podstawie.

Fakt, ze jak ktos chcial kupic tanie, nowe auto to za chwile moze takich nie byc wcale 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Widzialem, ale hybrydy u innych producentow kosztuja podobnie. To nie jest tylko kwestia inflacji ale tez zmian technologicznych.

Z reszta zobacz sobie wyposazenie tego Civica, tam w zasadzie nic juz nie brakuje nawet w podstawie.

Fakt, ze jak ktos chcial kupic tanie, nowe auto to za chwile moze takich nie byc wcale 😕

 

i to nie jest tylko problem tego co chciał kupić to auto, tylko całej gospodarki. Wyobraź sobie że każda drobna firma od pizzeri, która jeździ pandami, po serwisanta kotła gazowego, który ma jakiegoś dostawczaka, musi przesiąść się na 2-3 razy droższe auta i kto za to zapłaci... ;]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maro_t napisał:

 

i to nie jest tylko problem tego co chciał kupić to auto, tylko całej gospodarki. Wyobraź sobie że każda drobna firma od pizzeri, która jeździ pandami, po serwisanta kotła gazowego, który ma jakiegoś dostawczaka, musi przesiąść się na 2-3 razy droższe auta i kto za to zapłaci... ;]

 

Myślę, że trzeba dopasować się do rynku i rzeczywistości i inwestować w warsztaty samochodowe. Ten biznes czeka wspaniała przyszłość. Zupełnie poważnie. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, wladmar napisał:

 

Myślę, że trzeba dopasować się do rynku i rzeczywistości i inwestować w warsztaty samochodowe. Ten biznes czeka wspaniała przyszłość. Zupełnie poważnie. 

W Polsce jest tyle aut, że warsztaty od dawna mają wiecej pracy, niż mogą przerobić. 

Mam kilku znajomych w tej branży i u każdego to samo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ghost2255 napisał:

W Polsce jest tyle aut, że warsztaty od dawna mają wiecej pracy, niż mogą przerobić. 

Mam kilku znajomych w tej branży i u każdego to samo.

 

Nawet w ASO na głupią wymianę oleju trzeba umawiać się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dobre prywatne warsztaty to terminy rzędu kilku miesięcy. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, wladmar said:

 

Nawet w ASO na głupią wymianę oleju trzeba umawiać się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dobre prywatne warsztaty to terminy rzędu kilku miesięcy. 

 

To chyba jak koniecznie musisz miec w wizyte w 3 czwartek po pelni ksiezyca, o 13:27 ;]

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wladmar napisał:

 

A szkoda, bo dużo ludzi chce po swojej pracy. Jest popyt.

Zdarzają się ale bardzo rzadko. Oni też o 17 chcą mieć wolne. 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, wladmar said:

 

ASO działa do 19. I między 17 a 19 chce się zapisać mnóstwo ludzi. 

 

Jak jest czynne do 19, to pewnie najpozniej mozna sie zapisac na 16:00-17:00 bo przeciez nikt nie bedzie siedzial po godzinach.

A nawet glupia wymiana oleju to min 1h w ASO + jeszcze zawsze moze sie cos ukrecic, etc.

Zostawiasz auto rano przed robota i odbierasz po i z glowy, nie wiem po co takie kombinacje.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Jak jest czynne do 19, to pewnie najpozniej mozna sie zapisac na 16:00-17:00 bo przeciez nikt nie bedzie siedzial po godzinach.

A nawet glupia wymiana oleju to min 1h w ASO + jeszcze zawsze moze sie cos ukrecic, etc.

Zostawiasz auto rano przed robota i odbierasz po i z glowy, nie wiem po co takie kombinacje.

 

Na wymianę oleju mam specjalnie jechać rano, potem taksówki, potem znowu tam? Wolę na 17, poczekam na miejscu godzinę i jest zrobione. Ale terminy kilka tygodni do przodu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maro_t napisał:

a propos inflacji.

 

Przedłużam ubezpieczenie Forda. Wartość do ubezpieczenia auta wyliczyli mi... o 5k wyższą niż kwota za którą go rok temu kupiłem. 

Zaproponowałem żartem, że ja już się najeździłem, oddam im go i niech mi zapłacą te 5k jeszcze. Odpowiedzieli, że chętnie bo pustki na salonie i sprzedaliby go od ręki jeszcze drożej.

:panic:

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wladmar napisał:

 

ASO działa do 19. I między 17 a 19 chce się zapisać mnóstwo ludzi. 

 

Ja zawsze umawiałem się, żeby odebrali auto rano a niech oni już sobie tam go serwisują o której chcą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Maciej__ napisał:

Przyzwoita konserwacja po zakupie to 2-3kPLN, wiec koszt zupelnie pomijalny przy aucie za 100kPLN+...

Pod Mławą za tyle robią?

Ostatnio słyszałem że za 2 to w Łomży ani Białymstoku się nie da, choć nikomu nie przyszło do glowy z Toyotą jechać do Mazdy.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wladmar napisał:

 

Na wymianę oleju mam specjalnie jechać rano, potem taksówki, potem znowu tam? Wolę na 17, poczekam na miejscu godzinę i jest zrobione. Ale terminy kilka tygodni do przodu. 

To niech przyjadą po auto. Tydzień temu umawiałem serwis, za 2 tyg do wybory dzień i godzina odebrania auta (8-12). Przyjeżdżają pod dom/prace odbierają auto i po 3-4h oddają auto umyte i odkurzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sherif napisał:

To niech przyjadą po auto. Tydzień temu umawiałem serwis, za 2 tyg do wybory dzień i godzina odebrania auta (8-12). Przyjeżdżają pod dom/prace odbierają auto i po 3-4h oddają auto umyte i odkurzone.

 

Przy normalnym przeglądzie u mnie takiej opcji nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, ZUBERTO said:

Pod Mławą za tyle robią?

Ostatnio słyszałem że za 2 to w Łomży ani Białymstoku się nie da, choć nikomu nie przyszło do glowy z Toyotą jechać do Mazdy.

 

Ja pisalem o konserwacji nowego auta zaraz po zakupie i dalem wyzej link gdzie za tyle mozna bylo zrobic.
Moze teraz jest juz drozej, ale jeszcze w zeszlym roku jak pytalem to tyle kosztowalo.

NIe znam cen z Mlawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

To niech przyjadą po auto. Tydzień temu umawiałem serwis, za 2 tyg do wybory dzień i godzina odebrania auta (8-12). Przyjeżdżają pod dom/prace odbierają auto i po 3-4h oddają auto umyte i odkurzone.

 

Premiumy się nie liczą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Furvus_Eques napisał:

 

Premiumy się nie liczą.

 

W takiej Skodzie też jest taka opcja ale życzą sobie za to opłatę (AFAIR 99zł). Przy moim EV sam się pofatygowałem bo przegląd trwał chwilę a pan z serwisu powiedział, że myć i tak chyba nie będą bo pada deszcz ;].

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wladmar napisał:

Na wymianę oleju mam specjalnie jechać rano, potem taksówki, potem znowu tam? Wolę na 17, poczekam na miejscu godzinę i jest zrobione. Ale terminy kilka tygodni do przodu. 

 

To ja "gupi" wrzuciłem rano rower do bagażnika, odstawiłem auto do warsztatu i po południu po robocie pojechałem odebrać. ;) A można było wziąć ubera, taksówkę czy innego pekaesa. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2022 o 08:26, maro_t napisał:

W efekcie za kila lat byle pudełko do jeżdżenia będzie kosztowało 200 tys, a przyzwoite 300. Sory, ale dla mnie samochód w cenie kawalerki to zdecydowanie nie ten budżet.

Kawalerki nie będą drożeć? 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mrBEAN napisał:

Kawalerki nie będą drożeć? 😁

 

Jeszcze trochę i kupować je będą już tylko duńskie i amerykańskie fundusze, ewentualnie kilka procent najbogatszych na inwestycje pod turystów. A zwykli ludzie będą siedzieć u rodziców. Może wtedy ich będzie stać przynajmniej na abonament na elektryka ;]

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2022 o 22:28, ZUBERTO napisał:

Pod Mławą za tyle robią?

Ostatnio słyszałem że za 2 to w Łomży ani Białymstoku się nie da, choć nikomu nie przyszło do glowy z Toyotą jechać do Mazdy.

Za konserwację nowej Vitary w ASO, wpisane na fakturze zakupu, zapłaciłem 1800 zł we wrześniu 2021 w Krakowie. Inne ASO chciało ztcp 2400. Wiec nie ma tragedii. Jak auto nowe, to pewnie przetrą benzyną po demontażu oslon i pryskają, wiec pracochłonność niższa niż w starym aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pito napisał:

Za konserwację nowej Vitary w ASO, wpisane na fakturze zakupu, zapłaciłem 1800 zł we wrześniu 2021 w Krakowie. Inne ASO chciało ztcp 2400. Wiec nie ma tragedii. Jak auto nowe, to pewnie przetrą benzyną po demontażu oslon i pryskają, wiec pracochłonność niższa niż w starym aucie.

 

2021 ma się nijak do 2022. Teraz chcą co najmniej 3500 (w przypadku absolutnie nowego), w przypadku używek (nawet kilkumiesięcznych) więcej. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, delco napisał:

Ale kawalerka gdzie? i czy skoda oktawia to klasa średnia? Bo IMO kawalerki sa droższe...

 

Biorąc średnią w danym kraju. Kawalerka w Krakowie czy Warszawie to znacznie więcej, niż Octavia, ale na prowincji jest już inaczej. Z grubsza tak - Passat zawsze kosztował mniej, niż kawalerka w Krakowie, ale więcej, niż kawalerka w miasteczkach. Ale średnio - tak, samochód klasy średniej (coś jak Passat) = kawalerka. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellantis zamierza obniżyć koszty produkcji samochodów elektrycznych aż o 40%. Tylko w ten sposób można przekonać nabywców do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Jeśli auta elektryczne pozostaną drogie, to rynek samochodowy może się załamać... 

https://francuskie.pl/stellantis-ostrzega-przed-zalamaniem-sie-rynku-samochodowego-jesli-auta-elektryczne-nie-beda-tansze/

 

image.png.5dca2c1ec0ed9f9ce630022cbf61700f.png

Edytowane przez iwik
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kris1983 napisał:

no dobra a jak ja jestem zwolennikiem busów jako auta rekreacyjnego to jaka mam alternatywe do diesla?bo nic innego nie znalazlem puki co

 

Busy z dieslem są ekologiczne. Podobnie jak auta ciężarowe. Aaa, jakbyś chciał pływać jachtem, to też nie ma problemu. Nieekologiczne są tylko małe auta osobowe, bo jeżeli chodzi o duże SUVy czy klasę D/E premium, to tam diesle też są ekologiczne. 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2022 o 13:25, Michal_O napisał:

Witam,

 

EU juz oglosila koniec spalinowek.

 

Wydaje mi się, że można to uznać za agresywne promowanie "wózków akumulatorowych". Jest to konieczne, żeby koncerny wyszły na swoje przy takiej rewolucji. Ale uważam, że zasilanie prądem będzie współistnieć z benzyną i olejem napędowym aż do końca życia naszego pokolenia.

To trudne pytanie "skąd brać prąd do tych aut" nie zmienia się. Ale może ono nie będzie istotne w roku 2035? Kwestia wizerunku, presji otoczenia, polityki zniweczy jakiekolwiek próby machania rączkami pod prąd.

Osobiście uważam "wózek akumulatorowy" za takie Air Jordany jedynki wyciągnięte z szafy. Są cool extra sztos, ale to nie jest nic nowego, nic rewolucyjnego. A Mazda wprowadza do CX-60 diesla R6 3.3 l 200 KM!:hehe:

Ludzie ulegli dieslom na początku wieku, ulegną też wózkom akumulatorowym. Pewnie historię zakończy jeszcze efektowniejsza afera niż "diesel gate VW", ale jako mieszkaniec dużego miasta od dawna uważam, że nieważne czym zasilany, samochód i miasto do siebie nie pasują. Niech żyją jednoślady.

 

Pozdrawiam.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.