Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze-woda - koszty


lucash

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest tu jakiś użytkownik pompy ciepła powietrze-woda? Sprawdzam instalację dla teściowej i zastanawiam się jakie mogą być roczne koszty zużycia energii elektrycznej? Gdzieś znalazłem że koszty ogrzewania pelletem są 40% wyższe niż energią elektryczną ale jak to ma się do praktyki? :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć to całkiem dobrze szacuje i na koniec porównuje koszty. https://cieplo.app/

Chociaż ceny nośników tak szybko się zmieniają, że na wiele lat ciężko wyrokować. Za dwa lata ceny energii elektrycznej mają być chyba uwolnione więc pewnie i wtedy będą jakieś przetasowania.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lucash napisał:

Czy jest tu jakiś użytkownik pompy ciepła powietrze-woda? Sprawdzam instalację dla teściowej i zastanawiam się jakie mogą być roczne koszty zużycia energii elektrycznej? Gdzieś znalazłem że koszty ogrzewania pelletem są 40% wyższe niż energią elektryczną ale jak to ma się do praktyki? :nie_wiem:

Mnie wyszło połowę taniej niż ekogroszkiem, ale instalacja od początku była robiona typowo pod PC - tylko podłogówka. Oczywiście mówimy o cenach węgla sprzed 4 lat - tona ekogroszku za 900 PLN.... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przełomie lipca i sierpnia minie rok jak u mnie się kręci samopas. Zaznaczam, że ogrzewany dom jest nowy i jeszcze nieocieplony. Cały okres grzewczy pompa kręciła się na 100% pochłaniając 45-55kWh na dobę. Czyli już więcej nie da rady połknąć. Mam 190m² podłogówki. Temperatura nie spadła nigdy poniżej 19 stopni. Jak na dom przy pracach wykończeniowych to nie jest żle. Mieszkamy już tutaj od 30 kwietnia, więc ciepłą wodę pompa grzeje. Ogrzewanie jeszcze włączało się do połowy maja. Ja jestem mile zaskoczony. Faktury za prąd zapłacone za okres od września do stycznia to 2300 zł. Najpierw taryfa G11, a od połowy listopada G12W.

IMG_20220701_102735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/27/2022 at 10:21 PM, lucash said:

Czy jest tu jakiś użytkownik pompy ciepła powietrze-woda? Sprawdzam instalację dla teściowej i zastanawiam się jakie mogą być roczne koszty zużycia energii elektrycznej?

 

A teściowa czym teraz ogrzewa? Są jakieś dane o dotychczasowym zużyciu ciepła dla budynku?

Jak @Harp wyżej wspomniał, cieplo.app jest niezłe jeśli chodzi o szacowanie - chociaż ja akurat nie lubię dostawać magicznych wyników i bezkrytycznie im wierzyć ;) 

Jak bardzo się ta aplikacja myli to będę wiedział w przyszłym roku ;] 

Teoretyczne obliczenia wskazują, że jeśli wydawałem rocznie na węgiel 4000 PLN (w niebyłych normalnych cenach), to za prąd powinienem zapłacić około 5000 PLN w obecnych cenach - przy czym niektóre parametry do obliczeń mam szacowane ze względu na brak bezpośredniego pomiaru zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, karolchyla napisał:

Na przełomie lipca i sierpnia minie rok jak u mnie się kręci samopas. Zaznaczam, że ogrzewany dom jest nowy i jeszcze nieocieplony. Cały okres grzewczy pompa kręciła się na 100% pochłaniając 45-55kWh na dobę. Czyli już więcej nie da rady połknąć. Mam 190m² podłogówki. Temperatura nie spadła nigdy poniżej 19 stopni. Jak na dom przy pracach wykończeniowych to nie jest żle. Mieszkamy już tutaj od 30 kwietnia, więc ciepłą wodę pompa grzeje. Ogrzewanie jeszcze włączało się do połowy maja. Ja jestem mile zaskoczony. Faktury za prąd zapłacone za okres od września do stycznia to 2300 zł. Najpierw taryfa G11, a od połowy listopada G12W.

U mnie podobny dom i podobne zużycie ale gazu ;). Jaki COP ma ta pompa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu jakiś użytkownik pompy ciepła powietrze-woda? Sprawdzam instalację dla teściowej i zastanawiam się jakie mogą być roczne koszty zużycia energii elektrycznej? Gdzieś znalazłem że koszty ogrzewania pelletem są 40% wyższe niż energią elektryczną ale jak to ma się do praktyki? :nie_wiem:
100% podłogówka ? bo to jest kluczowe żeby pompa chodziła na niskich paranetrach
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2022 o 15:29, punktak napisał:

Mnie wyszło połowę taniej niż ekogroszkiem, ale instalacja od początku była robiona typowo pod PC - tylko podłogówka. Oczywiście mówimy o cenach węgla sprzed 4 lat - tona ekogroszku za 900 PLN.... 

 

Teściowie 3-4 lata temu wymienili stary kocioł na groszek na pompę i wzrost rachunków za prąd był mniejszy niż płacili za węgiel. Instalacja pozostała stara, ale grzejniki były przewymiarowane, i większość sezonu wystarczy 40-44 stopni żeby było ciepło. A stara instalacja na dość grubych rurach też wbrew pozorom jest OK, bo dzięki temu jest duży zład wody.

Przy obecnych cenach węgla, pompa to chyba najlepsza opcja, zwłaszcza że paliwo można "sobie wyprodukować", przynajmniej częściowo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Teściowie 3-4 lata temu wymienili stary kocioł na groszek na pompę i wzrost rachunków za prąd był mniejszy niż płacili za węgiel. Instalacja pozostała stara, ale grzejniki były przewymiarowane, i większość sezonu wystarczy 40-44 stopni żeby było ciepło. A stara instalacja na dość grubych rurach też wbrew pozorom jest OK, bo dzięki temu jest duży zład wody.

Przy obecnych cenach węgla, pompa to chyba najlepsza opcja, zwłaszcza że paliwo można "sobie wyprodukować", przynajmniej częściowo. 

 

I rozumiem działa to wszystko na tradycyjnych grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Alfi napisał:

 

I rozumiem działa to wszystko na tradycyjnych grzejnikach?

 

Nie ma z tym problemu, szczególnie kiedy tanim kosztem jesteś w stanie grzejników dołożyć, albo znacząco zwiększyć ich powierzchnię. Możesz wtedy pracować na niższym, nawet bardzo zbliżonym do podłogówki, parametrze. PC lubi niski parametr.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, format napisał:

 

Nie ma z tym problemu, szczególnie kiedy tanim kosztem jesteś w stanie grzejników dołożyć, albo znacząco zwiększyć ich powierzchnię. Możesz wtedy pracować na niższym, nawet bardzo zbliżonym do podłogówki, parametrze. PC lubi niski parametr.

 

Widocznie trafiam na samych "fachowców" bo panie jak nie masz podłogowego to bez sensu.

W przyszłym roku czeka mnie zmiana ogrzewania i zastanawiam się co wybrać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Alfi napisał:

 

Widocznie trafiam na samych "fachowców" bo panie jak nie masz podłogowego to bez sensu.

W przyszłym roku czeka mnie zmiana ogrzewania i zastanawiam się co wybrać.

 

 

u mnie to samo było z kotłem kondensacyjnym - musi być podłogówka, bo inaczej bez sensu zakładać taki kocioł

efekt jest taki że na wyjściu z kotła może być spokojnie 40-45'C przez większość zimy, a i tak grzejniki są zimne większość czasu

oczywiście grzejniki są przewymiarowane właśnie pod pracę na niskich temperaturach

 

u siebie zastanawiam się nad dołożeniem PC ale jako wspomagacza w okresach przejściowych, na większe mrozy odpalał bym kocioł gazowy

ale przy rachunkach za gaz na poziomie 3500zł/sezon, nawet licząc że połowę zrobi PC, to sam zwrot pompy to ładnych kilka lat 

a niestety na dopłaty już nie mam co liczyć 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alfi napisał:

 

Widocznie trafiam na samych "fachowców" bo panie jak nie masz podłogowego to bez sensu.

W przyszłym roku czeka mnie zmiana ogrzewania i zastanawiam się co wybrać.

 

Podłogówka -podobnie jak inne rozwiązania niskotemperaturowe - jest idealna do PC, ale wiele osób było zmuszonych do podłączenia pompy ciepła pod stare grzejniki i są zadowoleni. Jest jeszcze spora ilość osób w stosunkowo nowych domach "uszczęśliwionych" rozwiązaniem dół-podłogówka/góra-grzejniki, co wprowadza dodatkową komplikację z rozdzieleniem obiegu wysoko/niskotemperaturowego. Oczywiście sprawność (COP) przy wyższej temp. zasilania będzie gorszy niż przy podłogówce, ale i tak uważam że nie ma innej alternatywy.

Odnośnie COPu podawanego na wyświetlaczu pompy - nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Aby to był miarodajny wynik musiałaby mieć zainstalowany ciepłomierz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alfi napisał:

Widocznie trafiam na samych "fachowców" bo panie jak nie masz podłogowego to bez sensu.

W przyszłym roku czeka mnie zmiana ogrzewania i zastanawiam się co wybrać.

 

Bo, co już pisałem, PC lubi niski parametr. Ma przy nim najwyższą sprawność.

Ale niski parametr da się też osiągnąć grzejnikami, po prostu trzeba zwiększyć ich powierzchnię, wtedy możesz temperaturę zmniejszyć zapewniając energię dla konkretnego zapotrzebowania energetycznego budynku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, punktak said:

Odnośnie COPu podawanego na wyświetlaczu pompy - nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Aby to był miarodajny wynik musiałaby mieć zainstalowany ciepłomierz.

 

Z ciepłomierzem to jest tak, że to są koszta. Owszem, można kupić tanio takie, jak się montuje w lokalach tyle, że tam jest zazwyczaj prześwit do 1/2 cala. Przy PC potrzebujesz od 1", a to już są koszty. 

Za to pompy ciepła są tak wewnętrznie opomiarowane, że nawet, jeśli nie pasuje obliczony przez nią COP, to można sobie wyjąć z pompy temperatury i przepływ i liczyć gdzieś z boku. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to bardziej interesuje realny koszt zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej, która da radę samodzielnie przez cały rok we Wrocławiu opędzlować CO (maks temperatura czynnika grzewczego 55, jeszcze ani razu nie potrzebowałem nawet 40 stopni) +CWU (ustawione na 55 stopni C). Montaż z przeróbką tylko instalacji w kotłowni (obecnie kocioł gazowy z zasobnikiem 160l na CWU, bez możliwości wpięcia grzałki elektrycznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Olleo napisał:

Mnie to bardziej interesuje realny koszt zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej, która da radę samodzielnie przez cały rok we Wrocławiu opędzlować CO (maks temperatura czynnika grzewczego 55, jeszcze ani razu nie potrzebowałem nawet 40 stopni) +CWU (ustawione na 55 stopni C). Montaż z przeróbką tylko instalacji w kotłowni (obecnie kocioł gazowy z zasobnikiem 160l na CWU, bez możliwości wpięcia grzałki elektrycznej).

 

Temperaturę 40 stopni bez problemu wyciągnie każda Altherma Daikina - z założenia niskotemperaturowa. Co do zadawania temperatury na CWU, to z pompą ciepła liczy się inaczej: zamiast montować zbiornik np. 80 litrów i grzać go do temp. 55 (tak jak gazem), montujesz zbiornik 250 litrów i grzejesz go do 43 stopni. Zapewniam że to jest bardzo gorąca woda.

Podstawą doboru PC jest zapotrzebowanie na ciepło, dopiero na jego podstawie dobiera się rozwiązania - być może wcale nie wysokotemperaturowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Co do zadawania temperatury na CWU, to z pompą ciepła liczy się inaczej: zamiast montować zbiornik np. 80 litrów i grzać go do temp. 55 (tak jak gazem), montujesz zbiornik 250 litrów i grzejesz go do 43 stopni. Zapewniam że to jest bardzo gorąca woda.

Gorąca :skromny:. Też ustawiam 43-44C przy gazie. Niestety problem potrafi być z bateriami termostatycznymi, wariują przy niższych temp zasilania. Swoją reklamowałem, pierwsze pytanie serwisu jaka temp zasilania, ma być min 55C .. nie są eko 8-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu trwa grzanie 250l do tych 43 stopni? Bo jak u mnie dzieciaki się kąpią, to 160l często brakuje, ale gazem nagrzanie to kwestia 20 min i cały zasobnik jak nowy.

Ta "każda Altherma Daikina" nagrzeje do 40 także przy 15-20 stopni na minusie na zewnątrz?

Edytowane przez Olleo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, Olleo said:

A ile czasu trwa grzanie 250l do tych 43 stopni? Bo jak u mnie dzieciaki się kąpią, to 160l często brakuje, ale gazem nagrzanie to kwestia 20 min i cały zasobnik jak nowy.

 

Pompą ciepła trochę dłużej, ale danych Ci w tej chwili nie podam.

Jeśli grzejesz kotłem węglowym czy gazowym, to grzanie CWU polega na tym, że odpalasz palnik i walisz pełną mocą w wężownicę CWU.

PC ma być przede wszystkim ekonomiczna, więc nie pakuje od razu 50 stopni w wężownicę, tylko podnosi temperaturę powoli. To się przekłada na ekonomię, ale też na dłuższy czas grzania.

 

23 hours ago, Olleo said:

Mnie to bardziej interesuje realny koszt zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej, która da radę samodzielnie przez cały rok we Wrocławiu opędzlować CO (maks temperatura czynnika grzewczego 55, jeszcze ani razu nie potrzebowałem nawet 40 stopni) +CWU (ustawione na 55 stopni C). Montaż z przeróbką tylko instalacji w kotłowni (obecnie kocioł gazowy z zasobnikiem 160l na CWU, bez możliwości wpięcia grzałki elektrycznej).

 

Szacuję, że 35k-40k PLN przy czym to też zależy od tego, jak duża ta pompa ma być. Do tego trzeba wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło w zimie.

Natomiast ponieważ sprzętu obecnie jak na lekarstwo, to i ceny są trochę z kosmosu. Najczęściej powtarzający się przedział to 40k-50k PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Olleo napisał:

A ile czasu trwa grzanie 250l do tych 43 stopni? Bo jak u mnie dzieciaki się kąpią, to 160l często brakuje, ale gazem nagrzanie to kwestia 20 min i cały zasobnik jak nowy.

Ta "każda Altherma Daikina" nagrzeje do 40 także przy 15-20 stopni na minusie na zewnątrz?

 

zależy od jakiej temp ;)

u mnie szacuje że pompa pracuje 3-4h, mamy 200L zasobnik, ustawiony jest na 50 lub 55' i pod wieczór potrafi spaść do 35'C

(nie śledzę jej dokładnie)

mam ustawione tak że załącza się jak już PV działa, więc nocą stoi, proste sterowanie zegarem, ale można też wyprowadzić od falownika 

masz też grzałkę elektryczną i jest też wężownica do kotła gazowego, więc awaryjnie można podgonić 

u mnie 43 było by za mało, bo wiadomo że kąpiel jest wieczorem i ostatni miałby zimną wodę ;)

dlatego mamy 55 i wtedy wody nie brakuje 

 

co do temp na zewnątrz, to tak jak pisałem u mnie jak temp spadają w okolice zera to przestawiam na obieg wewnętrzny i bierze powietrze z piwnicy 

a w tym samym pomieszczeniu jest kocioł gazowy, suszarka i zimą temp nie spada poniżej 16'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Olleo napisał:

A ile czasu trwa grzanie 250l do tych 43 stopni? Bo jak u mnie dzieciaki się kąpią, to 160l często brakuje, ale gazem nagrzanie to kwestia 20 min i cały zasobnik jak nowy.

Ta "każda Altherma Daikina" nagrzeje do 40 także przy 15-20 stopni na minusie na zewnątrz?

 

Latem moja Altherma podgrzewa zbiornik 250 litrów z temp. 35 do 43 w ciągu 40-50 minut - raz dziennie. W czasach kiedy mieszkało nas 5 osób grzała od temp. 28-30 w ciągu godziny. Zimą dłużej czyli średnio 80 minut. W największe mrozy (-18 już przeżyła) grzeje tyle samo, ale w końcowej fazie wyłącza sprężarkę i grzeje grzałką.

Każda Altherma nagrzeje - moja wytwarzała 45 stopni w czasie mrozu -18 stopni, przez całą noc, potem już nie było takiej potrzeby, pytanie jak dużo tej wody będzie potrzeba. Tu już musi się wypowiedzieć ktoś kto Ci to sprzeda i się pod tym podpisze. Lepszym rozwiązaniem są jednostki wysokotemperaturowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kiziuk napisał:

PC ma być przede wszystkim ekonomiczna, więc nie pakuje od razu 50 stopni w wężownicę, tylko podnosi temperaturę powoli. To się przekłada na ekonomię, ale też na dłuższy czas grzania.

 

 

to raczej wynika z niewielkiej mocy takiej pompy do CWU, moja ma max 600 czy 800W, to przecie byle klimatyzator ma 2x więcej

to są malutkie pompy i mają małą wydajność, ale wynika to z ceny urządzenia

możesz dać dużą pompę i też nagrzeje w godzinę 200L, ale wtedy jej koszt będzie 20-30tyś albo lepiej (jak pompy do CO)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
zależy od jakiej temp
u mnie szacuje że pompa pracuje 3-4h, mamy 200L zasobnik, ustawiony jest na 50 lub 55' i pod wieczór potrafi spaść do 35'C
(nie śledzę jej dokładnie)
mam ustawione tak że załącza się jak już PV działa, więc nocą stoi, proste sterowanie zegarem, ale można też wyprowadzić od falownika 
masz też grzałkę elektryczną i jest też wężownica do kotła gazowego, więc awaryjnie można podgonić 
u mnie 43 było by za mało, bo wiadomo że kąpiel jest wieczorem i ostatni miałby zimną wodę
dlatego mamy 55 i wtedy wody nie brakuje 
 
co do temp na zewnątrz, to tak jak pisałem u mnie jak temp spadają w okolice zera to przestawiam na obieg wewnętrzny i bierze powietrze z piwnicy 
a w tym samym pomieszczeniu jest kocioł gazowy, suszarka i zimą temp nie spada poniżej 16'C
Możesz rozwinąć ten temat brania powietrza z piwnicy przy niskich temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, Koonrad said:

to raczej wynika z niewielkiej mocy takiej pompy do CWU, moja ma max 600 czy 800W, to przecie byle klimatyzator ma 2x więcej

 

Racja, ale miałem na myśli pełnowymiarową pompę za 30k, jeśli porównujemy z kotłem gazowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ppmarian napisał:

Możesz rozwinąć ten temat brania powietrza z piwnicy przy niskich temp.

 

a co tu rozwijać ;)

pompa stoi w kotłowni w piwnicy i ma zrobione kanały do zasysania powietrza z poddasza - latem (dawny kanał z pieca węglowego)

i wajchę którą jesienią przestawiam i wtedy zasysa powietrze bezpośrednio z pomieszczenia 

na wejściu do pompy jest trójnik z "zaworem" którym można regulować skąd ma pobierać powietrze

 

wyrzut też można przestawić 

 

myślałem o wpięciu wyrzutu tak aby dmuchał do domu, bo nawet teraz latem powietrze na wyjściu z pompy ma 14-16'C 

ale wydajność tego była by chyba znikoma, bo pompa pracuje max 4h ? to ile przez ten czas schłodzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, punktak napisał:

 

Temperaturę 40 stopni bez problemu wyciągnie każda Altherma Daikina - z założenia niskotemperaturowa. Co do zadawania temperatury na CWU, to z pompą ciepła liczy się inaczej: zamiast montować zbiornik np. 80 litrów i grzać go do temp. 55 (tak jak gazem), montujesz zbiornik 250 litrów i grzejesz go do 43 stopni. Zapewniam że to jest bardzo gorąca woda.

Podstawą doboru PC jest zapotrzebowanie na ciepło, dopiero na jego podstawie dobiera się rozwiązania - być może wcale nie wysokotemperaturowe.

 

co z bakteriami legionella przy tak niskiej temperaturze?

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/18352-zwalczanie-bakterii-legionella-w-instalacji-domowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W obecnych czasach raczej wyboru nie ma....bierzesz co mają. Syn ostatecznie zimą zeszłego roku wziął Mitsu Ecodan. Ja mam Daikin Altherma 3 - tzw. wyższa półka kiedyś - teraz inna galaktyka (porównując do planktonu zalewającego rynek). Uważam że ważniejszy od marki jest dobry montaż (dbałość o szczegóły, długie wytwarzanie próżni), choć patrząc na bebechy tego co sie teraz montuje, nie wróżę długiej eksploatacji....

Podłogówka pozwoli pracować na niższych parametrach i zużyje mniej prądu, jeśli nie masz to trudno. Wiele osób pracuje na grzejnikach.

Trwałość: czołówka producentów jedzie na renomie z poprzednich lat, na ile jej wystarczy w epoce cięcia kosztów..... Pozostali sprzedają dzięki cenie, co w połączeniu z ekipami spod sklepu daje jakieś 3-4 lata pracy.

Odnośnie renomy to ciekawą taktykę stosuje Panas: w topowym modelu z generacji na generację coraz mniej miedzi, ale pompa obiegowa z plastiku to już przegięcie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mi mówił, że przy pompie ciepła to ekonomiczniej wychodzi grać CWU grzałką w bojlerze - co sądzicie?

 

Uzasadniał to tym, że dla powietrznej pompy ciepła zagrzanie wody do ponad 50 stopni to duży wysiłek energetyczny w porównaniu z grzałką i że takie działąnie wydłuża bezawaryjne działanie PC.

 

Ja w temacie jestem zielony, a ten gość jest dla mnie pierwszym, w miarę sprawdzonym (mój pośrendio klient, z którym mam dobry kontakt) specem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kysior napisał:

Gość mi mówił, że przy pompie ciepła to ekonomiczniej wychodzi grać CWU grzałką w bojlerze - co sądzicie?

 

Uzasadniał to tym, że dla powietrznej pompy ciepła zagrzanie wody do ponad 50 stopni to duży wysiłek energetyczny w porównaniu z grzałką i że takie działąnie wydłuża bezawaryjne działanie PC.

 

Ja w temacie jestem zielony, a ten gość jest dla mnie pierwszym, w miarę sprawdzonym (mój pośrendio klient, z którym mam dobry kontakt) specem :)

 

Przy takim założeniu to żadna pompa by się nie opłacała

Przy CO pompa zewnętrzna pobiera powietrze o temp 0'C i grzeje wodę do 40'C

Przy CWU pompa stoi w budynku gdzie masz zimą 15'C i grzejesz do 50'C

Wychodzi podobnie?

Latem jest jeszcze lepiej bo temp otoczenia rośnie

 

Jakie ma znaczenie do jakiej temp grzeje? Bardziej ile wody zużyjesz 

U mnie pompa działa kilka godzin, nie wiem ile dokładnie bo nie liczę ale załóżmy że 3-4h dziennie 

A ile pracuje pompa do CO ?

Moja ma z 5lat, może więcej i na razie działa, a to jakiś chińczyk noname (sygnowany marka Visar która już nie istnieje)

 

A że się nie opłaca, jak policzysz koszt zakupu i energię to wyjdzie na zero ;)

Ja dziś dołożył bym paneli PV i grzał grzałką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mi mówił, że przy pompie ciepła to ekonomiczniej wychodzi grać CWU grzałką w bojlerze - co sądzicie?
 
Uzasadniał to tym, że dla powietrznej pompy ciepła zagrzanie wody do ponad 50 stopni to duży wysiłek energetyczny w porównaniu z grzałką i że takie działąnie wydłuża bezawaryjne działanie PC.
 
Ja w temacie jestem zielony, a ten gość jest dla mnie pierwszym, w miarę sprawdzonym (mój pośrendio klient, z którym mam dobry kontakt) specem
Przy ujemnych zew temp rzeczywiscie nie ma sensu "meczyc" pompy do tych 55-60 na wyjściu do grzania CWU

Nie mówię że jest to bardziej energochłonne od grzania grzałka ale zdecydowanie nie wydłuża to żywotności pompie.

PC najlepiej "czuje się" w temp wyjścia 30-35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji i pomiarów wynika że przy bardzo dużym mrozie (minus 18 i więcej) lepiej użyć grzałki niż piłować agregat. Swoją drogą markowy sprzęt umożliwia zdefiniowanie progu poniżej którego  cwu grzane jest tylko grzałką - to tak przy okazji dyskusji o kosztach zakupu. Bo te koszty sprzętu markowego  zwracają się w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji i pomiarów wynika że przy bardzo dużym mrozie (minus 18 i więcej) lepiej użyć grzałki niż piłować agregat. Swoją drogą markowy sprzęt umożliwia zdefiniowanie progu poniżej którego  cwu grzane jest tylko grzałką - to tak przy okazji dyskusji o kosztach zakupu. Bo te koszty sprzętu markowego  zwracają się w eksploatacji.
Ja mam ustawiony próg na -10 ponizej tej temp grzanie ceu robią grzalki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, punktak napisał:

Z moich obserwacji i pomiarów wynika że przy bardzo dużym mrozie (minus 18 i więcej) lepiej użyć grzałki niż piłować agregat. Swoją drogą markowy sprzęt umożliwia zdefiniowanie progu poniżej którego  cwu grzane jest tylko grzałką - to tak przy okazji dyskusji o kosztach zakupu. Bo te koszty sprzętu markowego  zwracają się w eksploatacji.

A jakiej firmy warto kupić?

A w ogóle, czy pompa powietrze - woda jest tańsza w zakupie i instalacji, niż z gruntowym wymiennikiem? Bo sprawność chyba ma mniejszą? Czy cena zakupu i instalacji tej z gruntowym wymiennikiem się nie zwróci jednak po jakimś czasie? Czy głównym plusem powietrze - woda jest łatwość i koszt instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy - dużo zależy od dostępności i odległości do serwisu. Bardzo duży wpływ na trwałość ma precyzyjny montaż.  Ja, cztery lata temu - po przeczytaniu internetu - wybrałem Daikin Altherma III, u syna w zeszłym roku ostatecznie stanęło na Mitsubishi Ecodan. Nie brałem pod uwagę jednostek z gruntowym wymiennikiem - stosunek ceny do wydajności jest porażający. Ich przewagą nad jednostkami powietrze-woda jest odporność na niską temperaturę powietrza, w efekcie średnioroczny COP jest nieco wyższy niż dla PW, jednak dużo wyższa cena i problemy z wykonaniem dolnego źródła dyskwalifikują to rozwiązanie.

Mało kto zdaje sobie sprawę że jednostki gruntowe posiadają istotną wadę - przy źle wykonanym (najczęściej zbyt małym) dolnym źródle ziemia wokół rur zostanie zamrożona i w efekcie pompa nie jest w stanie pracować. W zależności od warunków rozmrożenie dolnego źródła może potrwać całe lato....

Wracając do producentów: Altherma oraz Ecodan różniły się ceną (4kPLN jesienią zeszłego roku) a z punktu widzenia użytkownika łatwością obsługi. Technicznie obie są podobne wydajnościowo.

Altherma wygląda lepiej, na wyświetlaczu można odczytać dużo parametrów (opisy są zrozumiałe), wszystko reaguje szybko i płynnie. Można ustawić 6 zmian temperatury na dobę, nawet cwu może być sterowane z pogodówki, do tego dużo opcji serwisowych. Harmonogram umożliwia zmianę temp. na postawie krzywej pogodowej lub sztywnej wartości ustalonej przez usera. Filtr w hydroboksie jest bardzo duży i ma magnes, obsługa jest opisana w instrukcji.

Obsługa Ecodana jest z poprzedniej epoki: tylko na ekranie startowym piktgramy pokazują w czytelny sposób najważniejsze parametry, głębiej w menu jest gorzej. Reakcja na klawisze zajmuje kilka sekund, a czujniki nie są opisane. Harmonogram jest ubogi i umożliwia tylko włączenie/wyłączenie.

Obserwując zachowanie obu jednostek w czasie defrostu zauważyłem że Daikin ma kilka logik tej operacji: czasem wiatrak pracuje ciągle, czasem dopiero po roztopeniu lodu, sprężarka włącza się z różną mocą, a sam defrost zależy od grubości lodu na wymienniku.

Widziałem Panasy z plastikowymi bebechami i masę planktonu sprzedawanego pod rożnymi nazwami. Wiesz że Rotenso występuje w europie pod dwudziestoma nazwami? Być może w większości faktycznie są tam sprężarki Mitsu, ale tu nie chodzi o poskładanie do kupy tych części, bo dobre firmy to nie tylko klocki połączone rurkami....

BTW tylko Daikin umożliwiał wygenerowanie etykiety energetycznej dla każdej konfiguracji jaką podstawiłeś, reszta producentów podaje COPy i sprawności bez zaznaczenia że bierze w nich udział grzałka....

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
W dniu 8.07.2022 o 21:11, punktak napisał(a):

Przy takim rozbiorze wody raczej nie ma szans na namnażanie się bakterii - moje zdanie. Zawsze można włączyć dezynfekcję raz na tydzień.

Tak mi się przypomniało o legionelli

https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,fala-legionelli-na-podkarpaciu--przybywa-zakazonych-i-ofiar-smiertelnych--relacja-,artykul,82573612.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2022 o 10:42, Olleo napisał(a):

A ile czasu trwa grzanie 250l do tych 43 stopni? Bo jak u mnie dzieciaki się kąpią, to 160l często brakuje, ale gazem nagrzanie to kwestia 20 min i cały zasobnik jak nowy.

Ta "każda Altherma Daikina" nagrzeje do 40 także przy 15-20 stopni na minusie na zewnątrz?

 

Wylazł mi ten wątek :phi: to napiszę po zimie ;)

Nagrzanie wody z temperatury 26 stopni do 42 stopni, przy temperaturze zewnętrznej -4 stopnie zajęło 52 minuty ;) 

Pompa z grupy Midea, 8 kW.

 

Nagrzanie wody w tym samym systemie, z temperatury 31 stopni do 43 stopni, przy temperaturze zewnętrznej 26 stopnie zajęło 45 minut ;] 

Zasobnik ma bodaj 200 litrów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, punktak napisał(a):

Ja mogę polecić mojego, ale oni montują tylko Daikina. I raczej długo się czeka na termin.

Nie wiem czy Daikin oznacza cenę z d... Ofertę na Saunier Duval miałem na 37k za wszystko (czyli montaż pc i calego wyposażenia 'kotłowni' - przy czym przy tej pompie Sauniera już jest zbiornik cwu i bufor w jednym urządzeniu, więc prosta sprawa). Nie chcialbym przekroczyć 40k. Montaż w okolicach Łodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że S..... oznacza sprzęt z d... Za dużo jest parametrów które trzeba wziąć pod uwagę, żeby powiedzieć czy cena jest dobra czy nie, czy potrzebny bufor itd. Firma jest ze śląska, zamontują to wszędzie, ale trzeba wziąć pod uwagę kilometrówkę przy przeglądach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, iwik napisał(a):

Nie wiem czy Daikin oznacza cenę z d... Ofertę na Saunier Duval miałem na 37k za wszystko (czyli montaż pc i calego wyposażenia 'kotłowni' - przy czym przy tej pompie Sauniera już jest zbiornik cwu i bufor w jednym urządzeniu, więc prosta sprawa). Nie chcialbym przekroczyć 40k. Montaż w okolicach Łodzi. 

Jaka moc tej pompy? 

Ten gosciu montuje chyba w całym kraju ale ta przykładowa instalacja z filmu to coś wspomina o koszcie 60-65 koła. Z tym, ze jest bufor 800 litrów i bojler 400 litrów a pompa propanowa SAS  Vesta 12kW

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał(a):

Jaka moc tej pompy? 

8kW będzie wystarczająca z zapasem. 

Wszystko na jednym parametrze, bo podłogówka bez grzejników + ciepla woda, zbiornik cwu 200 litrów wystarczy, bufor pewnie z połowę tego będzie ok. 

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.