Skocz do zawartości

I znowu źle zapięta i zabezpieczona przyczepa.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Albo linka nie zapięta, albo źle zapięta albo uszkodzony hamulec przyczepy.

Gdyby wszystko było sprawne i prawidłowo zapięte to po niekontrolowanym odpięciu przyczepy linka się napina, uruchamia hamulec i urywa się. Przyczepa wówczas sama się zatrzymuje.

WAŻNE jest to by linka nie była zaczepiana na kuli tylko do belki haka. Najgorsze jest to, że nawet na egzaminie na prawo jazdy nie zwracają na to uwagi i linkę zakładają na hak.

Linkę należy zaczepiać o belkę dlatego gdyż może się zdarzyć, że kula może samoistnie odłączyć się od belki, szczególnie gdy jest ona demontowana.

 

 

 

 

 

Edytowane przez fred77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, fred77 napisał:

Albo linka nie zapięta, albo źle zapięta albo uszkodzony hamulec przyczepy.

Gdyby wszystko było sprawne i prawidłowo zapięte to po niekontrolowanym odpięciu przyczepy linka się napina, uruchamia hamulec i urywa się. Przyczepa wówczas sama się zatrzymuje.

WAŻNE jest to by linka nie była zaczepiana na kuli tylko do belki haka. Najgorsze jest to, że nawet na egzaminie na prawo jazdy nie zwracają na to uwagi i linkę zakładają na hak.

Linkę należy zaczepiać o belkę dlatego gdyż może się zdarzyć, że kula może samoistnie odłączyć się od belki, szczególnie gdy jest ona demontowana.

 

 

a co jak belka nie ma miejsca do zaczepienia linki ?

miałem 2 oryginalne fabryczne haki (ford i BMW) i nie miały miejsca na linkę, więc zaczepiałem za kulę

teraz mam oczko do linki, a hak to jakiś wynalazek BRINK ;)

 

zacząć trzeba dlaczego przyczepa się wypięła ?

linka to temat wtórny, choć też ważny 

znam 2 przypadki złamania się dyszla, na szczęści w obu przypadkach było to jeszcze na polu kempingowym 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Danielpoz. napisał:

Ty naprawdę liczysz że np 2 tonowa przyczepa zatrzyma się w miejscu po zaciągnięciu hamulca?

A gdzie napisałem, że ma się zatrzymać w miejscu? Przecież wiadomo, że nie stanie jak wryta tylko przemieści się jeszcze trochę. Ale przy sprawnym hamulcu bardzo szybko się zatrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koonrad napisał:

a co jak belka nie ma miejsca do zaczepienia linki ?

miałem 2 oryginalne fabryczne haki (ford i BMW) i nie miały miejsca na linkę, więc zaczepiałem za kulę

teraz mam oczko do linki, a hak to jakiś wynalazek BRINK ;)

W Terrano nie miałem to zrobiłem obejmę z płaskownika, opadałem nią belkę i zrobiłem oczko do zaczepienia linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, fred77 napisał:

W Terrano nie miałem to zrobiłem obejmę z płaskownika, opadałem nią belkę i zrobiłem oczko do zaczepienia linki.

 

Ja mam homologowane haki i nie będę rzeźbił 

Co więcej, miałem okazję przetestować działanie linki i hamulca w przyczepie

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grogi napisał:

Pytanie lajkonika: Musi być oczko? Nie można linki owinąć o belkę lub inny element samochodu i zapiąć samą o siebie? Jak ona się kończy - to jest karabińczyk czy zwykły haczyk?

Karabińczyk. Zrywka nie musi być zaczepiona o oczko. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grogi napisał:

Pytanie lajkonika: Musi być oczko? Nie można linki owinąć o belkę lub inny element samochodu i zapiąć samą o siebie? Jak ona się kończy - to jest karabińczyk czy zwykły haczyk?

 

karabińczyk, ale w nowych autach jest problem gdziekolwiek to zaczepić

szukałem w fordzi, w BMW, czy sportage, belka dolega do budy i nic tam nie przeciągniesz

można rzeźbić i coś dorabiać, ale :nie_wiem:

są nawet specjalne zaczepy sprzedawane, ale je się też montuje do kuli haka 

1600x1600___141526_1600x1600_v2.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Koonrad napisał:

 

Ja mam homologowane haki i nie będę rzeźbił 

Co więcej, miałem okazję przetestować działanie linki i hamulca w przyczepie

 

Możesz mieć haki jakie chcesz.

Jednak powyższe filmy pokazują co się dzieje jak linka nie jest zapięta do stałego elementu nadwozia pojazdu, a takim jest właśnie belka haka.

W tym konkretnym przypadku pojazd ciągnący był wyposażony w hak z demontowaną kulą. Kula się odpięła, razem z założoną na nią linką.

Dlatego linkę należy zapinać za jakikolwiek uchwyt przymocowany do jakiegoś elementu zintegrowanego na stałe z nadwoziem pojazdu.

Przyczyny oddzielenia się kuli od pojazdu mogą być różne. Od niedbałego mocowania kuli demontowanej, poprzez pęknięcie śrub mocujących samą kulę aż po jakieś pęknięcia zmęczeniowe i korozję elementów haka. To są marginalne przypadki ale jednak się zdarzają.

Dlatego wykonanie osobnego dodatkowego uchwytu na linkę warto sobie wyrzeźbić.

 

Edytowane przez fred77
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W dniu 5.07.2022 o 18:48, fred77 napisał:

 

 

 

Jakiej grubości powinna być linka w przyczepie bez hamulca (przyczepa pod motocykl) ?

Mam oczko w belce - jak podpiąć tam linkę ? Przez szeklę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marko33 napisał:

 

Jakiej grubości powinna być linka w przyczepie bez hamulca (przyczepa pod motocykl) ?

Mam oczko w belce - jak podpiąć tam linkę ? Przez szeklę ?

 

Chyba nie ma określonej grubości. Z reguły linki mają grubość 5mm i to wystarcza.

Widziałem linki zaczepione snapszeklą ale wystarczy zwykła szekla zakręcana lub stalowy mały karabińczyk zakręcany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.