Skocz do zawartości

kolektor słoneczny do podgrzewania basenu


Hagi84

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mamy basen o pojemności około 3 m3 wody, w którym kąpią się głownie dzieci. Basen stoi w nasłonecznionym miejscu i woda się nagrzała wczoraj z 20 do 24 stopni ale chciałem to przyśpieszyć.

Znajomy ma z demontażu profesjonalne kolektory słoneczne weissmana z 2006 roku. Sam ich używa do podgrzania wody w basenie. 

Wziąłem jeden od niego za parę stówek. Podłączyłem i tu jest problem. Woda wylatująca z kolektora trąci glikolem. Przepłukałem go kilka razy ale dalej to czuć. 

 

Chciałem zapytać czy zna się ktoś i czy pozbędę się zapachu glikolu i czy to może być szkodliwe dla osób kąpiących się w basenie?

Może go oddać i kupić coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, technix said:

Jest bardzo szkodliwy to raz

Dwa jak ma nie śmierdzieć jak 15 lat z glikolem pracował

Trzy musisz mieć wymiennik jakiś, najlepiej " basenowy".

Cztery, nie wydziwiaj 🤣

5 i pol 😄 on chyba chce bez wymiennika, prosto wode z besenu przepuszczac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie swój:-)
To drugie to z wczoraj - zapomniałem włączyć tryb Auto i nieco się zagrzał:-)
IMG_20220612_160631.jpg.36a70805d3596d1fe2d94521955ee5ba.jpgScreenshot_2022-07-13-12-10-25-014_tk.supla.android.jpg.ba425230072d76f2b384d2d250fe079d.jpg
Kumpel zrobił z palety, czarnej rurki i tylko coś jest potrzebne do wymuszenia obiegu


Wysłane z mojego xyz76543 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Raku napisał:

i tylko coś jest potrzebne do wymuszenia obiegu

U mnie stara trzybiegowa pompa CO Grundfossa robi robotę. Jakieś 15 lat leżała nieużywana. Pewnie 10 działała w instalacji. Po czyszczeniu ruszyła od strzału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, technix napisał:

To już chyba lepiej kupić sobie oryginalne maty grzewcze intex'a

Na "standardowy" basen stelażowy to ze trzy potrzebujesz by to miało sens. Rozkładasz to na ziemi (zwykle na trawniku) więc albo zwijasz albo po sezonie masz fajnie wypalone placki.

Co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po basenie też masz placek na trawie

A 3 to akurat chyba są w zestawie, przynajmniej takie widziałem.

Słuchaj, ja nie namawiam, wedle mnie, to możesz nawet zrobić odwiert geotermalny.

Piszę po prostu, aby ktoś nie szukał na siłę furtki do lasu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, technix napisał:

Po basenie też masz placek na trawie

Nie mam:-) Basen na swoje przygotowane miejsce.

37 minut temu, technix napisał:

Słuchaj, ja nie namawiam

Dlatego mówię - co komu pasuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

19 godzin temu, technix napisał:

Możesz pokazać jak to wygląda?

A jak nie ma basenu, to jak to wykorzystujesz?

Od kilku sezonów to po prostu w miarę wypoziomowany kawałek 4x5m przykryty sztuczną trawą.

Gdy nie ma basenu stoi sobie tam stół ogrodowy, krzesła i parasol.

Sztuczna trawa mocowana plastikowym "szpilkami".

1808033127_IMG_20220716_2002482.jpg.2bce8456e5b0e66a8fcbfaaf77822f5d.jpg

Edytowane przez tomkowski
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

Z czego zrobiłeś solar ???

Rama z deski tarasowej. Na dnie deski z palety+płyta pilśniowa i dwie warstwy podkładu pod panele (taki ze srebrną folią). Rurka elektroinstalacyjna giętka 12mm, czarna. Na górę plexa. Jakieś wężyki, złączki itp.

Do tego automatyka oparta na Sonoff 4CH Pro + 4 x DS18B20 (sterowanie działa też bez dostępu do sieci).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
11 minut temu, exor napisał:

To jeszcze bym zapytał jak to podlaczyc pod instalacje basenowe oparte na wężach 32 mm... 

Wykorzystałem do podłączenia dolne przyłącze przeznaczone do sporządzania wody. W standardzie jest tam zwykle dołączany króciec do podpięcia szybkozłączki.

Ciepła woda wraca wężem wrzuconym bezpośrednio do basenu.

Jak przestanie padać, zrobię zdjęcia.

 

Btw- przedwczoraj w nocy temp. powietrza wynosiła 7st. Woda w basenie prawie 21.

Malowniczo parowała na tle ogrodowego oświetlenia:-D

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2022 o 06:29, Hagi84 napisał:

Hej. Mamy basen o pojemności około 3 m3 wody, w którym kąpią się głownie dzieci. Basen stoi w nasłonecznionym miejscu i woda się nagrzała wczoraj z 20 do 24 stopni ale chciałem to przyśpieszyć.

Znajomy ma z demontażu profesjonalne kolektory słoneczne weissmana z 2006 roku. Sam ich używa do podgrzania wody w basenie. 

Wziąłem jeden od niego za parę stówek. Podłączyłem i tu jest problem. Woda wylatująca z kolektora trąci glikolem. Przepłukałem go kilka razy ale dalej to czuć. 

 

Chciałem zapytać czy zna się ktoś i czy pozbędę się zapachu glikolu i czy to może być szkodliwe dla osób kąpiących się w basenie?

Może go oddać i kupić coś innego?

Powinieneś zastosować wymiennik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o tym wątku. Kolektor przepłukany i podłączony. Grzał wodę jak szalony. W najcieplejsze dni temperatura wody w basenie dochodziła do 33 stopni. Córki były zachwycone i nie nie chciały wychodzić z wody. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2022 o 10:25, tomkowski napisał:

Wykorzystałem do podłączenia dolne przyłącze przeznaczone do sporządzania wody. W standardzie jest tam zwykle dołączany króciec do podpięcia szybkozłączki.

Ciepła woda wraca wężem wrzuconym bezpośrednio do basenu.

Faktycznie, można na ten krociec spustowy nakrecic szybkozlaczke ogrodowa. To w sumie upraszcza sprawe.

thx.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o tym wątku. Kolektor przepłukany i podłączony. Grzał wodę jak szalony. W najcieplejsze dni temperatura wody w basenie dochodziła do 33 stopni. Córki były zachwycone i nie nie chciały wychodzić z wody. 
Ja albo w przyszłym roku albo będę podgrzewał wodę w basenie, albo nie będzie sensu go rozstawiać.

Masz może model, albo fotkę takiego kolektora? Myślę, że u mnie też by się sprawdził....

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, luccass napisał:

Ja albo w przyszłym roku albo będę podgrzewał wodę w basenie, albo nie będzie sensu go rozstawiać.

Masz może model, albo fotkę takiego kolektora? Myślę, że u mnie też by się sprawdził....

tapatalked
 

To przemysłowy kolektor z demontażu. Mogę zrobić fotkę w tym tygodniu, ale go nie kupisz, chyba, że ktoś będzie taki sprzedawał. Na internecie Stoi po około 1000zł.  Ja go kupiłem za 300zł od znajomego. Do tego jeszcze jest potrzebna pompa za około 400 zł ( ja taką miałem)

 

Edyta:

o taki mam

https://www.olx.pl/d/oferta/solar-panel-kolektor-viessmann-vitosol-CID628-IDPqoqP.html

Edytowane przez Hagi84
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2022 o 08:55, Hagi84 napisał:

To przemysłowy kolektor z demontażu. Mogę zrobić fotkę w tym tygodniu, ale go nie kupisz, chyba, że ktoś będzie taki sprzedawał. Na internecie Stoi po około 1000zł.  Ja go kupiłem za 300zł od znajomego. Do tego jeszcze jest potrzebna pompa za około 400 zł ( ja taką miałem)

 

Edyta:

o taki mam

https://www.olx.pl/d/oferta/solar-panel-kolektor-viessmann-vitosol-CID628-IDPqoqP.html

parę lat temu znajomy założył parę paneli , bufor, wymiennik i jeszcze cośtam

ostatnio jak byłem u niego to chwalił się że nic nie zużywa na CO,CWU, podgrzewanie chodnika, schodów i jeszcze uj wie czego , plus parę solarów i akumulatorów i jest prawie samowystarczalny cieplnie i energetycznie

 

ale skurwy...n ma dojście do zabawek z demobilu i nie chce się podzielić z bliźnim

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.