Skocz do zawartości

Daszek drewutni - z czego to zmajstrować


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - z czego zrobić daszek na drewutnię, a raczej stojak na drewno?

Mam deski które mogę wykorzystać, ale dość grube (25mm) i raz - po co taki ciężki, a dwa - będzie kapać.

OSB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, volf6 napisał:

Tylko to ma być jako pokrycie ostateczne czy coś jeszcze na to pójdzie np. blacha, papa, gonty?

 

No właśnie kombinuję, jakby to zrobić tanio, prosto i szybko.

Mam deski po budowie, grube na cal, mogę zrobić dach z nich i przykryć papą/gontem - tylko nie wiem czy to nie za ciężkie

OSB + gont - pewnie podobnie

Niektóre gotowe rozwiązania mają daszek z desek na pióro-wpust - boazerii czy podbitki, nie jest to już niczym przykrywane.

Są też takie płyty bitumiczne - ale czy można takie coś po prostu przykręcić do konstrukcji?

 

Całość około 80x200cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, exor napisał:

A samymi deskami (które już masz, tylko przykręcić je)?

Dwa warianty na obrazkach poniżej.

 

image.png.883c8922810099e5e103014e4ba6b364.png

 

 

 

 

image.png.33e9e9d773b3d657be2db377a0662bab.png

 

Tylko szkoda marnować calówki na dach malutkiej drewutni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupio ci podpowie,ale co tam.

Tata mój hobbystycznie gołębie trzyma, no lubi to. Już kilka klatek na podwórku stoi. Ostatnią zmajstrował z tego co miał pod ręką, ale na dach materiału brakło. Zawsze jakiś kawałek blachy, czy nawet eternitu znalazł. Ym razem problem. Po budowie domu zostało mi kilka metrów membrany paroprzepusczalnej pod dach. I tym na szybko obiliśmy daszek zwykłym zszywaczem. Już prawie rok to stoi i nie ma zamiaru się rozlecieć. Kat żadne, a spełnia funkcję. Zwykła folia budowlana Jet dwa razy droższa. Może takie rozwiązanie będzie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tomo napisał:

 

Tylko szkoda marnować calówki na dach malutkiej drewutni.

Te szkoda to zależy ile tego ma i ile płacił. Ja  np mam mnóstwo belek 10x10cm o długości 2.4m (szerokość naczepy) które zabieram ze sobą z rozladunków stali i tnę na kawałki używając tego do ogniska na ogródku.  Sąsiedzi mówią że szkoda bo drogie ale co mam z tym zrobic? Handlować na allegro? :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2022 o 16:20, Tomo napisał:

Tylko szkoda marnować calówki na dach malutkiej drewutni.

 

Leżą mi w blaszaku pozostałości po budowie ;)

Te najgorsze poszły na pszok, najdłuższe sprzedałem kilka lat temu za grosze, część poszło na podłogę na strychu, z części zrobiłem taras i jeszcze mam. Kilka poszło na tył drewutni czy dno, a pięć dziś z grubsza oszlifowałem i będą dachem. Przykryję je  gontem bitumicznym, takim jak na "domku" córki.

 

10 godzin temu, tomata napisał:

Te szkoda to zależy ile tego ma i ile płacił. Ja  np mam mnóstwo belek 10x10cm o długości 2.4m (szerokość naczepy) które zabieram ze sobą z rozladunków stali i tnę na kawałki używając tego do ogniska na ogródku.  Sąsiedzi mówią że szkoda bo drogie ale co mam z tym zrobic? Handlować na allegro? :)

 

Sprzedaj na olx jako belki konstrukcyjne albo drewno do kominka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2022 o 13:16, tomata napisał:

Te szkoda to zależy ile tego ma i ile płacił. Ja  np mam mnóstwo belek 10x10cm o długości 2.4m (szerokość naczepy) które zabieram ze sobą z rozladunków stali i tnę na kawałki używając tego do ogniska na ogródku.  Sąsiedzi mówią że szkoda bo drogie ale co mam z tym zrobic? Handlować na allegro? :)

 

gdzie ty siedzisz na tym ślonsku, chętnie bym przygarnął parę belek, dokładnie na drewutnię

możesz dać znać na PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, exor napisał:

Git majonez.

Może za szybko nie zgniją te deski na okapie (bo obróbek blacharskich brak). Ale to tylko daszek na drewno.

 

Można było odrobinę wypuścić ten gont.

U mnie już 10 lat budka nad studnią 

IMG_20220803_093700~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

Git majonez.

Może za szybko nie zgniją te deski na okapie (bo obróbek blacharskich brak). Ale to tylko daszek na drewno.

 

Taka obróbka zwiększyłaby "drastycznie" koszty ;)

Materiał - deski które pozostały po budowie (szalunki, paleta, łaty czy kontrłaty).

Lakierobejcę musiałem kupić (grunt miałem), trochę wkrętów i ów gont - zostało jeszcze na daszek u mamy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja postanowiłem, że jednak dodam opierzenie i zamówiłem pod kolor gontu.

to niby tylko schowek na rowery a nie dom dla ludzi, ale jak już robić to porządnie.

330zł zwiększyło to koszty.

dach ma 2 połacie: 270x105 cm.

 

 

IMG_20220808_183316.jpg

 

IMG_20220810_083026.jpg

 

IMG_20220810_083208.jpg

Edytowane przez exor
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.