Skocz do zawartości

Jaki kocioł 1f jest teraz wart polecenia?


malrapida

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni dom budowałem 23lata temu, wtedy się ze wszystkiego doktoryzowałem, gdy chciałem montować PC to wszyscy się w głowę pukali ale trochę się pozmieniało.

Mieszkanie we wrocławskiej kamienicy. Jeszcze nieocieplona aczkolwiek w trakcie poszukiwania wykonawcy. Kubatura 200m3 bo stropy na 3m. Remont generalny, więc chcę dać kocioł kondensacyjny 1f z zasobnikiem i PC powietrzną do grzania c.w.u. na ciepły sezon. Na możliwość montażu PV, chociaż to ostatnie piętro, chyba raczej nie ma co liczyć.

Kiedyś w czasach kotłów zwykłych, Termet miał dobry stosunek jakości do ceny. No i moc minimalną, z która można było mocno zjechać, bez dużej utraty sprawności. Na domek 400m3 kubatury 20kW kocioł, skręcony na minimum świetnie dawał radę. Ale tu będzie połowa kubatury takiego domku. Są kotły z takimi małymi mocami?

Instalacja - raczej mocno przewymiarowane grzejniki, żeby dało się też ewentualnie z PC zasilać bo stropy drewniane. Chyba nie bardzo jest jak zrobić podłogówkę? Nie mam doświadczenia z drewnianymi stropami. 🤔 

Na jaki kocioł warto zwrócić uwagę? Jak najmniejsza moc lub możliwość skręcenia, jak największa sprawność przy małej mocy i atrakcyjny cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz na Immergas. Sam mam termeta crystal ale nie dość że ten Immergas schodzi o połowę mocy crystala to jeszcze nie słyszałem narzekań. A na mojego termeta narzekam każdego sezonu zimowego. Taktowanie, taktowanie i jeszcze raz taktowanie. Chociaż może z kaloryferami będzie lepiej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. W międzyczasie zacząłem się doktoryzować z podłogówki na drewnianym stropie i już wiem, że są systemy suche, które by mnie satysfakcjonowały, więc być może zrobię PC po całości?

Da to radę we Wrocławiu? Moje, stara klima daje radę do -15 na zewnątrz a przy -7 ma COP 3,35, więc może te nowsze są jeszcze lepsze i miałoby to większy sens niż kocioł? Tylko co z drabinką w łazience? Elektryczna? Słabo trochę. 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, technix napisał:

Taktowanie, to nie wina kotła.

A co do pytania autora - Termet Silver, zaczyna od bodaj 1.9 czy nawet 1.6kW.

Termet proteguje Golda, ale on bodaj od 2,3kW startuje 👎

 

 

 

Właśnie Immergas zaczyna od 1.9

 

A co do kotła to ja już po prostu czekam aż padnie. Mam go dość. Na "fachowców" wydałem wartość kotła x2 i żaden nie pomógł. Kotłownia wygląda jak pajęczyna. Dodatkowo sterowników, czujników, pomp mam całe pudło. Teraz wiem i potrafię więcej niż 80% tych fachmanow 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, malrapida napisał:

Dzięki za propozycje. W międzyczasie zacząłem się doktoryzować z podłogówki na drewnianym stropie i już wiem, że są systemy suche, które by mnie satysfakcjonowały, więc być może zrobię PC po całości?

Da to radę we Wrocławiu? Moje, stara klima daje radę do -15 na zewnątrz a przy -7 ma COP 3,35, więc może te nowsze są jeszcze lepsze i miałoby to większy sens niż kocioł? Tylko co z drabinką w łazience? Elektryczna? Słabo trochę. 🤔

Suchy czyli styro z wypustkami? Kumpel to ma w domu i na to panele, 0 pojemności więc po chwili od wyłączenia czuć że się wychładzalo. Da się ale optymalne nie jest. 

A drabinka to najmniejszy problem. Też się tego bałem i przez to na początku miałem niski i wysoki parametr przez zawór afriso. Później jeden z fachmanow stwierdził że to tylko komplikuje układ i faktycznie 30c na drabince wystarcza żeby ręczniki były suchutkie po nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _luk_ napisał:

A co do kotła to ja już po prostu czekam aż padnie.

Ja już 10 lat tak czekam, aż mój Urlich padnie w sposób trwały i nienaprawialny. Niestety pada w taki sposób, że naprawia się go bez kosztowo. A na przeglądach corocznych oszczędziłem już co najmniej wartość nowego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _luk_ napisał:

Kumpel to ma w domu i na to panele, 0 pojemności więc po chwili od wyłączenia czuć że się wychładzalo.

A po co wyłącza? Powinien ustawić program pracy ciągłej, na przykład: 24 stopnie bez grzania, 27 stopni - grzanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, _luk_ napisał:

Suchy czyli styro z wypustkami?

Blaszane panele, które obejmują rury i promieniują całą powierzchnią. Tak pojemność prawie żadna. To działa dobrze z bardzo niskotemperaturowym źródłem małej mocy  pracującym prawie cały czas. Z kotłem to będzie pewnie pstrykać, włącz/wyłącz co chwilę bo żaden kocioł nie da rady tak bardzo zejść z mocą, żeby zasilać nieco dłużej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2022 o 19:47, _luk_ napisał:

Właśnie Immergas zaczyna od 1.9

 

Ja ze swojego Victrixa też jestem bardzo zadowolony, w czasach jak instalowałem był jednym z tańszych i w dodatku miał właśnie najniższą moc minimalną oraz wbudowany zawór trójdrożny :ok:

Nie wiem jaką moc mają obecne modele i jak spisują się w nich wymienniki - bo teraz zdaje się pakują wszędzie aluminiowo-krzemowe, kiedyś były z kwasówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.