Skocz do zawartości

Wymiana naczynia wzbiorczego CWU


tomkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zacząłem na HP bo miało nie być technicznie, ale jednak trochę nie wiem...

Czy aktualne podłączenie naczynia jest wykonane prawidłowo? Chodzi mi głównie o przepływ wody przez naczynie.

Kupiłem nowe. Identyczne. W zestawie jest wkładka, która wchodzi do trójnika za pomocą którego powinnno być jak rozumiem podłączone naczynie. Ma za zadanie kierować wodę do naczynia i z drugiej strony dalej do układu.

 

No i pytanie drugie. Czy w takim układzie jak mam (zakładając że podłączam nowy zbiornik 1:1) wystarczy zakręcić zawory odkręcić wężyk i wymienić naczynie? Czy muszę zrzucić całą wodę z bojlera?

 

Trochę się tu waham:/

IMG_20220815_100757.jpg.cdeba203597f16088e81d7d288c0bf4c.jpgIMG_20220817_181719.jpg.8ae317bcb3b3b4e7cf2b25cdac4beb06.jpgIMG_20220817_181740.jpg.e566355a3d47acb6d7b0b85edc81168d.jpg

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem pytania. Ekspertem nie jestem ale jak wymieniałem u siebie to pozakrecalem dopływy, otworzyłem kran żeby spuścić ciśnienie z rurek, (bojler odciąłem wcześniej) i wymieniłem naczynie. Trochę się polało ale dlatego że u mnie membranę szlak trafił i naczynie było pełne wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to ma znaczenie, czy woda przepływa przez naczynie czy obok? Zadaniem naczynia jest stabilizować ciśnienie. 

Teoretycznie przepływ przez powinien być lepszy, bo przepycha starą wodę i może zapobiega rozwojowi legionelli, ale czy na pewno, to nigdy mnie to nie interesowało ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zawór bezpośrednio przed naczynkiem to zakręcasz i wymieniasz. Jak nie masz, to musisz zakręcić i spuścić ciśnienie ciepłej wody.

Naczynie wpina się poprostu w obieg ciepłej wody aby przejęło zwiększone ciśnienie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naczynie jest połączone wężykiem stroną zasilającą ogrzewacz (niebieski zawór) to zakręcasz go, i ten co jest wcześniej na tej rurze za workami / pod gniazdkiem, i nie powinno dużo wypłynąć. Tu nie potrzebujesz naczynka przepływowego, bo to zimna woda. Ewentualnie dodaj szybkozłączkę na przyszłość  - zawór rewizyjny od @Lucyfer

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej potrzebne jest naczynie przepływowe - aby nie zalegała w nim "stara woda". Tylko że aby uzyskać efekt przepłukiwania musiałoby być inaczej podłączone - właśnie trójnikiem na rurze zasilającej z wkładką kierującą. W obecnym układzie stanowi ono ślepy zaułek instalacji w którym żyją bakterie.

EDIT: btw: zawór bezpieczeństwa jest źle  zamontowany - powinien być szeregowo a naczynie za nim.

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, punktak napisał:

Zobacz zasadę działania np. Reflex  Flowjet - w tym trójniku jest kształtka która kieruje strumień świeżej wody do przestrzeni w środku naczynia.

I nie wolno zapomnieć o ociepleniu tego naczynia, bo świeza woda, to ciepła woda.

Nie powinna stygnac, bo to straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę CWU w gospodarstwach domowych traktujemy jako wodę spożywczą. Naczynie przeponowe dla CWU zawsze musi być przepływowe. Tutaj nie tylko chodzi o sam przepływ przez naczynie i dostarczenie do naczynia cały czas świeżej wody. Takie naczynie ma przyłącze wykonane ze stali nierdzewnej i od środka jest emaliowane. Nawet jak dojdzie do przerwania membrany, czy worka to woda nie ma kontaktu z rdzą i innymi zanieczyszczeniami. Reflex ma takie naczynia oznaczone typ DD tzw. zielone i trzeba dokupić dodatkowo jetflow jako kierownica dla wody a Flamco ma Airfix D białe. Naczyń nieprzepływowych tzw. niebieskich nie powinno się montować - przyłącze ze stali węglowej niklowane i w środku brak zabezpieczenia antykorozyjnego a wręcz jestem przekonany, że już fabrycznie są od środka zardzewiałe. Takie naczynia przeponowe nieprzepływowe montuje się, gdzie woda nie musi spełanić wymagań sanitarnych, spożywczych. Niestety, mamy w większości gamoni hydraulików, którzy nie mają nawet pojęcia, że takie naczynia przepływowe występują i montują nagminnie "niebieskie" nieprzepływowe. Już nie mówiąc, że naczynie dobiera się do instalacji na podstawie obliczeń, wzorów a nie "na oko", czy jakieś tam 8-10% zładu wody. Takie naczynia przepływowe montujemy na zasilaniu bojlera. Nie widzę powodu, żeby takie naczynie ocieplać. Tam cały czas dopływa zimna woda z wodociągu. 

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, emigrant napisał:

Wodę CWU w gospodarstwach domowych traktujemy jako wodę spożywczą. Naczynie przeponowe dla CWU zawsze musi być przepływowe. Tutaj nie tylko chodzi o sam przepływ przez naczynie i dostarczenie do naczynia cały czas świeżej wody. Takie naczynie ma przyłącze wykonane ze stali nierdzewnej i od środka jest emaliowane. Nawet jak dojdzie do przerwania membrany, czy worka to woda nie ma kontaktu z rdzą i innymi zanieczyszczeniami. Reflex ma takie naczynia oznaczone typ DD tzw. zielone i trzeba dokupić dodatkowo jetflow jako kierownica dla wody a Flamco ma Airfix D białe. Naczyń nieprzepływowych tzw. niebieskich nie powinno się montować - przyłącze ze stali węglowej niklowane i w środku brak zabezpieczenia antykorozyjnego a wręcz jestem przekonany, że już fabrycznie są od środka zardzewiałe. Takie naczynia przeponowe nieprzepływowe montuje się, gdzie woda nie musi spełanić wymagań sanitarnych, spożywczych. Niestety, mamy w większości gamoni hydraulików, którzy nie mają nawet pojęcia, że takie naczynia przepływowe występują i montują nagminnie "niebieskie" nieprzepływowe. Już nie mówiąc, że naczynie dobiera się do instalacji na podstawie obliczeń, wzorów a nie "na oko", czy jakieś tam 8-10% zładu wody. Takie naczynia przepływowe montujemy na zasilaniu bojlera. Nie widzę powodu, żeby takie naczynie ocieplać. Tam cały czas dopływa zimna woda z wodociągu. 

Zarówno Reflex jak i Flamco mają naczynia przepływowe i nieprzepływowe do wody użytkowej, i oba są od środka malowane/emaliowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, malrapida napisał:

Co to takiego i jak woda ma przepływać przez naczynie skoro jest w nim tylko jedno przyłącze? Napiszesz cos więcej? 🤔

Nie do mnie było pytanie ale akurat mogę zrobić zdjęcia:

IMG_20220818_171449.jpg.f2ed6b2d0ccfee2d11717b8db35fdc4e.jpgIMG_20220818_171532.jpg.b6950ebca105ba286ba3772580b6dec6.jpgIMG_20220818_171543.jpg.fc8c80277fac58904dd206e7a713dca7.jpg

Tak to wygląda.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pełny przepływ przez naczynie. Tylko części wody jest kierowana do naczynia, aby pozbyć się starej wody i zastąpić ją świeżą przy każdym odkręceniu gorącej wody w kranie. Tak to działa. Przy takim naczyniu a raczej jego króćcu musi być trójnik a w niego wmontowana "kierownica" jak tu Kolega @tomkowski wyżej pokazał. W Reflexie Jetflow trochę inaczej wygląda - jest taki "język", który kieruje części wody na naczynia przy przepływie. Jeszcze raz powtórzę. Do CWU nie stosuje sie naczyń przeponowych nieprzepływowych a nawet nie wolno(nie powinno się - względy sanitarne wody użytkowej, spożywczej). Partacze hydraulicy stosują nieprzepływowe dla CWU z niewiedzy i biorą to co jest dostępne w hurtowni. Hurtownie, sklepy budowalne i hydrauliczne to kolejni partacze, bo mają tylko to co się sprzeda w większej ilości i jest tańsze - biznes... Nie ma co ukrywać, naczynia przepływowe są droższe. Żeby nie było - od strony technicznej naczynie nieprzepływowe będzie tak samo działać poprawnie jak naczynie przepływowe, czyli kompensacja. Tutaj kompletnie chodzi o co innego...

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, emigrant napisał:

Wodę CWU w gospodarstwach domowych traktujemy jako wodę spożywczą. Naczynie przeponowe dla CWU zawsze musi być przepływowe. Tutaj nie tylko chodzi o sam przepływ przez naczynie i dostarczenie do naczynia cały czas świeżej wody. Takie naczynie ma przyłącze wykonane ze stali nierdzewnej i od środka jest emaliowane. Nawet jak dojdzie do przerwania membrany, czy worka to woda nie ma kontaktu z rdzą i innymi zanieczyszczeniami. Reflex ma takie naczynia oznaczone typ DD tzw. zielone i trzeba dokupić dodatkowo jetflow jako kierownica dla wody a Flamco ma Airfix D białe. Naczyń nieprzepływowych tzw. niebieskich nie powinno się montować - przyłącze ze stali węglowej niklowane i w środku brak zabezpieczenia antykorozyjnego a wręcz jestem przekonany, że już fabrycznie są od środka zardzewiałe. Takie naczynia przeponowe nieprzepływowe montuje się, gdzie woda nie musi spełanić wymagań sanitarnych, spożywczych. Niestety, mamy w większości gamoni hydraulików, którzy nie mają nawet pojęcia, że takie naczynia przepływowe występują i montują nagminnie "niebieskie" nieprzepływowe. Już nie mówiąc, że naczynie dobiera się do instalacji na podstawie obliczeń, wzorów a nie "na oko", czy jakieś tam 8-10% zładu wody. Takie naczynia przepływowe montujemy na zasilaniu bojlera. Nie widzę powodu, żeby takie naczynie ocieplać. Tam cały czas dopływa zimna woda z wodociągu. 

 

Jak rozumiem podpina się tak samo jak te niebieskie (nieprzepływowe), tylko inna jest zasada jego działania ? Te zielone wymuszają przepływ wody w środku zbiornika ?

Ja mam podpięte na zasilaniu zbiornika CWU, poprzez trójnik wraz z zaworem bezpieczeństwa, coś jak tutaj podają :

403322-a5d6-1100x0-sc1x5_porada-naczynie

 

https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/21718-jakie-naczynie-wzbiorcze-dla-instalacji-cieplej-wody-uzytkowej

 

Ostatnio zaczął mi cieć zbiornik (miałem niebieski):

 

i wymieniłem znów na .. niebieski. Mimo, że prosiłem hydraulika (nowego), żeby doradził jakiś lepszy, coby popracował dłużej. Doradził taki sam Reflexa DE, dołożył jedynie zawór odcinający, żeby łatwiej było wymienić w przyszłości :phi:.

Fakt, większość hydraulików to gamonie, powtarzający błędy innych. Przerobiłem już 6-ciu i każdy miał co poprawiać po poprzedniku :facepalm:. Jedyny plus, że sam się wiele nauczyłem ..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, sherif said:

Jak rozumiem podpina się tak samo jak te niebieskie (nieprzepływowe), tylko inna jest zasada jego działania ?

Nie, nie tak samo. Na tym rysunku jest przedstawione podłączone naczynie nieprzepływowo. 

22 minutes ago, sherif said:

Te zielone wymuszają przepływ wody w środku zbiornika ?

Tak, te zielone Reflexa DD są przepływowe. Niebieskie nie. 

 

 

Tutaj masz naczynie podłączone przepływowo:

 

749117029_ScreenShot2022-08-18at18_33_39.png.5d2d0fefc42cb037f8d2281a7c65007e.png

 

1627659381_ScreenShot2022-08-18at18_39_42.png.9f572536f582206f10234c9878b90947.png

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, emigrant napisał:

Nie, nie tak samo. Na tym rysunku jest przedstawione podłączone naczynie nieprzepływowo. 

Masz schemat jak to wygląda przy przepływowym ?

Z tego co pisałeś, podłączenie jest w tym samym miejscu.

2 minuty temu, emigrant napisał:

Tak, te zielone Reflexa DD są przepływowe. Niebieskie nie. 

Sprawdziłem, mam jednak szary ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, sherif said:

Sprawdziłem, mam jednak szary ;).

Szary, ale pewnie nieprzepływowy. Tak naprawdę na rynku przepływowe ma chyba tylko Reflex zielone DD i Flamco Airfix białe. Tutaj mogę się mylić i inni producenci też mają przepływowe. Mnie nie wiadomo, żeby inny producent miał przepływowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, emigrant napisał:

Tutaj masz naczynie podłączone przepływowo:

Czyli rozumiem że w moim przypadku dla AIRFIX A powinienem zastosować podłączenie jak dla schematu bez flowjet?

Ten AIRFIX A to nie taki w 100% przepływowy z tego co czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dajesz trójnik jak na schemacie bez flowjet. Nie będzie tak efektywny przepływ jak to jest w wersji Airfix D, ale D ciężko kupić w Polsce. Poza tym flowjet też wymaga trójnika. Ogólnie to działa na zasadzie przepływu wody przez trójnik. Po prostu bez kierownicy przepływ wody przez naczynie jest słabsze/gorsze. O ile pamiętam kupując zielony Reflex DD w komlecie jest flowjet i trójnik mosiężny(albo tylko trójnik). Naczynie ma być między bojlerem a zaworem zwrotnym. Zawór zwrotny to konieczność, żeby woda cofała się do naczynia a nie do instalacji. Ciśnienie wstępne w naczyniu ma być mniejsze o 0,2 bara niż w instalacji wodociągowej za reduktorem ciśnienia. Jak z wodociągów masz 4 bary to w naczyniu korygujesz ciśnienie wstępne do 3,8 bara. Naczynie zawsze musi być w części wypełnione wodą. Nie może być puste. 

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, emigrant napisał:

trójnik jak na schemacie bez flowjet. Nie będzie tak efektywny przepływ jak to jest w wersji Airfix D, ale D ciężko kupić w Polsce. Poza tym flowjet też wymaga trójnika. Ogólnie to działa na zasadzie przepływu wody przez trójnik.

Czyli to taka trochę lipa a nie przepływ. Tylko kierownica wody, żeby nieco lepiej się mieszała.

Przepływowe to powinno mieć wejście z jednej strony i wyjście z drugiej strony żeby przepływ był rzeczywisty. Ktoś robi taki model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby, żeby był pełny przepływ przez naczynie. Tutaj tylko chodzi o wymianę zastałej wody na świeżą przy odkręceniu kranu z gorącą wodą. W reflexie DD flowjet robi to efektywniej kierując część przepływu przez naczynie. Bez kierownicy z samym trójnikiem wymiana wody też będzie, ale mniej efektywnie. Poza tym flowjet robi też za szybkozłączkę z kranikiem i zaworkiem. Raz w roku trzeba sprawdzić ciśnienie wstępne w naczyniu. Odcinamy zaworkiem z flowjeta naczynie od instalacji, kranikiem spuszczamy wodę z naczynia i dopiero wtedy dokonujemy pomiaru. Same spuszczenie ciśnienia z bojlera poprzez odkręcenie kranu z gorącą wody i zrobinie pomiaru jest niepoprawne. Naczyń nie powinno się wpinać do instalacji "na ostro" tylko zawsze na szybkozłączce, żeby takie naczynie wypiąć lub odciąć od instalacji dla poprawnego pomiaru ciśnienia wstępnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, emigrant napisał:

Tutaj masz naczynie podłączone przepływowo:

Sorry, ale ja tu nie widzę różnicy. W obu przypadkach ten zbiornik jest po zaworze jednokierunkowym a przed wejsciem do zbiornika. Oba też podpina się przez trójnik. Jedynie zawór bezpieczeństwa w przepływowym z tego co widzę jest przed a tu jest szeregowo, ale nie wiem czy ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie widzisz różnicy w przepływie wody między schematem co dałeś i co ja dałem? To, że jest trójnik i ogałęzienie z naczyniem gdzieś dalej rurkami nic to nie zmienia. To nadal jest naczynie podłączone nieprzepływowo. Naczynie przepływowe musi być bezpośrednio wpięte poprzez trójnik, gdzie jest przepływ wody do bojlera. W tym Twoim schemacie naczynie powinno być na dole, na tej rurze zasilającej. W sumie Twój schemat i mój niczym się nie różnią poza tym, że w Twoim naczynie jest podłączone nieprzepływowo a u mnie przepływowo. W Twoim woda wypełni naczynie i tak to zostanie. W moim schemacie a raczej Reflexa schemacie przepływ jest przez naczynie.  

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, emigrant napisał:

Naprawdę nie widzisz różnicy w przepływie wody między schematem co dałeś i co ja dałem? To, że jest trójnik i ogałęzienie z naczyniem gdzieś dalej rurkami nic to nie zmienia. To nadal jest naczynie podłączone nieprzepływowo. Naczynie przepływowe musi być bezpośrednio wpięte poprzez trójnik, gdzie jest przepływ wody do bojlera. W tym Twoim schemacie naczynie powinno być na dole, na tej rurze zasilającej. W sumie Twój schemat i mój niczym się nie różnią poza tym, że w Twoim naczynie jest podłączone nieprzepływowo a u mnie przepływowo. W Twoim woda wypełni naczynie i tak to zostanie. W moim schemacie a raczej Reflexa schemacie przepływ jest przez naczynie.  

Rozmawiamy o samym podłączeniu. Ja tam nie widzę różnicy jw. To, że jak piszesz jest odgałęzienie gdzieś dalej to tak tylko na schemacie. Ja akurat nie mam odgałęzienia. Zbiornik stoi bezpośrednio na zaworze, który jest wpięty w trójnik, dokładnie tak, jak na schemacie przepływowym. Stąd moje pytanie, jakie są różnice. Jak rozumiem inna jest zasada działania/wypełniania zbiornika, jest dodatkowo kierownica która kieruje strumień wody, ale samo połaczenie wygląda na takie samo (wg schematu). IMHO największy sens ma zbiornik z wej i wyj wtedy jest klarowny przepływ wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sherifJuż wiem o co Ci chodzi... Nie jestem pewien, ale te naczynia przepływowe wewnętrznie w tym króćcu mają przegrodę dla wody wpływającej i wypływającej, stąd nie ma konieczności stosowania kierownic. Tak na logikę. Kierownica tylko uskuteczenia większy przepływ przez naczynie. Mój Reflex DD zielony z Flowjet wisi już 5 lat, więc nie pamiętam jak ten krócieć od naczynia wygląda w środku. Pewnie jest tak jak napisałem imho. Nieprzepływowe mają po prostu otwór i nic poza tym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, emigrant napisał:

@sherifJuż wiem o co Ci chodzi... Nie jestem pewien, ale te naczynia przepływowe wewnętrznie w tym króćcu mają przegrodę dla wody wpływającej i wypływającej, stąd nie ma konieczności stosowania kierownic. Tak na logikę. Kierownica tylko uskuteczenia większy przepływ przez naczynie. Mój Reflex DD zielony z Flowjet wisi już 5 lat, więc nie pamiętam jak ten krócieć od naczynia wygląda w środku. Pewnie jest tak jak napisałem imho. Nieprzepływowe mają po prostu otwór i nic poza tym.  

Ja to rozumiem. Chodziło jedynie o instalacje/schemat podłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinając naczynie nieprzepływowe tak jak przepływowe w trójnik to nie mam pojęcia, czy to będzie działać poprawnie. Tak na logikę pewnie nie, bo niby jak? Naczynie nieprzepływowe tylko wypełni się wodą w zależności jakie ustawimy ciśnienie wstępne. Działanie poprawne mam na myśli, że będzie przez to naczynie przepływ wody. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za te dyskusję. Choć w efekcie wiem, że powinienem przerobić całe zasilanie bojlera:/

 

Ostatnie pytanie - czy zbiornik koniecznie trzeba pompować azotem? Bo to mocno utrudnia robienie tego samemu:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azot nie reaguje na zmiany temperatur. Reflex jak i Flamco są fabrycznie pompowane czystym azotem. U mnie jest nadal azot, bo musiałem spuścić trochę ciśnienia. Lepiej, żeby to był czysty azot, ale na powietrzu też będzie w miarę dobrze pracować naczynie.  

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, emigrant napisał:

Gdzie zawór zwrotny przed naczyniem od strony zasilania? 

Zawór zwrotny jest zintegrowany z odcinającym i bezpieczeństwa pod bojlerem.

Dodałem jeszcze jeden na początku zasilania. Nie widać na zdjęciu.

 

Podłączone zgodnie z instrukcją (wariant 3).

IMG_20220827_104021.jpg.ed46fa5c7bb18cf46e2d07bc4949124f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2022 o 18:07, emigrant napisał:

Azot nie reaguje na zmiany temperatur.

To jest urban legend, czy też bzdura powielana przez wulkanizatorów. Rozszerzalność termiczna azotu i powietrza jest prawie identyczna, a nawet w przypadku azotu nieco większa (pomijalnie). 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, tomkowski said:

Zawór zwrotny jest zintegrowany z odcinającym i bezpieczeństwa pod bojlerem.

Dodałem jeszcze jeden na początku zasilania. Nie widać na zdjęciu.

Bez sensu. To jak ma woda z bojlera się cofać podczas rozszerzalności cieplnej do naczynia przeponowego? Zawór zwrotny tylko przed naczyniem. Ten zintegrowany wywal i w jego miejsce wstaw sam ZB 6 bar. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, emigrant napisał:

Bez sensu. To jak ma woda z bojlera się cofać podczas rozszerzalności cieplnej do naczynia przeponowego? Zawór zwrotny tylko przed naczyniem. Ten zintegrowany wywal i w jego miejsce wstaw sam ZB 6 bar. 

Ale kolega @tomkowski ma naczynie przed bojlerem a  za zaworem zwrotnym/bezpieczeństwa :hmm:

 

Edyta,

a jednak na zdjęciu nie ma wersji numer 3 z instrukcji rotfl cza by poprzestawiać

Edytowane przez Artur_W_wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Artur_W_wa said:

Edyta,

a jednak na zdjęciu nie ma wersji numer 3 z instrukcji rotfl cza by poprzestawiać

 

No nie ma, nie ma :). Od razu po fotce było widać, że jest źle. Póki co naczynie robi tylko za ozdobę 🙃

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kjk said:

To jest urban legend, czy też bzdura powielana przez wulkanizatorów. Rozszerzalność termiczna azotu i powietrza jest prawie identyczna, a nawet w przypadku azotu nieco większa (pomijalnie). 

Nie wiem, aż tak na czystym azocie się nie znam. Wiem, że jest wykorzystywany w motor sporcie, żeby było stabilnie ciśnienie w oponie. Jest też wykorzystywany w tankowcach co przewożą ropę naftową. W zbiorniku takim powietrze jest zastępowane czystym azotem, bo azot nie jest palny ani wybuchowy - nie reaguje chemicznie z ropą naftową. Tutaj pewnie głównie chodzi o pozbycie się tlenu z takiego zbiornika...

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siara na maxa:-P

No ale dobrze - ogarnięte:-)

Wywaliłem z tego zaworu grzybek, sprężynkę i uszczelkę odpowiadające za funkcje zaworu zwrotnego (wystarczyło odkręcić czarny korek po prawej).

No i jest ok.

Ehhhh... Nie należy robić takich rzeczy jak człowiek jest zmęczony:/ Nie wiem co mi do łba strzeliło by tak to poskręcać.

 

Dzięki za wyłapanie tego bo sam to nie wiem kiedy bym się zorientował!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2022 o 17:54, emigrant napisał:

To nie jest pełny przepływ przez naczynie. Tylko części wody jest kierowana do naczynia, aby pozbyć się starej wody i zastąpić ją świeżą przy każdym odkręceniu gorącej wody w kranie. Tak to działa. Przy takim naczyniu a raczej jego króćcu musi być trójnik a w niego wmontowana "kierownica" jak tu Kolega @tomkowski wyżej pokazał. W Reflexie Jetflow trochę inaczej wygląda - jest taki "język", który kieruje części wody na naczynia przy przepływie. Jeszcze raz powtórzę. Do CWU nie stosuje sie naczyń przeponowych nieprzepływowych a nawet nie wolno(nie powinno się - względy sanitarne wody użytkowej, spożywczej). Partacze hydraulicy stosują nieprzepływowe dla CWU z niewiedzy i biorą to co jest dostępne w hurtowni. Hurtownie, sklepy budowalne i hydrauliczne to kolejni partacze, bo mają tylko to co się sprzeda w większej ilości i jest tańsze - biznes... Nie ma co ukrywać, naczynia przepływowe są droższe. Żeby nie było - od strony technicznej naczynie nieprzepływowe będzie tak samo działać poprawnie jak naczynie przepływowe, czyli kompensacja. Tutaj kompletnie chodzi o co innego...

No ok, ale zanim były te jetflow i inne bajery, to wszyscy się truli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mayster_tcz napisał:

No ok, ale zanim były te jetflow i inne bajery, to wszyscy się truli ?

Wiadomo - kiedyś były tylko furmanki. I kiedyś nie było antybiotyków itp...

Oczywiście zawór bezpieczeństwa też możesz zastosować zwykły, a możesz taki z atestem PZH.

I tak można w nieskończoność. Nie wiem co na to przepisy - nie za bardzo mam chęć szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomkowski napisał:

Wiadomo - kiedyś były tylko furmanki. I kiedyś nie było antybiotyków itp...

Oczywiście zawór bezpieczeństwa też możesz zastosować zwykły, a możesz taki z atestem PZH.

I tak można w nieskończoność. Nie wiem co na to przepisy - nie za bardzo mam chęć szukać.

Nie chodzi mi o mówienie, że kiedyś to było (...), niemniej ludzi masowo nie wymierali i nie truli się, choć takich urządzeń nie było, więc pytam, czy to aż tak wielki błąd z tym naczyniem nieprzepływowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, mayster_tcz said:

Nie chodzi mi o mówienie, że kiedyś to było (...), niemniej ludzi masowo nie wymierali i nie truli się, choć takich urządzeń nie było, więc pytam, czy to aż tak wielki błąd z tym naczyniem nieprzepływowym.

 

Z pewnością bardzo duży, bo to stara technologia. Teraz się robi inaczej, bo ma być nowocześnie. Żeby było nowocześnie, to muszą być dedykowane bajery :phi: 

Ja do niedawna na wejściu CWU nie miałem nawet zaworu zwrotnego - ergo, naczynie przeponowe nie było potrzebne. Woda sobie wpływała do bojlera i wypływała na budynek. Działało przez 12 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.