Skocz do zawartości

Regulator pokojowy a termostat przy grzejniku


pejus1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

do kotła kondensacyjnego dostałem regulator temperatury firmy Salus. Pozwala on ustawić określoną temperaturę w wybranym pomieszczeniu. U mnie będzie to salon z aneksem kuchennym - jakieś 45 m2. I teraz pytanie: załóżmy że termostat przy grzejniku mam w pozycji 3 (co odpowiada temperaturze mniej więcej 21 stopni), a na regulatorze ustawiam sobie np 23. I czy w takim przypadku termostat przy grzejniku pozwoli na wyższą temperaturę? Czy należy w takim przypadku wobec tego odkręcić termostat przy grzejniku na pozycje 5 ? Czy jakiś inny sposób. Z góry dziękuję za porady :)

Edytowane przez pejus1982
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Adam___ said:

W pomieszczeniu gdzie masz regulator głowica ma być otwarta na maxa

 

Jak to się mówi, to zależy ;)

Ja mam czujnik w salonie. W salonie ciepło jest utrzymywane nieco lepiej, niż w jednej z sypialni, a gorzej niż w innej.

Więc zawory termostatyczne mam tak ustawione, żeby ważyć przepływ czynnika w odniesieniu do salonu (jedna sypialnia otwarta na maksa, salon powiedzmy na pół, a druga sypialnia jeszcze przykręcona).

Wbrew oczekiwaniom, że zawór termostatyczny sam reguluje temperaturę i tak się nie robi, to jest to na tyle prymitywne urządzenie, że takie równoważenie przepływu działa całkiem nieźle.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pejus1982 napisał:

do kotła kondensacyjnego dostałem regulator temperatury firmy Salus. Pozwala on ustawić określoną temperaturę w wybranym pomieszczeniu.

 

Traktuj ten "regulator" jako główny włącznik/wyłącznik kotła, bo zwykle w podstawowej wersji tak to działa. Jeśli wszędzie masz termostaty na kaloryferach to najlepiej jakby znajdował się w najchłodniejszym/najtrudniejszym do ogrzania pomieszczeniu.

 

Jeśli na regulatorze dasz 21 stopni, a na grzejniku w tym samym pomieszczeniu więcej, to po osiągnięciu temp. 21 stopni odłączy Ci grzanie całego domu i część pomieszczeń może być niedogrzana. Ja mam bezprzewodowy i wstawiony w korytarzu gdzie nie ma w ogóle kaloryferów - jak tam jest 21 stopni to znaczy, że cały dom jest już odpowiednio nagrzany i można wyłączyć kocioł.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam___ napisał:

W pomieszczeniu gdzie masz regulator głowica ma być otwarta na maxa

 

Chyba za bardzo uogólniasz. Jak regulator dasz w małym pomieszczeniu, które szybko się nagrzewa to kocioł będzie szybko wyłączany i część pomieszczeń nie zdąży się nagrzać... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, open napisał:

 

Chyba za bardzo uogólniasz. Jak regulator dasz w małym pomieszczeniu, które szybko się nagrzewa to kocioł będzie szybko wyłączany i część pomieszczeń nie zdąży się nagrzać... 

To trzeba wyregulować instalację hydraulicznie odpowiednio kryzując przepływy.

 

Dalej jak pozamykają się wszystkie zawory na grzejnikach to chyba mocno obciążymy pompę i powinien być zamontowany jakiś zawór upustowy w bajpas.

Raczej właściwym rozwiązaniem jest pozbawienie się głowic w takim pomieszczeniu monitorowanym, gdzie samo pomieszczenie jak i lokalizację regulatora trzeba odpowiednio wybrać a instalację trochę poregulować gdy dom nierówno się nagrzewa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Harp napisał:

To trzeba wyregulować instalację hydraulicznie odpowiednio kryzując przepływy.

 

 

Przy grzejnikach to chyba mało realne, szczególnie jak jednak nie zawsze chcesz wszędzie grzać...

Przy podlogowce to owszem.

 

Ja w kotle mam wbudowany bajpas, teoretycznie nawet zamknięcie wszystkich termostatów nie powinno mu zaszkodzić, nie testowałem czy to prawda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, open napisał:

 

Przy grzejnikach to chyba mało realne, szczególnie jak jednak nie zawsze chcesz wszędzie grzać...

 

Też nie takie trudne.

Chyba większość grzejnikowych zaworów termostatycznych ma wbudowane kryzy a niektóre nawet takie, gdzie nie potrzeba kluczyka do zmiany nastawy. Potrzeba trochę chęci i cierpliwości.

Puszczenie na żywioł i czekanie aż głowica przymknie obwód z najmniejszymi oporami by puścić strumień wody dalej nie jest najlepszym rozwiązaniem i bedzie powodować nierównomierne nagrzewanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, open napisał:

 

Chyba za bardzo uogólniasz. Jak regulator dasz w małym pomieszczeniu, które szybko się nagrzewa to kocioł będzie szybko wyłączany i część pomieszczeń nie zdąży się nagrzać... 

Dlatego regulator daje się w pomieszczeniu reprezentatywnym. Z reguły jest to jakiś salon , pokój gdzie się najwięcej przebywa.

Często dobrym rozwiązaniem jest regulator bezprzewodowy. Wstawiasz go tam gdzie Ci pasuje i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adam___ napisał:

Dlatego regulator daje się w pomieszczeniu reprezentatywnym. Z reguły jest to jakiś salon , pokój gdzie się najwięcej przebywa.

Często dobrym rozwiązaniem jest regulator bezprzewodowy. Wstawiasz go tam gdzie Ci pasuje i tyle.

 

Parę lat temu regulatory bezprzewodowe sporo kosztowały. Teraz tak naprawdę można sobie niskim kosztem zbudować własny bezprzewodowy termostat - wystarcza przekaźnik beznapięciowy wraz z czujnikiem temperatury sterowane np. przez Tuya lub innym systemem automatyki. :ok:

Dodatkowym plusem będzie możliwość włączenia kotła z plaży w ciepłych krajach :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.