Skocz do zawartości

Czy da się podłączyć prąd do "pustej" działki ?


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam działkę i w drodze są wszystkie media.

Chciałbym uzbroić działkę w te podstawowe media jak prąd i woda.

W rogu działki na granicy z sąsiadem mam skrzynkę elektryczną (bodajże ZK-3).

 

Czy możliwe jest podłączenie prądu bez jakiegokolwiek istniejącego budynku ?

Tak, żeby mieć skrzynkę z licznikiem i móc korzystać z prądu.

 

To dałoby mi możliwość postawienia jakiegoś obiektu tymczasowego (kontener/dom mobilny) i doprowadzenie do niego prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jerzyk_ napisał:

można, ja tak mam

elektrownia wkopała skrzynę na rogu dzialki, na działkę wciągneli kawałek kabla i podłaczyli do słupka z gniazdkami

 

U mnie to był prąd budowlany 

Zdjęcie064.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd budowalny to katastrofa kosztowa, koszty tego są kolosalne w stosunku do zużycia prądu, chyba, że za ostatnie 4 lata coś się zmieniło.

Jeśli dobrze pamiętam, to opłaty stałe 4 lata temu w Tauronie były ok 100 PLN/m-c, bo prąd budowalny to nic innego jak taryfa C11 dla firm.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jet-Set napisał:

Kolega ma działkę bez możliwości zabudowy i na razie czeka na zmianę planów zagospodarowania.

Postawił przyczepę i podłącza wodę i prąd żeby móc tam spokojnie mieszkać

Odpowiedź: da się 😀

 

Wszyscy wiemy że się da. Pytanie na jakiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, gondoljerzy napisał:

Postaw garaż blaszak i do garażu przecież potrzebujesz podciągnąć prąd.

 

To działka inwestycyjna - jej zadaniem jest leżeć i być rezerwą.

Ale chciałbym ją wynająć, żeby była na bieżąco użytkowana i nie zarastała niepotrzebnie.

 

Praktycznie do wszystkiego jest potrzebny min. prąd i woda.

Jakiś przenośny budynek można tam postawić, no ale żeby go stawiać potrzebny jest prąd.

A żeby podłączyć prąd trzeba mieć budynek.

 

I chciałbym pójść w takiej kolejności, że prąd i potem budynek i woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jet-Set napisał:

Jak działka będzie rekreacyjna to G12W - wtedy prąd jest tańszy w weekendy

Ale opłaty stałe są mniej więcej 2 razy wyższe niż przy 1 taryfie, przynajmniej w PGE:)

Czyli przy płatności co 2 miesiące to będzie mniej więcej 40 zeta zamiast 20 więc przy małym lub sporadycznym zużyciu energii nie pchałbym się w G12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, format napisał:

Wszyscy wiemy że się da. Pytanie na jakiej taryfie.

Wszyscy wiemy, że da się na każdej taryfie, tylko nie każdy se z tym poradzi.

Zwłaszcza, że prawo 1, a każdy dystrybutor deko inaczej podchodzi do sprawy.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 09:17, Tomo napisał:

Praktycznie do wszystkiego jest potrzebny min. prąd i woda.

Jakiś przenośny budynek można tam postawić, no ale żeby go stawiać potrzebny jest prąd.

A żeby podłączyć prąd trzeba mieć budynek.

Ale na taką ewentualność robi się prąd budowlany, stawiasz budynek i przechodzisz na prąd normalny. O ile postawisz budynek. Myslę, że bez wizyty u operatora się nie obędzie. A tam trafisz na służbistę lub na kogoś pomocnego - reszty możesz się domyślić :)

Co do wody, to jest mocno uzależnione od lokalnego dostawcy: u mnie na wsi nie podłączą wody jak nie ma budynku zamkniętego. Z kolei w przypadku budowy i SSZ podłączają wodę ale nie montują licznika. Licznik dopiero po wprowadzeniu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Z kolei w przypadku budowy i SSZ podłączają wodę ale nie montują licznika. Licznik dopiero po wprowadzeniu :) 

ja mam na działkę wprowadzony prąd do drewnianego słupka  z gniazdkami i rurkę z kranem

wszytsko podłączone z licznikami przez elektrownię i wodociągi

 

nie mam żadnego budynku, planów na budowę, nawet ciągłości ogrodzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W dniu 20.08.2022 o 12:56, Jerzyk_ napisał(a):

ja mam na działkę wprowadzony prąd do drewnianego słupka  z gniazdkami i rurkę z kranem

wszytsko podłączone z licznikami przez elektrownię i wodociągi

 

nie mam żadnego budynku, planów na budowę, nawet ciągłości ogrodzenia 

Możesz powiedzieć jak to zrobiłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak konkretnie to poprzedni właściciel tak uzbroił swoje działki, ja z nim napisałem umowe przedwstępną rok wcześniej a po roku sfinalizowaliśmy

z tego co powiedział to wystąpił do elektrowni o podłączenie, odczekał i już

ja tylko licznik na siebie przepisałem

 

ale on też nie zgłaszał że będzie budował czy cokolwiek

 

gdyby nie Twoje pytanie to bym stwierdził że składa się pismo do elektrowni i po jakimś czasie podłączają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w enerdze powiedzieli, że musi być zgłoszony budynek, nawet blaszak i wtedy można dzialać z prądem.

 

Sam pytałem jak to jest, że wiele działek w okolicy ma skrzynki a działki puste. Konsultant powiedział że jeszcze 10 lat temu można tak było zrobić, teraz musi być cokolwiek na działce.

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, analyzer64 napisał(a):

Konsultant powiedział że jeszcze 10 lat temu można tak było zrobić, teraz musi być cokolwiek na działce.

jak prad na dzialce mam od okolo roku, od lutego 2022 jestem jej formalnym wlascicielem

moze co okolica to obyczaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 19:28, analyzer64 napisał(a):

Mi w enerdze powiedzieli, że musi być zgłoszony budynek, nawet blaszak i wtedy można dzialać z prądem.

 

Sam pytałem jak to jest, że wiele działek w okolicy ma skrzynki a działki puste. Konsultant powiedział że jeszcze 10 lat temu można tak było zrobić, teraz musi być cokolwiek na działce.

Powiedzieli jak nazwać blaszaka ? Jako garaż czy co ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 18:44, slawek 90 napisał(a):

No właśnie ja mam budowlana energa operator i musi być budynek na zgłoszenie chociażby do tego plan zagospodarowania działki przez architekta. Co wiąże się z dużym kosztem a też chcialem tylko postawić garaz blaszak bez zgłaszania żeby nie płacić podatków. 

Co ma zgłoszenie do płacenia podatków?

Przecież możesz coś zgłosić i nigdy tego nie wybudować/postawić.

U nas dostałbyś warunki nawet do studni czy altany.

Inna kwestia taryfy jaką na poszczególne obiekty dostaniesz.

Nie chcę już wnikać w terminy przyłączenia.

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 18:44, slawek 90 napisał(a):

No właśnie ja mam budowlana energa operator i musi być budynek na zgłoszenie chociażby do tego plan zagospodarowania działki przez architekta. Co wiąże się z dużym kosztem a też chcialem tylko postawić garaz blaszak bez zgłaszania żeby nie płacić podatków. 

Wiele rzeczy budujesz na zgłoszenie, bez projektu architektoniczno-budowlanego, gdzie szumnie zwany projekt zagospodarowania terenu to tak naprawdę szkic, który samodzielnie rysujesz na mapie zasadniczej kupionej w ośrodku geodezji.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 08:26, Jet-Set napisał(a):

Kolega ma działkę bez możliwości zabudowy i na razie czeka na zmianę planów zagospodarowania.

Postawił przyczepę i podłącza wodę i prąd żeby móc tam spokojnie mieszkać

Odpowiedź: da się 😀

Zapewne klepie to jako przyłącza, uproszczoną procedurą.

Gdyby szło jako linie prawdopodobnie dostałby odmowę wydania lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 17:43, Jerzyk_ napisał(a):

tak konkretnie to poprzedni właściciel tak uzbroił swoje działki, ja z nim napisałem umowe przedwstępną rok wcześniej a po roku sfinalizowaliśmy

z tego co powiedział to wystąpił do elektrowni o podłączenie, odczekał i już

ja tylko licznik na siebie przepisałem

 

ale on też nie zgłaszał że będzie budował czy cokolwiek

 

gdyby nie Twoje pytanie to bym stwierdził że składa się pismo do elektrowni i po jakimś czasie podłączają 

Tak było dawno temu. Jak swoją 1 działkę kupiłem z 15 lat temu to można było załatwić prąd do „koszenia trawy”. Obecnie nikt nie podłączy ci prądu bez źródła odbioru (bo ponieśli przez lata koszty a nie ma odbioru-nie było wymagane założenie licznika jak teraz w 14 dni) - jak pisali koledzy minimum to garaż. Co do wody sami robiliśmy i przekazaliśmy gminie, później jakaś tam kasa nam wróciła. Gazu obecnie nie podłącza - dostałem

info że „ekonomicznie im się to nie opłaca”.

Prąd budowlany to abo 170 pln na mce i 2.7 bodajże za „kilowat”.

 

ps

do blaszaka u nas nieś podłączą, musi być „murowany” garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZUBERTO napisał(a):

Ciekawe co na to URE? :hmm:

Nie wiem :) Na 1 mojej działce co mam z 15 lat (powtarzam się) jakoś nikt się nie wybudował, były to lata 2008 i większość wyjechała za "chlebem" za granice.

W tamtym czasie załatwiliśmy prąd - stoją skrzynki puste bez liczników. Załatwiliśmy kanalizę. Wody nie załatwiliśmy bo trzeba było się złożyć na 100m odcinek a nikt nie chciał 😳

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.