Skocz do zawartości

Kocioł dwufuncyjny i zasobnik?


torelek

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zmiany kotła przed zimą. Obecny (Ulrich) działa ale gdzieś puszcza wodę i muszę regularnie co 2 tygodnie dopuszczać wody. W końcu postanowiłem wymienić na nowy. I teraz pytanie - czy do kotła dwufunkcyjnego przepływowego (konkretnie Junkers Cerapur GC2200) można podłączyć zasobnik ciepłej wody? Zapewne kocioł wymiennika ciepła ani podłączenie zasobnika nie ma. Po starym kotle zostanie mi zasobnik i zawór trójdrożny. Jak by to podłączyć? Hydraulicznie - zasobnik do wyjścia CWU kotła? Sterowanie - sygnał z termostatu zasobnika (wiadomo, przez przekaźnik) do kotła w miejsce sygnału czujnika przepływu... Zadziała to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, open napisał:

Czemu wymieniasz 1f na 2f ? :hmm: Straszna kombinacja z tego pomysłu wychodzi...

 

Na razie się przymierzam. Spodobał mi się konkretny model (Junkers 2200) ale akurat jest dwufunkcyjny. Ponieważ nie chcę mieć podgrzewania przepływowego CWU, to się zastanawiam jak go ożenić z zasobnikiem który mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, torelek napisał:

 

Na razie się przymierzam. Spodobał mi się konkretny model (Junkers 2200) ale akurat jest dwufunkcyjny. Ponieważ nie chcę mieć podgrzewania przepływowego CWU, to się zastanawiam jak go ożenić z zasobnikiem który mam.

 

No to zobacz ile komplikacji będzie, bo spodobał Ci się konkretny model.

Junkers na pewno ma w swojej ofercie równie fajny model 1f.

Wiem, że nie pomagam merytorycznie ale jednak łatwiej będzie zmienić założenia, niż je zrealizować ;)

 

Pamiętam, że ktoś z UK pisał tutaj o podobnej kombinacji (podłączony zasobnik pod powrót z c.o.) i jakie były kombinacje, żeby albo nie przegrzewać domu, albo mieć odpowiednią temperaturę cwu.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, torelek napisał:

 

Oczywiście, że ma. Ten kosztuje 3,5, jednofunkcyjny podobny prawie 7...

No spora różnica.

Może popatrz też na innych producentów...

Z tańszych 1f to polecam Immergas, jeszcze jest polski Termet ale jak czytam to zdania co do niego są podzielone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, torelek napisał:

Przymierzam się do zmiany kotła przed zimą. Obecny (Ulrich) działa ale gdzieś puszcza wodę i muszę regularnie co 2 tygodnie dopuszczać wody.

 

A wody ubywa na kotle czy gdzieś na instalacji ?

 

Po tak znacznym ubytku powinny zostawać wapniowe ślady, więc może da się wytropić nieszczelność.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomo napisał:

 

A wody ubywa na kotle czy gdzieś na instalacji ?

 

Po tak znacznym ubytku powinny zostawać wapniowe ślady, więc może da się wytropić nieszczelność.

 

 

 

Ani ja ani wzywany kilkukrotnie serwisant w ciągu 7 lat tego nie byliśmy w stanie wytropić (problem zaczął się od razu po wymianie kotła na nowy 7 lat temu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, torelek napisał:

 

Ani ja ani wzywany kilkukrotnie serwisant w ciągu 7 lat tego nie byliśmy w stanie wytropić (problem zaczął się od razu po wymianie kotła na nowy 7 lat temu).

A w wymienniku nie ma śladów? Bo ta woda musi iść, albo w powietrze albo do odpływu kondensatu. Jeśli oczywiście jesteś pewien, że nie idzie gdzieś w podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MasarzErotyczny napisał:

A w wymienniku nie ma śladów? Bo ta woda musi iść, albo w powietrze albo do odpływu kondensatu. Jeśli oczywiście jesteś pewien, że nie idzie gdzieś w podłogę.

 

Instalacja ma 20+ lat, pod kotłem cała jest z zewnątrz ubrudzona kamieniem na złączkach (które się tym kamieniem uszczelniły) więc trudno odgadnąć gdzie cieknie. W tej chwili piec jest wyłączony i wszystkie zawory na podłączeniach pozamykane. Jak go włączę, to będę wiedział, czy mi ciśnienie spadło w kotle czy nie. Jeśli nie, to znaczy, że instalacja cieknie gdzie indziej. Ale tą możliwość raczej wykluczam - spadki ciśnienia zaczęły się z chwilą zamontowania kotła. Kocioł bym zamontowany w miejsce starego, takiego samego typu (właśnie w celu uniknięcia przeróbek). Zresztą ten już też zaczyna szwankować - odpala za 2 lub 3 iskrą i do tego tak, jakby coś  wybuchało. Poprzedniej zimy podczas grzania CWU się po kilkunastu sekundach przegrzewał (serwisant przepłukał jakimś zajzajerem i trochę pomogło - teraz się przygrzeje po minucie). Więc jak już kupię i zamontuję nowy, to ten wezmę do garażu i pogadam z nim 3 kilowym młotkiem (tak dla odreagowania - zamiast bicia żony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomo napisał:

 

A wody ubywa na kotle czy gdzieś na instalacji ?

 

Po tak znacznym ubytku powinny zostawać wapniowe ślady, więc może da się wytropić nieszczelność.

 

 

Chyba że sika na palnik, w robocie tak mieliśmy i walczyliśmy 3 lata ze spadkiem ciśnienia, aż dziurka pewnego dnia urosła i woda tłumiła płomień i kocioł nie uruchomił się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2022 o 21:13, torelek napisał:

Obecny (Ulrich) działa

Gdyby puszczał kocioł wodę, to by stała w obudowie.

Mam Urlicha i od kilku lat planuje wymienić, jak się tylko trwale zepsuje. Niestety - bydlak nie chce się trwale popsuć.

A wodę tracę na połączeniach i śrubunkach w instalacji.

Aby sprawdzić, gdzie jest wyciek powinieneś podnieść ciśnienie i wyłączyć grzanie - wtedy woda szybko nie wyparuje i można ją namierzyć po mokrości.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.