Skocz do zawartości

Piła spalinowa - może krótszą prowadnicę ?


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Ciąłem wczoraj duże ilości świeżego drewna czereśniowego (ścinałem spore drzewo)

Ja ciąłem piłą spalinową NAC z prowadnicą 16 cali i łańcuchem Oregon

Znajomy małą piłą spalinową Stihl z prowadnicą 12 cali i łańcuchem oryginalnym od piły.

 

I przy grubszych elementach moja piła miała problem a znajomego szła jak w masło.

Moja mieliła ale łańcuch nie zagłębiał się w drewno (dopiero powiedzmy w połowie pnia, kiedy prowadnica cała schowała się już w pniu)

Nic nie prężyło, kleszczyło, po prostu nie gryzła drewna.

 

I teraz się zastanawiam:

łańcuch teoretycznie miałem ostry - nawet założyłem drugi, też teoretycznie ostry i to samo

Czy może mieć znaczenie znacząca różnica w długości prowadnic ? (16 u mnie vs 12 u znajoemgo)

Czy warto abym kupił prowadnicę 12 cali i i łańcuch do niej ?

Czy do NAC mogę kupić prowadnicę i łańcuch Stihl ? (coś czytałem że NAC ma rozstaw .325 a Stihl 3/8)

Czy kupić jednak prowadnicę 12 cali i łańcuch ale Oregon (podobno mają dobre opinie)

Czy kupić ostrzałkę do łańcuchów, jeżeli tak to jaką ? (dotąd oddaję łańucuch do ostrzenia do Castoramy ale obawiam się nawet nie o koszt a o jakość ostrzenia.

 

Tyle z pytań 🙂 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w oporach między dużą i małą prowadnicą nie powinna dawać widocznych różnice w efektywności.

 

Kwestia jakiej mocy są obie piły i co najważniejsze - jak z ostrością łańcucha (i naciągiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość prowadnicy raczej nie ma tu znaczenia.

Jak piła miała obroty to ona też nie była tu winna.

Łańcuch i jego ostrość już tak.

 

Mój tato łańcuchy Oregona sobie chwali, ale ich typów jest wiele.

Stępić łańcuch można jednym nieostrożnym pociągnięciem.

 

Tato sam, ręcznie ostrzy sobie łańcuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Harp napisał:

Długość prowadnicy raczej nie ma tu znaczenia.

Jak piła miała obroty to ona też nie była tu winna.

Łańcuch i jego ostrość już tak.

 

Mój tato łańcuchy Oregona sobie chwali, ale ich typów jest wiele.

Stępić łańcuch można jednym nieostrożnym pociągnięciem.

 

Tato sam, ręcznie ostrzy sobie łańcuchy.

 

Ostrzy pilnikiem czy jakąś ostrzałką ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marko33 napisał:

 

Ostrzy pilnikiem czy jakąś ostrzałką ?

 

Pilnikiem się ostrzy na bieżąco, ze tak powiem, na ostrzałce to raz na jakiś czas ewentualnie.

 Ogólnie to przy jakiś niezbyt czystych klockach to co zbiornik czy 2 paliwa trzeba podostrzyć łańcuch ale to przecież chwila, bo pociągasz każdy ząbek 3-4 razy pilnikiem...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomo napisał:

Różnica w oporach między dużą i małą prowadnicą nie powinna dawać widocznych różnice w efektywności.

 

Kwestia jakiej mocy są obie piły i co najważniejsze - jak z ostrością łańcucha (i naciągiem).

No nie umiem się z Tobą zgodzić, załóż to pilarki 1.6KM miecz 30cm i 45 cm i porównaj jak przekłada się to na szybkość cięcia. 

 

Imho przy 16' to pilarka musi mieć te 3KM rzeczywistej mocy, tutaj bym się kierował w stronę prowadnicy 30cm i łańcucha choćby z Oregona lub poszukaj z Dolmaru.  W sklepie powinni ci dobrać skok, ilość ogniw i grubość łańcucha. 

 

Sam w SWOJEJ Agromie miałem 45cm przy 1.6KM, po zmianie na 30 cm różnica ogromna. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marko33 napisał:

Ciąłem wczoraj duże ilości świeżego drewna czereśniowego (ścinałem spore drzewo)

Ja ciąłem piłą spalinową NAC z prowadnicą 16 cali i łańcuchem Oregon

Znajomy małą piłą spalinową Stihl z prowadnicą 12 cali i łańcuchem oryginalnym od piły.

 

I przy grubszych elementach moja piła miała problem a znajomego szła jak w masło.

Moja mieliła ale łańcuch nie zagłębiał się w drewno (dopiero powiedzmy w połowie pnia, kiedy prowadnica cała schowała się już w pniu)

Nic nie prężyło, kleszczyło, po prostu nie gryzła drewna.

 

I teraz się zastanawiam:

łańcuch teoretycznie miałem ostry - nawet założyłem drugi, też teoretycznie ostry i to samo

Czy może mieć znaczenie znacząca różnica w długości prowadnic ? (16 u mnie vs 12 u znajoemgo)

Czy warto abym kupił prowadnicę 12 cali i i łańcuch do niej ?

Czy do NAC mogę kupić prowadnicę i łańcuch Stihl ? (coś czytałem że NAC ma rozstaw .325 a Stihl 3/8)

Czy kupić jednak prowadnicę 12 cali i łańcuch ale Oregon (podobno mają dobre opinie)

Czy kupić ostrzałkę do łańcuchów, jeżeli tak to jaką ? (dotąd oddaję łańucuch do ostrzenia do Castoramy ale obawiam się nawet nie o koszt a o jakość ostrzenia.

 

Tyle z pytań 🙂 

 

 

 

Mam NAC, fabryczny łańcuch mimo ostrzenia nie nadawał się do niczego, tak jak napisałeś mielił zamiast ciąć. To nie wina prowadnicy tylko łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cinek napisał:

Mam NAC, fabryczny łańcuch mimo ostrzenia nie nadawał się do niczego, tak jak napisałeś mielił zamiast ciąć. To nie wina prowadnicy tylko łańcucha.

Każdy łańcuch przed zębem ma tzw. ogranicznik . Jeżeli jest za wysoki to łańcuch nie" bierze". Należy wraz z ostrzeniem zębów ,płaskim pilnikiem zmniejszać wysokość ogranicznika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 22:14, POKS napisał:

Każdy łańcuch przed zębem ma tzw. ogranicznik . Jeżeli jest za wysoki to łańcuch nie" bierze". Należy wraz z ostrzeniem zębów ,płaskim pilnikiem zmniejszać wysokość ogranicznika.

 

A co sądzicie o włożeniu pilnika we wkrętarkę i ostrzenie w ten sposób ?

Widziałem na youtube jak jeden gość drugą stronę tak zamocowanego pilnika włożył w klucz do naciągania łańcucha żeby pilnik się nie giął podczas ostrzenia.

 

Sam zachwalał tę metodę ale zdania w komentarzach pod filmem były mocno podzielone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Marko33 napisał:

 

A co sądzicie o włożeniu pilnika we wkrętarkę i ostrzenie w ten sposób ?

Widziałem na youtube jak jeden gość drugą stronę tak zamocowanego pilnika włożył w klucz do naciągania łańcucha żeby pilnik się nie giął podczas ostrzenia.

 

Sam zachwalał tę metodę ale zdania w komentarzach pod filmem były mocno podzielone

Nie znam się, ale wydaje się głupie z dwóch powodów. Po pierwsze pilnik ma wyprofilowane ostrza bardziej do pracy wzdłuż osi niż w ruchu obrotowym w poprzek (wiem że przy ostrzeniu lekko się go obraca podczas "suwu"). Drugie to jest to, że w ten sposób nie panujesz nad głębokością ostrzenia i zrobisz zęby różnej grubości i się będzie źle pracowało (ostrzałki elektryczne mają ograniczniki, żeby wyrównać zęby, a ręcznie robi się na każdym zębie tyle samo suwów, żeby uniknąć tej zmiany grubości). Ale jak pisałem nie znam się i to są moje przemyślenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, K3 napisał:

 

Na początek sprawdź, czy łańcuch czasem nie założony na odwrót... ;]

Już raz odebrałem piłę z serwisu z tak założonym łańcuchem ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 16:24, 4thelement napisał:

No nie umiem się z Tobą zgodzić, załóż to pilarki 1.6KM miecz 30cm i 45 cm i porównaj jak przekłada się to na szybkość cięcia. 

 

Imho przy 16' to pilarka musi mieć te 3KM rzeczywistej mocy, tutaj bym się kierował w stronę prowadnicy 30cm i łańcucha choćby z Oregona lub poszukaj z Dolmaru.  W sklepie powinni ci dobrać skok, ilość ogniw i grubość łańcucha. 

 

Sam w SWOJEJ Agromie miałem 45cm przy 1.6KM, po zmianie na 30 cm różnica ogromna. 

 

Potwierdzam.


Na długiej prowadnicy jest różnica, czuć spadek mocy.

 

Dodatkowo też ma znaczenie podziałka, czy 3/8 czy .325, czy pełne dłuto czy pół dłuto.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, analyzer64 napisał:

 

Potwierdzam.


Na długiej prowadnicy jest różnica, czuć spadek mocy.

 

Dodatkowo też ma znaczenie podziałka, czy 3/8 czy .325, czy pełne dłuto czy pół dłuto.

 

Podobno nie ma głupich pytań ale może właśnie poniżej jedno z nich:

 

Czy rodzaj łańcucha (3/8 lub .325) musi pasować jedynie do prowadnicy czy również do wymagań piły ?

W NAC mam obecnie łańcuch .325 i w Bricomarche nędzny wybór tego typu łańcucha (tylko NAC). 3/8 były różne (np Oregon)

Jeżeli kupię prowadnicę 3/8 i łańcuch 3/8 to może nie pasować do piły bo tam zębatka napędzająca jest .325 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zębatka, bęben.

 

Bębny różnicuje się też na podziałki 3/8 i .325

 

Oregon ma dobrą dobieraczkę prowadnic i łańcuchów, zerknij. Szerokość rowka jaką masz? 1.5mm? Jak chcesz max najlżej to rowek niski profil, 1.3mm bodajże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, analyzer64 napisał:

Nie zębatka, bęben.

 

Bębny różnicuje się też na podziałki 3/8 i .325

 

Oregon ma dobrą dobieraczkę prowadnic i łańcuchów, zerknij. Szerokość rowka jaką masz? 1.5mm? Jak chcesz max najlżej to rowek niski profil, 1.3mm bodajże.

Są tzw zębatki pływające które będą obsługiwały i 3/8 jak i 0.325 

O ile pamiętam ale mogę się mylić wymienia się to to w komplecie z koszem sprzęgłowym (ale nie mam na już pewności) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

Potwierdzam.


Na długiej prowadnicy jest różnica, czuć spadek mocy.

 

Dodatkowo też ma znaczenie podziałka, czy 3/8 czy .325, czy pełne dłuto czy pół dłuto.

Pełne dłuto to raczej do mocnych sprzętów 

Najmocniejsze co miałem przyjemność obsługiwać miało ponad 7KM i coś ponad 70ccm pojemności 

Szatan

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, 4thelement napisał:

Pełne dłuto to raczej do mocnych sprzętów 

Najmocniejsze co miałem przyjemność obsługiwać miało ponad 7KM i coś ponad 70ccm pojemności 

Szatan

Małe Stihle też całkiem dobrze na pełnym tną, znaczy lepiej niż na pół dłucie, ja akurat korzystam z modelu 023 

 Taki łańcuch idzie jak zły ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.