Skocz do zawartości

Kod 47


celius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :-)

Dzisiaj podczas jazdy pojawił mi się błąd 47 (zawór recyrkulacji spalin) następnie gdy wcisnołem sprzęgło silnik zgasł. Podem po 3 próbie odpalił i już podczas dalszej podróży nie pojawił się ten błąd. Nigdy wcześniej nie miałem żadnego błędu więc może było to jednostkowe wystąpienie ??

Co to może oznaczać ?? (jestem laikiem więc pytam smile.gif )

Zaznaczam że wczoraj wymieniłem 1 świecę na 4 garze gdyż czasami szarpał i to chyba było to (przestał szarpać)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór masz brudny od sadzy i grzybek ci się w nim przyciął w pozycji otwarty - wpuszczał ci spaliny do dolotu na wolnych obrotach co zdusiło silnik.

Opaliłeś, bo grzybek ruszył, ale szykuj się na częstsze pojawianie się problemu.

Słowem - czas na przeczyszczenie EGRa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawór masz brudny od sadzy i grzybek ci się w nim przyciął w pozycji

> otwarty - wpuszczał ci spaliny do dolotu na wolnych obrotach co

> zdusiło silnik.

> Opaliłeś, bo grzybek ruszył, ale szykuj się na częstsze pojawianie

> się problemu.

> Słowem - czas na przeczyszczenie EGRa.

Dodam jeszcze jedno- sprawdź kostkę połączeniową na EGR-ze (według mojej wiedzy masz taki jak ja -elektrtycznnie sterowany). Czasami lubi zgubić kontakt i wtedy wywala błędy, właśnie chwilowe.

Pzdr 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dodam jeszcze jedno- sprawdź kostkę połączeniową na EGR-ze (według

> mojej wiedzy masz taki jak ja -elektrtycznnie sterowany).

> Czasami lubi zgubić kontakt i wtedy wywala błędy, właśnie

> chwilowe.

> Pzdr

A czy ta kostka jest gdzieś przy EGR-ze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rzekłbym nawet: NA egrze To czarne.

Lelek zawsze na miejscu i jak zawsze dobrze przygotowany smile.gif

Wielkie dzięki chłopaki. Zobaczę co z tym w tygodniu, chyba że się już nie powtórzy ale i tak przy okazji zaglądania pod ryjek (maskę) sprawdzę co z EGR-em

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam

Nie chcąc powielać już istniejących tematów pozwoliłem sobie odgrzebałem ten watek.

Już drugi ranek Astrunia wita mnie świecącą kontrolką Check Engine która gaśnie po dłuższym czasie po nagrzaniu silnika. Po wymruganiu błędu okazało się 47 -Zawór recyrkulacji spalin.

Po lekturze tematów na tym forum jak i innych dostępnych w sieci postanowiłem go przeczyścić a w niedalekiej przyszłości zaślepić i tu mam kilka pytań.

1. Czyszcząc EGR-a niektórzy na jakiś czas zalewają otwór w zaworze chemią w formie np. benzyny, nafty, izopropanolu lub WD40. Z tego co się zorientowałem EGR-y są podciśnieniowe i elektryczne (z podpiętym kabelkiem z wtyczką). W moim silniku X16SZ zawór EGR jest elektryczny z elektromagnesem poruszającym grzybkiem zaworu. Czy przy elektrycznym zaworze mogę bezkarnie zalewać otwór i grzybka powyższą chemią bez ryzyka uszkodzenia elektryki zaworu?

2. Spotkałem opinie aby do czyszczenia zaworu nie używać benzyny bo nadmiernie wysusza układ co może przyspieszyć ponowne zatarcie zaworu. Czy ktoś stosował jakieś smarowanie układu EGR-a?

3. Jak wygląda sprawa przeglądu technicznego u osób które zaślepiły EGR? Czy ktoś miał jakieś kłopoty z przeglądem u diagnosty w związku z ewentualnym wzrostem emisji szkodliwych substancji po zaślepieniu. EGR-a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Póki nie wsadzisz go całego do cieczy, raczej nic nie powinno mu się stać. Siknąć też możesz.

2. Układ właśnie ma być wysuszony. Smar spali się pod wpływem temperatury tworząc nagar w miejscu z którego trudno go będzie usunąć.

3. Jest różnie. Niektórzy wsadzają sondę w wydech, bo taki jest wymóg. W ogóle nie patrzą na to co pokazuje analizator. Poza tym na wolnych obrotach EGR i tak jest zamknięty, a nie każdy sprawdza na wyższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orochimaru dzięki za szybki odzew.

Odnośnie zmiękczania nagaru za pomocą środków chemicznych nie miałem na myśli zanurzania w całości zaworu EGR a jedynie zalania na full otworu w zaworze oraz grzybka jakąś chemią. Z tego co się zorientowałem EGR w moim silniku posiada dwie cewki: jedna odpowiedzialna za pracę grzybka a druga pełni role czujnika jego pracy. Mam wątpliwości czy zalewając otwór w zaworze chemia niedostanie się do którejś z cewek uszkadzając ją.

Czy to normalne że otwór w EGR jest wilgotny (egr zdemontowany przy zimnym silniku)?

286730384-egr_x16sz.jpg

angryfire.gif

A więc przeczyściłem EGR-a i wykasowałem błędy.

Już miałem nadzieję że jest ok bo pomimo tego że po uruchomieniu silnika zapalił się check ale po przejechaniu ok 50m zgasł i przez następne 3 km się nie zapalił. Niestety po ponownym odpaleniu auta check się zapalił (błąd 47) i już nie zgasł.

Pozostaje mi teraz zaślepienie EGR-a tylko nie wiem czy najpierw nie muszę doprowadzić zaworu EGR do stanu kiedy nie zgłasza błędu 47. Czy jest szansa że po zaślepieniu EGR czek się nie zapali (oczywiście po wcześniejszym wykasowaniu błędów)?

post-87109-14352519377387_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd wskazuje na uszkodzenie w obwodzie czujnika poł. grzybka EGRa (potencjometr). Jeśli jest on uszkodzony (zużyty) to już nic mu nie pomoże i pozostanie wymiana, albo kupno emulatora.

Sam czujnik możesz sprawdzić mierząc napięcie na pinie C (brązowo-niebieski) podczas powolnego wciskania grzybka. Powinno się płynnie zmieniać (zawór podłączony, zapłon włączony).

Wilgoć jest rzeczą normalną (skondensowana para wodna).

Na grzybku jest miejsce na kluczyk torx. Możesz nim obracać podczas czyszczenia - łatwiej ściera się nagar. Możesz też - na krótko - podłączać do akumulatora skrajne styki zaworu. Będzie się otwierał na maks. co też pomaga zetrzeć nagar z trzonka zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że pogoda jeszcze nie bardzo sprzyja aby gibać się z miernikiem przy aucie a tym bardziej kombinować z podpięciem się pod te hermetyczne złączki przy zaworze EGR postanowiłem go wymontować i pomierzyć elektrycznie sam zawór. Pomiary wykonałem wg tej instrukcji. Przy okazji podłączyłem EGR pod 12V aby sprawdzić czy grzybek żyje, i tu jest ok.

Otrzymane wyniki rezystancji były zgodne z w/w opisem oprócz pomiaru pomiędzy pinami C-D, pomiędzy którymi mierzę przerwę co wstępnie sugeruje na uszkodzenie elektryczne EGR. Jednak dla pewności chciałbym się upewnić. Orochimaru w wątku pt. [x14xe] diagnostyka EGR napisałeś odnośnie samego pomiaru rezystancji EGR'a iż "Pomiar rezystancji jest niemiarodajny." Rozumiem że chodzi tylko o same wielkości mierzonej rezystancji, które mierzone mniejsze lub większe ale powinny występować pomiędzy pinami: AE, BC, CD? Jeżeli tak to w moim przypadku przerwa w pomiarze C-D, definitywnie wskazywałaby na uszkodzenie elektryczne EGR'a? Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze kombinujesz.

Dzięki za cierpliwość.

Więc dużego wyboru nie mam - albo wymiana EGR'a albo zakup emulatora EGR a z tego co widzę użytkownicy emulatora raczej chwalą sobie te rozwiązanie. Jako że w sieci nie znalazłem wiele na temat silnika X16SZ a jest trochę wątków dotyczących emulatora dla silnika X16SZR i to raczej dla Astry G, w związku z powyższym zapytanie: czy emulator EGR i jego montaż dla silnika X16SZ jest taki sam jak dla silnika X16SZR oraz czy jest różnica pomiędzy jego montażem i współpracą z silnikami X16SZR między Astrą F a G?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sterowanie jest takie same w obu silnikach to czy możliwe jest zastosowanie EGR z grzybkiem wysuwanym zamiast chowającego się? Czy otwór w gnieździe zaworu umożliwia taką zamianę? Pytam się bo na świeżo pojawiła mi się możliwość zakupu sprawnej używki EGR z Opla w dość promocyjnej cenie. Sęk w tym że sprzedawca tak z marszu nie pamięta czy w oferowanym zaworze grzybek chowa się czy wysuwa. Temat dokładniej zostanie zbadany w trakcie oględzin i finalizacji zakupu ale wcześniej wołałbym znać wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.