Skocz do zawartości

Wątek oponiarski - edycja wiosenna


Sibui

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie dobrzy ludzie blagam.gif, bo ja od czytania tych testów już głupi jestem.

Potrzebuję opony letnie w rozmiarze 195/60 R15 (albo 205) w rozsądnej cenie, do minivana.

Jazda miejska (czasem trasa), spokojna. Zależy mi na bezpieczeństwie i małym hałasie.

Firestone TZ300? FuldaCarat Progresso? a może Nokian i3? ja już nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co polecicie w rozmiarze 185/60/14 na lato ? Cena musi być bardzo

> przystępna Barum ? Jakie opinie na temat Dębicy w tym

> rozmiarze? Ciekawi mnie jeszcze opona Hankook.

> pozdrawiam

Jeżeli możesz wydać trochę więcej to na opony.com masz dunlopy za 167zł sztuka - to jest chyba najlepsza oferta smile.gif W zeszłym roku kupiłem dwa dunlopy SP sport 01 czy jakoś tak i opony jadą jak po szynach.

Teraz muszę zmienić tył i też się zastanawiam między dębicami (passio 2, furio) lub barum brilliants 2. Przy czym u mnie tył nie będzie zmieniany na zimę dlatego skłaniam się ku passio 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chińszczyzny bym się wystrzegał, na mokrym mogą pływać jak na lodzie.

> Z tych co wymieniłeś wybrałbym między Falkenem (jap.), Marangoni

> (wł.), może jeszcze z ceneo: Kumho , Fulda

no to już nie pierwsza tak opinia dot. chińszczyzn-dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam rozmiaru 205/60/15, jazda dynamiczna. Priorytet to dobre parametry hamowania/przyczepności/trzymania bocznego (o ile przy takim balonie można o tym mówic). jak będzie cicho i fajny bieżnik to tez się nie obrażę wink.gif

wybrałem:

1. Michelin Primacy HP - nie moge ich nigdzie znalezc

2. Goodyear Efficientgrip - 285pln

3. Continental PremiumContact 2 - 325pln

4. Bridgestone Turanza ER300 - 329pln (tutaj też widziałem jakąś wersję Ecopia, czym sie różni od zwykłej?)

5. Goodyear Optigrip - 316pln

6 Pirelli P7 - 409pln

7. Goodyear Excellence - 313pln

Kolejność przypadkowa, nr 6 raczej odpadnie ze względu na cenę. Jakieś opinie, sugestie?

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukam rozmiaru 205/60/15, jazda dynamiczna. Priorytet to dobre

> parametry hamowania/przyczepności/trzymania bocznego (o ile przy

> takim balonie można o tym mówic). jak będzie cicho i fajny

> bieżnik to tez się nie obrażę

> wybrałem:

> 1. Michelin Primacy HP - nie moge ich nigdzie znalezc

> 2. Goodyear Efficientgrip - 285pln

> 3. Continental PremiumContact 2 - 325pln

> 4. Bridgestone Turanza ER300 - 329pln (tutaj też widziałem jakąś

> wersję Ecopia, czym sie różni od zwykłej?)

> 5. Goodyear Optigrip - 316pln

> 6 Pirelli P7 - 409pln

> 7. Goodyear Excellence - 313pln

> Kolejność przypadkowa, nr 6 raczej odpadnie ze względu na cenę.

> Jakieś opinie, sugestie?

> Dzieki

UNIROYAL RAIN SPORT2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakieś opinie, sugestie?

> Dzieki

Yokohama A.drive - 244zł

Na lepszych oponach nigdy nie jeździłem. A jeździłem na różnych choć oczywiście nie wszystkich wink.gif Niewyobrażalnie lepsze hamowanie, szczególnie duża różnica na mokrym. Bardzo dobre trzymanie w zakrętach, ogólnie rewelacja i szczerze polecam, szczególnie, że cena też dobra w tym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Yokohama A.drive - 244zł

> Na lepszych oponach nigdy nie jeździłem. A jeździłem na różnych choć

> oczywiście nie wszystkich Niewyobrażalnie lepsze hamowanie,

> szczególnie duża różnica na mokrym. Bardzo dobre trzymanie w

> zakrętach, ogólnie rewelacja i szczerze polecam, szczególnie, że

> cena też dobra w tym rozmiarze.

Zgadzam się, że opony Yokohama są bardzo dobre, bo jako "gumiarz" przetestowałem wiele bieżników. W tej chwili dwa letnie sezony przejeździłem na C.drive (195/60R15), uważam, że lepszych opon nigdy nie miałem, w przedbiegach odpadają Micheliny, Dunlopy, Pirelli. Dwie opony mają już po 4 mm (fakt, że znikają w oczach nie ma dla mnie znaczenia) i teraz mam dylemat. Dokupić dwie takie same, do których mam pełne zaufanie, ale najmłodsze do kupienia są z roku 2007, czy wypróbować tegoroczny model C.drive 2-giej generacji, który jest o 50 zł na sztuce droższy i nie znam parametrów trakcyjnych tej opony.

Jak Wy byście wybrali?

Nawiązując do A.drive, miałem okazję je przetestować jako nowe, ale tylko na suchej nawierzchni i wypadają gorzej niż C.drive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Testy ADAC - opony letnie 2010

> 185/65 R15 H

> Fulda Carat Progresso szczególnie polecana w ubiegłym roku, teraz już

> tylko polecana - na 14-stej pozycji

> 225/45 R17 W,Y

hehe, mialem wybrac oponki na lato, czytam archiwum a tu polecane siakies toyo i inne nijakie takie...

Kiedys, jeszcze w bravo mialem solidne Continental PremiumContact 2 na ktorych mi sie dobrze jezdzilo. Teraz tez sobie takie zakupilem a tu test i jaka mila niespodzianka smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniłem sobie dwie oponki i mam ciekawostkę dla osób stojących przed kupnem: dębica oszukuje na bieżniku sick.gif

Na początku jak "gumiarz" mi opowiadał to się śmiałem, ale później wyjął miarkę, wziął oponę baruma dla porównania i faktycznie oslabiony.gif ~1,5mm w plecy.

Powiedział też, że dębice mają słabe boki i łatwo wychodzą na nich "balony". Mam nadzieję, że chociaż w tej kwestii się mylił. A ja chciałem wesprzeć trochę polską firmę frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na początku jak "gumiarz" mi opowiadał to się śmiałem, ale później

> wyjął miarkę, wziął oponę baruma dla porównania i faktycznie

> ~1,5mm w plecy.

Ale -1,5 względem czego? Baruma? Kto powiedział, że każda opona ma mieć tyle samo bieżnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niewiem co wybrac, pomocy

> Barum BRAVURIS 2 czy moze Dayton D 210 albo cos innego w rozmiarze

> 195/65R15 i podobnej cenie?

Z tych 2-ch to Uniroyal RainExpert zlosnik.gif

A wracając do tematu, jeśli chciałbyś coś z grupy michelina to daj cynka ok.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wczoraj zmieniłem sobie dwie oponki i mam ciekawostkę dla osób

> stojących przed kupnem: dębica oszukuje na bieżniku

> Na początku jak "gumiarz" mi opowiadał to się śmiałem, ale później

> wyjął miarkę, wziął oponę baruma dla porównania i faktycznie

> ~1,5mm w plecy.

We wszystkim musi być umiar, także z głębokością bieżnika. Zbyt głęboki bieżnik pogarsza stabilność auta.

Gdyby było inaczej, to producenci opon (zwłaszcza droższych) prześcigiwaliby się w głębokości bieżnika - a tak nie jest.

Za optymalny standard przyjęło się 8 mm (chociaż nie jest to wymuszone przepisami), z tym że zimowe bywają nieco głębsze, a letnie nieco płytsze.

Moje letnie Bridgestony też miały ~7mm.

> Powiedział też, że dębice mają słabe boki i łatwo wychodzą na nich

> "balony". Mam nadzieję, że chociaż w tej kwestii się mylił. A ja

> chciałem wesprzeć trochę polską firmę

Marka Dębica pełni w ramach koncernu Goodyear rolę marki "budżetowej" - co widać po cenach. Nie można więc od nich wymagać tyle co od dwukrotnie droższych (w tym samym rozmiarze) opon "z górnej półki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niewiem co wybrac, pomocy

> Barum BRAVURIS 2 czy moze Dayton D 210 albo cos innego w rozmiarze

> 195/65R15 i podobnej cenie?

o Braviusie 2 ktoś już pisał na AK i nie polecali użytkownicy, chociaż jest to stosunkowo nowa konstrukcyjnie opona IMO ja bym się w to nie pchał. Jeżeli chodzi o Dayton D 210 to cena naprawdę fajna i nie ma co szukać stosunek jakości do ceny odpowiedni. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moje letnie Bridgestony też miały ~7mm.

OK, w takim razie uznaję, że jest w dopuszczalnych granicach.

> Marka Dębica pełni w ramach koncernu Goodyear rolę marki "budżetowej"

> - co widać po cenach. Nie można więc od nich wymagać tyle co od

> dwukrotnie droższych (w tym samym rozmiarze) opon "z górnej

> półki".

Tyle, że "gumiarz" wypowiadał się o Dębicy na tle Baruma, który też przecież jest wersją budżetową koncernu Continentala.

Zobaczymy jak będzie. Na ten moment mogę powiedzieć, że dębica passio 2 prowadzi się bardzo przyjemnie, aczkolwiek pracuje dosyć głośno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie kończy się żywot moich Dunlop Sp Sport 01 195/55R15 w Polo 1.4 TDi

i zastanawiam się nad kupnem Nokiana H czy będzie to dobry wybór ???

Rocznie 23-25 tys km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem właśnie u znajomego wulkanizatora popytać o niskobudżetowe oponki do Roverka. Roverek jeżdżony praktycznie tylko w mieście, przebiegi roczne na poziomie 5tys więc nie ma co szaleć z super hiper oponkami.

Najpierw chciałem kupić Barum Bravuris 2 ale znajomy mi je odradził. Polecił za to nieco tańsze opony Mabor Sport Jet 2.

Czy słyszał ktoś cos o tych oponkach? Cena bardzo przyzwoita a wg znajomego lepsze od Bravurisów 2, które zwłaszcza w niskim profilu bardzo szybko ząbkują...

350x484_Mabor_SportJet2_etuviisto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O ile wiem standard to 8mm. Na barumie wskazało 8,5mm a na dębicy

> 7mm.

Nie ma czegoś takiego, jak standard wysokości bieżnika. Chyba najwyższy bieżnik bywa na oponach regenerowanych smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

interesuje mnie opona w tym rozmiarze. Ma być w szczególności cicha no i oczywiście dobra spineyes.gif.

Ogólnie nie jestem zamknięty na propozycje w stylu NEXEN lub Wanli, choć cena nie gra ogromnej roli ok.gif

Może mi ktoś coś ciekawego zaproponować, albo przynajmniej jakich unikać? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> interesuje mnie opona w tym rozmiarze. Ma być w szczególności cicha

> no i oczywiście dobra .

> Ogólnie nie jestem zamknięty na propozycje w stylu NEXEN lub Wanli,

> choć cena nie gra ogromnej roli

> Może mi ktoś coś ciekawego zaproponować, albo przynajmniej jakich

> unikać?

Uniroyal RainExpert ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze kupić nowe opony do felg 15"/7". Teraz mam 195/50/15 ale chciałbym węższe i zastanawiam się nad 185/55/15 hmm.gif

Z tego co wyszukałem, to będą większe od 195/50, a moze jakieś 195/45 wybrać niewiem.gif Ta sama szerokość, ale średnicą będą zbliżone do oryginalnych w Felicii 165/70/13" hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak w temacie - czy taka zamiana będzie miała jakiś zauważalny wpływ? confused.gif

Obecnie mam 195/55 R15 jednak wybór oponek w tym rozmiarze jest dużo mniejszy niż 195/50 R15. O znacznie wyższych cenach cenach nie wspominając (~100PLN na sztuce oslabiony.gif). Na dodatek oponek, które sobie wypatrzyłem nie ma w profilu 55 sick.gif

Da radę zastosować 50? Poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sprawdz tu http://polkasteam.pl/przydaski/przelicznik_opon.html

> zapodaj ew, 185/55 cenowo bardziej do zniesienia

Wychodzi różnica -3.4km/h czyli licznik byłby bliższy prawdy (obecnie pokazuje mniej więcej +5km/h względem gps).

A są jeszcze jakieś przeciwskazania oprócz zmian we wskazaniu predkościomierza no i tym, że na niższym profilu większy strach na dziurach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokladnie ale jak masz glebe bo inaczej bedzie to kicha wygladalo

i tu zaczyna się problem - glebe mam w cc i starczy cool.gif W seacie zostanie seria tylko nie chciał bym jej już pogarszać zakładając węższe oponki (tak jak wychodzi z zamienników). Może różnica wizualna między 55 a 50 nie będzie aż taka wielka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie jak w temacie - czy taka zamiana będzie miała jakiś

> zauważalny wpływ?

> Obecnie mam 195/55 R15 jednak wybór oponek w tym rozmiarze jest dużo

> mniejszy niż 195/50 R15. O znacznie wyższych cenach cenach nie

> wspominając (~100PLN na sztuce ). Na dodatek oponek, które sobie

> wypatrzyłem nie ma w profilu 55

> Da radę zastosować 50? Poradzicie?

Da rade ale to podcieranie dupy szklem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tez tak mam w seju gleba w hani byla ale zima mni ezdenerwowala i

> jest seria i dlatego mam i ja 185/55/15

tylko patrząc na te porównanie (opona przykładowa, ceny z opony.com.pl):

Fulda CARAT PROGRESSO 185/55R15 82 H : 1szt 255zł

Fulda CARAT PROGRESSO 195/55R15 85 H : 1szt 248zł

to taka zamiana nic mi nie da..

A jeśli nie chiał bym podcierać tyłka szkłem to co polecacie w 195/55 R15 w cenie do 250PLN ?Bo właściwie widzę tylko Savę, Baruma, Kormorana i wspomnianą wyżej Fuldę... Reszta ma ceny już astronomiczne crazy.gif (a liczyłem, że będą Rainsporty za trochę ponad 170PLN beksa.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.