Jump to content

Stycznik trójfazowy TSM1 iskrzy i nie załącza pompy

Ralfik77

Recommended Posts

Witam,

Mam taki problem, mianowicie w obwód do pompy wody przy hydroforze mam wpięty stycznik TSM1, który połączony jest z przełącznikiem, który to w zależności od ciśnienia w instalacji załącza pompę, lub wyłącza pompę. Problem polega na tym, że stycznik zaczął iskrzyć i nie chce się załączyć pompy. Pojechałem do sklepu żeby dowiedzieć się ile takie ustrojstwo kosztuje, sprzedawca powiedział że w nich siadają cewki i że wymiana samej cewki powinna pomóc, zakupiłem cewkę wymieniłem ale nic to nie dało, nadal iskrzy i nie załącza silnika pompy (silnik cały czas wariuje próbuje ruszyć i w tym samym momencie staje), kupiłem drugi stycznik co prawda używany, i na nim jest to samo. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, może coś ktoś podpowie.

Dodam jeszcze że przed stycznikiem jest wyłącznik, który całkowicie odcina prąd, może w nim leży przyczyna. Jak to sprawdzić?

odepnij kable za stycznikiem i sprawdz wtedy, bo wydaje mi sie, ze jest jakies zwarcie juz za samym stycznikiem. Do stycznika masz podlaczony czujnik przeciazeniowy ??

odepnij kable za stycznikiem i sprawdz wtedy, bo wydaje mi sie, ze jest jakies zwarcie juz za samym stycznikiem. Do stycznika masz podlaczony czujnik przeciazeniowy ??

Mam podłączony ten czujnik ciśnieniowy, który w zależności od ciśnienia wody załącza, lub rozłącza pompę.

Mam podłączony ten czujnik ciśnieniowy, który w zależności od ciśnienia wody załącza, lub rozłącza pompę.

Sprawdź dodatkowo czy do silnika dochodzą wszystkie fazy

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Napisałes duzo słów, mało opisu problemu.

Stycznik iskrzy. W którym miejscu? Na fazach? Stycznik drga? Czy sie sam rozłącza, czy stoi i iskrzy?

A jak zasilany jest silnik? 4 kable, czy 3?

Czy jak dociśniesz stycznik (nie paluchem!!! )to też iskrzy? Masz tam róznicówkę?

Przed stycznikiem masz zapewne wyłącznik termiczny zabezpieczający silnik pompy przed uszkodzeniem w przypadku przeciążenia (awaria łożysk, zaklinowanie wału, praca ciągła przy uszkodzeniu wyłącznika ciśnieniowego itp.). Sprawdź czy masz trzy fazy między wył. termicznym a stycznikiem mógł się upalić zestyk albo wywaliło jedną fazę. Jeżeli nie ma którejś z faz wciśnij przycisk na tym czujniku. potem załącz stycznik i zobacz czy masz napięcie za stycznikiem, jeżeli brak którejś fazy - stycznik do wymiany. Jeżeli jest zasilanie 3f to padł przewód zasilający pompę zwarcie ale wtedy wywaliłoby Ci bezpieczniki w domu (raczej). Druga opcja to awaria silnika pompy. Iskrzy, bo płynie duży prąd. Wystarczy, że padnie ci uzwojenie jednej fazy a silnik nie ruszy mimo tego, że zdradza chęci. I najlepiej, żebyś sprawdzenia robił woltomierzem a nie neonówką, można się oszukać.

Wiem, że podmieniał. Ale z postów wywnioskowałem że szuka usterki chaotycznie, więc postanowiłem napisać co ma zrobić po kolei aby wyeliminować inne przyczyny.

Wzywam elektryka, sam stycznik drga i iskrzy na fazach, tak jakby cewka cały czas przeskakiwała, do silnika dochodzą 3 fazy, po odłączeniu kabli idących do pompy za stycznikiem i sam stycznik drga ale już nie iskrzy.