Skocz do zawartości

Wskaźnik temperatury Seicento 1.1 MPI


arturdebski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!
Jeśli ktoś przerabiał temat instalacji dodatkowego wskazówkowego wskaźnika temperatury
do Seicento 1.1 MPI polećcie mi proszę jak "bezboleśnie" i najtaniej  przejść przez temat?

 

Ostatnio żonie grzał się w korku prawdopodobnie przez uszkodzony wentylator (temat jeszcze nie rozwiązany)

i pomyślałem że przyda się dodatkowy wskazówkowy wskaźnik oprócz pojedynczej czerwonej kontrolki przegrzania  

na desce.

 

Chodzi mi głównie o:
- wybór modelu wskaźnika najlepiej pasującego do Seicento 1.1 MPI i miejsce jego montażu
- wybór czujnika temperatury

- oraz miejsce i sposób montażu czujnika.

 

Słyszałem o czujniku od Fiata Ducato o numerze 4824207 który posiada dwa wyjścia: liniowe podłączane do wskaźnika i

standardowe  - podłączane do wskaźnika przegrzania - czujnik ten podobno można zamontować zamiast oryginalnego
czujnika Seicento - pytanie tylko: który wskaźnik wskazówkowy dobrze współpracuje  z tym czujnikiem (nie przekłamuje temperatury).

 

Jeśli macie jakieś lepsze pomysły które zrealizowaliście - proszę o sugestie

Mile widziane linki do produktów i rozwiązań i fotki waszych zamontowanych wskaźników

Dziękuję z góry

Pozdrawiam.
--
Artur Dębski
http://blogit.one.pl
  

 

Edytowane przez arturdebski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mpi nie masz czujnika temp na kontrolkę. Kontrolkę załącza komp. Proponuję kupić uniwersalny wskaźnik, czujnik wpiąć przed nagrzewnicę za pomocą trójnika i po kłopocie.

 

A gdybym nie chciał wstawiać trójnika bo konieczne jest rozpinanie układu tylko wymienić czujnik na ten z Ducato nr 4824207  i podłączyć wskaźnik zegarowy do tego czujnika oraz kontrolkę przegrzania również do tego czujnika to chyba nic niedobrego się nie stanie?

Piszesz o trójniku żeby wpiąć przez nagrzewnicę  - które to będzie miejsce?  - mógłbyś wskazać na przykładzie jakiejś komory silnika MPI z google?

 

np.:

 

silnik-mpi1.jpg

 

 

lub

silnik-mpi2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok akumulatora masz "przerwę" w osłonach tych takich włochatych gdzie jest kawałek osłony gumowej i tam wchodzą dwa przewody od nagrzewnicy. Z tym z Doblo nic raczej złego się nie stanie. natomiast trzeba by znaleźć lub zmierzyć jego charakterystykę i zobaczyć czy pasuje do jakiś popularnych. Ostatecznie można sobie samemu wyrzeźbić co niedawno zrobiłem ale jak do tej pory nie założyłem ;-) Wziąłem mały procek i prosty wyświetlacz LED 7mio segmentowy i wklepałem w program aproksymację temperatury z czujnika t-jketa, do którego tabela była w manualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A gdybym nie chciał wstawiać trójnika bo konieczne jest rozpinanie układu tylko wymienić czujnik na ten z Ducato nr 4824207i podłączyć wskaźnik zegarowy do tego czujnika oraz kontrolkę przegrzania również do tego czujnika to chyba nic niedobrego się nie stanie?

 

możesz tak zrobić jeżeli masz gdzie go wkręcić, a skoro masz MPI to nie mach chyba, że wywiercisz otwór w głowicy i go nagwintujesz. Oryginalnego czujnika nie możesz usunąć bo z niego sterowniki dowiaduje się o temperaturze silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę wziąć sygnał z tego samego czujnika tylko w gotowym zegarze trzeba usunąć rezystor podciągający do plusa no i mieć nadzieję, że jest poprawnie wyskalowany pod ten czujnik. Albo opcja z własnym wskaźnikiem, wtedy nie będzie problemu z tym czujnikiem :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz tak zrobić jeżeli masz gdzie go wkręcić, a skoro masz MPI to nie mach chyba, że wywiercisz otwór w głowicy i go nagwintujesz. Oryginalnego czujnika nie możesz usunąć bo z niego sterowniki dowiaduje się o temperaturze silnika.

 

Sugerujesz że nie niema gdzie wkręcić tego czujnika od Doblo bo NIE MOGĘ/NIE POWINIENEM wykręcać oryginalnego? Jakie mogą być tego skutki?

A co z rozpięciem układu chłodzenia i wstawieniem czujnika jak to proponuje kolega rusala - przed nagrzewnicą?

np. przy pomocy takiego trójnika:

 

trojnik.jpg

 

np. taki wskaźnik z czujnikiem:

 

wskaznik.jpg

 

 

Patrząc na te rurki od nagrzewnicy - jeśli to dobre miejsce - to ten trójnik chyba za duża średnicę ma.

Czy jest szansa w MPI na instalację takiego trójnika aby zamontować czujnik?

Jeśli tak to gdzie dokładnie można ten trójnik wstawić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepy z akcesoriami do skuterów mogą mieć taniej takie adaptery. Sam kupowałem w takim sklepie adapter do SPI, żeby wkręcić w głowicę ;)

 

Hmm ale jak to? -  wkręciłeś adapter w głowice żeby w adapter wkręcić czujnik?

miałeś jakiś gotowy otwór pod ten adapter?

a jeśli nie miałeś to robiłeś otwór?

a jeśli robiłeś to czemu nie od razu pod czujnik?

a jeśli robiłeś to jak wybrałeś miejsce na zrobienie otworu? bo trzeba uważać żeby za otworem głębokość była odpowiednia na wkręcenie

czegokolwiek.

 

Podobno w SPI prostsza sprawa z instalacją czujnika. Ja mam niestety MPI.

Pozdrawiam.

--

Artur Dębski

http://blogit.one.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te węże jak mnie pamięć nie myli mają16 albo 18mm. Da radę praktycznie każdej średnicy adapter znaleźć choć na szybko na taką średnicę na alledrogo widziałem tylko powyżej stówki.

 

hmm....jakoś trudno mi sobie wyobrazić trójnik w wężu nawet 18mm z wkręconym czujnikiem...

Ten czujnik jak widać ma może ze 30mm z gwintem (nie patrząc już na opis aukcji ale na sama fotkę z zegarem i czujnikiem)

 

Pozdrawiam.

--

Artur Dębski

http://blogit.one.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale jak nazwa wskazuje jest to adapter - jest na nim zgrubienie spore w którym jest gwint na czujnik. Ten gwint może sobie mieć ile chce, ważne żeby właściwy czujnik (ta część już bez gwintu) był krótszy niż wewnętrzna średnica adaptera ze 2 mm jeszcze czyli np. 12mm żeby miał maksymalnie. Tutaj przykładowa aukcja: http://allegro.pl/adapter-czujnik-temperatury-wody-koso-16mm-i6531142410.html

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale jak nazwa wskazuje jest to adapter - jest na nim zgrubienie spore w którym jest gwint na czujnik. Ten gwint może sobie mieć ile chce, ważne żeby właściwy czujnik (ta część już bez gwintu) był krótszy niż wewnętrzna średnica adaptera ze 2 mm jeszcze czyli np. 12mm żeby miał maksymalnie. Tutaj przykładowa aukcja: http://allegro.pl/adapter-czujnik-temperatury-wody-koso-16mm-i6531142410.html

 

Ok, pasuje, tylko to co pokazałeś w aukcji to adapter z czujnikiem,

musiałbym znaleźć taki adapter który pasowałby do czujnika sprzedawanego ze wskaźnikiem.

ma to jakiś sens  - ciekawe czy będzie taki adapter.

 

A tu wskaźnik: http://allegro.pl/wskaznik-temperatury-wody-vdo-classic-auto-gauge-i6033702584.html

 

Pozdrawiam.

--

Artur Dębski

http://blogit.one.pl

 

Edytowane przez arturdebski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zestaw "zrób to sam".

 

Najtańszy i najprostszy: to http://allegro.pl/trojnik-wciskany-do-linii-kroplujacej-16mm-wcisk-i5714873586.html + to http://allegro.pl/klej-poxilina-kit-dwuskladnikowy-i6466955047.html (*z zastrzeżeniem, że poxi musi się wiązać z tym tworzywem). Koszt od kilku do kilkunastu złotych w zależności jaki trójnik, gdzie kupiony i czy mamy poxilinę na stanie.

 

Zestaw "PRO" powinien natomiast zawierać: 2x króciec 16mm z gwintem 1/2" mosiężny lub z nierdzewki, trójnik 1/2"  z tego samego materiału z dwoma końcami po prostej z wewnętrznym gwintem a boczny wedle uznania, korek/zaślepka w zależności jaki gwint zew/wew wybraliśmy na bocznym końcu trójnika, uszczelka/podkładka o rozmiarach stosownych do średnicy gwintu czujnika, taśma teflonowa do uszczelniania gwintów, opcjonalnie nakrętka na gwint czujnika. W korku/zaślepce wiercimy stosowny otwór i albo gwintujemy albo rozwiercamy ponad gwint czujnika i mocujemy go nakrętko nie zapominając o stosownej uszczelce. Koszt powinien się zamknąć w 30 max 40 złotych z wysyłkami albo kupując na miejscu w jakimś liroju nawet mniej.

 

Oczywiście obie propozycje można modyfikować na niezliczoną ilość sposobów ;]

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku  kupiłem czujnik z adapterem auto gauge (czy jakoś tak - dawno temu to już było).Ja wpiąłem się za termostatem.Uprzedzając pytania.Tak przekłamywał temperature.Wystarczy odpowiednia kalibracja i wszystko jest ok.

Edytowane przez Julian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wpinasz w ''układ'' np. potencjometr i regulujesz rezystancje.Ja za ''wzór'' wziąłem temperaturę załączenia wentylatora - 97,5 albo 98,5 stopnia (nie pamiętam już).Zegar przy załączeniu wentyla pokazywał wyższą wartość.Jak tylko się włączy zjeżdżasz potencjometrem do ''określonej'' temperatury.

Edytowane przez Julian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę Cię zmartwić (no może tylko trochę ;) ). Taki sposób "kalibracji" da dobre wskazania tylko w okolicy jednego punktu, jednej konkretnej temperatury. W twoim przypadku będzie to akurat ta okolica 98 stopni. Czym dalej od tej wartości tym błąd wskazań temperatury będzie większy. Akurat ta okolica jest najważniejsza więc problem nie jest może bardzo dotkliwy niemniej wskazania zegara trzeba traktować jedynie jako takie sobie przybliżenie a nie wartość bliską prawdziwej, że tak powiem :phi:

 

Wynika to z tego, że wpinając szeregowo dodatkową rezystancję dodajesz tym samym offset czyli przesuwasz charakterystykę termistora (czujnika). Natomiast nieliniowy kształt charakterystyki nie ulegnie zmianie. Przez to bardzo prawdopodobne jest, że dalej nie będzie on odpowiadał wartościom na charakterystyce czujnika dedykowanego pod ten konkretny zegar. Dodatkowo taki sposób zadziała jedynie jeżeli posiadany przez nas czujnik ma w tym wybranym punkcie niższą rezystancję niż ten dedykowany do zegara. Jeżeli ma wyższą to nie da rady. Temu można co prawda zaradzić wpinając potencjometr nie w szereg z czujnikiem a od strony zasilania lub zmieniając ten na wejściu wewnątrz zegara. Jednak będzie to nieliniowe więc trzeba regulować delikatnie.

Kształt charakterystyki można istotnie zmienić wpinając potencjometr równolegle z czujnikiem ale trzeba by sobie to dobrze przeliczyć bo będziemy mieli do czynienia z dzieleniem nieliniowej wartości. Ewentualnie można też kombinację obydwu sposobów czyli jeden pot w szereg, a drugi równolegle.

 

Podsumowując, dodanie jednego potencjometru jest to prosty sposób na poprawę sytuacji ale nie należy oczekiwać, że wskazania będą dokładne (poza mało prawdopodobnym przypadkiem, że czujnik ma identyczną charakterystykę jedynie przesunięta o kilka kilo Ohmów w dół).

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami i chce mu się w ten sposób bawić to chętnie pomogę :oki:

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ale jak to? -  wkręciłeś adapter w głowice żeby w adapter wkręcić czujnik?

miałeś jakiś gotowy otwór pod ten adapter?

a jeśli nie miałeś to robiłeś otwór?

a jeśli robiłeś to czemu nie od razu pod czujnik?

a jeśli robiłeś to jak wybrałeś miejsce na zrobienie otworu? bo trzeba uważać żeby za otworem głębokość była odpowiednia na wkręcenie

czegokolwiek.

 

Podobno w SPI prostsza sprawa z instalacją czujnika. Ja mam niestety MPI.

Pozdrawiam.

--

Artur Dębski

http://blogit.one.pl

 

Pisałem przecież, że SPI ;) Tam już otwór w głowicy jest, a że czujnik od CC i Cromy pokazywał bzdury to przez adapter zamontowałem czujnik od wskaźnika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.