Skocz do zawartości

Rekuperacja na nieogrzewanym strychu


Cherokee18

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na bardzo małą kotłownie i brak dodatkowych pomieszczeń gdzie mógłbym powiesić rekuperator, pomyślałem o strychu. Co o tym sądzicie?

 

Zalety, które ja dostrzegam:

+ nie zajmuje miejsca i nie hałasuje w pomieszczeniach użytkowych,

+ łatwość rozprowadzenia przewodów z centrali do skrzynek rozdzielczych,

+ krótkie odcinki, mało kształtek = niskie opory hydrauliczne.

Wady:

- obawiam się pracy w niskiej temperaturze w zimie i wysokiej w lecie,

- troszkę bardziej utrudniona wymiana filtrów (dla mnie to żaden problem).

 

Ze względu na duże różnice temperatur w ciągu roku myślałem o zbudowaniu "domku" ze styropianu o grubości 20-25cm? Tylko co z podłogą? Izolować czy zostawić goły beton i niech sobie ciągnie ciepło/chłód z pomieszczeń pod spodem? Z góry serdeczne dzięki za każdą poradę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj miałęm serwis reku, ze względu na to że mi wieje przy obecnych -2 z nawiewów temperaturą rzędu 14st.  Okazało się, że słabo mam zaizolowane przewody, a skrzynki rozprężne praktycznie wcale.. Nic fajnego taka piździawa w takie mrozy, więc jak sobie zamontujesz reku i przewody w zimnym to spodziewaj się jeszcze gorszych temperatur zimą - będziesz wychładzał dom i musiał grzać piecem żeby to nadrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką temperaturą powinna wiać przy -2? U mnie teraz pokazuje, że dmucha 17,5 a na zewnątrz też jest -2.

 

Edit:

Zmierzyłem termometrem przy nawiewnikach i pokazuje 19* nie wiem na ile to temperatura powietrza, a samego nawiewnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Cherokee18 napisał:

Co to znaczy słabo izolowane przewody i praktycznie wcale skrzynki rozprężne? ;] Czym izolowałeś i jaką grubością?

tak mi to firma od instalacji zrobila :smirk:

 

20181215_101918.jpg

 

foto robiona na nieogrzewanej czesci poddasza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Vadero napisał:

tak mi to firma od instalacji zrobila :smirk:

 

foto robiona na nieogrzewanej czesci poddasza...

Oj.. No faktycznie słabo. Nie zaglądałeś tam wcześniej? 

U siebie będę robił wszystko sam, do izolacji na pewno przyłożę się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Ze względu na bardzo małą kotłownie i brak dodatkowych pomieszczeń gdzie mógłbym powiesić rekuperator, pomyślałem o strychu. Co o tym sądzicie?

 

Zalety, które ja dostrzegam:

+ nie zajmuje miejsca i nie hałasuje w pomieszczeniach użytkowych,

+ łatwość rozprowadzenia przewodów z centrali do skrzynek rozdzielczych,

+ krótkie odcinki, mało kształtek = niskie opory hydrauliczne.

Wady:

- obawiam się pracy w niskiej temperaturze w zimie i wysokiej w lecie,

- troszkę bardziej utrudniona wymiana filtrów (dla mnie to żaden problem).

 

Ze względu na duże różnice temperatur w ciągu roku myślałem o zbudowaniu "domku" ze styropianu o grubości 20-25cm? Tylko co z podłogą? Izolować czy zostawić goły beton i niech sobie ciągnie ciepło/chłód z pomieszczeń pod spodem? Z góry serdeczne dzięki za każdą poradę ;)

 

Ja mam na strychu całą instalację. Strych jest całkiem spory, bo można chodzić bez schylania się. Strych pomimo, że nie jest ogrzewany to jest zaizolowany wełną i styropianem, wiec nie jest tam jakoś zimno - temperatura nie spada poniżej 8 stopni.

U mnie poza tym wylot większości (bo jest dzielony, część na strych, część do kanału wylotowego) powietrza zużytego jest na strych, co przez większość czasu daje jakieś tam ogrzewanie. Powietrze zużyte jest suche (bo przeszło przez rekuperator).

Dziś, jak jest na dworze -2 to do domu leci jakieś 19 stopni a na strych około +10.

Pomysł ze styropianowym domkiem wydaje się dobry.

 

Uważaj jeszcze na hałas i drgania - ja mam całość powieszoną na kominie, bo na podłodze (drewnianej) było słychać lekki hałas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sadlos napisał:

A jaką temperaturą powinna wiać przy -2? U mnie teraz pokazuje, że dmucha 17,5 a na zewnątrz też jest -2.

 

Edit:

Zmierzyłem termometrem przy nawiewnikach i pokazuje 19* nie wiem na ile to temperatura powietrza, a samego nawiewnika.

http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/symulator-rekuperatora.aspx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Cherokee18 napisał:

Ze względu na bardzo małą kotłownie i brak dodatkowych pomieszczeń gdzie mógłbym powiesić rekuperator, pomyślałem o strychu. Co o tym sądzicie?

 

Zalety, które ja dostrzegam:

+ nie zajmuje miejsca i nie hałasuje w pomieszczeniach użytkowych,

+ łatwość rozprowadzenia przewodów z centrali do skrzynek rozdzielczych,

+ krótkie odcinki, mało kształtek = niskie opory hydrauliczne.

Wady:

- obawiam się pracy w niskiej temperaturze w zimie i wysokiej w lecie,

- troszkę bardziej utrudniona wymiana filtrów (dla mnie to żaden problem).

 

Ze względu na duże różnice temperatur w ciągu roku myślałem o zbudowaniu "domku" ze styropianu o grubości 20-25cm? Tylko co z podłogą? Izolować czy zostawić goły beton i niech sobie ciągnie ciepło/chłód z pomieszczeń pod spodem? Z góry serdeczne dzięki za każdą poradę ;)

 

Garażu nie masz, w kotłowni pod sufitem nie możesz podwiesić ?

Na strychu ludzie montują, ale potencjalnie będą większe straty i trzeba dobrze docieplić centralę i przewody. 

Pamiętaj też, że reku potrzebuje obsługi jak wymiana filtrów czy czyszczenie. Ja też mam nieogrzewany strych i jak tam wchodzić po coś to mi się zawsze mocno nie chce (wys max 1,6m). Dochodzi jeszcze odprowadzenie skroplin, których potrafi być sporo.

Ja izolowałem tak kanały, które przechodzą przez strych, zbudowałem skrzynkę styropianową, pokleiłem, uszczelniłem pianką + zatarłem klejem z siatką. 
Pod reku też bym dał styro, z racji min drgań które może powodować, no i szczelniej będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maras77

Dobry pomysł z wyrzutem powietrza na strych. Tą część masz jakoś oddzieloną ścianką z drzwiami? Może też bym coś takiego wykombinował :hmm:

Jeszcze dochodzi sprawa wilgotności wyrzucanego powietrza, sprawdzałeś wilgotność na strychu? 

 

 

Z ciekawości, @maras77 @Vadero @sherif @sadlos jaką macie :

- powierzchnie domu,

- rekuperator (model, wydajność).

 

Ja mam powierzchnię domu około 140m2, 4 pokoje, kuchnia, 2 łazienki, pralnia, garderoba, wiatrołap. Zastanawiam się nad rekuperatorem Wanas o wydajności 350m3/h. Projektant z firmy Wanas zaleca 550m3/h co mi sie wydaje dużo za dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sherif

Garaż mam, pomieszczenie gospodarcze też, ale jak widzę u swoich szwagrów czy innych znajomych, każdemu brakuje miejsca ;] pusty strych wydaje mi się dobry ze względu na nieskomplikowane ułożenie rur od reku do skrzynek rozdzielczych, małe straty hydrauliczne a dzięki temu mniejszy pobór prądu i cichsza praca. Pozostaje tylko kwestia bardzo dobrej izolacji. Nie przeraża mnie gorszy dostęp do filtrów. 

Skropliny odprowadasz do kanalizacji? Tutaj może być faktycznie problem z zamarzaniem :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Cherokee18 napisał:

- powierzchnie domu,

- rekuperator (model, wydajność).

Pow wentylowanej ok 180m2 i 851 m3. Reku 650m3/h (Thessla).

Reku zawsze lepszy większy niż mniejszy. Ja dodatkowo chłodzę latem, więc mniejszy by nic nie dał.

 

49 minut temu, Cherokee18 napisał:

Garaż mam, pomieszczenie gospodarcze też, ale jak widzę u swoich szwagrów czy innych znajomych, każdemu brakuje miejsca ;] pusty strych wydaje mi się dobry ze względu na nieskomplikowane ułożenie rur od reku do skrzynek rozdzielczych, małe straty hydrauliczne a dzięki temu mniejszy pobór prądu i cichsza praca. Pozostaje tylko kwestia bardzo dobrej izolacji. Nie przeraża mnie gorszy dostęp do filtrów. 

Skropliny odprowadasz do kanalizacji? Tutaj może być faktycznie problem z zamarzaniem :hmm:

Są wersje płaskie, specjalne do podwieszania. U mnie weszła zwykła wersja pod sufitem a i tak jest 2m pod nim, gdzie stoją rowery. Rozprowadzenie dużo zależy od projektu, bo dół też trzeba jakoś obsłużyć, ja dodatkowo miałem wyjście GWC w garażu.

 

Tak, skropliny odprowadzam do kanalizacji. Jak czytałem forum mojego reku to pierwszy problem ze strychem to własnie zamarzające skropliny. Trzeba pamiętać o dobrym ociepleniu.

Jak masz wentylowany strych to trzeba też pomyśleć o wiatroizolacji, żeby nie przewiewało izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maras77 napisał:

...Strych pomimo, że nie jest ogrzewany to jest zaizolowany wełną i styropianem, wiec nie jest tam jakoś zimno - temperatura nie spada poniżej 8 stopni.

U mnie poza tym wylot większości ... powietrza zużytego jest na strych, co przez większość czasu daje jakieś tam ogrzewanie. Powietrze zużyte jest suche (bo przeszło przez rekuperator).

...

Możesz podać nazwę tak cudownego rekuperatora, który potrafi schłodzić powietrze i jeszcze na dokładkę je osuszyć? 

Moim zdaniem, popełniłeś poważny błąd, który może skutkować zawilgoceniem strychu i gniciem więźby dachowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Pow wentylowanej ok 180m2 i 851 m3. Reku 650m3/h (Thessla).

Reku zawsze lepszy większy niż mniejszy. Ja dodatkowo chłodzę latem, więc mniejszy by nic nie dał.

 

Są wersje płaskie, specjalne do podwieszania. U mnie weszła zwykła wersja pod sufitem a i tak jest 2m pod nim, gdzie stoją rowery. Rozprowadzenie dużo zależy od projektu, bo dół też trzeba jakoś obsłużyć, ja dodatkowo miałem wyjście GWC w garażu.

 

Tak, skropliny odprowadzam do kanalizacji. Jak czytałem forum mojego reku to pierwszy problem ze strychem to własnie zamarzające skropliny. Trzeba pamiętać o dobrym ociepleniu.

Jak masz wentylowany strych to trzeba też pomyśleć o wiatroizolacji, żeby nie przewiewało izolacji.

Na co dzień mniej więcej z jaką wydajnością pracuje reku? I jak często zdarza się odpalać ją z pełną mocą? 

 

Co do umieszczenia centrali temat jest otwarty dlatego powstał ten temat ;) garaż i pomieszczenie gospodarcze mam dość nisko bo około 2,35m, ale kotłownia ma około 3,0m. W tym tygodniu muszę podjąć decyzję bo będę izolował strych.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Cherokee18 napisał:

@maras77

Dobry pomysł z wyrzutem powietrza na strych. Tą część masz jakoś oddzieloną ścianką z drzwiami? Może też bym coś takiego wykombinował :hmm:

Jeszcze dochodzi sprawa wilgotności wyrzucanego powietrza, sprawdzałeś wilgotność na strychu? 

 

 

Z ciekawości, @maras77 @Vadero @sherif @sadlos jaką macie :

- powierzchnie domu,

- rekuperator (model, wydajność).

 

Ja mam powierzchnię domu około 140m2, 4 pokoje, kuchnia, 2 łazienki, pralnia, garderoba, wiatrołap. Zastanawiam się nad rekuperatorem Wanas o wydajności 350m3/h. Projektant z firmy Wanas zaleca 550m3/h co mi sie wydaje dużo za dużo. 

Mam 139m2 powierzchni urzytkowej, rekuperator z obrotowym wymiennikiem ciepla firmy komfovent r400 fe o wydajności 470m3/h. Urządzenie nie wymaga odprowadzenia skroplin, jest niestety trochę głośny i wymaga montażu tłumików. U mnie chodzi praktycznie cały czas na 30% mocy. Przy wyższych obrotach zaczyna wysuszać powietrze. Ręku zamontowane mam w kotłowni gdzie jest obecnie ok 16* a kanały na poddasze idą strychem, który ocieplony jest po sam szczyt. Temperatura jest tam prawie pokojowa. Kanały mam z rur stalowych w 10cm otulinie bez żadnych skrzynek rozdzielczych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam turbinę Dystrybucji Gorącego Powietrza na strychu.

Niby rury są ocieplane, ale sporo ciepła ucieka. Do tego sama turbina jest nieocieplona.

Też zastanawiam się, co z tym można zrobić ... zostaje docieplić strych, bo nie wiem, czy można jakoś jeszcze docieplić same rury i turbinę ..,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gondoljerzy napisał:

Możesz podać nazwę tak cudownego rekuperatora, który potrafi schłodzić powietrze i jeszcze na dokładkę je osuszyć? 

Moim zdaniem, popełniłeś poważny błąd, który może skutkować zawilgoceniem strychu i gniciem więźby dachowej.

Możesz podać proces fizyczny, który potrafi schłodzić powietrze bez osuszenia?

Skropliny to się skąd biorą w rekuperatorze? Z kranu?

 

Dodatkowo ja mam rekuperator tzw entalpiczny, z odzyskiem wody z powrotem do domu, ale akurat to nie ma tu znaczenia, gdzie ta woda pójdzie - do ścieku, czy z powrotem do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Na co dzień mniej więcej z jaką wydajnością pracuje reku? I jak często zdarza się odpalać ją z pełną mocą? 

 

Co do umieszczenia centrali temat jest otwarty dlatego powstał ten temat ;) garaż i pomieszczenie gospodarcze mam dość nisko bo około 2,35m, ale kotłownia ma około 3,0m. W tym tygodniu muszę podjąć decyzję bo będę izolował strych.  

Tak mniej więcej chodzi:

chart.png.96e219dd74612e22a096ce470278d2ac.png

 

Jest w trybie zimowym, więc poza porankiem i wieczorem chodzi na 25% aby wymieniać powietrze i nie przesuszać wnętrza. Latem gdy jest wilgotno i ciepło chodzi na 50-60%, przy chłodzeniu więcej. Codziennie jest wietrzenie, gdzie idzie na 110%. Pełna moc wykorzystywana jest też przy jakimś intensywnym smażeniu, kąpielach czy imprezach.

Też kombinowałem ze strychem, ale wiem, że zawsze nie mógłbym się zebrać z wymianą filtrów. Ja stosuje płaskie z tkaniny, więc wymieniam co 3m, przy okazji czyszcząc środek. W garażu w niczym mi nie przeszkadza i jest niesłyszalny mimo podwieszenia pod posadzką sypialni. Nie musiałem też kombinować z ociepleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gondoljerzy napisał:

Możesz podać nazwę tak cudownego rekuperatora, który potrafi schłodzić powietrze i jeszcze na dokładkę je osuszyć? 

Moim zdaniem, popełniłeś poważny błąd, który może skutkować zawilgoceniem strychu i gniciem więźby dachowej.

Nigdy powietrze wylotowe z rekuperatora nie będzie miało tyle wilgoci, aby skroplić się na więźbie.

Możesz to sobie narysować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rekuperator znanej chińskiej firmy HOLTOP.

 

https://www.holtop.com/eco-smart-hepa-heat-energy-recovery-ventilators.html

 

Model XHBQ-D2.5DMTHA - tylko stara wersja z silnikami AC

 

Można je kupić w Polsce pod wieloma nazwami w wielu firmach.

 

Trzeba patrzeć po kształcie obudowy, parametrach i cenie - są tanie, ja za swojego dałem jakieś 2,5 klocka a w zestawie jest tez zdalne sterowanie.

 

Co najważniejsze - ma odzysk wilgoci z powietrza wylotowego - wilgoć wraca z powrotem do domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wilgotność względną ma powietrze, które z Twojego rekuperatora trafia na poddasze?  Skoro woda wykrapla się w reku, to są okolice 100%. Po drodze już tego powietrza nie podgrzewasz i trafia na poddasze.

Tam ma w jakimś stopniu ogrzewać, więc ma się jeszcze schłodzić . Co się stanie z parą wodną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gondoljerzy napisał:

Jaką wilgotność względną ma powietrze, które z Twojego rekuperatora trafia na poddasze?  Skoro woda wykrapla się w reku, to są okolice 100%. Po drodze już tego powietrza nie podgrzewasz i trafia na poddasze.

Tam ma w jakimś stopniu ogrzewać, więc ma się jeszcze schłodzić . Co się stanie z parą wodną?

U mnie na poddaszu jest cieplej, niż powietrze z reku.

 

Ale nawet gdyby nie było, to nieczęsto na poddaszu będzie zimniej, niż jest na zewnątrz, a w rekuperatorze chłodzenie masz powietrzem zewnętrznym, więc te 100% jest w temperaturze zewnętrznej, a na poddaszu jest lekko cieplej.

 

U mnie jest specyficzna sytuacja, bo mam strych ocieplony i szczelny i wylot rekuperacji robi za jedyną wentylację i się sprawdza. Problem z wilgocią miałem nie zimą tylko latem i jak nie było wentylacji. Jak jest wentylacja tym powietrzem zużytym to problem się zredukował o 90%.

 

Jak ktoś ma strych przewiewny, to może sobie odpuścić taką wentylację.

A najlepiej zrobić sobie dwie opcje i przetestować w jednym sezonie.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maras77 napisał:

U mnie jest specyficzna sytuacja, bo mam strych ocieplony i szczelny i wylot rekuperacji robi za jedyną wentylację i się sprawdza.

To jak to możliwe że strych szczelny a reku wywala zużyte powietrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sherif napisał:

To jak to możliwe że strych szczelny a reku wywala zużyte powietrze ?

Strych jest szczelny, bo ma szczelne okna, połączenia ze ścianami, jest pełne i szczelne deskowanie i ocieplenie.

 

Jest też kanał wentylacyjny, otwarty, tak, że część powietrza z reku trafia bezpośrednio do niego ( cienką rurką z dyszą, więc przy okazji wytwarza prąd wciągający powietrze ze strychu). Druga część powietrza z reku trafia na strych, a jak przez niego sobie przeleci, to też do kanału wentylacyjnego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał:

Strych jest szczelny, bo ma szczelne okna, połączenia ze ścianami, jest pełne i szczelne deskowanie i ocieplenie.

 

Jest też kanał wentylacyjny, otwarty, tak, że część powietrza z reku trafia bezpośrednio do niego ( cienką rurką z dyszą, więc przy okazji wytwarza prąd wciągający powietrze ze strychu). Druga część powietrza z reku trafia na strych, a jak przez niego sobie przeleci, to też do kanału wentylacyjnego.

 

 

Czyli nie jest do końca szczelny ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam centralę na strychu, producent przewiduje jej instalację w nieogrzewanym pomieszczeniu (izolacja w środku reku), dodatkowo z mojej inicjatywy zrobiłem z przyklejanej wełny (ma ok 2-3cm grubości) izolację na zewnątrz reku.

przewody pfelxy są w otulinie piankowej, a do tego idą w styropianie, który mam na stropie (2x10cm)

Działa bez problemu i nie miałem nigdy mniej niz 18C nawiewu.

 

 

1545486406511999.jpg

1545486293634439.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za udział w dyskusji. Decyzja podjęta, rekuperator będzie jednak na strychu. Trochę się bałem montażu bo nigdy tego nie robiłem, sami oceńcie jak wyszło ;)

 

PR3sPn_XD9BX3CeMwDcwzLE-XeVDL31_v71eXLRh

 

UFlcpI0eoW7U0O5kNma0EGsNVm_nN6J9hQegn6S9

 

6_ZGvjTcCfcgRyJMsMbwpl2pUti6M3f6zKua42hj

 

sEU-wNlWozcLXA_Bhaa5oZWMuvcC9VBWyOuNgwwK

 

 

Posadzka na strychu ocieplona 2x10cm styropianem, przestrzeń między rurami flex zapianowana, na rury sztywne i skrzynki rozdzielcze (oklejone podwójną wełną mineralną) dodatkowo poszła luzem kilku centymetrowa warstwa wełny mineralnej i 20 cm styropianu. Wczoraj ekipa zalała całość 5cm warstwą betonu. Teraz już ciężko będzie cokolwiek poprawić ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Posadzka na strychu ocieplona 2x10cm styropianem, przestrzeń między rurami flex zapianowana, na rury sztywne i skrzynki rozdzielcze (oklejone podwójną wełną mineralną) dodatkowo poszła luzem kilku centymetrowa warstwa wełny mineralnej i 20 cm styropianu. Wczoraj ekipa zalała całość 5cm warstwą betonu. Teraz już ciężko będzie cokolwiek poprawić ;]

Masz już reku a nie masz jeszcze dachu ... dziwna kolejność :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sherif napisał:

Masz już reku a nie masz jeszcze dachu ... dziwna kolejność :bzik:

Kolejność prac zależała od ekipy wykonującej ocieplenie i kilka innych rzeczy. Mogli zrobić wszystko (m.in. kilka poprawek, kominy, ściany szczytowe) razem z ociepleniem skosów i powierzchni płaskiej albo bez żadnego ocieplenia. No to wybrałem pierwszą opcję ;) Moim zdaniem w niczym nie przeszkadza taka kolejność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Cherokee18 napisał:

Kolejność prac zależała od ekipy wykonującej ocieplenie i kilka innych rzeczy. Mogli zrobić wszystko (m.in. kilka poprawek, kominy, ściany szczytowe) razem z ociepleniem skosów i powierzchni płaskiej albo bez żadnego ocieplenia. No to wybrałem pierwszą opcję ;) Moim zdaniem w niczym nie przeszkadza taka kolejność.

Przeszkadza jedynie w ciągłym dostarczaniu wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.