Skocz do zawartości

Rok ze Skodą


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.06.2021 o 14:13, Dark_Knight napisał:

Ci którzy mówili, że automatyczna skrzynia biegów jest powolna, psuje osiągi, robi co chce a niekoniecznie to co chce kierowca i zżera dużo paliwa odnosili się do popularnych w tychże latach 90-tych cztero- a nawet trzybiegowych skrzyń.

 

To było tylko tłumaczenie ludzi, których zasadniczo na auto z automatem stać nie było ;)

I sam pewnie byłem jednym z nich.

 

Obecnie mam mega powolnego Lancera z CVT, a i tak to auto jedzie po mieście żwawiej niż mocniejsze manuale.

Jako przykład dam motocyklistów. Jak stoję jako pierwszy pod światłami, to wiem że motocyklista który przejechał pomiędzy samochodami na "pole position" będzie mi przeszkadzał. I w 90% przypadków przeszkadza.

Jak jadę Golfem z manualem, to moto odjeżdża, zanim ja nacisnę gaz.

W Lancerze ledwo gaz naciskam, zasadniczo dotaczam się do 50km/h i dopiero wtedy mnie inni spod świateł doganiają, bo zostali szukając sprzęgieł.

 

Nie ma tutaj znaczenia, czy tamte skrzynie miały po 3 biegi, bo akurat w mieście i tak to było szybsze. 

Nie, nie w wyścigach drag race, ale w normalnym użytkowaniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kravitz napisał:

 

To było tylko tłumaczenie ludzi, których zasadniczo na auto z automatem stać nie było ;)

I sam pewnie byłem jednym z nich.

 

Obecnie mam mega powolnego Lancera z CVT, a i tak to auto jedzie po mieście żwawiej niż mocniejsze manuale.

Jako przykład dam motocyklistów. Jak stoję jako pierwszy pod światłami, to wiem że motocyklista który przejechał pomiędzy samochodami na "pole position" będzie mi przeszkadzał. I w 90% przypadków przeszkadza.

Jak jadę Golfem z manualem, to moto odjeżdża, zanim ja nacisnę gaz.

W Lancerze ledwo gaz naciskam, zasadniczo dotaczam się do 50km/h i dopiero wtedy mnie inni spod świateł doganiają, bo zostali szukając sprzęgieł.

 

Nie ma tutaj znaczenia, czy tamte skrzynie miały po 3 biegi, bo akurat w mieście i tak to było szybsze. 

Nie, nie w wyścigach drag race, ale w normalnym użytkowaniu.

Zaletą automatu. Ja mam w papierach 11 s do setki, a i tak startuję przeważnie najszybciej że świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wyrozumialy1 napisał:

 

Pytanie w jakim trybie jazda ... D1, D2, D3 czy B?

 

Ja najczęściej D, czasem D1, jedynie przy długich zjazdach włączam B. Generalnie tym większa rekuperacja tym większy prąd, tym większy prąd, tym większe straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wyrozumialy1 napisał:

Kolega ma namyśli o utracie pojemności baterii?

 

Ależ skąd, po prostu intensywnie przyspieszając, jak i intensywnie hamując więcej energii idzie w ciepło niż gdy robisz to lajcie :skromny:

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, komor napisał:

 

Hej a powiedz jak jest z ciepłem?

Przy wjeżdżaniu do garażu jest dużo lepiej niż w spalinowym benzyniaku przy pełnej temperaturze roboczej latem???

Chodzi Ci czy nie nagrzewa garażu tak jak spalinowy ?

Jeżeli tak to różnica jest spora, jedynie uchylenie drzwi przy wysokiej temp na zewn ogrzewa powietrze, same auto (EV) nie wiele. Jak wjadę spalinówką to kilku minutach jest zaduch 8-). Mam czujnik temp w garażu, muszę sprawdzić na wykresie jak reaguje per konkretne auto :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, sherif napisał:

Chodzi Ci czy nie nagrzewa garażu tak jak spalinowy ?

Jeżeli tak to różnica jest spora

Właśnie o to moi chodzi, irytuje mnie to strasznie. Pierw chłodzenie silników na dworze i wieczorem wjazd do garażu bo inaczej w garażu i pomieszczeniu za nim mam 30 stopni. Czyli mam kolejny "za" na następne auto;]

Tylko muszę jeszcze przez połączyć dobre osiągi, niską cenę zakupu i odpowiednią wielkość co może się nie udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komor napisał:

Właśnie o to moi chodzi, irytuje mnie to strasznie. Pierw chłodzenie silników na dworze i wieczorem wjazd do garażu bo inaczej w garażu i pomieszczeniu za nim mam 30 stopni. Czyli mam kolejny "za" na następne auto;]

Tylko muszę jeszcze przez połączyć dobre osiągi, niską cenę zakupu i odpowiednią wielkość co może się nie udać.

U mnie tak (prawie) było jak były dwie spalinówki i różnych porach jeszcze wstawiane. Teraz sobie patrzę, że miałem w garażu 18.5C dzisiaj, ale jak 2x wjechałem/wyjechałem Volvo to podskoczyła do 25C (na zewn30C). Auto spalinowe działa jak piekarnik, jak się koło niego przejdzie to ciepło bucha i grzeje taki garaż. Jutro jak nie zapomnę nie będe ruszał Volvo a podjadę Skodą, zobaczymy co to zmieni :).

U mnie to był strzał w 10tkę. Kosztowało tyle co akceptowalne małe auto z automatem, im mniejsze tym lepiej (preferowana był kl A) o osiągach miejskich było już wyżej. Niestety chyba obecnie nie kupienia jako nówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, akisel napisał:

Dokładnie, szkoda ze nie ma 

eUP tez zniknął znowu z oferty

ale UP był droższy.

Najpierw (niby) był problem z dostępnością baterii, potem słyszałem, że auto zwyczajnie im się nie opłaca (za tanie było).

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Minął kolejny (drugi) rok z eCitygo. Małe podsumowanie.

Obecny przebieg: 19100km, auto zrobiło ok 9kkm przez ostatni rok.

Zdarzyła się jedna awaria z brakiem ładowania, winny był czujnik pozycji biegu. Fakt, że go lekko przepchnąłem wcześniej ma N co mogło mu pomóc ;).

Naprawione w ramach gwarancji.

Auto zaliczyło pierwszy darmowy przegląd w Aso.

Kosztów .. nie wiele. Zapłaciłem jedynie ubezpieczenie za 1120zł / pakiet.

Zużycie jak niżej:

Screenshot_20220618-185548_MyKODA.jpg.6124bab6ecf234c6fe3118753d3b8055.jpg

To okres wiosenny,zimą  13.8kWh/100km.

Auto ładowane na darmowych ładowarkach lub w domu, głównie z PV. Mam dodatni bilans produkcja/zużycie więc trudno mówić o jakiś kosztach. Na "paliwo" w domu nie wydajemy nic ;).

Kosztu na km nie będę przeliczał bo wyjdą jakieś grosze.

Można się pokusić o liczenie utraty wartości, wg TU to 67kzł vs 76kzł 2 lata temu. Nie wiem na ile ta wartość jest realna.

Oby tak dalej i pamiętajcię, że EV to zło !

Edytowane przez sherif
  • Lubię to 2
  • Haha 1
  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, HelixSv napisał:

Ja jutro trzaskam 750 km po dzikiej Polsce.  :drive: Będzie się działo.

Mam nadzieje, że kopciuchem .. bo jazda bez klimy w upał i te przesiadywania na obiadach dobrze nie wróżą 8-)

 

15 godzin temu, format napisał:

U mnie citigo już 36kkm. Tesla kupiona w grudniu zbliża się do Twojego przebiegu 😉

a ja żonie zwróciłem właśnie uwagę, że za dużo jeździ :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sherif napisał:

Zdarzyła się jedna awaria z brakiem ładowania, winny był czujnik pozycji biegu.

 

Co do tego czujnika, to czekam aż u mnie w eGolfie yebnje.

Jak ruszam autem, to zawsze ciągnę dźwignię biegów dwa razy do siebie. Robię tak, aby nie jechac na D, ale na B, gdzie jest mocna rekuperacja.

Od około pół roku bardzo często się zdarza, że zostaje na D, a to drugie pociągnięcie nie zadziałało. Robię to coraz to wolniej, bo myslałem że ciągnę drugi raz za szybko, ale to chyba nie jest właściwa droga. Zwyczajnie jakiś czujnik nie łapie.

 

Podobna sytuacja zaczyna się robić z przyciskiem Start/Stop. Ciężko włączyć i wyłączyć auto. Przycisk nie ma jakiś luzów, trzasków, czy coś. Mechanicznie działa tak samo dobrze i bym powiedział że nawet z pewną elegancją. Niestety teraz właściwie działa tylko jak się go przyciska na jego górze (na północnej części ;] )

Coś VW chyba nie umie w takie przyciski i być może dlatego je wszystkie wywalił w Golfie VIII.

 

A Skodzina mało jara. eGolf myślę że można liczyć 2-3kWh więcej, zarówno odnosząc się do lata jak i zimy.

Fajne auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kravitz napisał:

 

Co do tego czujnika, to czekam aż u mnie w eGolfie yebnje.

Jak ruszam autem, to zawsze ciągnę dźwignię biegów dwa razy do siebie. Robię tak, aby nie jechac na D, ale na B, gdzie jest mocna rekuperacja.

Od około pół roku bardzo często się zdarza, że zostaje na D, a to drugie pociągnięcie nie zadziałało. Robię to coraz to wolniej, bo myslałem że ciągnę drugi raz za szybko, ale to chyba nie jest właściwa droga. Zwyczajnie jakiś czujnik nie łapie.

 

Podobna sytuacja zaczyna się robić z przyciskiem Start/Stop. Ciężko włączyć i wyłączyć auto. Przycisk nie ma jakiś luzów, trzasków, czy coś. Mechanicznie działa tak samo dobrze i bym powiedział że nawet z pewną elegancją. Niestety teraz właściwie działa tylko jak się go przyciska na jego górze (na północnej części ;] )

Coś VW chyba nie umie w takie przyciski i być może dlatego je wszystkie wywalił w Golfie VIII.

 

A Skodzina mało jara. eGolf myślę że można liczyć 2-3kWh więcej, zarówno odnosząc się do lata jak i zimy.

Fajne auto.

Są wyniki i ok 7 kWh, czerwiec to widzę ok 8.5kWh. Genialne auto na miasto, większość to odcinki 2-3km x razy dziennie.

 

Głupio, że te auta nie pamiętają ustawień rekuperacji. Ja osobiście B nie używam. Z tym włacznikiem/czujnikiem biegu to też było tak, że dopiero za drugim razem i to po kilku dniach aso doszło co jest przyczyną.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sherif napisał:

Są wyniki i ok 7 kWh, czerwiec to widzę ok 8.5kWh. Genialne auto na miasto, większość to odcinki 2-3km x razy dziennie.

 

Głupio, że te auta nie pamiętają ustawień rekuperacji. Ja osobiście B nie używam. Z tym włacznikiem/czujnikiem biegu to też było tak, że dopiero za drugim razem i to po kilku dniach aso doszło co jest przyczyną.

 

Ja schodzę poniżej 10kWh, ale to są wyjątki.

Latem dosyć łatwo dobić w mieście do 11-12, a idealna sytuacja to jest jakaś droga podwarszawska średnio zatłoczona, gdzie jedziesz 30-50km/h i co jakiś czas jakies krótkie światła.

Golf jednak cięższy. Nie wiem ile, ale stawiam że minimum 200kg, ale pewnie raczej 300. To jak jazda z kompletem pasażerów w Skodzie ;)

 

Tak, mnie też wkurza że niektórych ustawień auto nie pamięta i mam juz lekką nerwicę natręctw, bo jak odpalam samochód, to wciskam guzik od wyłączenia dźwięku buczenia (ten na pieszych) i dwa razy naciskam przycisk od trybu jazdy aby wpadło Eco. I ruszając dwa razy drążek do tyłu, aby jechac na B. Jakby pamiętam rekuperację, to bym jeździł na D z maks rekuperacją.

To przypomina zachowania tego gościa z filmu "Dzień Świra" ;)

 

I czasem mi się resetuje ustawienie tempomatu. Trzyma się wtedy poprzedzającego auta dosłownie na hektar, a ja przestawiam wtedy na minimalną odległość.

Ustawiam też aby pamiętał ostatnie ustawienie tempomatu (jesli chodzi o odległość), ale to czasem też znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2022 o 19:10, sherif napisał:

Minął kolejny (drugi) rok z eCitygo. Małe podsumowanie.

Obecny przebieg: 19100km, auto zrobiło ok 9kkm przez ostatni rok.

Zdarzyła się jedna awaria z brakiem ładowania, winny był czujnik pozycji biegu. Fakt, że go lekko przepchnąłem wcześniej ma N co mogło mu pomóc ;).

Naprawione w ramach gwarancji.

Auto zaliczyło pierwszy darmowy przegląd w Aso.

Kosztów .. nie wiele. Zapłaciłem jedynie ubezpieczenie za 1120zł / pakiet.

Zużycie jak niżej:

Screenshot_20220618-185548_MyKODA.jpg.6124bab6ecf234c6fe3118753d3b8055.jpg

 

 

Jaki to realnie ma zasięg zima / lato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nikt-znany napisał:

dramat... być może jako toczydło do miasta, ale już nawet dojeżdżać tym 2x 60km dziennie bez ładowarki w pracy to ryzyko.

Bez przesady, przy pelnym naladowaniu nie widze ryzyka, zeby braklo pradu jak masz te 2x60 do zrobienia. Jak pisalem, 150 to tak strzelalem przy jakichs skrajnych warunkach. Srednio mozna przyjac w okolicy 200. Jak na typowo miejskie auto to imo bdb wynik.

 

Ja nie widze na ten moment lepszego auta do poruszania sie po miescie, szczegolnie duzym jak Krk, Wawa itp, gdzie masz dodatkowo buspasy i darmowe parkowanie w strafach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nikt-znany napisał:

 

Jaki to realnie ma zasięg zima / lato?

Bardzo zależy, jak to w aucie. Generalnie bez problemu żona robi ponad 300km w mieście, nawet na trasie jadąc 100-120kmph przy mojej jeździe przejeżdżałem 200km i jeszcze miałem 50km zasięgu. Tą samą trasę zimą robiłem już prawie na styk (zostało 10km) a jechałem do 100kmph, pewnie przy dużych mrozach byłoby jeszcze mniej.

15 minut temu, nikt-znany napisał:

dramat... być może jako toczydło do miasta, ale już nawet dojeżdżać tym 2x 60km dziennie bez ładowarki w pracy to ryzyko.

To jest auto miejskie i zasięg w mieście 300km jest całkiem ok. Przy naszej jeździe auto jest ładowane raz na 7-10dni.

Na dojazdy pewnie się nada o ile będzie niemal codziennie ładowane. Oczywiście jadąc 130kmph przy dużym mrozie można nie dojechać ..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kravitz napisał:

 

Ja schodzę poniżej 10kWh, ale to są wyjątki.

Latem dosyć łatwo dobić w mieście do 11-12, a idealna sytuacja to jest jakaś droga podwarszawska średnio zatłoczona, gdzie jedziesz 30-50km/h i co jakiś czas jakies krótkie światła.

Golf jednak cięższy. Nie wiem ile, ale stawiam że minimum 200kg, ale pewnie raczej 300. To jak jazda z kompletem pasażerów w Skodzie ;)

 

Tak, mnie też wkurza że niektórych ustawień auto nie pamięta i mam juz lekką nerwicę natręctw, bo jak odpalam samochód, to wciskam guzik od wyłączenia dźwięku buczenia (ten na pieszych) i dwa razy naciskam przycisk od trybu jazdy aby wpadło Eco. I ruszając dwa razy drążek do tyłu, aby jechac na B. Jakby pamiętam rekuperację, to bym jeździł na D z maks rekuperacją.

To przypomina zachowania tego gościa z filmu "Dzień Świra" ;)

 

I czasem mi się resetuje ustawienie tempomatu. Trzyma się wtedy poprzedzającego auta dosłownie na hektar, a ja przestawiam wtedy na minimalną odległość.

Ustawiam też aby pamiętał ostatnie ustawienie tempomatu (jesli chodzi o odległość), ale to czasem też znika.

Tak, pewnie waga tu ma znaczenie. Przejrzałem sobie zużycie krótkoterminowe i nawet zimą nie przekraczało 14kWh, teraz jest znacznie poniżej 9kWh. Oczywiście nic nie kombinowane, żeby zaoszczędzić, jeżdżone na zwykłym trybie.

Nie wiem czy jakieś auta to pamiętają, w Kii też trzeba klikać rekuperacje po odpaleniu .. może w Volvo, które potrafi "pamiętać" np podgrzewanie siedzeń, czy światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, nikt-znany napisał:

dramat... być może jako toczydło do miasta, ale już nawet dojeżdżać tym 2x 60km dziennie bez ładowarki w pracy to ryzyko.

 

To jest chyba (???) jedna z największych wad póki co EV.

 

Chcesz powiedzieć że jesteś zszokowany faktem że Citigo jest autem do miasta?

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

BTW. Czy można kupić jakiś prosty interfejs coby sprawdzić stan baterii, jakieś ustawienia, błędy ?

 

Ja się podpiąłem home assistantem do API kury i sobie jakieś rzeczy pobieram, trochę tego więcej niż w apce ale też szału nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, format napisał:

 

Ja się podpiąłem home assistantem do API kury i sobie jakieś rzeczy pobieram, trochę tego więcej niż w apce ale też szału nie ma.

Ciekawe, pewnie do mojego systemu też będzie wtyczka, bo do Tesli widziałem coś.

Masz jakiś link do dokumentacji API ?

Dorobię nową funkcjonalność systemu, żeby pokazywał gdzie jest żona, tzn auto :phi:.

Mimo to bardziej chodziło mi interfejs ala diagnostyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, sherif napisał:

Dorobię nową funkcjonalność systemu, żeby pokazywał gdzie jest żona, tzn auto :phi:.

 

Ja w HA śledzę companion app na telefonie mojej żony (i jej samochód również) ;] 

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, format napisał:

 

Chcesz powiedzieć że jesteś zszokowany faktem że Citigo jest autem do miasta?

 

Chcesz włożyć w moje usta swoje słowa?

 

Dla mnie jest dramatem zasięg, bo takie auto byłoby mega tanią opcją na dalsze dojazdy do pracy. Jednak przy tym zasięgu nie jest.

Co innego jak ktoś tym tłucze po mieście, tak jak @sherif 👩‍🦰 - wtedy jakiś sens takie autko ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nikt-znany napisał:

 

Chcesz włożyć w moje usta swoje słowa?

 

Dla mnie jest dramatem zasięg, bo takie auto byłoby mega tanią opcją na dalsze dojazdy do pracy. Jednak przy tym zasięgu nie jest.

Co innego jak ktoś tym tłucze po mieście, tak jak @sherif 👩‍🦰 - wtedy jakiś sens takie autko ma.

Dlaej nie rozumiem w czym masz problem - citigo robi 120km z palcem w d..., wiec Twoje dojazdy lyka bez problemu. Co tak dramatyzujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nikt-znany napisał:

Chcesz włożyć w moje usta swoje słowa?

 

Dla mnie jest dramatem zasięg, bo takie auto byłoby mega tanią opcją na dalsze dojazdy do pracy. Jednak przy tym zasięgu nie jest.

Co innego jak ktoś tym tłucze po mieście, tak jak @sherif 👩‍🦰 - wtedy jakiś sens takie autko ma.

 

OK, czyli podsumowując, rozumiesz że Citigo jest autem do miasta, ale zasięg jest dramatem. Robisz więc więcej niż 150-250km po mieście dziennie. Średnio się Citigo nadaje na taksówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, format napisał:

 

OK, czyli podsumowując, rozumiesz że Citigo jest autem do miasta, ale zasięg jest dramatem. Robisz więc więcej niż 150-250km po mieście dziennie. Średnio się Citigo nadaje na taksówkę.

 

no cóż, dalej przekręcasz fakty, mimo wyjaśnienia. Szkoda czasu na dywagacje przy takim podejściu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zinger napisał:

Dlaej nie rozumiem w czym masz problem - citigo robi 120km z palcem w d..., wiec Twoje dojazdy lyka bez problemu. Co tak dramatyzujesz?

mój problem jest czysto teoretyczny, a wyjaśniłem go wg mnie maksymalnie jak się da. auto do miasta ok, jako "panda z LPG" na dojazdy do pracy do innego miasta - niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, format said:

 

OK, czyli podsumowując, rozumiesz że Citigo jest autem do miasta, ale zasięg jest dramatem. Robisz więc więcej niż 150-250km po mieście dziennie. Średnio się Citigo nadaje na taksówkę.

 

Przedwczoraj w Szczecinie widziałem BMW i3 na taksówce. Nic mnie już nie zaskoczy. :ok: ;]

Taka beemka nie ma zasięgu dużo lepszego od Citygo, a na taxi jeździ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, nikt-znany napisał:

no cóż, dalej przekręcasz fakty, mimo wyjaśnienia. Szkoda czasu na dywagacje przy takim podejściu. 

 

To może nam powiesz ;] 

Cóż to za fikołki wykonujesz podczas jazdy miejskiej że 150-250km zasięgu to dla Ciebie, że pozwolę sobie zacytować, "dramat"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, nikt-znany napisał:

mój problem jest czysto teoretyczny, a wyjaśniłem go wg mnie maksymalnie jak się da. auto do miasta ok, jako "panda z LPG" na dojazdy do pracy do innego miasta - niekoniecznie.

A ja Ci wyjasnilem, ze jesli te dojazdy sa 2x60 to dla citigo zaden problem, takze zima, i nie potrzebujesz jej w pracy ladowac (choc oczywiscie warto, jesli masz taka opcje). Natomiast bedzie trzeba ja codziennie w domu po powrocie doladowywac. Na LPG pewnie ze 2 razy/tydz trzeba by zatankowac.

 

Koszt LPG na takie dojazdy to pewnie jakies 35zl dziennie, co daje ok 8500zl rocznie tylko na dojazdy do pracy.

Prad w moim przypadku kosztowalby jakies 1700zl (w rzeczywistosci mniej bo mam panele i zdarza mi sie ladowac bezposrednio ze slonca za free). 

 

Mozna bytak dalej wymieniac za i przeciw, ja widze wiecej za, dlatego mam ev i absolutnie nie namawiam do zakupu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.