Skocz do zawartości

W Unii Europejskiej 10 krajów ma poniżej 1 ładowarki EV na 100km dróg


format

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, lucash said:

Aż dziwi dobra pozycja Portugalii. Z tego co pamiętam to super wozów tam nie widziałem. Aż tak się pozmieniało? Chyba że mają fundusze UE i robią na wyrost. 


Też mnie to zaskoczyło. 

 

 

4 minutes ago, zinger said:

A gdzie Norwegia?


Poza EU. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w dzielnicy Gdyni, która ma 15 tys. mieszkańców, jest to chyba najmłodsza dzielnica miasta, to i sporo aut, ale ładowarki ani jednej. Mało tego, w ubiegłym miesiącu powstał nowo wybudowany Lidl, zupełnie od podstaw, z parkingiem na 100 aut. Oczywiście klientów tyle, że parking pełny codziennie od rana do wieczora. Po cichu liczyłem, że stanie choć jeden słupek do ładowania, ale się przeliczyłem. Całkiem niedaleko, bo jakieś 200 m dalej 2 lata temu na pustym terenie powstał kompleks typu siłownia, fitness, prywatna klinika, fryzjerzy itp z parkingiem na ponad 100 aut, chwilami tak pełnym, że nie można wjechać. Zapomnieli o ładowarkach, więc jak ma być dobrze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kaczorek79 napisał:

Mieszkam w dzielnicy Gdyni, która ma 15 tys. mieszkańców, jest to chyba najmłodsza dzielnica miasta, to i sporo aut, ale ładowarki ani jednej. Mało tego, w ubiegłym miesiącu powstał nowo wybudowany Lidl, zupełnie od podstaw, z parkingiem na 100 aut. Oczywiście klientów tyle, że parking pełny codziennie od rana do wieczora. Po cichu liczyłem, że stanie choć jeden słupek do ładowania, ale się przeliczyłem. Całkiem niedaleko, bo jakieś 200 m dalej 2 lata temu na pustym terenie powstał kompleks typu siłownia, fitness, prywatna klinika, fryzjerzy itp z parkingiem na ponad 100 aut, chwilami tak pełnym, że nie można wjechać. Zapomnieli o ładowarkach, więc jak ma być dobrze.

 

W Kielcach niestety jeszcze gorzej niż u Ciebie.

W Gdyni może szału nie ma, ale nie jest też tak że się nie da. Nawet darmowe DC od Kauflanda jest:

Fja305Z.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, format said:

 

W Kielcach niestety jeszcze gorzej niż u Ciebie.

W Gdyni może szału nie ma, ale nie jest też tak że się nie da. Nawet darmowe DC od Kauflanda jest:

Fja305Z.png


 

To ja „na pocieszenie” dam Ursynów i Wilanów. Wydaje mi się, że porównywalna populacja a ładowarek dużo mniej. 
 

41AA590F-A8DE-4391-B1E0-6252B8174659.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Mieszkam w dzielnicy Gdyni, która ma 15 tys. mieszkańców, jest to chyba najmłodsza dzielnica miasta, to i sporo aut, ale ładowarki ani jednej. Mało tego, w ubiegłym miesiącu powstał nowo wybudowany Lidl, zupełnie od podstaw, z parkingiem na 100 aut. Oczywiście klientów tyle, że parking pełny codziennie od rana do wieczora. Po cichu liczyłem, że stanie choć jeden słupek do ładowania, ale się przeliczyłem. Całkiem niedaleko, bo jakieś 200 m dalej 2 lata temu na pustym terenie powstał kompleks typu siłownia, fitness, prywatna klinika, fryzjerzy itp z parkingiem na ponad 100 aut, chwilami tak pełnym, że nie można wjechać. Zapomnieli o ładowarkach, więc jak ma być dobrze.

My we wszystkim jesteśmy kilka lat za zachodem. Przyjdzie moment, że takie obiekty jak siłownie i inne przybytki zorientują się, że to przyciąga klientów. 
Pierwszy punkt zwrotny będzie, jak ruszą dopłaty do słupków AC i ładowarek DC, a to prawdopodobnie wydarzy się w 2022-23. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HelixSv napisał:


 

To ja „na pocieszenie” dam Ursynów i Wilanów. Wydaje mi się, że porównywalna populacja a ładowarek dużo mniej. 
 

41AA590F-A8DE-4391-B1E0-6252B8174659.jpeg

 

Bo Wawa to jest ładowarkowa pustynia. Zakładam że przyczyną jest sieć elektroenergetyczna modernizowana ostatnio w 1975 i w konsekwencji zerowe szanse na jakiekolwiek większe przyłącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, format napisał:

Bo Wawa to jest ładowarkowa pustynia. Zakładam że przyczyną jest sieć elektroenergetyczna modernizowana ostatnio w 1975 i w konsekwencji zerowe szanse na jakiekolwiek większe przyłącze.

 

Zwróciłeś może uwagę jak oni te Tesle tam w tych Ząbkach ładują?

Z gniazdka 230V? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kravitz napisał:

Zwróciłeś może uwagę jak oni te Tesle tam w tych Ząbkach ładują?

Z gniazdka 230V? ;]

 

Z wall connectorów, 11kW AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, shapyr said:

 

On mówił do swojego elektoratu. Równie dobrze mógłby palnąć, że Polska jest liderem w odwróconej osmozie matkoboskiej, zrozumienie i poklask miałby taki sam. 

 

A prawda jest taka, że "Odwróć tabele, Polska na czele". 

 

 

Edytowane przez HelixSv
  • Haha 3
  • bakłażan 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, format said:

 

Bo Wawa to jest ładowarkowa pustynia. Zakładam że przyczyną jest sieć elektroenergetyczna modernizowana ostatnio w 1975 i w konsekwencji zerowe szanse na jakiekolwiek większe przyłącze.

 

Elektrykiem nie jestem, ale jakoś prąd się znajduje dla całych starych i nowych osiedli.

Czy dla takiego metra. Właśnie wyczytałem, że na Ursynowie są 3 podstacje trakcyjno-energetyczne. Każda ma moc 2000 kW. 

Więc stawiam raczej na staropolskie niedasię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HelixSv napisał:

 

Elektrykiem nie jestem, ale jakoś prąd się znajduje dla całych starych i nowych osiedli.

Czy dla takiego metra. Właśnie wyczytałem, że na Ursynowie są 3 podstacje trakcyjno-energetyczne. Każda ma moc 2000 kW. 

Więc stawiam raczej na staropolskie niedasię. 

Nie nieda się, tylko to jest extra koszt którego nie chce nikt ponosić. Wypadałoby zrobić obowiązek w nowym budownictwie. Ludzie nie chcą kupować elektryków bo nie ma gdzie kupować, jak nie masz domu. To jest podstawa. Kolega kupił sobie Teslę 3 tylko dlatego że ma w pracy ładowanie za free a jeździ do biura codziennie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HelixSv napisał:

 

Elektrykiem nie jestem, ale jakoś prąd się znajduje dla całych starych i nowych osiedli.

Czy dla takiego metra. Właśnie wyczytałem, że na Ursynowie są 3 podstacje trakcyjno-energetyczne. Każda ma moc 2000 kW. 

Więc stawiam raczej na staropolskie niedasię. 


Trudno powiedzieć, ale w polskim piekiełku to moze być cokolwiek.

Np władze Warszawy chcą bardzo pokazać jak bardzo rząd nie potrafi w elektromobilnosc i blokuje takie inwestycje.

 

Odmroze sobie uszy żeby matce zrobić na złość.

  • bakłażan 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kravitz napisał:


Trudno powiedzieć, ale w polskim piekiełku to moze być cokolwiek.

Np władze Warszawy chcą bardzo pokazać jak bardzo rząd nie potrafi w elektromobilnosc i blokuje takie inwestycje.

 

Odmroze sobie uszy żeby matce zrobić na złość.

Jakoś w P&D zbudowali darmowe ładowarki i to całkiem ostatnio :skromny:. W mojej ok są dwie nowe, Ursynów też widzę:

https://warszawa19115.pl/-/parkingi-p-r

 

22 godziny temu, HelixSv napisał:

Elektrykiem nie jestem, ale jakoś prąd się znajduje dla całych starych i nowych osiedli.

Czy dla takiego metra. Właśnie wyczytałem, że na Ursynowie są 3 podstacje trakcyjno-energetyczne. Każda ma moc 2000 kW. 

Więc stawiam raczej na staropolskie niedasię. 

Być może inne są wytyczne na takie przyłącze, być może inwestorom poprostu nie chce się w to bawić z racji procedur. Waszawski Innogy jest znany z robienia problemów i kiepskiej współpracy. Wiele inwestycji drogowych jest opóźnianych z racji "nie da się" by Innogy.

Ładowarki "prywatne są" np w moim serwisie Skody na Ursynowie, tylko to pewnie było zrealizowane w ramach przyłącza budynku a nie taka publicznie dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2021 o 09:43, format napisał:

 

Bo Wawa to jest ładowarkowa pustynia. Zakładam że przyczyną jest sieć elektroenergetyczna modernizowana ostatnio w 1975 i w konsekwencji zerowe szanse na jakiekolwiek większe przyłącze.

No niestety w Wawie jest dramat i szybko sie to nie zmieni. Wielka szkoda bo juz bym elektrykiem zamiast Cupra smigal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.11.2021 o 11:28, wujek napisał:

No niestety w Wawie jest dramat i szybko sie to nie zmieni.

 

W Warszawie jest HC. Moja żona pracuje w UM, jeździ elektrykiem. Jakiś czas temu mieli przeprowadzkę do nowego biurowca, a na parkingu nowego biurowca ładowarki do EV. Mówię do niej: ustal, jak z ładowarkami, może będzie Ci łatwiej. I co?

 

Odpowiedź: w związku z zakupem przez miasto służbowych aut elektrycznych ładowarki zostały przeznaczone do wyłącznego użytkowania dla aut służbowych UM i nie ma możliwości skorzystania z nich.... 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2021 o 09:43, format napisał:

Bo Wawa to jest ładowarkowa pustynia.

 

Gdyby się jeszcze dało połączyć dużą liczbę ładowarek z czystym powietrzem, to nawet bym Ci zazdrościł ;)

 

A w Warszawie musimy sobie radzić długimi przedłużaczami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maxit napisał:

Gdyby się jeszcze dało połączyć dużą liczbę ładowarek z czystym powietrzem, to nawet bym Ci zazdrościł ;)

 

Kolega widzę był ostatnio na Śląsku gdzieś w okolicy 1986 :hehe:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Maxit napisał:

 

W Warszawie jest HC. Moja żona pracuje w UM, jeździ elektrykiem. Jakiś czas temu mieli przeprowadzkę do nowego biurowca, a na parkingu nowego biurowca ładowarki do EV. Mówię do niej: ustal, jak z ładowarkami, może będzie Ci łatwiej. I co?

 

Odpowiedź: w związku z zakupem przez miasto służbowych aut elektrycznych ładowarki zostały przeznaczone do wyłącznego użytkowania dla aut służbowych UM i nie ma możliwości skorzystania z nich.... 

Tak sie podniecaja doplatami a IMO korzystniej byloby wymusic ladowarki w garaz podziemnych i domach jednorodzinych w nowych inwestycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Maxit napisał:

 

W Warszawie jest HC. Moja żona pracuje w UM, jeździ elektrykiem. Jakiś czas temu mieli przeprowadzkę do nowego biurowca, a na parkingu nowego biurowca ładowarki do EV. Mówię do niej: ustal, jak z ładowarkami, może będzie Ci łatwiej. I co?

 

Odpowiedź: w związku z zakupem przez miasto służbowych aut elektrycznych ładowarki zostały przeznaczone do wyłącznego użytkowania dla aut służbowych UM i nie ma możliwości skorzystania z nich.... 

Podobnie miałem jak żona z córką w szpitalu leżała. Patrzę a obok jest dom McDonalda a pod nim pusta ładowarka. Niestety dostęp tylko dla mieszkańców, zgodnie z tym co czytałem dom jest dla ludzi których nie stać na pobyt w hotelu a są przyjezdni ... Jak nic wpisuje się w przeciętnego użytkownika EV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, wujek napisał:

Tak sie podniecaja doplatami a IMO korzystniej byloby wymusic ladowarki w garaz podziemnych i domach jednorodzinych w nowych inwestycjach.

Po co w domach wymuszać ładowarki? Kto chce to sobie z gniazdka naładuje, a chyba chcą bo w okolicy (same domki) wysył ostatnio EV wszelakiej maści 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

Po co w domach wymuszać ładowarki? Kto chce to sobie z gniazdka naładuje, a chyba chcą bo w okolicy (same domki) wysył ostatnio EV wszelakiej maści 

Pewnie to by wymusilo zapewnienie odpowiedniej mocy przylaczeniowej. IMO lepiej miec cos w przepisach niz nie miec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wujek napisał:

Pewnie to by wymusilo zapewnienie odpowiedniej mocy przylaczeniowej. IMO lepiej miec cos w przepisach niz nie miec.

Ale jakiej mocy ?

W domkach i tak bierze się te min 12kW, to obsłuży ładowarki. Zawsze też można sobie podnieść moc. Poza tym jak masz swój garażczy gniazdko na zewn co za problem zostawić podpięte auto na noc ?

Ładowarki dużej mocy (szybkie) mają sens wyłącznie na trasie czy ewentualnie wmiescie pod takim marketem gdzie jest się tylko chwilę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sherif napisał:

Ale jakiej mocy ?

W domkach i tak bierze się te min 12kW, to obsłuży ładowarki. Zawsze też można sobie podnieść moc. Poza tym jak masz swój garażczy gniazdko na zewn co za problem zostawić podpięte auto na noc ?

Ładowarki dużej mocy (szybkie) mają sens wyłącznie na trasie czy ewentualnie wmiescie pod takim marketem gdzie jest się tylko chwilę.

Sa domki bez garazu itd. Normalny czlowiek o to zadba ale skoro mamy wyborcow PIS wolalbym zeby byl jakis zapis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wujek napisał:

Tak sie podniecaja doplatami a IMO korzystniej byloby wymusic ladowarki w garaz podziemnych i domach jednorodzinych w nowych inwestycjach.

Ale po co wymuszać ładowarki w domach jednorodzinnych?

Właściciel zechce to se w każdej chwili na sobie wymusi.

Chyba, że zechce 150kW przydziału mocy, to i tak wszyscy tyle nie dostaną, nieważne na jakim etapie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2021 o 14:51, kravitz napisał:


Trudno powiedzieć, ale w polskim piekiełku to moze być cokolwiek.

 

u mnie firma miała stawiać masowo stacje ładowania w każdym większym mieście powiatowym ale przyszła pandemia, straty, cięcia kosztów, a w sumie inwestycja była bardziej polityczna niż ekonomiczna ... i odstąpiono od jej realizacji :P a były już wytypowane lokalizacje, przeznaczone fundusze etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wujek napisał:

Tak sie podniecaja doplatami a IMO korzystniej byloby wymusic ladowarki w garaz podziemnych i domach jednorodzinych w nowych inwestycjach.

czemu chcesz zmuszać kogoś do urządzenia które może mu być kompletnie nie potrzebne? przecież można mieć dom ale nie ma obowiązku posiadania do domu samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mPh napisał:

u mnie firma miała stawiać masowo stacje ładowania w każdym większym mieście powiatowym ale przyszła pandemia, straty, cięcia kosztów, a w sumie inwestycja była bardziej polityczna niż ekonomiczna ... i odstąpiono od jej realizacji :P a były już wytypowane lokalizacje, przeznaczone fundusze etc.

Która to firma tak wymiękła? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.