Skocz do zawartości

Instalacje fotowoltaiki


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, kravitz napisał(a):

Potrzebuję konsultacji ;)

 

Mam taką ofertę na poszczególne materiały.

Czy to są dobre graty? Czy kompletnie od czapy?

 

Nie znam się na tym kompletnie.

 

image.png.7faa43d78b7ae425aff7fa5e6bbdf6a1.png

 

 

18x450 = 8100kWp

 

Do ilu ten sofar da radę? Ja bym montował falownik na wyrost, tj. na te 10kWp i nie słuchał, że największa sprawność jest na "lekko" dociążonym falowniku, bo to lekko to pojęcie niedookreślone.

 

Poza tym - jeżeli masz miejsce montuj max co wychodzi Ci z mocy przyłącza, więc zapewne 14kW.

Przy obecnym systemie rozliczania to chyba najrozsądniejsze.

 

Sofar - średnia półka, kiedyś dolna, ale w miedzy czasie pojawiło się sporo innych firm, które aspirują wyżej, ale oferują byle co (patrz; foxess).

SunPro - nie znam

Optymalizatory - jak nie masz nierównomiernych zacienień nie będziesz potrzebował.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego sofara tylko mniejszego - 5,5 przy instalacji 5,3kWp, żadnych problemów, działa i robi co ma robić.

Nie wiem tylko czy do tej mocy paneli ten nie będzie za mały ( niczym to nie grozi, poza obcinaniem produkcji do maksymalnej mocy falownika ), może lepiej wziąć model 8,8 i dołożyć 2 panele?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, nikt-znany napisał(a):

18x450 = 8100kWp

 

Do ilu ten sofar da radę? Ja bym montował falownik na wyrost, tj. na te 10kWp i nie słuchał, że największa sprawność jest na "lekko" dociążonym falowniku, bo to lekko to pojęcie niedookreślone.

 

Poza tym - jeżeli masz miejsce montuj max co wychodzi Ci z mocy przyłącza, więc zapewne 14kW.

Przy obecnym systemie rozliczania to chyba najrozsądniejsze.

 

Sofar - średnia półka, kiedyś dolna, ale w miedzy czasie pojawiło się sporo innych firm, które aspirują wyżej, ale oferują byle co (patrz; foxess).

SunPro - nie znam

Optymalizatory - jak nie masz nierównomiernych zacienień nie będziesz potrzebował.

 

Jak widać jest w tabelce wiata ;)

Ona jest stawiana właśnie pod panele, bo na dachu nie mam jak paneli zmieścić.

One i tak będą wystawały poza dach tej wiaty po metr z dwóch stron. "Wincyj" nie dam rady".

Zacienienie może być z rana, bo od wschodu planowanej wiaty stoi dom.

Optymalizatory w takim przypadku na każdy panel osobno? Czy to jakoś partiami?

 

Zaznaczone miejsce na wiatę. Kostka jest nieco powiększona względem tego co na satelicie

image.png.17918620383f1b0419173b042991c852.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kravitz napisał(a):

 

Jak widać jest w tabelce wiata ;)

Ona jest stawiana właśnie pod panele, bo na dachu nie mam jak paneli zmieścić.

One i tak będą wystawały poza dach tej wiaty po metr z dwóch stron. "Wincyj" nie dam rady".

Zacienienie może być z rana, bo od wschodu planowanej wiaty stoi dom.

Optymalizatory w takim przypadku na każdy panel osobno? Czy to jakoś partiami?

 

Zaznaczone miejsce na wiatę. Kostka jest nieco powiększona względem tego co na satelicie

image.png.17918620383f1b0419173b042991c852.png

 

 

Sprawdziłem, ten sofar jest ciut za słaby do tej mocy.

 

Wiata - dach jednospadowy? Jak tak przeciągnij 2m i dołóż paneli. Kiedyś postawisz piwo.

 

btw. dach na chałupie masz taki, że do PV gorszego być nie mogło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, nikt-znany napisał(a):

 

Sprawdziłem, ten sofar jest ciut za słaby do tej mocy.

 

Wiata - dach jednospadowy? Jak tak przeciągnij 2m i dołóż paneli. Kiedyś postawisz piwo.

 

btw. dach na chałupie masz taki, że do PV gorszego być nie mogło...

 

OK, dowiem się o ten sofar czy jest mocniejszy i za ile. :ok:

 

A co do wiaty, to dach już jest przeciągnięty.

Wiata 5x5, a dach będzie 6x6, po metrze wyciągnięty od północy i zachodu.

Od południa nie chcę, bo byłby już za nisko, a od wschodu by powodował pewne problemy ;)

 

No właśnie dach jest do bani.

Na satelicie nie widać zadaszenia tarasu, które jest już zrobione. Brałem pod uwagę, że może tam FV pójdzie, ale też...by zadaszenie wychodziło za nisko i by była nora w salonie.

 

Jakby się nie obrócić to d00pa z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kravitz napisał(a):

Potrzebuję konsultacji ;)

 

Mam taką ofertę na poszczególne materiały.

Czy to są dobre graty? Czy kompletnie od czapy?

 

Nie znam się na tym kompletnie.

 

image.png.7faa43d78b7ae425aff7fa5e6bbdf6a1.png

 

 

Daj ceny, to dam Ci pkt. odniesienia.

Jak dasz panele wychodzące, poza konstrukcje to w przypadku porwania przez wiatr, nie dostaniesz odszkodowania.

Ktoś pokrzywdzony latającym panelem, też, więc przemyśl to 

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kierunku montażu paneli to należy je montować pod nadchodzacą  w 2024 modyfikację taryfy Net-biling gdzie energia będzie najtańsza w samo południe a drozsza w godzinach porannych i wieczornych.

Aby zagmatwać ;] to powiem tak mniej mocy w panelach a w to miejsce magazyn energii, powiedzmy 5 kW który kosztuje obecnie w granicach 10 tys. zł.

Edytowane przez mikomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzgodnienie p. poż. przy 8,2kWp?

Coś się pozmieniało ostatnio w tej kwestii?

@kravitz, nie poderwie Ci wiatr paneli wystających 1m (u mnie wystają jakies 3-4 cm, a ponoć powinny sie konczyć 10cm przed końcem dachu)?

Moc paneli w stosunku do inwertera mam %%% przewymiarowaną jak Ty w ofercie.

Srebrna ramka Ci pasi?

Co do optymalizatorów to mam na każdym panelu, bo panele na niskim garażu z wędrującym cały dzień cieniem od słupa energetycznego.

Jak "cień w miarę stały" moz a na łańcuchy starać się podzielić.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Uzgodnienie p. poż. przy 8,2kWp?

Coś się pozmieniało ostatnio w tej kwestii?

@kravitz, nie poderwie Ci wiatr paneli wystających 1m (u mnie wystają jakies 3-4 cm, a ponoć powinny sie konczyć 10cm przed końcem dachu)?

Moc paneli w stosunku do inwertera mam %%% przewymiarowaną jak Ty w ofercie.

Srebrna ramka Ci pasi?

 

Nie wiem przyznam czy poderwie czy nie.

Goście instalują to na wiatach garażowych.

U mnie ma być pełnoprawny garaż, tj. właściwie konstrukcja tej ich wiaty pod spodem, ale my potrzebujemy jakiś budynek/składzik na taczki, rowery i inne pierdoły które teraz zalegają w garażu właściwym.

 

To chyba zależy od tego jak to zamontują? Czy mi się wydaje? Pewnie maja jakies doświadczenie jak to przytwierdzić do dachu aby nie odfrunęło?

 

Uzgodnienie p.poż nie wiem co to. Bym prosił o dostarczenie wiedzy jesli można ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikomir napisał(a):

 

Co do kierunku montażu paneli to należy je montować pod nadchodzacą  w 2024 modyfikację taryfy Net-biling gdzie energia będzie najtańsza w samo południe a drozsza w godzinach porannych i wieczornych.

Aby zagmatwać ;] to powiem tak mniej mocy w panelach a w to miejsce magazyn energii, powiedzmy 5 kW który kosztuje obecnie w granicach 10 tys. zł.

 

Mamy dwa auta które jeżdżą na prądzie.

 

Mogę je ładować w ciągu dnia jak świeci słońce.

Dla mnie to nawet bardziej naturalne niż jakieś nocne taryfy G12 czy inne takie, bo ja jednak siedzę w domu w ciągu dnia, gotuję w ciągu dnia, piorę w ciągu dnia itp.

Auto też może się wtedy ładować. Odbiorę sobie tą energię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kravitz napisał(a):

Uzgodnienie p.poż nie wiem co to. Bym prosił o dostarczenie wiedzy jesli można ;]

Coś mi się chyba pomerdało, myślałem że opinia strażaka potrzebna jest od 10kW, a wychodzi na to, że od 6,5.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mikomir napisał(a):

 

Co do kierunku montażu paneli to należy je montować pod nadchodzacą  w 2024 modyfikację taryfy Net-biling gdzie energia będzie najtańsza w samo południe a drozsza w godzinach porannych i wieczornych.

Aby zagmatwać ;] to powiem tak mniej mocy w panelach a w to miejsce magazyn energii, powiedzmy 5 kW który kosztuje obecnie w granicach 10 tys. zł.

Jeśli tak miałoby być, to lepsza instalacja wschód -zachód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ZUBERTO napisał(a):

Uzgodnienie p. poż. przy 8,2kWp?

Coś się pozmieniało ostatnio w tej kwestii?

@kravitz, nie poderwie Ci wiatr paneli wystających 1m (u mnie wystają jakies 3-4 cm, a ponoć powinny sie konczyć 10cm przed końcem dachu)?

Moc paneli w stosunku do inwertera mam %%% przewymiarowaną jak Ty w ofercie.

Srebrna ramka Ci pasi?

Co do optymalizatorów to mam na każdym panelu, bo panele na niskim garażu z wędrującym cały dzień cieniem od słupa energetycznego.

Jak "cień w miarę stały" moz a na łańcuchy starać się podzielić.

Min.30 /40 cm od krawędzi dachu, w zależności od zastosowanego systemu montażowego 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kravitz napisał(a):

U mnie ma być pełnoprawny garaż, tj. właściwie konstrukcja tej ich wiaty pod spodem, ale my potrzebujemy jakiś budynek/składzik na taczki, rowery i inne pierdoły które teraz zalegają w garażu właściwym.

czyli auto tam nie będzie stawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kravitz napisał(a):

 

Nie, na samochody mam garaż zintegrowany z budynkiem.

To tylko komórka na taczki i inne graty.

ok, bo prawnie jeżeli stoją auta to musi być 3m od granicy - to tak informacyjnie, czasem sąsiad się potrafi przyczepić do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bielaPL napisał(a):

ok, bo prawnie jeżeli stoją auta to musi być 3m od granicy - to tak informacyjnie, czasem sąsiad się potrafi przyczepić do tego

 

Nie wiem czy chodzi o auta, ale u nas właśnie powiekszalismy kostkę, bo pierwotnie to mialo stać po 1m od granicy.

Sąsiad powiedział że ma działkę inwestycyjną i on nie chce tak blisko.

Stąd powiększanie kostki po 2m z dwóch stron na działkę i ten cały garaż będzie stał po 3m.

 

U nas w powiecie nas poinformowali, że jakbyśmy chcieli postawić 1m od granicy, to trzeba miec zgodę sąsiada i dodatkowo robic pełny projekt budowlany, nawet jak to "mały kibel jest". A jak się odsuniesz 3m i to coś nie ma okien, to tylko później zgłaszasz że powstało i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kravitz napisał(a):

 

Nie wiem czy chodzi o auta, ale u nas właśnie powiekszalismy kostkę, bo pierwotnie to mialo stać po 1m od granicy.

Sąsiad powiedział że ma działkę inwestycyjną i on nie chce tak blisko.

Stąd powiększanie kostki po 2m z dwóch stron na działkę i ten cały garaż będzie stał po 3m.

 

U nas w powiecie nas poinformowali, że jakbyśmy chcieli postawić 1m od granicy, to trzeba miec zgodę sąsiada i dodatkowo robic pełny projekt budowlany, nawet jak to "mały kibel jest". A jak się odsuniesz 3m i to coś nie ma okien, to tylko później zgłaszasz że powstało i tyle.

 

z 1m mieli rację

 

"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, iż w zabudowie jednorodzinnej domki narzędziowe lub inne obiekty gospodarcze o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m mogą znajdować się bezpośrednio przy granicy bądź w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi."

 

Czyli albo w granicy stawiasz albo 1,5m z takiem pierdzielnikiem trzeba się minimum odsunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kravitz napisał(a):

Nie znam się na tym kompletnie.

 

IMHO panele pewnie mogą być :phi: - technologicznie wszystko to w zasadzie to samo - panele monokrystaliczne mają sprawność rzędu 20%. Patrz na obecność producenta na rynku.

Falownik bierz hybrydowy. Sofar robi 3-fazowe na wysokonapięciową baterię. Niestety ceny baterii ostatnio podskoczyły, nie mniej masz jakiś punkt zaczepienia pod rozbudowę. Od razu możesz instalację wewnętrzną przemyśleć pod zasilanie awaryjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bielaPL napisał(a):

 

z 1m mieli rację

 

"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, iż w zabudowie jednorodzinnej domki narzędziowe lub inne obiekty gospodarcze o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m mogą znajdować się bezpośrednio przy granicy bądź w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi."

 

Czyli albo w granicy stawiasz albo 1,5m z takiem pierdzielnikiem trzeba się minimum odsunąć.

 

1.5m też za mało, to w powiecie nam mowili, że może to być wiata, a nie garaż.

Różnica jest taka, że wiata nie jest zamknięta, tzn że może miec np 3 ściany, a nie 4.

I nawet nam podpowiadali, żeby nam ta dodatkową ścianę tak postawili, aby była łatwo demontowalna i jak przyjdzie kontrola, to pokazujemy że są tylko 3 ściany.

Dla mnie to jakaś "makabreska" i już się odsunąłem żeby mieć święty spokój ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kravitz napisał(a):

 

Nie wiem czy chodzi o auta, ale u nas właśnie powiekszalismy kostkę, bo pierwotnie to mialo stać po 1m od granicy.

Sąsiad powiedział że ma działkę inwestycyjną i on nie chce tak blisko.

Stąd powiększanie kostki po 2m z dwóch stron na działkę i ten cały garaż będzie stał po 3m.

 

U nas w powiecie nas poinformowali, że jakbyśmy chcieli postawić 1m od granicy, to trzeba miec zgodę sąsiada i dodatkowo robic pełny projekt budowlany, nawet jak to "mały kibel jest". A jak się odsuniesz 3m i to coś nie ma okien, to tylko później zgłaszasz że powstało i tyle.

Mnie informowali, że nie ma takiej możliwości.

Zgłosiłem i postawiłem ponad 3 m od granicy :ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rwIcIk napisał(a):

Mnie informowali, że nie ma takiej możliwości.

Zgłosiłem i postawiłem ponad 3 m od granicy :ok:

 

 

 

Ja tu mieszkam i nie chcę codziennie wychodzic z domu i sprawdzać czy nie ma sąsiada, żebym mu nie musiał mówić "dzien dobry" ;)

I wiem, że pewnie sąsiad miałby mnie w d00pie i postawił przy płocie, ale z mojej strony wolę mieć zwyczajnie "w prawie".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bielaPL napisał(a):

 

z 1m mieli rację

 

"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, iż w zabudowie jednorodzinnej domki narzędziowe lub inne obiekty gospodarcze o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m mogą znajdować się bezpośrednio przy granicy bądź w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi."

 

Czyli albo w granicy stawiasz albo 1,5m z takiem pierdzielnikiem trzeba się minimum odsunąć.

Tyle, że ze zgodą sąsiada nie mieli, ciągle pokutuje prehistoria (choć dziwię sie, ze w Starostwie).

Spełniasz albo nie spełniasz przepisów, jak nie spełniasz ogólnych to może na odstępstwo się łapiesz.

Sąsiad co najwyżej zostanie poinformowany i może protest wnieść, zasadny lub nie, ale żadna jego zgoda nie jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZUBERTO napisał(a):

Tyle, że ze zgodą sąsiada nie mieli, ciągle pokutuje prehistoria (choć dziwię sie, ze w Starostwie).

Spełniasz albo nie spełniasz przepisów, jak nie spełniasz ogólnych to może na odstępstwo się łapiesz.

Sąsiad co najwyżej zostanie poinformowany i może protest wnieść, zasadny lub nie, ale żadna jego zgoda nie jest potrzebna.

 

zgoda jest właśnie potrzebna jak chcesz zrobić odstępstwo od przepisu na niekorzyść sąsiada

20 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Mnie informowali, że nie ma takiej możliwości.

Zgłosiłem i postawiłem ponad 3 m od granicy :ok:

z tego co czytałem w necie to właśnie zależy

jak wiata lub domek zamknięty - to 3m jeżeli to będzie służyć dla auta, 0 lub minimum 1.5m jeżeli to będzie służyć łopacie

tak to wynika z tych paragrafów różnych ;] ale jak ktoś jest w 100% pewny to niech da znać bo ja prawnikiem nie jestem

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bielaPL napisał(a):

 

zgoda jest właśnie potrzebna jak chcesz zrobić odstępstwo od przepisu na niekorzyść sąsiada

z tego co czytałem w necie to właśnie zależy

jak wiata lub domek zamknięty - to 3m jeżeli to będzie służyć dla auta, 0 lub minimum 1.5m jeżeli to będzie służyć łopacie

tak to wynika z tych paragrafów różnych ;] ale jak ktoś jest w 100% pewny to niech da znać bo ja prawnikiem nie jestem

Dopuszcza się https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf

Ale są uwarunkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 11:22, kravitz napisał(a):

Potrzebuję konsultacji ;)

 

Mam taką ofertę na poszczególne materiały.

Czy to są dobre graty? Czy kompletnie od czapy?

 

Nie znam się na tym kompletnie.

 

image.png.7faa43d78b7ae425aff7fa5e6bbdf6a1.png

 

 

 

Weź większy falownik

Mam 7,38kWp na falowniku 8kW i pomimo tego że część paneli jest na zachód, to latem nie raz dobija do 7kW,

Mama ma instalację centralnie na południe, bodaj 7,18kWp i falownik 6kW - latem trochę "obcina".

Falownik może być słabszy, ale ciut słabszy - 6kW dla instalacji np ok.6,5kWp, czy 8kW dla instalacji 8 "z kawałkiem"

 

22 godziny temu, nikt-znany napisał(a):

Sofar - średnia półka, kiedyś dolna, ale w miedzy czasie pojawiło się sporo innych firm, które aspirują wyżej, ale oferują byle co (patrz; foxess).

 

Plusem Foxess'a jest serwis - siedzibę mają w Gliwicach (notabene przy ulicy gdzie mieszkałem od 6-26 roku życia ;)) i trochę przez sentyment wziąłem ich falownik. Nie podobała mi się początkowo jego praca - szybki mail i tego samego dnia serwisant zdalnie zmienił ustawienia - montażyści zostawili go w trybie serwisowym. Później jeszcze raz ich o coś pytałem i zawsze są pomocni. 

I jeszcze w porównaniu z Huaweiem który jest u mamy, sporo wcześniej "wstaje" - np. dziś mój Foxess włączył się godzinę wcześniej niż Huawei. A w mocno pochmurny dzień, ta różnica potrafi być większa. Owszem, nie rzutuje to specjalnie na produkcje, bo o świcie czy w pochmurny dzień ta jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał(a):

zgoda jest właśnie potrzebna jak chcesz zrobić odstępstwo od przepisu na niekorzyść sąsiada

Wnioskując o odstępstwo można złożyć opinię sąsiada jako strony postępowania.

Jest to dodatkowy argument, a nie rzecz niezbędna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majkiel napisał(a):

 

Weź większy falownik

Mam 7,38kWp na falowniku 8kW i pomimo tego że część paneli jest na zachód, to latem nie raz dobija do 7kW,

Mama ma instalację centralnie na południe, bodaj 7,18kWp i falownik 6kW - latem trochę "obcina".

Falownik może być słabszy, ale ciut słabszy - 6kW dla instalacji np ok.6,5kWp, czy 8kW dla instalacji 8 "z kawałkiem"

 

 

Plusem Foxess'a jest serwis - siedzibę mają w Gliwicach (notabene przy ulicy gdzie mieszkałem od 6-26 roku życia ;)) i trochę przez sentyment wziąłem ich falownik. Nie podobała mi się początkowo jego praca - szybki mail i tego samego dnia serwisant zdalnie zmienił ustawienia - montażyści zostawili go w trybie serwisowym. Później jeszcze raz ich o coś pytałem i zawsze są pomocni. 

I jeszcze w porównaniu z Huaweiem który jest u mamy, sporo wcześniej "wstaje" - np. dziś mój Foxess włączył się godzinę wcześniej niż Huawei. A w mocno pochmurny dzień, ta różnica potrafi być większa. Owszem, nie rzutuje to specjalnie na produkcje, bo o świcie czy w pochmurny dzień ta jest niewielka.

 

Serwis plusem foxessa? Proszę, padłem, zlituj się.

 

To dziady jakich mało. Zgłaszałem im uwagi, bo przez pół roku ich aplikacja nie działała, a oni zachowywali się jak dzieci w przedszkolu uczące się mówić. W końcu zbanowali mnie na ich oficjalnej stronie fb. Tak byli pomocni. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 11:22, kravitz napisał(a):

Potrzebuję konsultacji ;)

 

Mam taką ofertę na poszczególne materiały.

Czy to są dobre graty? Czy kompletnie od czapy?

 

Nie znam się na tym kompletnie.

 

image.png.7faa43d78b7ae425aff7fa5e6bbdf6a1.png

 

 

Jaką masz za to cenę? Panele weż jakieś jak już tu pisali z Tier1, falownik może być ale powinien być ciut większej mocy. Jakie masz zyżucie energii w domu? Może warto pod to dobrać. Masz EV więc falownik hybrydowy by się przydał. Na Huawei i 13x Longi 455 ostatnio załatwiałem za 31.2 kPLN na gotowo. Pewnie można by coś z ceną zejść. Na SolarEdgu 14x Longi było 35 koła. Brutto. Rób wiatę albo dach wschód-zachód bo tu będziesz miał najlepsze żniwo jeśli chodzi o produkcja x cena energii. Te południowo zorientowane będą mniej zarabiały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 13:53, nikt-znany napisał(a):

 

Serwis plusem foxessa? Proszę, padłem, zlituj się.

 

To dziady jakich mało. Zgłaszałem im uwagi, bo przez pół roku ich aplikacja nie działała, a oni zachowywali się jak dzieci w przedszkolu uczące się mówić. W końcu zbanowali mnie na ich oficjalnej stronie fb. Tak byli pomocni. 

 

 

No to jak widać mamy odmienne doświadczenia z nimi.

Może kwestia osoby - inna odpowiada ma majle, a inna na  fejsbuki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majkiel napisał(a):

 

No to jak widać mamy odmienne doświadczenia z nimi.

Może kwestia osoby - inna odpowiada ma majle, a inna na  fejsbuki ;)

obawiam się, że to banda amatorów, która wzięła się za robienie biznesu i nieważne kto za co odpowiada i kto kim jest... ważne,że oni jeszcze są daleko za krajami afrykańskimi w tym co robią. Sam sprzęt odpukać działa, raz na jakiś czas wifi wystrzeli i wtedy soft nie potrafi zebrać informacji o produkcji i przyporzadkować jej do danego dnia/miesiąca tylko wrzuca do ogólnego wora (na to też ta banda gamoni nie ma rozwiązania).

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz za to cenę? Panele weż jakieś jak już tu pisali z Tier1, falownik może być ale powinien być ciut większej mocy. Jakie masz zyżucie energii w domu? Może warto pod to dobrać. Masz EV więc falownik hybrydowy by się przydał. Na Huawei i 13x Longi 455 ostatnio załatwiałem za 31.2 kPLN na gotowo. Pewnie można by coś z ceną zejść. Na SolarEdgu 14x Longi było 35 koła. Brutto. Rób wiatę albo dach wschód-zachód bo tu będziesz miał najlepsze żniwo jeśli chodzi o produkcja x cena energii. Te południowo zorientowane będą mniej zarabiały. 
tylko sprawdz jaka masz odchylke otego czystego wsch zach.
u mnie wsch jest parenascie stopni na poludnie , a zach tylezsamo na polnoc i po 2 latach na panelach mam takie roznice

830(wsch- wsch- pld) vs niecale 600 (zach- zach- pln)
7e91fff3ae62f3545e3ca610b30228f6.jpg
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Fili_P napisał(a):

tylko sprawdz jaka masz odchylke otego czystego wsch zach.
u mnie wsch jest parenascie stopni na poludnie , a zach tylezsamo na polnoc i po 2 latach na panelach mam takie roznice

830(wsch- wsch- pld) vs niecale 600 (zach- zach- pln)

nie masz aż tak dużej odchyłki. Istotna jest bardziej wartość wyprodukowanej energii. Ta w południe jest dziś najtańsza. Zamiast zagregowanych danych wypadałoby dac dane godzinowe dla porównania żeby zobaczyć który profil produkcji energii jest warty więcej $$$. Dziś więcej stawia się w orientacji pld. i dlatego to jest najtańsza energia w dni słoneczne. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz aż tak dużej odchyłki. Istotna jest bardziej wartość wyprodukowanej energii. Ta w południe jest dziś najtańsza. Zamiast zagregowanych danych wypadałoby dac dane godzinowe dla porównania żeby zobaczyć który profil produkcji energii jest warty więcej $$$. Dziś więcej stawia się w orientacji pld. i dlatego to jest najtańsza energia w dni słoneczne. 
pomino niewielkiej odchylki roznica istotna statystycznie;-)))))

na monitorpv masz instalacji do wyboru do koloru- mozesz porównywać jak masz czas sily i potrzebe ;-)))

(u mnie profil typowego dnia produkcyjnego w innym watku)

nie musialem tego rozkminiac bo jeszcze na starych zasadach na szczescie;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.10.2022 o 15:42, nikt-znany napisał(a):

 

Sprawdziłem, ten sofar jest ciut za słaby do tej mocy.

 

Wg. informacji na stronie Froniusa: https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

to nie ma praktycznie znaczenia w ujęciu rocznym czy falownik będzie niedociążony czy przeciążony o około 30 %

 

Na tej stronie jest pokazana instalacja z paneli o łącznej mocy 6 kWp, podłączona do różnych falowników.

 

Przy montażu paneli w kierunku południowym to roczny uzysk energii wygląda tak:

obraz.png.39b5f6ea5f6b159f79e13d82e2169e30.png

 

 

Przy montażu paneli w kierunku wschód-zachód (po połowie), roczny uzysk energii wygląda tak:

obraz.png.9453c3b5bbffe34895e74ec09ba6b917.png

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wyniki. Sam mam panele południe-zachód. Łącznie 16 paneli (7 zachód, 9 południe). Falownik Foxess T6. 

W lecie w peakach chwilami dobija do 5kW, zastanawiam się ile można byłoby dołożyć paneli do takiego falownika, żeby mocno nie obcinał.

Teoretycznie mógłbym dobić do 10kWp dokładając od strony PŁD 6 paneli, od zachodniej 5.

Co jest jeszcze ważne przy takiej nadwyżce? Łączne napięcie / moc na stringu?

Edytowane przez nikt-znany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 12:07, Majkiel napisał(a):

 

Weź większy falownik

Mam 7,38kWp na falowniku 8kW i pomimo tego że część paneli jest na zachód, to latem nie raz dobija do 7kW,

Mama ma instalację centralnie na południe, bodaj 7,18kWp i falownik 6kW - latem trochę "obcina".

Falownik może być słabszy, ale ciut słabszy - 6kW dla instalacji np ok.6,5kWp, czy 8kW dla instalacji 8 "z kawałkiem"

 

Mniejszy falownik szybciej będzie wstawał rano, a to znowu będzie miało spore znaczenie w okresach jesienno zimowych. 

 

Obserwowałem trochę takich instalacji u klientów i sam wziąłem 8kW dla instalacji 9,86kW

 

 

W dniu 18.10.2022 o 12:07, Majkiel napisał(a):

 

Plusem Foxess'a jest serwis - siedzibę mają w Gliwicach (notabene przy ulicy gdzie mieszkałem od 6-26 roku życia ;)) i trochę przez sentyment wziąłem ich falownik. Nie podobała mi się początkowo jego praca - szybki mail i tego samego dnia serwisant zdalnie zmienił ustawienia - montażyści zostawili go w trybie serwisowym. Później jeszcze raz ich o coś pytałem i zawsze są pomocni. 

I jeszcze w porównaniu z Huaweiem który jest u mamy, sporo wcześniej "wstaje" - np. dziś mój Foxess włączył się godzinę wcześniej niż Huawei. A w mocno pochmurny dzień, ta różnica potrafi być większa. Owszem, nie rzutuje to specjalnie na produkcje, bo o świcie czy w pochmurny dzień ta jest niewielka.

 

Fox ma świetny serwis, teraz podpisaliśmy z nimi umowę na pompy ciepła, od dzisiaj rusza kampania w TV. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 13:53, nikt-znany napisał(a):

 

Serwis plusem foxessa? Proszę, padłem, zlituj się.

 

To dziady jakich mało. Zgłaszałem im uwagi, bo przez pół roku ich aplikacja nie działała, a oni zachowywali się jak dzieci w przedszkolu uczące się mówić. W końcu zbanowali mnie na ich oficjalnej stronie fb. Tak byli pomocni. 

 

 

ja mam z nimi doświadczenie spore, bo sprzedaliśmy tych falowników na setki i nie słyszałem o problemie z serwisem, ba, wręcz przeciwnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy się już wystarczająco wypowiedzieli więc nie będę powielał. 

 

Jedyne co mnie zatrwożyło to panele wystające poza obrys dachu. Robimy ponad setkę umów miesiąc w miesiąc i nigdy nie było zgody na panele wystające poza obrys, odpuszczamy klientów z takimi życzeniami. 

Pomijając wszystkie inne aspekty - panel podwiany wiatrem może po prostu kogoś zabić. Nie idź w tym kierunku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2022 o 20:32, bizz napisał(a):

 

Mniejszy falownik szybciej będzie wstawał rano, a to znowu będzie miało spore znaczenie w okresach jesienno zimowych. 

 

Obserwowałem trochę takich instalacji u klientów i sam wziąłem 8kW dla instalacji 9,86kW

 

No właśnie jak jest z tym "wstawaniem". Masz może wgląd w jakieś dwie instalacje, z takimi samymi panelami w zbliżonych warunkach, na falownikach różniących się tylko mocą?

 

Mój T8 wstaje sporo wcześniej niż 6kW Huaweia u mamy, a u mamy warunki nawet lepsze bo ma wszystkie panele na południe, a ja mam część na zachód.

OK, inny producent, a same panele też mogą mieć jakiś wpływ. Ale jak chciałem początkowo "szóstkę", to mi instalator powiedział że Fox'y wstają dość szybko i różnicy nie ma, mówił też że robili niedawno instalacje na osiedlu domków i były dwie praktycznie identyczne, z różnymi falownikami. W styczniu pokazał mi statystyki to wyglądały niemal identycznie. Do tego cenę za T8 zrobili mi jak za T6 (z resztą jak patrzyłem w necie, to i tak się bardzo ceną nie różniły).

Pytanie jeszcze, ile to wcześniejsze wstawanie da - to że powiedzmy kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt watów poleci pół godziny dłużej versus  "obcięcie" produkcji w miesiącach letnich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał(a):

Pytanie jeszcze, ile to wcześniejsze wstawanie da - to że powiedzmy kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt watów poleci pół godziny dłużej versus  "obcięcie" produkcji w miesiącach letnich.

 

Bijesz się o te kilkadziesiąt watów dawanych przez - powiedzmy - 20 minut versus produkcja rzędu 2kW w największym słońcu w lato. 

Ponieważ PV i tak w zimę nie pokrywa zapotrzebowania dobowego, a nadwyżki z lata są amortyzowane w zimę (przy wystarczająco długim okresie rozliczeniowym), ja bym dał większy falownik ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 11:22, kravitz napisał(a):

Potrzebuję konsultacji ;)

 

Mam taką ofertę na poszczególne materiały.

Czy to są dobre graty? Czy kompletnie od czapy?

 

Nie znam się na tym kompletnie.

 

image.png.7faa43d78b7ae425aff7fa5e6bbdf6a1.png

 

 

Piszą w gazetach, że teraz jest 90% odmów na przyłączenie instalacji do sieci.

Więc ja bym najpierw ten temat zbadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 21:37, Camel napisał(a):

a mam takie pytanie:

1. mam dom z foto na dachu

2. mam mieszkanie

Czy można to rozliczać jako 1 "klient" 2 liczniki lub nawet 3 :)

 

Bo jeżeli tak to montuje, bo na bieżąco zeżre :) 

Nie - jeden licznik jeden prosument

 

Ale zawsze możesz sobie podciągnąć kabel z tego domku do mieszkania i wtedy będziesz miał jeden licznik (w mieszkaniu zdemontujesz 😆)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.